Mazda CX-5 Skyactiv'e Adaptive Cruise Ekletmek

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Merhabalar,
Sonunda 1 hafta gecikmeyle almayı düşündüğüm CX-5'i Mersin Mazda bayisi İstanbul'a getirtti ve aracı aldım :) Aracın boyası bile kalite farkını daha araca binmeden hissettiriyor. Önce ki araçlarıma göre bariz iç mekan daha kaliteli. Araçtan memnunum. 2011 model xtrail'ler 110bin TL civarı iken cx-5'lerin ikinci ellerinin de bu seviyelerde olması ülkemizde ki bilinçli tüketici oranı hakkında oldukça üzüntü verici. Ben bu sayede cx-5 sahibi oldum ayrı :)

Uzun süredir Forester ve Cx-5'leri takip ediyordum. En son 2015 model forester dizel'ini satıp 2016 model forester XT'ye geçen bir kullanıcının yorumları kesin kararımı vermede etkili oldu. En sonunda çıtırdamayan kaliteli düğmeler kullanılmış şeklinde seviniyordu. O çapta para verdiğim zaman kalite beklentisi doğal olarak oluşuyor. Şerit takip, kaza önleme yok.. Neyse uzun süre piyasayı takip ettim ve CX-5'in daha mantıklı olduğuna karar verdim.

Şimdi aklımda iki soru var,
araçta 19'' jant var, arazi için uygun değil gibi, yanakları önceki aracıma göre düşük. 17''e geçmek gerekirmi diye düşünüyorum. Çünkü düşün yanak oranı ile arazide kullanıp yürüyen aksama zarar vermek istemem.

Araç hakkında tek keşkem adaptive cruise olmaması. Sonradan takılabiliyormu diye araştıracağım. Ebayda parçaları satılıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle hayırlı olsun, Allah kazasız belasız günlerde kullanmayı nasip etsin, güzel tercih... Zaten mantıklı ve fayda fiyat oranı işin içine girdiğinde yollar bir şekilde Mazda'ya çıkıyor. :)

19 jant ile lastik yanakları belirttiğin gibi kısa kalacağı için yine belirttiğin gibi arazi şartlarında iyi sonuçlar vermez, hatta ve hatta sert zeminlerde jant eğilmesi, lastik yarılması gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. 19 dan 17 ye inildiğinde de aracın görsel olarak tadının kaçıp kaçmaması için bu konuda iyi araştırma yapmak gerekir bence.

Adaptip Cruise'un alt yapısı araçta varsa rahatlıkla satın alıp, ekletilebilir. Fakat, son servis ziyaretinde bu özelliği aktif kullanan Muğla Gören Otomotiv yetkilisi Mehmet Bey günlük kullanımda özellikle şehir içi ve duble yollarda bu özelliğin tam olarak kullanılmadığını belirtti. Ülkemizde trafik akışı ve sürücü kültürü bu özelliği kullanmaya izin vermiyor demişti. Ancak ve ancak bu özellik; otoyollarda tam anlamı ile kullanılıyor diye açıklama yapmıştı.

Bu durumu ve maliyetini göz önünde bulundurarak bu işe girmekte fayda var. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlı olsun. Bu konuyu servis ile görüşmeniz lazım. Şuana kadar yaptıran olmadı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayırlı olsun aracınız, piyasa şartları konusundaki yorumunuza katılıyorum, Cx 5 sahibi olmanıza da sevindim. Jantlarla uğraşacaksanız bir takım 17" alabilirsiniz arazi için, diğer zamanlar 19" lerle devam edersiniz, bence gerek te yok o ayrı. Cruse işini serviste halledersiniz

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Merhabalar,
Sonunda 1 hafta gecikmeyle almayı düşündüğüm CX-5'i Mersin Mazda bayisi İstanbul'a getirtti ve aracı aldım :) Aracın boyası bile kalite farkını daha araca binmeden hissettiriyor. Önce ki araçlarıma göre bariz iç mekan daha kaliteli. Araçtan memnunum. 2011 model xtrail'ler 110bin TL civarı iken cx-5'lerin ikinci ellerinin de bu seviyelerde olması ülkemizde ki bilinçli tüketici oranı hakkında oldukça üzüntü verici. Ben bu sayede cx-5 sahibi oldum ayrı :)

Uzun süredir Forester ve Cx-5'leri takip ediyordum. En son 2015 model forester dizel'ini satıp 2016 model forester XT'ye geçen bir kullanıcının yorumları kesin kararımı vermede etkili oldu. En sonunda çıtırdamayan kaliteli düğmeler kullanılmış şeklinde seviniyordu. O çapta para verdiğim zaman kalite beklentisi doğal olarak oluşuyor. Şerit takip, kaza önleme yok.. Neyse uzun süre piyasayı takip ettim ve CX-5'in daha mantıklı olduğuna karar verdim.

Şimdi aklımda iki soru var,
araçta 19'' jant var, arazi için uygun değil gibi, yanakları önceki aracıma göre düşük. 17''e geçmek gerekirmi diye düşünüyorum. Çünkü düşün yanak oranı ile arazide kullanıp yürüyen aksama zarar vermek istemem.

Araç hakkında tek keşkem adaptive cruise olmaması. Sonradan takılabiliyormu diye araştıracağım. Ebayda parçaları satılıyor.

hayırlı olsun kazasız keyifle kullanın inşallah.

aracınız eğer 2015 öncesi ise direksiyonda adaptif cruse kontrol düğmeleri yok takılacak yerde yok. sonradan ilave edilecek bu sistem nereden kontrol edilecek.? 2015 sonrası ise zaten orjinalinde var.

Son düzenleme:

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkese teşekkürler. Jant kısmını düşüneceğim.
Aldığım araç 2016/02 trafiğe çıkışlı 2015 model
2015 modellerde cruze control var ancak mesafeye bağlı adaptive cruze control (MRCC) yok.
İşin ilginci mesafe ölçen radar sensörler araçta mevcut. Mazda 3'e MRCC montajı için videolar youtube'da var, cx5 için çok daha kolay olacaktır ancak elbette bir bilen lazım.

hayırlı olsun kazasız keyifle kullanın inşallah.

aracınız eğer 2015 öncesi ise direksiyonda adaptif cruse kontrol düğmeleri yok takılacak yerde yok. sonradan ilave edilecek bu sistem nereden kontrol edilecek.? 2015 sonrası ise zaten orjinalinde var.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın, tabi kullandıkça izlenimlerinizi bekliyor olacagiz

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
201-2013-2014 lere de takılabiliyor mu,ne olur takılıyor deyin :D

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Herkese teşekkürler. Jant kısmını düşüneceğim.
Aldığım araç 2016/02 trafiğe çıkışlı 2015 model
2015 modellerde cruze control var ancak mesafeye bağlı adaptive cruze control (MRCC) yok.
İşin ilginci mesafe ölçen radar sensörler araçta mevcut. Mazda 3'e MRCC montajı için videolar youtube'da var, cx5 için çok daha kolay olacaktır ancak elbette bir bilen lazım.

aşağıdaki resimleri incelersek mazda'nın MRCC radarı aracın ön ızgarasındaki düz mazda logosunun arkasında yer alıyor. arkasında radar sensörü olmayan logolar ise içi oyuk ayrıca direksiyondaki mesafe kontrol tuşu'nun resmi bizdeki cx-5 direksiyonundaki ile farklı. eğer mesafer sensörleri mevcuttan kastın ön camdaki sensörler ise bu sensörler şerit takibi, uzun far kontrolü, SBSC çarpışma engelleme sensörleridir.

ama aracının ön ızgarasındaki logo düz ve direksiyonda mesafe kontrol tuşları var ise sonradan takılır ama ben 2015 sonrası modellerde MRCC standart diye biliyorum mazdanın tr web sayfasında'da cx-5 ön logo resimleri bu şekilde direksiyonun resmi'de eski modele göre:) ayrıca mazda Türkiye'ye gönderdiği cx-5 leri full donanım ile gönderiyor sonradan bir şey ilave etmene gerek kalmıyor.

eğer youtube ta izlediğin mazda 3'e montaj yapılan video aşağıdaki ise burada eleman sadece cruse kontrol takıyor zaten bu sistem bir çok arabaya uygulanabiliyor.

burada'da MRCC sensörünün yeri ve nasıl çalıştığını anlatıryor.

2015 MODEL MRCC OLMAYAN CX-5 ÖN IZGARASI
mazda-cx-5-grille-front-630x320.jpg

2015 MRCC KONTROLLÜ MAZDA CX-5 ÖN IZGARASI
2016-mazda-cx5-05-1.jpg

MRCC KONTROLLÜ MAZDA CX-5 DİREKSİYONU
2015-mazda-mazda6-i-grand-touring_steering_wheel_detail_1397484231_700x467.jpg

MRCC OLAMAYAN CX-5 DİREKSİYONU
er_photo_167977.jpg

Ekli dosyalar

• 2016-mazda-cx5-14-1.jpg
    2016-mazda-cx5-14-1.jpg
    95.8 KB · Görüntüleme: 11

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
aşağıdaki resimleri incelersek mazda'nın MRCC radarı aracın ön ızgarasındaki düz mazda logosunun arkasında yer alıyor. arkasında radar sensörü olmayan logolar ise içi oyuk ayrıca direksiyondaki mesafe kontrol tuşu'nun resmi bizdeki cx-5 direksiyonundaki ile farklı. eğer mesafer sensörleri mevcuttan kastın ön camdaki sensörler ise bu sensörler şerit takibi, uzun far kontrolü, SBSC çarpışma engelleme sensörleridir.

ama aracının ön ızgarasındaki logo düz ve direksiyonda mesafe kontrol tuşları var ise sonradan takılır ama ben 2015 sonrası modellerde MRCC standart diye biliyorum mazdanın tr web sayfasında'da cx-5 ön logo resimleri bu şekilde direksiyonun resmi'de eski modele göre:) ayrıca mazda Türkiye'ye gönderdiği cx-5 leri full donanım ile gönderiyor sonradan bir şey ilave etmene gerek kalmıyor.

eğer youtube ta izlediğin mazda 3'e montaj yapılan video aşağıdaki ise burada eleman sadece cruse kontrol takıyor zaten bu sistem bir çok arabaya uygulanabiliyor.

2015 araçların ön kısmında radar sensörü mevcut ancak bu kaza engelleme amaçlı kullanılıyor. Zaten kastım bu araçta MRCC için gerekli sensörler var gibi gözüküyor yüksek ihtimal ile Türkiye şartlarında risk almak istememiş olabilirler. Dökümanlarda hep bu özellik var gibi bahsedilirken sadece aşağıda boyadığım kesimde açık bir şekilde belirtiliyor. Direksiyonda MRCC için onn off düğmeleri mevcut değil.
tumblr_o344giyIDL1sjwax7o3_r1_1280.jpg

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
Evet malesef MRCC Türkiye'deki CX-5'lerde yok. Ben almadan o kadar incelemiştim web site ve broşürü ve sanki var diye aklımda kalmış ama araç tesliminde özellikleri anlatan arkadaş yok deyince, hadi ya demiştim. Sağlık olsun ama Mazda TR'nin bu kadar tanıtımını yapıpta full donanıma koymaması ayıp oldu. Gerekçesi ne olursa olsun.

Bu arada TR'deki 2015 sonrası CX-5'lerdeki cruise control özelliğinin standard versiyondan farkı var mı? Üzerinde LIM tuşu var, nasıl kullanılıyor çözemedim:(

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Evet malesef MRCC Türkiye'deki CX-5'lerde yok. Ben almadan o kadar incelemiştim web site ve broşürü ve sanki var diye aklımda kalmış ama araç tesliminde özellikleri anlatan arkadaş yok deyince, hadi ya demiştim. Sağlık olsun ama Mazda TR'nin bu kadar tanıtımını yapıpta full donanıma koymaması ayıp oldu. Gerekçesi ne olursa olsun.

Bu arada TR'deki 2015 sonrası CX-5'lerdeki cruise control özelliğinin standard versiyondan farkı var mı? Üzerinde LIM tuşu var, nasıl kullanılıyor çözemedim:(
Lim hız limitini ayarlama,hiz limitini 50 yaparsan gaza bassan da 50 yı geçmez.
Cruise kontrole ek olarak mrcc olabilir

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Aracınız hayırlı olsun, kazasız belsız kullanın inşiallah.

Üst Alt