Mazda CX-5 Skyactiv Test ve Teknik Bilgiler

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Skyactive le Mazda yeniden göze girmeye başladı zaten, hayırlısı olsun hakkınızda, alın ve tecrübelerinizi bizimle paylaşın, hem ne kadar çok sıfır cx5 , o kadar çok ikinci el cx5 seçeneği demek ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Vergi sistemini Türkiye değiştirmeyeceği için, firmaların Türkiye pazarı için bizim vergi sistemimize uygun araç getirmeleri lazım, bu şekilde yapıp bu ülkede kaymak yiyen çok firma var, bknz VW.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
1-Ayna titreme problemi çözülmeli. Yüksek süratlerde dış aynaların içleri biraz titriyor. Bu çok önemli ya da çok rahatsız edici değil. Ancak yurt dışı forumlara konu olmuş bile. Benim RX-8'de de bir sürücü aynası içi titreme problemi olması ve değiştiği halde geçmemesi, bu konuda Mazda'nın biraz daha dikkatli olması gerektiği ipucunu veriyor.

2-Sarsıntılı yollarda motor kaputu titreme. Hiçbir sorunu yok ve niye olduğunu da biliyorum. Hem aracı hafifletmek hem de yaya ile çarpışma kriterlerini karşılayabilmek için ön kaputun belli noktalarının desteksiz ve yumuşak yapılması gerekliliğine bağlıyorum. Ve beni de hiç rahatsız etmiyor doğrusu. Ancak yine forumlara konu olmuş, bence konuşturmaya değmez.

Mustafa abi bilgin vardır muhtemelen, Mazda bahsedilen bazı sorunlar için servis bültenleri yayınlamış. Normalde bakıma gidildiğinde müşteri şikayeti doğrultusunda bu bültenler ile işlem yapılması gerekir ama servislerin çoğu takip etmiyor bile. Bahsedilen çözümlerin üretim bandında da uygulandığı yazıyor, yani yeni araçlarda bu sorunların gözükmemesi lazım.

Ayna Titreme Problemi : 09-002/13

Kaput Titreme Problemi: 09-029/12

Arka Camlardan Gelen Rüzgar Sesi: R06-13

Diğer tüm bültenler için : Mazda CX-5 Teknik Servis Bültenleri

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ayna ve kaput için servis bülteni yayınlandığını biliyorum ama arka camlardan rüzgar sesi olayını bilmiyorum. Öyle bir ses var mı? Onu da farketmedim, bende Bose var biliyorsun!

Kaput servis bültenini uygulattım, herkese tavsiyem uğraşmasınlar, öylece kullansınlar. Rahatsız edici bir durum yok ortada, servis bülteni ciddi bir çözüm değil, bir şey yaptık işte havasında. Bunu görünce ayna işini hiç uygulatmadım bile, boşuna vakit ve sök/tak oluyor. Zaten Mazda ayna titremesi konusunda sıkıntılı biliyorsun...

Mustafa abi bilgin vardır muhtemelen, Mazda bahsedilen bazı sorunlar için servis bültenleri yayınlamış. Normalde bakıma gidildiğinde müşteri şikayeti doğrultusunda bu bültenler ile işlem yapılması gerekir ama servislerin çoğu takip etmiyor bile. Bahsedilen çözümlerin üretim bandında da uygulandığı yazıyor, yani yeni araçlarda bu sorunların gözükmemesi lazım.

Ayna Titreme Problemi : 09-002/13

Kaput Titreme Problemi: 09-029/12

Arka Camlardan Gelen Rüzgar Sesi: R06-13

Diğer tüm bültenler için : Mazda CX-5 Teknik Servis Bültenleri

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Ayna ve kaput için servis bülteni yayınlandığını biliyorum ama arka camlardan rüzgar sesi olayını bilmiyorum. Öyle bir ses var mı? Onu da farketmedim, bende Bose var biliyorsun!

Kaput servis bültenini uygulattım, herkese tavsiyem uğraşmasınlar, öylece kullansınlar. Rahatsız edici bir durum yok ortada, servis bülteni ciddi bir çözüm değil, bir şey yaptık işte havasında. Bunu görünce ayna işini hiç uygulatmadım bile, boşuna vakit ve sök/tak oluyor. Zaten Mazda ayna titremesi konusunda sıkıntılı biliyorsun...

Evet bültenlerden de gayet zahmetli gözüküyor abi. Rx8'de başlarda aynadan çok vites topuzunun titremesi gıcık ediyordu beni. 2-3 hafta sonra da hiç birşeyi görmemeye başladım. Böyle ufak şeylere bünye alışıyor bir şekilde. Bültenleri yoklarken birşey dikkatimi çekti. Skyactiv'de soğuk başlangıçlarda manifoldu hemen ısıtmak için bazı atraksiyonlar yapıyor sanırım. Şikayetler gelince bunun normal olduğuna dair bir bülten çıkartmışlar.

Unusual Engine Sound

Baya bir bunaltan müşteri oldu ki şöyle bir bülten daha çıkmış.

PCM Update

Burda da müşteriye bu sesin normal olduğunu anlatın, problem olduğunda ısrar ediyorsa pcm'de şu güncellemeyi yapın demişler. Muhtemelen rölantiyi düşürüyor. Benim anladığım ısınana kadar çok kısa süreli bir ses toru topu amma dert etmiş müşteri de:)

Moderatörün son düzenlenenleri:

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Sürekli bilgi istiyoruz abi cx 5 hakkında, boşlamayın

Bilgi için biraz bekliyceksiniz arabayı aldığım bayanın iki çocuğu varmış,bugün anca içini pırıl pırıl yaptım :) birde vites kolunun yanındaki vitesleri gösteren ışığın ampulu patlamış orayı söküp yeni lamba taktım.şimdilik tek diyeceğim iyiki almışım detaylar kullandıkça gelecek :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Herkeslere Merhabalar !!

Arabanın temizlik işlerinin büyük kısmı bitti :) sadece deri koltukların temizliği, deri bakım kremi ile silinmesi,boya'ya kil,hare giderici ve boya koruma işi kaldı. bu hafta sonu araba ile uzun yol yapma fırsatım oldu izlenimlerimi biraz paylaşayım.

Araba çok kuvvetli gaza biraz fazla basınca motor tamamen değişip arabayı kopartıyor :) en çok şanzımanından korkuyordum fakat harika bir şanzımanı var çok uyumlu çalışıyor virajlı yollarda manuel modda kullandım müthiş keyifli yarış arabası gibi oluyor virajlarda çok zorlamadım çünkü üzerindeki lastikler fabrika lastiği hala güvenemedim.

İçi çok kaliteli her şey düşünülmüş, bütün fonksiyonları tam olması gibi çalışıyor, ses sistemi çok iyi değil bose'dan daha kaliteli ses bekliyordum biraz hayal kırıklığı oldu,sağ ön koltukta yükseklik ayarı yok, aynalar 140'dan sonra titriyor biraz rahatsız edici bunlar dışında çok güzel bir araba hiç test sürüşü yapmadan aldım ama tam istediğim gibi çıktı.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bose'de centerpoint'i off pozisyonuna getirin. Fader'den de 2 tık rear'e kaydırın ön arka ayarını. Tizi maksimuma ve bass'ı da en üstten 3 çizgi aşağı alın. Deneyin bakalım bir şey değişecek mi?

Herkeslere Merhabalar !!

Arabanın temizlik işlerinin büyük kısmı bitti
smile.png
sadece deri koltukların temizliği, deri bakım kremi ile silinmesi,boya'ya kil,hare giderici ve boya koruma işi kaldı. bu hafta sonu araba ile uzun yol yapma fırsatım oldu izlenimlerimi biraz paylaşayım.

Araba çok kuvvetli gaza biraz fazla basınca motor tamamen değişip arabayı kopartıyor
smile.png
en çok şanzımanından korkuyordum fakat harika bir şanzımanı var çok uyumlu çalışıyor virajlı yollarda manuel modda kullandım müthiş keyifli yarış arabası gibi oluyor virajlarda çok zorlamadım çünkü üzerindeki lastikler fabrika lastiği hala güvenemedim.

İçi çok kaliteli her şey düşünülmüş, bütün fonksiyonları tam olması gibi çalışıyor, ses sistemi çok iyi değil bose'dan daha kaliteli ses bekliyordum biraz hayal kırıklığı oldu,sağ ön koltukta yükseklik ayarı yok, aynalar 140'dan sonra titriyor biraz rahatsız edici bunlar dışında çok güzel bir araba hiç test sürüşü yapmadan aldım ama tam istediğim gibi çıktı.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu bilgi sadece CX 5 için mi abi ?

Mazda önceki nesil HB Mazda 6'dan sonra bagaja woofer koymayı unuttu:) Pandizottaki hoparlörlerin woofer etkisi yaratması için bası arkaya vermek işe yarayabiliyor. Mustafa abinin tavsiyesi ile RX-8'de çalışmıştı :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aslında tam olarak aynı değil, Özkan.

RX-8'de arka pandizotta 2 adet woofer vardı. Diğer 2 woofer ise ön kapılardaydı. Ön kapılardaki konstrüksiyon ve izolasyon, trim işçiliği CX-5 kalitesinde değildi. Ayrıca kapı içi hacim de azdı. Bu sebeple ön kapılardan eşit bass almaya çalışmak sadece ön kapılarda vibrasyon ve distorsiyona sebep oluyordu. Arka wooferlar ise kapalı bagaj içinde daha fazla alanda bir kutu oluştuğu için, bass seslere daha fazla dayanabilir diye düşünmüştüm. Fader'i biraz arkaya yöneltmiştim, bana göre de işe yaramıştı.

CX-5'de ise problem farklı. Ön kapılardaki wooferlar esas Abi! Arka panzot yok zaten, bagaj içi gömme hoparlör de yok. Arka kapılarda ise woofer değil, coaxial ve daha küçük çaplı hoparlör var.

Yani bass'ı alman gereken yer mecburen ön kapılar. Ancak sistemde 2 temel eksik var. Fix equalizer ayarları çok fazla bass ağırlıklı ve bass frekanslar da ön konsol üstü merkezi hoparlöre akuple. Yani Fader tam ortadayken hem bass gereksiz yüksek ve boğuk geliyor, hem de ön merkezi hoparlörden orta frekans, yani vokal patlaması kulağı tırmalıyor.

Zevke göre 1 tık veya 2 tık fader geri (rear) ayarlanınca aynı ayarla hem vokal, hem bass patlaması engelleniyor bir miktar.

3. temel eksik bass ayarlarının fix equalizer'de fazla kaba ayarlamalar yapması. Yani bass yetersiz geldiğinde bir tık yukarı alınca fazla geliyor. Fader'in arka ağırlıklı ayarı bu konuyu da biraz hallediyor...

Mazda önceki nesil HB Mazda 6'dan sonra bagaja woofer koymayı unuttu:) Pandizottaki hoparlörlerin woofer etkisi yaratması için bası arkaya vermek işe yarayabiliyor. Mustafa abinin tavsiyesi ile RX-8'de çalışmıştı :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Bose'de centerpoint'i off pozisyonuna getirin. Fader'den de 2 tık rear'e kaydırın ön arka ayarını. Tizi maksimuma ve bass'ı da en üstten 3 çizgi aşağı alın. Deneyin bakalım bir şey değişecek mi?

abi söylediğin varyasyonu ve birçok varyasyonu denedim daha önce ama nafile, yada benim ses kalitesi beklentim çok yüksek :)

aslında fader'in ayarını bose biraz garip yapmış yada arkada oturanlar rahatsız olmasın diye özellikle sesin tüm gücünü ön hoparlörlere yönlendirmiş, arkaya sesi bir tık bile yönlerdiğimde bariz ses değişiyor yani arka hoparlörlere ses çok kayıyor. bence fader ayarında tepkinin ilk tıkta bu kadar bariz olmaması lazım, daha önceki volvom'daki premium sound ses sistemi daha bi iyiydi gibi ön hop. ayrı arka hop. ayrı bir ekolayzer ayarı ile ayarlayabiliyordum. birde geçen gün özellikle acaba hoparlörlerde mi sıkıntı var diye arka koltuğa oturup arka hoparlörleri iyi bir müzikte dinleyeyim dedim fakat arka hoparlörlerde tiz çok zayıf (tiz ayarı en üstte) arka kapı üstlerinde tweeter olamlıydı bence. arka direklerdeki hoparlörler'de çok zayıf ses veriyor tamam arka koltukta oturanların baş hizasında oldukları için rahatsız etmesin diye buradaki hoparlörler biraz düşük güçte ama bu kadarda olmaz ki! kulaklarımı dayayınca ses alabiliyorum neredeyse.

yaklaşık 20 yıldır görüntü ve ses teknolojileri işindeyim, özellikle ses sistemleri ve hoparlörler çok ilgi duyduğum bir alan yıllar önce amerikada bir elektronik markette dinlediğim ve hayran olduğum minicik hoparlörlü bose ses sisteminden sonra bose markasından çok yüksek beklentim vardı ama mazda'daki ses sistemi ile ilgili ne ayar yaparsam yapayım benim için arabadaki tek hayal kırıklığım ses sistemi oldu :) insan bi mid ayarı koyar be kardeşim :) bizim memlekette araçlarda genelde radyo dinleniyor bizim memleketteki radyoları avrupa amerika kıtasındaki HD yada DAB yayın yapan radyo istasyonlarından zannediyor ki o kadar detaylı bir ekolayzer koymamış japonlar. bizim radyolar stereo yayını zor yapıyorlar :) mazda'daki sistemde en iyi orijinal cd'de klasik müzik dinlenir hoparlörlerin ayar ve konumu birde ses sisteminin akustiği buna çok müsait

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yaklaşık 20 yıldır görüntü ve ses teknolojileri işindeyim

Bence her şey bu cümlede gizli... Senin bu işin tekniğini biliyor olman, beklentilerini yüksekte tutuyor olabilir.

Yıllar öncesinde bu iş üzerine bende çok kafa patlatmıştım... Bu yüzden arabada layıkıyla müzik dinlemek bilinçli olunca zor oluyor...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Eski ve yeni mazda modellerinin bose hoparlör yerleşimlerini aşağıda linkini verdiğim sitede bulabilirsiniz. Dikkat edilirse skyactiv jenerasyonunda asla bagaj içi kapalı woofer yok. Muhtemelen hafifletme stratejisinden dolayı. Ama önceki nesillerde bi yer bulup koymuşlar her şekilde:) Hatta 1. nesil mazda 3 hb'te yolcu koltuğunun altında monte edilmiş.

Eski jenerasyon Mazda Bose sistemleri:

https://www.bose.co.uk/GB/en/automotive/car-models/previous-models/mazda.jsp

Skyactiv Mazda Bose sistemleri:

https://www.bose.co.uk/GB/en/automotive/car-models/current-models/mazda.jsp

Mustafa abi ben arka kapı içlerinin de woofer olduğunu sanıyordum yeni modellerde, şimdi bakınca dediğin gibi sadece önlerde woofer var. Skyactive mağduruyuz valla:)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
http://www.mazdagaraj.com/konular/451-mazda-3-ses-sistemi.html

Kemal Bey yukarıdaki linkte bu konuda yazdığım şeyler var. Belki okuyup, eklemeler yapabilirsiniz.

Yazımdan anlayacağınız gibi bu konu benim de hobim ve beklentilerim çok yüksek. Bose, Harman Kardon gibi sistemler aslında gayet kaliteli ürünler. Geçmişte yaptıkları çok klas araçlardaki sistemlerin başarısı bunu ispatlıyor.

Ancak son dönemlerde orta sınıf markalarda da baş gösteren markalı ses sistemleri talebi üreticileri bence strateji değiştirmeye itti. Bu gibi markalar, kendi isimleriyle hi-end sistemler yanında orta sınıf için daha uygun maliyetli, ortalama veya ortalama üstü sistemler üretmeye başladılar. Burada ses kalitesinden çok marka imajına yapılan katkı öne çıktı. Müşterilerin çoğu bizim gibi çok beklentili olmadığı içinde müzikalite'den çok hoparlör kapaklarındaki isimler daha çok konuşuluyor.

Örneğin Subaru da Forester en üst versiyonda Harman Kardon opsiyonu var. 8 hoparlörlü bir sistem ve CX-5'deki Bose set-up'ına çok yakın.

Peki bu sistemler kötü mü? Hayır, haksızlık edemem doğrusu. Örneğin BMW gibi premium bir markanın standart ses sistemi bu Bose yanında teneke gibi kalır. BMW'nin ekstra ödeyerek aldığınız Hi-Fi sistemi ( 205W dijital amfi, 9 hoparlör) sizin araçtaki 231W dijital amfi, 9 hoparlör sistem ile teknik özellikler anlamında çok yakın olsa da inanın her kriterde bence Bose daha iyi bir sistem.

BMW'de en üstteki Harman Kardon ise 625W, 16 hoparlör ve dijital grafik ekolayzerli. Ama bunun için ekstra bir 2 bin Euro gibi daha gözden çıkarmak lazım.

Mercedes' e bakarsak standart Audio 20 sistemi 8 hoparlörlü ve yanlış değilsem 190W civarında. BMW'deki Hi-Fi'a daha yakın ve bence ses netliği olarak Hi-fi ve CX-5 Bose'den daha iyi ama Bose'den çok ciddi düşük frekans eksiğı var. Totalde Bose daha iyi. Mercedes' te üst seviye olarak 13 hoparlör ve 450W Harman Kardon alabiliyorsunuz.

Niye bunları örnek verdim? Bizim gibi uzman ve meraklı insanların kulakları için yetersiz olsa da, ait olduğu otomobil sınıfı ve fiyat sınıfında değerlendirmek gerekir. Bu açıdan da başarılı buluyorum. CX-5'deki bazı eksikler Mazda 6'da 2 tweeter daha eklenerek giderilmeye çalışıldı. Her jenerasyonda iyiye gidecektir.

Bu arada Bose, JBL, Harman Kardon gibi yakın geçmişin premium markaları, orta sınıfta artan talep ile markalarını o araçlara koymaya başlayınca, biraz da spekleri düşürüp, kritik de almaya başlayınca premium otomobil üreticileri de farklı markalara yönlenmeye başladı.

Örneğin Mercedes E sınıfında Harman Kardon'un üstünde Bang & Olufssen opsiyonu sunuyor. Yeni C sınıfında en üst seviye olarak HK yerine Burmester opsiyonu var.

Şimdi otomotivde en önemli alternatifler arasına profesyonel müzik Dünyası'ndan tanıdığımız Burmester, Naim, Mark Levinson, Bang & Olufssen vb. markalar öne çıkmaya başladı.

Bence her şey bu cümlede gizli... Senin bu işin tekniğini biliyor olman, beklentilerini yüksekte tutuyor olabilir.

Yıllar öncesinde bu iş üzerine bende çok kafa patlatmıştım... Bu yüzden arabada layıkıyla müzik dinlemek bilinçli olunca zor oluyor...
abi söylediğin varyasyonu ve birçok varyasyonu denedim daha önce ama nafile, yada benim ses kalitesi beklentim çok yüksek :)

aslında fader'in ayarını bose biraz garip yapmış yada arkada oturanlar rahatsız olmasın diye özellikle sesin tüm gücünü ön hoparlörlere yönlendirmiş, arkaya sesi bir tık bile yönlerdiğimde bariz ses değişiyor yani arka hoparlörlere ses çok kayıyor. bence fader ayarında tepkinin ilk tıkta bu kadar bariz olmaması lazım, daha önceki volvom'daki premium sound ses sistemi daha bi iyiydi gibi ön hop. ayrı arka hop. ayrı bir ekolayzer ayarı ile ayarlayabiliyordum. birde geçen gün özellikle acaba hoparlörlerde mi sıkıntı var diye arka koltuğa oturup arka hoparlörleri iyi bir müzikte dinleyeyim dedim fakat arka hoparlörlerde tiz çok zayıf (tiz ayarı en üstte) arka kapı üstlerinde tweeter olamlıydı bence. arka direklerdeki hoparlörler'de çok zayıf ses veriyor tamam arka koltukta oturanların baş hizasında oldukları için rahatsız etmesin diye buradaki hoparlörler biraz düşük güçte ama bu kadarda olmaz ki! kulaklarımı dayayınca ses alabiliyorum neredeyse.

yaklaşık 20 yıldır görüntü ve ses teknolojileri işindeyim, özellikle ses sistemleri ve hoparlörler çok ilgi duyduğum bir alan yıllar önce amerikada bir elektronik markette dinlediğim ve hayran olduğum minicik hoparlörlü bose ses sisteminden sonra bose markasından çok yüksek beklentim vardı ama mazda'daki ses sistemi ile ilgili ne ayar yaparsam yapayım benim için arabadaki tek hayal kırıklığım ses sistemi oldu :) insan bi mid ayarı koyar be kardeşim :) bizim memlekette araçlarda genelde radyo dinleniyor bizim memleketteki radyoları avrupa amerika kıtasındaki HD yada DAB yayın yapan radyo istasyonlarından zannediyor ki o kadar detaylı bir ekolayzer koymamış japonlar. bizim radyolar stereo yayını zor yapıyorlar :) mazda'daki sistemde en iyi orijinal cd'de klasik müzik dinlenir hoparlörlerin ayar ve konumu birde ses sisteminin akustiği buna çok müsait

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
http://www.mazdagaraj.com/konular/451-mazda-3-ses-sistemi.html

Kemal Bey yukarıdaki linkte bu konuda yazdığım şeyler var. Belki okuyup, eklemeler yapabilirsiniz.

Yazımdan anlayacağınız gibi bu konu benim de hobim ve beklentilerim çok yüksek. Bose, Harman Kardon gibi sistemler aslında gayet kaliteli ürünler. Geçmişte yaptıkları çok klas araçlardaki sistemlerin başarısı bunu ispatlıyor.

Ancak son dönemlerde orta sınıf markalarda da baş gösteren markalı ses sistemleri talebi üreticileri bence strateji değiştirmeye itti. Bu gibi markalar, kendi isimleriyle hi-end sistemler yanında orta sınıf için daha uygun maliyetli, ortalama veya ortalama üstü sistemler üretmeye başladılar. Burada ses kalitesinden çok marka imajına yapılan katkı öne çıktı. Müşterilerin çoğu bizim gibi çok beklentili olmadığı içinde müzikalite'den çok hoparlör kapaklarındaki isimler daha çok konuşuluyor.

Örneğin Subaru da Forester en üst versiyonda Harman Kardon opsiyonu var. 8 hoparlörlü bir sistem ve CX-5'deki Bose set-up'ına çok yakın.

Peki bu sistemler kötü mü? Hayır, haksızlık edemem doğrusu. Örneğin BMW gibi premium bir markanın standart ses sistemi bu Bose yanında teneke gibi kalır. BMW'nin ekstra ödeyerek aldığınız Hi-Fi sistemi ( 205W dijital amfi, 9 hoparlör) sizin araçtaki 231W dijital amfi, 9 hoparlör sistem ile teknik özellikler anlamında çok yakın olsa da inanın her kriterde bence Bose daha iyi bir sistem.

BMW'de en üstteki Harman Kardon ise 625W, 16 hoparlör ve dijital grafik ekolayzerli. Ama bunun için ekstra bir 2 bin Euro gibi daha gözden çıkarmak lazım.

Mercedes' e bakarsak standart Audio 20 sistemi 8 hoparlörlü ve yanlış değilsem 190W civarında. BMW'deki Hi-Fi'a daha yakın ve bence ses netliği olarak Hi-fi ve CX-5 Bose'den daha iyi ama Bose'den çok ciddi düşük frekans eksiğı var. Totalde Bose daha iyi. Mercedes' te üst seviye olarak 13 hoparlör ve 450W Harman Kardon alabiliyorsunuz.

Niye bunları örnek verdim? Bizim gibi uzman ve meraklı insanların kulakları için yetersiz olsa da, ait olduğu otomobil sınıfı ve fiyat sınıfında değerlendirmek gerekir. Bu açıdan da başarılı buluyorum. CX-5'deki bazı eksikler Mazda 6'da 2 tweeter daha eklenerek giderilmeye çalışıldı. Her jenerasyonda iyiye gidecektir.

Bu arada Bose, JBL, Harman Kardon gibi yakın geçmişin premium markaları, orta sınıfta artan talep ile markalarını o araçlara koymaya başlayınca, biraz da spekleri düşürüp, kritik de almaya başlayınca premium otomobil üreticileri de farklı markalara yönlenmeye başladı.

Örneğin Mercedes E sınıfında Harman Kardon'un üstünde Bang & Olufssen opsiyonu sunuyor. Yeni C sınıfında en üst seviye olarak HK yerine Burmester opsiyonu var.

Şimdi otomotivde en önemli alternatifler arasına profesyonel müzik Dünyası'ndan tanıdığımız Burmester, Naim, Mark Levinson, Bang & Olufssen vb. markalar öne çıkmaya başladı.

mustafa abi verdiğin linteki yazılarının hepsini okudum. bu durumda bizi ancak THX SERTİFİKALI bir arabanın ses sistemi tatmin eder :)

yazında eski oto sistemlerinden bahsetmişsin, özellikle şunu belirtmek isterim ki 90'larda aciko 5014 ekolayzer, pioneer TS 207, 2088 ve 6985 hoparlörler efsaneydi birçok arkadaşımın arabasına bağlamıştım. aciko nun sıra sıra yanan sarı ışıkları bitirirdi beni :) arada ekolayzer ayar düğmelerinden bağzılarının üst siyah kaplaması düşerdi o düğme daha bi parlak yanardı:)

bu arada Bowers & Wilkins hoparlörlerin hala duruyor mu ? muhteşemdir onlar. resimdeki hoparlörleri özel bir ses odasında dinleme şansım olmuştu inanılmazlar birde lucasfilm THX sertifikalı bir sinemada 'hollow man' filmini seyretmiştim oda muhteşem bir deneyimdi keşke türkiyede'de THX onaylı bir sinema salonu olsa'da insanlar filmden gerçekten ses ve görüntü anlamında zevk alabilse.

Ekli dosyalar

• BandW_A7_9_L.jpg
    BandW_A7_9_L.jpg
    38.4 KB · Görüntüleme: 25
  • BandW_A7_9_L.jpg
    BandW_A7_9_L.jpg
    38.4 KB · Görüntüleme: 21

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bower & Wilkins hoparlörlerim duruyor, Sherwood CD player ve amfi ile beraber kullanıyorum. Çizilseler arabam çizildiği kadar üzülürüm. Yine de gençliğimin Pioneer'leri ve Aciko'ları kadar değerli değiller benim için.

Herkese gençliğinin kıymetini bilmesini ve doya doya yaşamasını tavsiye ediyorum.

mustafa abi verdiğin linteki yazılarının hepsini okudum. bu durumda bizi ancak THX SERTİFİKALI bir arabanın ses sistemi

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Mustafa abi bugün otobanda kaputun bayağı titrediğini fark ettim,bununla ilgili bir çözüm bulunabildi mi acaba? Birde bildiğim kadarıyla senin arabana ışıklı kapı eşik plakalarından taktırmıştın bende bu hafta bu plakalardan ve araç kumanda anahtarı ile katlanan ayna kontrol ünitesinden taktırmayı düşünüyorum. acaba bu kapı eşiği plakalarının 4 taneside ışıklımıdır yoksa sadece önlermi ışıklı?

Teşekkürler

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mazda 3 lerin orjinalini ben serviste taktırdım, önler ışıklı arkalar değil, cx te de öyledir diye tahmin ediyorum, aynaların katlanmasını sağlayan kontrol ünitesi serviste şuan kaç para hocam, ben de düşünüyorum da indirim bitmeden faydalanayım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kapı eşiklerinin sadece önlerdekiler ışıklı.

Kaput titreme olayı ile ilgili bir servis aksiyon bülteni var. Çok da oldu bu bülten çıkalı, demek senin aracın eski sahibi önemsememiş. Burada kaput üst sacı ile alttakı destek barları arasındaki mastikler çıkarılıp, yeniden yapılıyor. Ve kaput ayarları farlar kısmından biraz değiştiriliyor. % 100 çözüyor mu? Ne yazık ki, hayır! Ama derecesini düşürüyor...

Mustafa abi bugün otobanda kaputun bayağı titrediğini fark ettim,bununla ilgili bir çözüm bulunabildi mi acaba? Birde bildiğim kadarıyla senin arabana ışıklı kapı eşik plakalarından taktırmıştın bende bu hafta bu plakalardan ve araç kumanda anahtarı ile katlanan ayna kontrol ünitesinden taktırmayı düşünüyorum. acaba bu kapı eşiği plakalarının 4 taneside ışıklımıdır yoksa sadece önlermi ışıklı?

Teşekkürler

Üst Alt