Mazda Cx-5 Skyactiv Hoparlörden Gelen Cızırtı Sesi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oğuzhan güldürdün beni çok yaşa sen :))
Akustik süngerler, bitüself tarzı bantlar , gerekli yerlere silikon takozlar ve çamurluk içlerine uygulanacak malzemelerin hepsini toplasan 6-7 kg gelmez. Hadi sen de 10 kg. 10 kilonun performansa etkisini düşünmek için saliselerle yarışan bir formula pilotu olman gerekir ancak

Gülmek, ağlamaktan iyidir derler... ;)

Eskiler hatırlar ismini vermek istemiyorum burada değil çünki... Aracındaki ne kadar fazla ağırlık varsa azaltarak hissedilir derecede yakıt tasarrufu sağladığını konu yapmıştı ve ne kadar uçuk düşünceler olduğunu söyleyememiştim...

Bir şeye önem veriliyorsa, onun üzerinde yapılacak çalışmalar takdir edilmeli, benim gibi uçuk düşünce diye yaftalanmamalı... ;)

Benim aracımda daha önceki sahibi tarafından genel izolasyon yapılmış ve araç hantal (bana göre) aracım ne kadar şişmanlamış bilmiyorum ama ben bunu kullanırken hissediyorum, yakıt olarak daha fazla hissediyorum...

Ayrıca; yukarıda bir yerlerde tartışmaya açılan; izolasyon ile oluşan trim seslerini kesen çalışmalar farklı şeylerdir... Benim aracımda yapılan genel izolasyona rağmen, sunroof'tan gelen tıkırtı hatalı izolasyon yapıldığı veya izolasyonunun kötü olduğu anlamına gelmez...

Elma ile armutu toplamaya çalışmayalım derim...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Evet o elamanı biliyorum. Ama o adam en son 75 kg civarında bir hafifletmeye gitmişti. Jantların ve lastiğin değişimi + akünün daha küçük takılması+ stepnenin atılması vs.. diye giden bir listesi vardı. Yakıtta %6-7 fark ettirir 75 kg ama 7-8 kilo tutmayacak sünger ve pütürler en fazla % 1 fark ettirir. Performansa etkisini ise ancak kronometrenin salise kısmına bakarak görebilirsiniz.
Bu mantıkla gidersek arabayı benim gibi çoğu zaman tek kişi kullanan insanların arka ve ön yolcu koltuklarını söküp eve koyması lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet o elamanı biliyorum. Ama o adam en son 75 kg civarında bir hafifletmeye gitmişti. Jantların ve lastiğin değişimi + akünün daha küçük takılması+ stepnenin atılması vs.. diye giden bir listesi vardı. Yakıtta %6-7 fark ettirir 75 kg ama 7-8 kilo tutmayacak sünger ve pütürler en fazla % 1 fark ettirir. Performansa etkisini ise ancak kronometrenin salise kısmına bakarak görebilirsiniz.
Bu mantıkla gidersek arabayı benim gibi çoğu zaman tek kişi kullanan insanların arka ve ön yolcu koltuklarını söküp eve koyması lazım.

75 Kiloya bir seferde ulaşmadı ama... Yola çıkma hikayesi ile ulaştığı yer hep çalışmalar, araştırmalar ile oldu... ;)

Ben o mantıkla gidilsin demedim, gidilen yola ve çalışmalara saygı duyulsun dedim sadece... Koltukları sökecek olursan emin ol Mazda'nın kendisi kadar ilgi çekecektir... :D

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Abi zaten her türlü emeğe saygı duyarım. Ama burda tam tersi durum var. Mazda bildiğin yalıtımdan kaçmış yada bilinçli yapmış hangi mantıkla yaptıysa. Yani emekten kaçış var. Maksatlarınında arabayı 5-6 kilo hafifletmek olduğunu hiç sanmıyorum. Adem ustanın dediği gibi 200 dolar civarındaki malzeme ve montaj için gerekecek süreden kısmışlardır.
Ayrıca arabanın ağırlığından tasarruf edeyim derken kışın kaloriferi yazın klimayı daha fazla çalıştırarark küllen zarara giriyoruz.

Bu arada arka koltukları söküp çelik kafes taktırsam harbiden hem iyi dikkat çeker hemde araba takla atarsa güvenliği üst düzeye çekilmiş olur. Arabaya binmek isteyenlerede arka dolu görmüyon mu gardaş deriz :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi zaten her türlü emeğe saygı duyarım. Ama burda tam tersi durum var. Mazda bildiğin yalıtımdan kaçmış yada bilinçli yapmış hangi mantıkla yaptıysa. Yani emekten kaçış var. Maksatlarınında arabayı 5-6 kilo hafifletmek olduğunu hiç sanmıyorum. Adem ustanın dediği gibi 200 dolar civarındaki malzeme ve montaj için gerekecek süreden kısmışlardır.
Ayrıca arabanın ağırlığından tasarruf edeyim derken kışın kaloriferi yazın klimayı daha fazla çalıştırarark küllen zarara giriyoruz.

Bu arada arka koltukları söküp çelik kafes taktırsam harbiden hem iyi dikkat çeker hemde araba takla atarsa güvenliği üst düzeye çekilmiş olur. Arabaya binmek isteyenlerede arka dolu görmüyon mu gardaş deriz :)

Bende bunu anlatmak istiyorum...

Kaçınılan şey "yalıtım" değil ki. Basit bir düşüncesizlik sadece... Sen hayvan gibi bass verecek hoparlörü kapıya monte ediyorsun ve normal şekilde çıkaracağı titreşimi hesaba katmadan kapı üzerindeki elemanların ses yapacağını düşünmüyorsun...

Olay bu konuda bu kadar basit bir şey...

Bu durum akıllı bir yöntem ile Japonya'ya kadar iletilirse rahatlıkla dikkate alınır, üretilmiş araçlar için bülten çıkartılır ve ses giderilir, yeni üretim için ise; gerekli önlemler alınır diyorum... ;)

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Türkiye'de geri çağrılan araç duydun mu abi ben duymadım. Belki nadiren olmuştur yinede hiç yok demeyelim. Dışardan bakan saf birisi Türkiye'ye gönderilen araçların mükemmel oluşu, sorunlu araçlarında hep amerikaya gönderildiğini sanır.
Amerika için üretilen mazdalar biraz farklı belki onlarda bu kadar yalıtım sıkıntısı yoktur yoksa senede 100 bin üzeri satan mazdaya amerika kullanıcıları illaki şikayette bulunur.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhan güldürdün beni çok yaşa sen :))
Akustik süngerler, bitüself tarzı bantlar , gerekli yerlere silikon takozlar ve çamurluk içlerine uygulanacak malzemelerin hepsini toplasan 6-7 kg gelmez. Hadi sen de 10 kg. 10 kilonun performansa etkisini düşünmek için saliselerle yarışan bir formula pilotu olman gerekir ancak
Ağırlık azaltmak için sadece yalıtımdan kıstıklarını düşünürseniz sabaha kadar gülersiniz bu normal bir durum.
Mazda'nın ağırlık stratejisini biliyor musunuz?
Bir civatayı 0.01 gram azaltmak için normal anahtar başlı olan tasarımını torks uca çevirerek civatanın tasarımını değiştirdiklerini?

Ekli dosyalar

• mazda 2.jpg
    mazda 2.jpg
    9.8 KB · Görüntüleme: 10

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Ağırlık azaltmak için sadece yalıtımdan kıstıklarını düşünürseniz sabaha kadar gülersiniz bu normal bir durum.
Mazda'nın ağırlık stratejisini biliyor musunuz?
Bir civatayı 0.01 gram azaltmak için normal anahtar başlı olan tasarımını torks uca çevirerek civatanın tasarımını değiştirdiklerini?
Güvenlikten ödün vermeden bütün firmalar arabaları hafifletmeye çalışıyor zaten mazdaya özgü birşey değil bu. Zaten burdaki ses yalıtımı konusuda ağırlık azaltma çalışmasından bağımsız birşey. Mazda eğer araba 5-6 kilo hafif olsun diye ses ve ısı izolasyonundan kaçtıysa tam bir geri zekalılık örneği yapmışlardır ki öyle olmadığını masraftan kaçtıklarını düşünüyorum. Zira önceki mesajımda da belirttiğim gibi fazladan çalıştırdığımız klima sayesinde hafiflikten kazanacağımız performansın fazlasını kaybetmiş oluyoruz bu şekilde.
Son olarak arabada sessiz sedasız gidip boşa klima , kalorifer çalıştırmak yerine arabanın % 1 fazla yakmasını kimsenin umursayacağını sanmıyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[size=16pt]Türkiye'de geri çağrılan araç duydun mu abi ben duymadım.[/size] Belki nadiren olmuştur yinede hiç yok demeyelim. Dışardan bakan saf birisi Türkiye'ye gönderilen araçların mükemmel oluşu, sorunlu araçlarında hep amerikaya gönderildiğini sanır.
Amerika için üretilen mazdalar biraz farklı belki onlarda bu kadar yalıtım sıkıntısı yoktur yoksa senede 100 bin üzeri satan mazdaya amerika kullanıcıları illaki şikayette bulunur.

Geri çağırma hakkındaki görüşlerimi günler öncesinden 17 Ekim'de yazmıştım... ;)

Bizim ülkemize o kadar temiz ve sağlam araç gönderiyorlarki, hiç geri çağırma ihtiyacı duymuyorlar...

Ya da, geri çağırılmaya layık görülmüyoruz...

Bir kez daha yazayım; elma ile armutu toplamaya çalışırsak hata yaparız... Yalıtım konusu farklıdır, trim sesleri farklıdır... Bu konu içerisinde ikisi aynı konu gibi tartışılmaya çalışılıyor ki; sonuca varmamız imkansız...

Sağlıcakla.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
yol tutuşunun aracın agır olması ile alakalı olmadıgını daha hızlı nasıl gidecegini yakıt tasarufu bundan daha iyi anlatım şekli olmazdı heralde O0 oguzhan video paylaşımı için tşk..

Üst Alt