Mazda CX-5 Skyactiv & GLA Otomatik Frenleme

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
CX5'e bu yıl eklenen donanımlarda,bence ÇOK ÖNEMLİ iki güvenlik donanımı var...

• Akıllı Fren Desteği (SBS)* de 15-145 km/s hız aralığında önde giden araçları izler ve yeni Mazda6 öndeki araca çok yaklaştığında sürücüyü uyarır ve olası bir kaza veya çarpışma tespit ettiğinde otomatik olarak fren uygular. (CX-5’de ilk kez)
  • Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC) 200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.(Cx-5’de ilk kez )
    Bu frenleme sistemleri mercedeste DISTRONIC PLUS adıyla sunulmakta,fakat bu iki araç arasında kaldığımdan incelemeleri okuduğumda,mercedeste bu donanımın SORUNLU olduğu ve bu donanıma güvenen ama çarpışan bir sürü örnek plduğunu okudum...Bu yıl CX5 alan veya bu konuda tecrübe-bilgisi olan arkadaşlar varmı ?...CX5 bu konuda,sistemde ne durumda ?...

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynı özellikler Mazda 3 ve 6'da vardı, kimisne göre çok kullanışlı olmakla birlikte, bazılarına göre de kullanma gereksiniminin çok gerekmediği ama genel anlamda çok önemli bir özellik.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
CX5'e bu yıl eklenen donanımlarda,bence ÇOK ÖNEMLİ iki güvenlik donanımı var...

• Akıllı Fren Desteği (SBS)* de 15-145 km/s hız aralığında önde giden araçları izler ve yeni Mazda6 öndeki araca çok yaklaştığında sürücüyü uyarır ve olası bir kaza veya çarpışma tespit ettiğinde otomatik olarak fren uygular. (CX-5’de ilk kez)
  • Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC) 200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.(Cx-5’de ilk kez )
    Bu frenleme sistemleri mercedeste DISTRONIC PLUS adıyla sunulmakta,fakat bu iki araç arasında kaldığımdan incelemeleri okuduğumda,mercedeste bu donanımın SORUNLU olduğu ve bu donanıma güvenen ama çarpışan bir sürü örnek plduğunu okudum...Bu yıl CX5 alan veya bu konuda tecrübe-bilgisi olan arkadaşlar varmı ?...CX5 bu konuda,sistemde ne durumda ?...

Abi bahsetmiş olduğun sistemler ve geliştirilmiş olanları CX-3'te mevcut.

http://www.mazdagaraj.com/threads/3375-Mazda-CX-3-Geliştirilmiş-Aktif-Güvenlik-Sistemleri-Nelerdir

CX-3'te Mazda bu sistemleri kullandı ise; Mazda CX-5'in yeni halinde hayli hayli kullanılmıştır diye tahmin ediyorum.

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu sistemler var CX5'te..Öğrenmek istediğim kusursuz çalışıyormu ?....Mercedeste çünkü çok şikayet var,bazen işe yaramayıp,kazayı önlemediğine dair....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
CX-3 te test ettiğimiz sistemler kusursuz çalışıyordu. Bu bir ölçü olmayabilir ama Mazda zaten sorunsuzluğun ve mükemmeliyetçiliğin arması olunca insanın aklına gram şüphe gelmemeli bence...

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
Bende öyle tahmin ediyorum..Çünkü tersi olsa malum forumdaki mazda düşmanları yabancı sitelerden böyle şikayeti bulup buluşturup yazarlardı..Bu kriter benim için çok önemli iki sebepten..Birincisi ben kendim için e-180'nin yeni kasasını bekliyorum...Seneye bu arabayı eşim ve kızım kullanacağı için bu çarpışma önleyici sistemin doğru çalışması beni çok rahatlatacak,acemi olduklarından dolayı..İkinci kriter onlar gla alma taraftarı,her ''normal '' türk insanı gibi,yıldızın karizması cezbediyor onları..Bu güvenlik donanımını cx5 tercih etmeleri için kullanacağım iknada..:)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
cx-5 deki tüm güvenlik ve yardımcı donanımlar gibi sbsc'de kusursuz çalışıyor. çarpışma önleyici bende 3 kez devreye girdi. kusursuz çalışıyor emin olabilirsiniz. ama bu sistemin devreye girmesi için ayağın fren pedalına hafif bile olsa baskı uygulamayacak, birde 30 km ye kadar süratte aracı durduruyor üstünde ise sadece yavaşlatıyor. en güvenli olan yoldan gözünü ayırmamak.:)

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
cx-5 deki tüm güvenlik ve yardımcı donanımlar gibi sbsc'de kusursuz çalışıyor. çarpışma önleyici bende 3 kez devreye girdi. kusursuz çalışıyor emin olabilirsiniz. ama bu sistemin devreye girmesi için ayağın fren pedalına hafif bile olsa baskı uygulamayacak, birde 30 km ye kadar süratte aracı durduruyor üstünde ise sadece yavaşlatıyor. en güvenli olan yoldan gözünü ayırmamak.:)
45km.üstündeki hızlardada (200 km.hıza kadar ) frenleme yapar iddiasında Mazda ( 2015 modellerde ) ;
'' Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC) 200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.(Cx-5’de ilk kez ) ''
Sizin araç 2015 ise bu özelliğinde olması,çalışması lazım..Tabii dediğiniz gibi sürücünün dikkatini eksiltmemesi lazım..Ama insanlık hali Allah korusun olası dikkat eksikliğinde bu fonksiyonun tam anlamıyla çalıştığını bilmekte insanı rahatlatıyor...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
45km.üstündeki hızlardada (200 km.hıza kadar ) frenleme yapar iddiasında Mazda ( 2015 modellerde ) ;
'' Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC) 200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.(Cx-5’de ilk kez ) ''
Sizin araç 2015 ise bu özelliğinde olması,çalışması lazım..Tabii dediğiniz gibi sürücünün dikkatini eksiltmemesi lazım..Ama insanlık hali Allah korusun olası dikkat eksikliğinde bu fonksiyonun tam anlamıyla çalıştığını bilmekte insanı rahatlatıyor...

benimki 2012 model yeni kasada 45km'ye çıkarmış olabilirler.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Abi senin araçta sadece şehir içi fren desteği mi var(5-30 km),yoksa 15-145 km hızlarda da fren yapıyor mu? Bu özelliği hiç denedin mi?

Son düzenleme:

Üst Alt