Mazda Cx-9 Çileden Çıkartan Otomatik Şanzıman Sorunu

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Araci aldigimdan beri en fazla 1 ay sorunsuz surebildim. Sonrasinda ise cileden cikartan bir sanzuman sorununa rastladim.

Evin garaji kucuk ve girisi alcak oldugu icin garaj icerisine koyamiyorum ve garaj onune cekiyorum. Garajin onude rampa. Gecmisten olan bir aliskanlik oldugu icin araclarimi esimde dahil olmak uzere park frenini aktiflestirmeden P ye koyup arabayi birakmiyorum.

Araci R ye koyup evin onunden yola cikarken herhangi bir vuruntu vs. hissetmiyorum. ne zamanki N ve sonrasinda D ye takinca arabada resmen arkadan birisi vuruyormus gibi sase ileri gidiyor. Sanzuman arizalari konusunda tecrube sahibi olunca haliyle bunun degisik bir ariza oldugu kanisina vardim. Isin ilginc yani ise bu vuruntuyu gunesli havalarda yapmiyor. Tam tamina 1 hafta boyunca araci gozlemledim. Ne zaman araci yagmur sonrasi hareket ettirirsem sorun oluyor. Hava yagissiz iken oldugunda ise nemine baktigimda ise 80% nem oranin uzerinde soruna rastliyorum. Ama gunesli havalarda 1 gram titreme bile yok. Yine google amcaya sorular sormaya basladik ve arastirma sonuclarina goz gezdirdim. Bu soruna rastlayan kimseye ulasamadim. Sanzumanda cubuk olmadigi icin yag seviyesine de bakamiyorsunuz. Neyse sorun kaynagini kaput altinda ararken, hava filtre kabininin altinda bir parca gordum. siyah bir kutu ve kalin bir soket var. parca nosunu google da aratinca sanzuman kontrol modulu oldugunu ogrendim. daha once o kadar goz onunde gormedigim bir modul. birazcik arastirma yaptigimda bu parcadan mazda sahipleri oldukca muzdarip oldugunu gordum. Fakat parcanin sorunlu olup olmadigina karar veremedim. Birgun yagis sonrasi kaputu acinca o bolgede nem oldugunu gordum. Tahminimce nemden dolayi kisa devre yapiyor ve D ye takinca vitesin yuvaya girmesi 1 sn gecikiyor ve sanzuman devri yuksek kaldigi icin vurma yapiyor. Dusuncem bu sekilde oldu.

Arabayi calistirmadan sanzumani P R N D pozisyonlarinda gezdirip P ye koyup calistirdigimda vurma olmuyor. Bunu gozlemledigimde ise suan tamamen sanzuman kontrol modulune yogunlastim.

zavalli mazda yetkili servisi. parca birimine yeni bir calisan almislar. Adam oldukca bilgili. Fakat beni gordukca artik "sarp sana bu bilgiler icin fatura cikartacam" diyerekten takilmaya basladi ve ahbap gibi olduk. Dedim bu sorun kaynagini bilmiyorum ama gecenlerde radyator degistirmistim. sanirim sanzuman yagi biraz eksik. 5 lt kadar yag alip ordan ayrildim ve aracin sanzuman yagini degistirdim. Tabi o sure icinde servisteki ustalardan birisi beni gorunce bana sanzuman yagini mazdalarda degistirmenin puf noktalarini soyledi. Bende ona gore degisimi yaptim fakat tahliye tipasi yalama yaptigi icin sanzuman icindeki fazla yagi henuz disari alamadim. Parca(tahliye tipalari) yeni geldi ve onumuzdeki haftasonu sorunu cozmek icin yogunlasacam.

sanzuman icerisinde fazla yag olduguna eminim. hesaplarima gore 1lt cikiyor ama belkide daha az olabilir. Fakat aracin vurma sorunu gitmedi. Ama yoldaki hizlanmasinda torku hisseder oldum. Eylul 4 de arac yetkili servise girecek ve sanzuman/ecu yazilimlari guncellenecek. umarim duzelir. sonucu sizler ile paylasacagim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçmiş olsun. Yağın eskimesinden olacağı gibi bu alışkanlık sonucunda şanzımanda mekanik sorun da oluşmuş olabilir.
Yağı tamamen değiştirmeyi ve tekrar tekrar kontrol ederek şanzıman yağı seviyesinin doğru olduğunu teyit edin.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O modül ile ilgili bir şey yapmadınız mı?

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@sarpworks aracın sorununu çözebildiniz mi, epeydir paylaşım yapmadınız.

Uzun zamandir kosturmaca icerisinde oldugum icin zaman bulup da foruma giremedim. Son girdigim zamandan beri sanzumanda herhangi bir vuruntu olayini gozlemlemedim. Agir bir kis sezonunda ozellikle herhangi bir problem olmadi. Gectigimiz gunlerde havalar isinmaya basladiginda 1 defa ayni sorunu gozlemledim. Tahminimce sanzuman kontrol salteri denilen parca, yani vites kolunu hareket ettirdiginizde vites konumunu sanzuman uzerinde ayarlayan parcada bir problem var. Parcanin fiyati pahali. cikmasina da acikcasi yaklasmiyorum. yetkili servis cogu zaman yazilim guncellemesiyle sorun gideriliyor dedi ve araci goturdugumde sistemlerindeki arizadan dolayi guncelleme yapamadilar. Bende o sekilde suruyorum. Firsat bulabilirsem belki tekrar servise ugrayip guncelleme secenegini dusunebilirim.

1-2 hafta icinde aksilik olmazsa fren bakimini yapacagim. eger firsat bulabilirsem fotografli bir tamir konusu acabilirim.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Araci aldigimdan beri en fazla 1 ay sorunsuz surebildim. Sonrasinda ise cileden cikartan bir sanzuman sorununa rastladim.

Evin garaji kucuk ve girisi alcak oldugu icin garaj icerisine koyamiyorum ve garaj onune cekiyorum. Garajin onude rampa. Gecmisten olan bir aliskanlik oldugu icin araclarimi esimde dahil olmak uzere park frenini aktiflestirmeden P ye koyup arabayi birakmiyorum.

Araci R ye koyup evin onunden yola cikarken herhangi bir vuruntu vs. hissetmiyorum. ne zamanki N ve sonrasinda D ye takinca arabada resmen arkadan birisi vuruyormus gibi sase ileri gidiyor. Sanzuman arizalari konusunda tecrube sahibi olunca haliyle bunun degisik bir ariza oldugu kanisina vardim. Isin ilginc yani ise bu vuruntuyu gunesli havalarda yapmiyor. Tam tamina 1 hafta boyunca araci gozlemledim. Ne zaman araci yagmur sonrasi hareket ettirirsem sorun oluyor. Hava yagissiz iken oldugunda ise nemine baktigimda ise 80% nem oranin uzerinde soruna rastliyorum. Ama gunesli havalarda 1 gram titreme bile yok. Yine google amcaya sorular sormaya basladik ve arastirma sonuclarina goz gezdirdim. Bu soruna rastlayan kimseye ulasamadim. Sanzumanda cubuk olmadigi icin yag seviyesine de bakamiyorsunuz. Neyse sorun kaynagini kaput altinda ararken, hava filtre kabininin altinda bir parca gordum. siyah bir kutu ve kalin bir soket var. parca nosunu google da aratinca sanzuman kontrol modulu oldugunu ogrendim. daha once o kadar goz onunde gormedigim bir modul. birazcik arastirma yaptigimda bu parcadan mazda sahipleri oldukca muzdarip oldugunu gordum. Fakat parcanin sorunlu olup olmadigina karar veremedim. Birgun yagis sonrasi kaputu acinca o bolgede nem oldugunu gordum. Tahminimce nemden dolayi kisa devre yapiyor ve D ye takinca vitesin yuvaya girmesi 1 sn gecikiyor ve sanzuman devri yuksek kaldigi icin vurma yapiyor. Dusuncem bu sekilde oldu.

Arabayi calistirmadan sanzumani P R N D pozisyonlarinda gezdirip P ye koyup calistirdigimda vurma olmuyor. Bunu gozlemledigimde ise suan tamamen sanzuman kontrol modulune yogunlastim.

zavalli mazda yetkili servisi. parca birimine yeni bir calisan almislar. Adam oldukca bilgili. Fakat beni gordukca artik "sarp sana bu bilgiler icin fatura cikartacam" diyerekten takilmaya basladi ve ahbap gibi olduk. Dedim bu sorun kaynagini bilmiyorum ama gecenlerde radyator degistirmistim. sanirim sanzuman yagi biraz eksik. 5 lt kadar yag alip ordan ayrildim ve aracin sanzuman yagini degistirdim. Tabi o sure icinde servisteki ustalardan birisi beni gorunce bana sanzuman yagini mazdalarda degistirmenin puf noktalarini soyledi. Bende ona gore degisimi yaptim fakat tahliye tipasi yalama yaptigi icin sanzuman icindeki fazla yagi henuz disari alamadim. Parca(tahliye tipalari) yeni geldi ve onumuzdeki haftasonu sorunu cozmek icin yogunlasacam.

sanzuman icerisinde fazla yag olduguna eminim. hesaplarima gore 1lt cikiyor ama belkide daha az olabilir. Fakat aracin vurma sorunu gitmedi. Ama yoldaki hizlanmasinda torku hisseder oldum. Eylul 4 de arac yetkili servise girecek ve sanzuman/ecu yazilimlari guncellenecek. umarim duzelir. sonucu sizler ile paylasacagim.

СХ 9 kullanicisi olarak bu problemle karsilasma ihtimalime karsi neden kaynaklanabilir diye bir arastirma yaptim. Buna benzeyen sorunlar vites kutusunun uzerinde bulunan solenoid denilen bir parcanin dogru calismamasindan kaynaklanabiliyor. Vites kutusunun icerisindeki basinci aktararak vites gecisini sagliyor. Rusca kaynaklardan arastirdim. CX 9 larda 120-130 bin km den sonra karsilasiliyormus. 2. resimdeki 51 numarali parca.
Ремонт АКПП Мазда CX-9 в Москве
50223
50224

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
@mehmet_spb

Benim sikayetim uzun zamandir ortadan kayboldu.

TCM (Sanzuman kontrol modulu) adi verilen parca uzerinde nemlenme gordugumu yukaridaki mesajlarda paylasmistim. Bende o parcayi hic sokmeden, yuzeysel olarak uzerini temizledim. Vites topuzunu ona baglayan kablosunda da paslanma vardi. Haftada 1 defa olacak sekilde birkac defa WD40 uyguladim. sonrasinda normal suruslere devam ettim. Daha sonrasinda ise WD40 nin silikon yaglayicisindan uyguladim. Tahminimce kisa devre yapan yeri bu yag ile koruma altina aldim ve su temasi olmadigi icin sikayet ettigim sorun ortadan kalkti. Konuyu Agustos 2018 de acmisim, 2020 yilindayiz ve soruna rastlamadim gibi birsey.

Bahsettigin parca, butun otomatik sanzumanlarda bulunan solenoid sistemi. vites degisimlerinde, hangi vitese gececek ise o solenoid yag dolar vites gecer..vs.vs. Bu solenoidler ariza verdiginde veya vermeye baslayacaginda genelde vites gecis suresi cok uzun veya gecemiyor. Bu tarz sikayetler olmadigi surece solenoidlere dokunmuyorum hatta sanzuman icini bile acmiyorum.

Mehmetdgen

Sessiz
Araç Markası
Mazda cx 9
Araç Renk ve Tip
Mor
İyi günler arkadaşlar. 120 bindeki cx 9 aracımın vites geçişlerin hafif sallantı sorunundan dolayı yaklaşık 5 bin km önce şanzıman yağı değişimi için yetkili servisine götürdüm. 3 lt yağ ile değişim yaptılar. Aracım seyir halindeyken gaza yüklenmem halinde şanzıman hatası veriyor 3. Viteste takılı kalıyor.hic bir şekilde vites değişmiyor. Kontağı açıp kapadığımda tekrar düzeliyor. Ve 3. Viteste giderken yarım debryajts gidiyormuş gibi oluyor. Geri geri yokuşlardada zorlanıyor. Böyle sıkıntı yaşıyanlar oldumu aramızda iyi günler

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
İyi günler arkadaşlar. 120 bindeki cx 9 aracımın vites geçişlerin hafif sallantı sorunundan dolayı yaklaşık 5 bin km önce şanzıman yağı değişimi için yetkili servisine götürdüm. 3 lt yağ ile değişim yaptılar. Aracım seyir halindeyken gaza yüklenmem halinde şanzıman hatası veriyor 3. Viteste takılı kalıyor.hic bir şekilde vites değişmiyor. Kontağı açıp kapadığımda tekrar düzeliyor. Ve 3. Viteste giderken yarım debryajts gidiyormuş gibi oluyor. Geri geri yokuşlardada zorlanıyor. Böyle sıkıntı yaşıyanlar oldumu aramızda iyi günler
Öncelikle geçiş olsun. Normal şartlarda 120 bin km eğer araç düzgün kullanılmışsa vites kutusu kolay kolay mekanik bir arıza vermez.
5 bin km önce yağ değiştirdiğinizde vitesin karter kapağı sökülük temizlendimi_? aşınma durumu karter üzerinde kalan metallerden anlaşılıyor.
Vites kutusunun üzerinde resimde işaretlediğim kısım zamanla dış ortam etkilerinden arıza yapabiliyor. Bundan kaynaklanıyorda olmabilir. Hata kodu olarak ne ne yazdı? sadece panelde AT mi yandı?

55811

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
3 litre yağ değişimi tam olarak şanzıman yağını değiştirmiyor maalesef.

Mehmetdgen

Sessiz
Araç Markası
Mazda cx 9
Araç Renk ve Tip
Mor
Öncelikle geçiş olsun. Normal şartlarda 120 bin km eğer araç düzgün kullanılmışsa vites kutusu kolay kolay mekanik bir arıza vermez.
5 bin km önce yağ değiştirdiğinizde vitesin karter kapağı sökülük temizlendimi_? aşınma durumu karter üzerinde kalan metallerden anlaşılıyor.
Vites kutusunun üzerinde resimde işaretlediğim kısım zamanla dış ortam etkilerinden arıza yapabiliyor. Bundan kaynaklanıyorda olmabilir. Hata kodu olarak ne ne yazdı? sadece panelde AT mi yandı?

Ekli dosyayı görüntüle 55811
At ışığı yanıyor. Kontak açıp kapadığımda geçiyor ama. 2 3 şanzımancı usta aracın şanzımanın revize edilmesini söylüyor. Neler e dikkat etmeliyim

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
At ışığı yanıyor. Kontak açıp kapadığımda geçiyor ama. 2 3 şanzımancı usta aracın şanzımanın revize edilmesini söylüyor. Neler e dikkat etmeliyim
İşini doğru düzgün yapan ustalara lafım yok. Şanzımanla ilgi bir şikayet ile gidildiğinde genelde hemen sökelim dağıtalım diyorlar. Mazda, şanzıman konusunda genelde çok iyi, diğerleri ile karşılaştırdığımızda. Aracınız üzerinde Şanzıman ünitesi için ayrı bir ECU mevcut. OBD cihazınız varsa hata kodlarını öğrenip onlar üzerinden bir yol izlemek daha doğru olacaktır.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
@Mehmetdgen,

kusura bakma mesajini gec gordum.

aracin sanzumanini actirmadan once, sanzumandaki ariza kodunu okutmanizi siddetle tavsiye ederim. Yetkili serviste bu konuda size yardimci olacaklardir. Eger bulundugunuz yerde mazda yetkili servisi yoksa, ford servisine ugrayip ricada bulunabilirsiniz. aracinizin motor ve sanzumani komple ford oldugunu hatirlatmak isterim.

Yag degisimi konusuna gelince, aracin sanzuman yagi komple bosalmiyor. tapayi actiginizda gelen yag cok az. umarim yetkili servis calisani, tapayi acip bosaltip, bosalttigi kadar yag ekleme hatasini yapmamistir.

Dogru olan yonetemi, tapa acilip bosaltilacak. sonrasinda kapatilip sanzumana ortalama 4-5 lt kadar yag eklenecek. Evet fazla yag eklenecek ve arac bir miktar surulecek. surus sakin olup butun vitesleri gececek sekilde olacak ve kisa mesafe olacak. sonrasinda arac lifte kaldirilip, motor calisir halde, sanzuman tapasinin kucuk olan tahliyesi acilacak ve sanzuman fazla yagi disariya bosaltacak. tukurme tabiri edilen durum oldugunda kucuk tapa takilacak. boylece sanzumanin icinde olmasi gereken yag seviyesi olacak. sanzuman yagi da kesinlikle T-IV denilen yag olacak. piyasadaki standard sanzuman yaglarindan degil.

bu islemin yapilmasinin sebebi, motor calisir halde, karter ve tork konvertorunun yag seviyesi esitlenmesi. eger motor kapali halde yapilirsa, sanzumanda eksik yag olacaktir.

3.viteste takilmasi olayi da tahminimce sanzuman kendisini guvenli moda aliyordur. yagin eksik olmasinda da olabilir. yukaridaki paylasilan resimde sanzuman ustundeki parca, sanzuman disinda. bu parca vites konumunu ayarliyor. TCM yani sanzuman kontrol modulu deniliyor. ariza yapmasi cok populer parca. Mor renkli kapagin icinde de tahmin ediyorum ki, sanzuman solenoidleri ve solenoidleri kontrol eden board mevcut. Kapak yanlis hatirlamiyorsam ozel bir silikon ile kapali. conta yok diye biliyorum. silikonu da sanirim yetkili servislerden bulabilirsiniz.

Eger kablo temin edebilirseniz, ForScan programini bilgisayariniza indirip, ariza kodlarini okuyabilirsiniz. standard ariza tespit cihazlarinin gormedigi butun ariza kodlarini gosterir.

Sametöçalan

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-9
Abilerim öncelikle herkese hayırlı günler MazdaCX9 2008 model aracım var yolda giderken AT ışığını yaktı daha sonradan araç vitese girmemeye başladı yani daha doğrusu araba D'de olduğu halde ekranda 1-2-3 sürekli karıştırıyor servise götürdüğümde bana şanzımanının değişeceğini söylediler bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz Sizce arızayı neden yapmaktadır

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abilerim öncelikle herkese hayırlı günler MazdaCX9 Model aracım var 2008 model aracım var yolda giderken AT ışığını yaktı daha sonradan araç vitese girmemeye başladı yani daha doğrusu araba D'de olduğu halde ekranda 1-2-3 sürekli karıştırıyor servise götürdüğümde bana şanzımanının değişeceğini söylediler bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz Sizce arızayı neden yapmaktadır
Yanlış bölüme açtığın konu doğru yerdeki bu konu ile birleştirilmiştir, konuyu ilk defa görüyorsan okumanı tavsiye ederim.

@sarpworks
@mehmet_spb

Bilgi ve tecrübeleri dahilinde yardımcı olacaklardır.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Sanzuman acilmadan once, ariza kodlarini okutun. Sanzumanda eger 1 ariza kodu varsa, bu yaniltici olacaktir. 2. Kod sisteme dustugunde, bu size hangi parcanin sorun yarattigini soyleyecektir. Nokta atisi yapmak icin gerekli.

Bu modede en cok rastlanan sorun, TCM adi verilen, sanzumanin konumunu kontrol eden moduldur. Yeri hava filtresi kabini altindadir. Borularin arasindan gorebilirsiniz. Eger cevrenizde ayni model araci olan birisi varsa, onun modulu sizin araca takarak kontrol edebilirsiniz.

Acaba sanzuman gercekten inecek mi? Belki sanzumaninizda hic sorun yoktur. Nasil hastanede kan tahlilinden sorunun ne oldugu anlasilabiliniyorsa, sanzumanda da buna benzer durum soz konusudur. Sanzumandan birazcik yag alip, rengine bakin. Kokusuna bakin. Eger yanik kokusu varsa, o zaman sanzuman revizyon gerektirecektir. Yanik kokusu yoksa ve yagi kirli ise ( orjinal renk cok parklak kirmizi/pembeye donuk) yagi degistirmeyi deneyebilirsiniz. Sanzumanin toplam hacmi 9LT civarinda sanirim. Fakat tapa acildiginda disariya 3 lt kadar birsey gelecektir.

Fordscan denilen program ile Aracinizi komple okutun. Bircok detayi goreceksiniz. Forumda konusu mevcut. Forum uyelerinden elinde kablo olan ve size yakinda yasayan birisinden rica edebilirsiniz

@Sametöçalan

Üst Alt