Mazda Cx-9 Klima Su Tahliyesi

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Mazda markasiyla yeni tanistigim icin markanin ne sorunlari var ancak internet aratmalarinda bulabiliyorum veya basima geldikce ogreniyorum.

Yaklasik 1 ay oncesine geri gittigimizde, 2-3 hafta kadar surekli yagislar yuzunden havanin rutubet orani %90 larda seyrediyordu. Haliyle yaz mevsimi oldugu icin de aracin klimasi surekli calisiyor. Uzun lafin kisasi, bir gun is donusu esim ile evin garajina ayni anda giris yaptik. Bana arabadan inmeden once aracin icerisinde selale sesi oldugunu soyledi. Bende kendisine surmesini ve nerde veya nasil suruste duydugunu sordum. O da surmeye basladi. Ilk etapta koltuk altinda kalmis pet sisedeki sudan geliyor olmasin dedim. hayir farkli bir ses dedi ve sonrasinda manevra yaparken sesi duydum. Fani kapattigimda sorun olmuyor sadece fan acikken oluyordu.

Arabanin torpidosunu actim ve ses daha fazla gelmeye basladi. Biraz daha inceleyince torpidonun altindan su gelmeye basladigini gordum. Torpidonun tirnaklarini yerinden cikarttim ve kabin filtresi ile ufleme motoruna ulastim. sesi daha net duydugum icin bu sefer torpidonun altina egilip alt kapagini soktum ve ne goreyim. rezervuarin disi buz gibi ve nem yapmis. ici ise su dolu. ilk basta yagmirdan suphelendim ama sonrasinda araci park edince altindan su damlamadigini gordum.

gunun yorgunlugundan sonra aracin altina yatmak cok zevkli olmasa gerek. tahliye deligini egzos izolasyonunun altinda buldum ve su gelmiyordu. garajda eski bir islak-kuru cekim yapan tarihi supurgenin borusuna bahce hortumunu modifiye ederek kanaldan su cektim. cektigim su 4 lt den fazla idi. Neyse, ses kesildi. Fakat bu sure icinde tahliye deligi sasenin icine dustu ve sasedeki her delikten su geliyordu.

Ertesi gun. esim yaklasik 20dk lik arac surusunden sonra mesaj atti. arabanin dosemesi islandi. heryer vicik vicik. Tum gun sinir kirizleri gecirmeye basladim. cunku yapmam gereken onca is arasinda bu is kafama takildi. eve geldigimde gaz pedalinin sagindaki paneli sinirli bir sekilde cektim. kirilirsa kirilsin dedim. cunku tahliye borusuna ulasabilecegim tek yer orasi gozukuyordu ki yanilmamisim. bir baktim ki tahliye borusunun sase icine kacti diye dusundugum kismi megersem arabanin icine kacmis. modifiye ettigim boruyu ara bir adaptor ile o boruya bagladim ve 15dk makine ile sistemden butun ne varsa ceksin diye biraktim. Cikan su inanilmazdi ki artik belediye sebekesi baglandigindan suphelenmeye basladim. Uzun lafin kisasi sorunu internette arastirdigimda mazda da karsiniza cogunlukla cikabilecek bir sorun oldugunu ogrendim.

Suan icin sistem tertemiz ve sorunsuz calisiyor. Fakat esim haber vermeseydi, internette okudugum bir yaziyi gorunce arac sahibine resmen agladim. Su once ufleme motorunu kisa devre yaptirip yakiyor. Pesinden ayni bolgedeki bluetooth cihazinin yanmasina ve kor nokta asistaninin beynini bozmaya kadar gidiyor. En kotusu de ECU yu kisa devre yaptirdigiydi.

Peki bu sorun neden yasaniyor diye dusunuyorsaniz. CX 9 uzerinden konusmak gerekirse ve daha onceleri sahip oldugum uzak dogu araclari...

Kabin filtresi, ufleme motorunun hemen ustune yerlestirilmis. Hal boyle olunca da filtreyi degistirmek istediginizde ister istemez filtre uzerinden bazi partikuller motor icine dusuyor ve farkedilmiyor. Bu partikuller motorun calismasiyla klima tahliye borusunun oraya yerlesiyor ve kanali tikiyor. Demem o ki, filtre degistirirken cok hassas bir sekilde filtreyi yerinden cikartin. Ben aracin ikinci sahibi oldugum icin ilk kez filtre degistirmesi yaptim. benden once kac defa degismisse tahminimce iceriye birseyler dokulmus.

Bu tarz sinir bozucu sorunla karsilasmamaniz dilegiyle.

Resim eklemesini sonra yapacagim. bilgisayarima aktarmam gerekiyor.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracin altina girmek icin parke taslarinin uzerine cikarttim
IMG_0551.JPG

Klima ufleme motoru ve filtre yuvasi
IMG_0552.JPG

Kuru/islak ceken tarihi eser. Bahce hortumu modifikasyonu
IMG_0557.JPG

Arac altindaki tahliye deligi. Isi kalkani arkasina yerlestirilmis.
IMG_0555.JPG

Bahsi gecen rezervuar. On kolsol arkasi, torpido sol alti
IMG_0553.JPG

Tahliye deliginin goruntusu
IMG_0554.JPG

Gaz pedalini. Sagindaki siyah boru ve beyaz parca tahliye borusu. Eger aracin ici batmaz derseniz orda da ulasilabilir. Arac alti daha kolay.
IMG_0560.JPG

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu araba yeni olmasa da eski de sayılamaz. Bu kadar farklı problemlerin olması çok ilginç...

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1 yeni guncelleme mevcut :)

konuyu hortlatiyorum fakat baska konu acip da kirlilik yapmaya gerek yok.

Gecen hafta pazar gunu (Temmuz 28), esimin araciyla bir yere gitmemiz gerekiyordu ve herzamanki gibi surme ihalesi bana kaldi. Arabayla sola donus yaptigimda ruzgar sesi gibi bir ses duyuldu ve esim camini kontrol etti. Aslina bakarsaniz, gecen seneki su sesi oldugunu anlamadi. Neyse eve geri dondugumuzde hemen suyu tahliye edeyim dedim. Belliki tekrar tikandi. Gecen seneden tecrubeli olunca haliyle 5dk da tahliye borusunu sokup takabiliyorum:)

Aracin altindan su damlamadigini gorunce, arac icerisinden mudahale etmeye karar verdim. Hem hava cok sicak, hemde araba yoldan geldigi icin altina yatmak pek mantikli degildi. Yukaridaki paylasimdaki son resimdeki gibi boruyu cikarttim ve sonuclar

1- Vakum yaptim - su gelmedi
2- Tazikli hava tuttum - su gelmedi
3- Demir tel soktum - kivrimlardan dolayi iceri gitmedi.

Artik on konsolu sokup, tum sistemi dagitip temizlemek aklima geldi ama inanin usengeclikten mi neden pek istemedim ugrasmak. Calistigim sirketteki HVAC teknisyenine durumu izah ettim ve bana aktif olarak kullandigi bir aleti verdi. Kucuk celik kartuslu bir tabanca. kartus icinde basincli hava mevcut ve klima sistemlerindeki tikaniklik icin kullaniyor. Ayni tabanca misali tetige basinca butun basinci 1 defada birakiyor.

Aksam eve donuste bunu deneyeyim dedim. Is inada bindi. cunku komple torpidoyu sokup takmak istemiyordum. Bu aleti kullanmadan once aklimdaki 2 seyi de deneyeyim dedim.

1- Akvaryum hortumunun sert olanindan vardi. onu sistemin icine bir sekilde tahliye borusundan soktum ve icinden demir teli yuruttum - Birkac damla su geldi.
2- Uzun plastik kelepceyi sisteme soktum. hafif esnek oldugu icin boru icinde yurudu - birkac damla su geldi.

Bu islem sirasinda kuf benzeri bir koku duydum.
3- HVAC teknisyeninin verdigi aleti kullandim. - Sistemden birazcik su geldi ama istedigim randumanda degil.
4- Sisteme sirke pompalamaya calistim, basinc yetersiz kaldi fazla sirke pomplayamadim.

Gecen sene evin klima sistemi iyi sogutmadigi icin HVAC teknisyeni dogada tamamen cozunebilen bir kopuk onermisti. Acikcasi arabanin radyatorunu de temizlerken kullaniyordum. Bunu kullanayim dedim ama sradan bir sprey oldugu icin yani uzatma hortumu olmadigi icin kullanamadim. Internette birazcik arastirdim ve klima temizlik urunleri buldum. Youtube da Turk videolar da gordum. Ama uygulama sekli bana mantiksiz ve riskli geldi. Cunku havalandirma faninindan puskurtuluyor ve fani bozma ihtimali olabilir diye dusundum.

Amazon un en sevdigim kismi. urun yorumlari. Buldugum 2 urunun yorumlarina baktim. Hepsinde ayni sikayet mevcuttu. Fan bozuldu veya kisa devre yapip baska yeri bozdu. Anladigim kadariyla bu islemi profesyonel kisilere yaptirmak lazim veya daha az riskli baska yontemi denemek gerekiyor.

Profesyonel bir tamircinin videosuna denk geldim. Uygulamayi aracin altindaki tahliyeden yaptigini gordum. Boylece kopuk, peteklere ulasip tam temizlik yapabiliyor ve fana ulasmadigi icin risksiz gozukuyor. Mazda CX-9 da (tahminimce CX7-CX5 ve diger suv modellerinde de aynidir.) tahliye deligi sase disina cok kisa 90 derecelik plastik dirsek ile cikiyor. Yani aracin altindan kopugu pompalamak icin boruyu yeterince sokmak zor. Bende onceki paylasimdaki son resimdeki gibi boruyu dirsekten oncesindan aracin icinden cikartip, kopugun borusunu sokup sisteme pompaladim.

Kopugu pompalamadan once iyice calkalayip icerigin karismasini saglamak lazim. Sonra 1 teneke kopugu sisteme bu tahliyeden pompaladim. Uyari geregince, aracin butun camlari acik olmali. Saglik proseduru. Kopuk bitince, tahliye borusunu tekrar dirsege taktim ve dosemeyi kapattim.

En etkili sonuc icin 20-30dk kadar beklemek gerekiyor. Eve girip bir isim vardi onu tamamladim ve 25dk gibi bir sure sonrasinda disari ciktim. Aracin altina baktim tahliyeden epey bir sivi gelmis.

Son asama, aracin klimasini camlar acik iken en yuksek hizda calistirmak. Uygulamada sistemi kurutmak icin yaziyor fakat ev icin yaptigim temizlikte HVAC teknisyeni, sistemdeki ilac/kopuk, havadan ayrisan nemle olusan su sayesinde durulaniyor demisti. Ben yaklasik 5-10dk kadar calistirdim. Aslinda bu islemi 1-2 saatlik surus oncesi veya uzun yola cikmadan once yapmak daha saglikli olabilir. Sonucta klima surekli calistigi icin sistem daha detayli suyla temizlenebilir.

Uzun lafin kisasi urun isime yaradi. tenekede 6 ayda 1 tekrarlanmali yaziyor. Fakat benim sistemde kotu koku olusmadigi icin yani klimayi acinca koku yapmadigi icin uygulamayi dusunmuyorum. Boyle sorunu olan kisiler 6 ayda 1 tekrarlayabilir.

Sisteme fan icinden mudahale etmek isterseniz, fanin yapisini bilmeniz ve fanin arasindan sisteme giden kanal icine hortumu max olacak sekilde sokmaniz yani fana geri kopuk gelmeyecek sekilde uygulayabilirsiniz.

unutmadan, eger boyle bir urun temin ederseniz, isiniz bitince sprey borusunu atmayip saklayin. baska projelerde kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• IMG_2576.jpg
    IMG_2576.jpg
    204.1 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_2577.jpg
    IMG_2577.jpg
    213.8 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_2579.jpg
    IMG_2579.jpg
    160.8 KB · Görüntüleme: 20

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
BL kasada elimi petek kısmına sokabildiğim için ben würth ün klima petek temizleme ürününü kullandıgım araçlar oldu.

Hortumla peteği yıkar gibi yıkadım bu tür bi uygulamanın çok başarılı olduguna inanıyorum.

Üst Alt