Mazda CX-5 Eski Kasa (Makyajlı) ile Yeni Kasa Farkları Nelerdir? (Fotoğraflı)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda CX-5 Makyajlı (sondan bir önceki) Kasa ile Mazda CX-5 2017 Model Yeni Kasanın Fotoğraflı ve Açıklamalı Konusu belki de Türkiye'de ilk defa (Google amcanın yalancısıyım) :) Mazda Garaj'da.

Makyajlı Kasanın Tüm Detayları Aşağıdaki linkte zaten mevcut.

Yeni 2015 Makyajlı Mazda CX5'in Tüm Detayları

Karşılaştırma yapılan tüm fotoğraflardaki ilk kare (soldaki) eski kasaya, ikinci kareler (sağdaki) yeni kasaya aittir. Bu karşılaştırma için öncelikle Muğla Mazda Gören Oto'ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Her zaman da söylüyorum, bizim ikinci evimiz rahatlığında. :)

Bu kasada dikkatimizi daha doğrusu Oğuzhan'ın dikkatini çeken en büyük özellik, rüzgar ve yol sesine yönelik yapılmış olan iyileştirmeler oldu. Nerelerden şikayet gittiyse, çekik gözlü mühendisler oralara nokta atışı yapmışlar. Yol testi yaptığımızda da araçta çok büyük oranda sessizlik olduğuna şahit olduk.

Ön görünüm ile başlıyoruz; çok fazla laf kalabalığı yapmaya gerek yok ama farların boyutu, ızgaranın şekli, ön tamponun daha oval hali, sis farlarının tasarımı ilk göze çarpan noktalar.

1 Ön Görünüm.jpg

Yan Görünüm; Alt kısımdaki çizgiler yeni kasada yok, ayrıca marşpiyel bölümüne doğru olan siyah ve dalgalı kısım yeni kasada düz şekil almış,

2 Yan.jpg

Arka Bölüm;Yazılar yeni kasada aşağıya doğru kaymış, stoplar önlerde olduğu gibi küçük boyuta indirilmiş, spoiler yerli yerinde ama yeni kasada daha küçük ve siyah renk daha fazla hakim duruma gelmiş... Alttaki difüzör kalkmış, tampon daha düz hale getirilmiş, bagaj yükleme eşiği aşağıya doğru inmiş.
3 Arka.jpg

Farlar ve Jantlar; Farlar daha çekik gözlü hale getirilerek led sayısı arttırılmış, sisler sanki gözden kaybolmuşçasına küçülmüş, nokta gibi, park sensörü gibi olmuş. :) Jantların belli belirsiz şekli değişmiş ölçüleri yine aynı kalmış. (19 jant)

4 Farlar ve Jantlar.jpg

Aynalar; ayna üzerinde bulunan sinyal yeni kasada aynayı en altta boydan boya hale getirilmiş, bu durum Mazda 3 makyajlı kasada da aynı yapılmıştı. Yeni aynalar daha oval halde. Bu tasarımın daha önceden gelen rüzgar sesini kestiğini söylemek mümkün. Ayrıca, ön camlar mikalı ve çift cam olması şaşırtıcı ve başarılı. :)

5 Aynalar.jpg

Ön ve Ara Konsol; Ekran daha yukarıya alınmış ve konsola gömülü halinden kurtarılmış, ön konsolun yüksek ve kalın hali daha inceltilerek kaba duruşunun önüne geçilmiş, start stop düğmesi daha erişilebilir noktada, Klima düğmeleri sanki biraz daha aşağıya doğru konumlandırılmış, eski kasada daha kaba olan ön konsol yenilenen görünümü ile biraz daha insanın gözüne estetik gibi geliyor. Vites bölümüne daha düz şekil verilmiş, klima ekranı alttan üst bölüme alınmış.

6 Ön Konsol.jpg

7 Ara Konsol.JPG

Direksiyon; çok fazla değişiklik olmasa da, daha önceki direksiyon daha sağlam hissini vermeye CX-5'te de devam ediyor. Oğuzhan ile ana fikrimiz bu. Göstergelerde değişiklik yok ancak, yeni kasanın en sağındaki göstergedeki dijital bilgilendirme ekranı fazlasıyla güzel.

8 Ön Konsol ve Direksiyon.jpg

Torpido Gözü; yeni kasadaki göz hoş ve yumuşak bir kaplama ile kullanıma sunulmuş. Torpido gözüne konulan eşyaların gereksiz yere ses yapması bu malzeme ile engellenmiş durumda. Fakat ön konsolun kaba görüntüsünden feragat edilirken, torpido gözünün ölçüleri mecburen küçülmüş. ;)
9 Torpido Gözü.jpg

Orta kolçak için yeni kasada havalandırmalar konulmuş ki, bence detaylardaki en büyük özellik bu olmuş, bu segment bir aracın arka havalandırmalarının olmaması eksiklik. Kolçağın açılma kapanma ergonomisi de insanın yüzünde tebessüm oluşturacak cinsten. :)
10 Kolçak ve Arka Havalandırmalar.JPG

Bagaj; ölçüler hemen hemen aynı, göze çarpan çok fazla bir şey yok ancak, bagaj havuzu daha estetik ama ince olmuş. Tek ve büyük fark ise; kapağın elektrikli olması. Tek tuş ile el değmeden açılıp kapanabiliyor. :)

10 Bagaj.jpg

Kapı içleri;ilk bakışta büyük değişim olduğu aşikar. Eski kasadaki çift renk görüntüsü gitmiş yerine tek renk döşemeler gelmiş, eski kasada aşağıya doğru meyilli olan tasarım, yeni kasada düz konumlandırılmış. Kapılardaki deri döşeme ve dikişleri de insanı mest etmeye yetiyor. Ayrıca, kapıların camlara doğru olan bölümlerindeki metalik ahşap tarzı materyal harika düşünülmüş ve yakışmış.
11 Sol Kapı.jpg

12 Sağ Kapı.jpg

Sunroof kısmında gözümüze çarpan kayda değer değişim yok. :) Tek tuşla açılıp kapanıyor ve tilt pozisyonunu alıyor.

11 Sunroof.jpg

Şimdi gelelim yalıtım konusunda yapılan iyileştirmelere.

Arka kelebek camından gelen rüzgar sesi, ekstra fitil konularak çözüme kavuşturulmuş; çıplak gözle fark ediliyor ancak fotoğrafta işaretleme gereği duydum.
13 Arka Kelebek Camı.JPG

Arka kapılara çift fitil uygulaması yapılmış, kapıyı açar açmaz fark ediliyor.
14 Arka Kapı Çift Fitil.jpg

İki kapı arasında kalan bölüme de fitil uygulaması yapılmış;
15 İki Kapı Aralığındaki Fitil.jpg

Kapı üstlerinde bulunan ve gövde ile temas eden en dışarıda kalan fitiller yeni kasa ile birlikte boyutu arttırılmış. Bu gibi küçük farkların rüzgar sesine olumlu etkisi olmuş.
16 Kapı Üstlerindeki Fitil Farkı.JPG

Gerek rüzgar, gerekse motor sesi için ön kapıların ön çamurluk ile birleştiği yere plastik aksam tasarlanarak monte edilmiş. İşaretli kısımlarda görülen siyah kısım.
17 Ön Kapı Aralığındaki Yalıtım.jpg

Ön ızgaraların yapısı da çok farklı olarak dizayn edilmiş, belki ileride bu ızgaralar ile oynama yapılarak makyaj görmesi sağlanacak.
18 Ön Izgara Yapıları.jpg

Oğuzhan'ın dikkatini çeken başka bir konu ise; ön konsoldaki dize temas eden bölümün dışarıya doğru genişletilmiş olmasından dolayı gaz pedalındaki ayağın diz bölümünün rahat edememesi oldu.

19 Şoför Diz Konumu.JPG

Head Up Display ön konsola gömüşmüş şekilde, cama yansıyan görüntüsü çok hoş. Camın hangi bölümüne yansıtma yapılacağının ayarlanması ile başka bir dikkat çeken güzellik. :)

Teknik Özellikler ve Fiyat. :)

cx-5 Teknik Özellikler (2000 x 2560).jpg

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Emeklerine sağlık Abi. Harika bir karşılaştırma olmuş. Bu tür araçlarla ilgilenmediğim halde konu kendini zorla okutuyor.

@Murat Abi. Fiyatı yüksek gerçekten ama 20 yıl sonrasını hayal et benim gibi. Büyük düşün. :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Emeklerine sağlık Abi. Harika bir karşılaştırma olmuş. Bu tür araçlarla ilgilenmediğim halde konu kendini zorla okutuyor.

@Murat Abi. Fiyatı yüksek gerçekten ama 20 yıl sonrasını hayal et benim gibi. Büyük düşün. :)

Ne yalan söyleyeyim 90'larda galeride görüp her gün seyrettiğim 323'ler gibi heyecanlandırmadı beni :D Tipim değil :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ne yalan söyleyeyim 90'larda galeride görüp her gün seyrettiğim 323'ler gibi heyecanlandırmadı beni :D Tipim değil :D

Heyecanlandırma işi, test sürüşünde oluyor Murat... 90'lı yıllarda görsel şovlar ile araçlar sunum yapılıyordu, şimdi test ettiğinde kendisine bağlıyor. CX-5'e konulan donanım ve sürüş keyfi insanın ağzını açık bırakıyor.

Sıfır kilometre hıza kadar çalışan MRCC sistemi
Işıklarda veya beklemelerde aracı tutan Hold sistemi
Şerit takip sistemi (şerit ihlali yapmaya imkan tanımıyor)
Yorgunluk algılama sistemi

Gibi donanımlar bu bütçeye sahip olanları cezbetmeyi cidden başarır.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İmkanı olan bu aracı kullansın premium denilen markalardan fazlası var eksiği yok. Gerçekten çok kaliteli bir araç olmuş. Yol sesi yok denecek kadar düşmüş bu sefer dersini iyi çalışmış Mazda. Yolda giderken içinizi huzur kaplıyor. Şuradan rüzgar sesi geliyor diyemiyorsunuz. Parasını fazlasıyla hak eden bir SUV. Teşekkürler Veli abi. Bu arada göstergelerdeki dijital kısım artık renkli olmuş. Head up display tam istediğim gibi olmuş yukarı aşağı ayarıyla tam yolun göbeğine oturtuyorsunuz bütün her şeyi :)
@MutluTEKİR tam senlik olmuş makine kullan mutlaka ;)

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Eline sağlık Veli Abi, keşke hak ettiği yerde olsa bu araç. Testlerini incelemiştim ama bu detaylar yoktu tabi, fiyatını fazlasıyla hak ediyor. Vergi uygulaması bu şekilde olmasaydı, orta sınıf araç olarak kullanılabilseydi....Benim gözüm CX-4 de kaldı orası ayrı tabi......

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Çok güzel bir karşılaştırma olmuş, teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elinize sağlık abi, yıllar geçtikçe çok degerli olacak bu bilgiler.

Çok güzel bir karşılaştırma olmuş, teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gören yolculuğu her zamanki gibi ani olarak geliştiği için bu karşılaştırmayı kafamızda planlamıştık ancak, showroomda ve test aracı olarak sadece yeni kasa CX-5 olması önce hevesimizi kursağımızda bıraktı gibi olsa da, Sevgili Okan Gören'in bize sunmuş olduğu sınırsız imkanlar sayesinde önceki kasayı fotoğraflama imkanını elde ettik... Gören ailesine bu konunun oluşması için verdiği destek ve hoşgörü için bir kez daha teşekkür ediyoruz. :)

Bu konunun değeri belki yıllar sonra daha net ortaya çıkacaktır diye tahmin ediyoruz. Atıyorum, BK kasa Mazda 3 ün makyaj farkları detaylı olarak forumda var ve ihtiyacı olan ulaşabiliyor, atıyorum, Mazda 626'nın kasaları arasındaki farkları yine forumdan 20 yıl sonrasında bile öğrenebiliyoruz, CX-5 veya diğer skyactiv modellerin makyaj veya kasa farklılıkları da yıllar sonra forum sayesinde bilinebilecek. :)

abdullah

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 2.2 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Çok güzel bir karşılaştırma olmuş, elinize sağlık;
2.2 dizelin satışı olmadığını biliyorum ama sanırım Okan bey bundan haberdardır,acaba türkiye ye gelseydi satış fiyatı ne olurdu?
Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2.2 dizelin satışı olmadığını biliyorum ama sanırım Okan bey bundan haberdardır,acaba türkiye ye gelseydi satış fiyatı ne olurdu?
Teşekkürler.

Böyle bir soru akıllara gelebileceğini tahmin etseydim, net rakamı öğrenirdim fakat, muhabbet esnasında 300 binlere yaklaşıyor gibi bir şey geçti... :( Ayrıca; talep olursa getiriliyor diye biliyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Teşekkürler.
Talep edilmesi durumunda TR'ye getirilmesi mümkün olduğu söylenmişti, şuanki vergi dilimiyle hesaplandığında yaklaşık fiyatı 245 bin TL görünüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Açıkcası 245 bin bile bu donanım için iyi bir fiyat.

İnsanlar boş arabalarla kandırıldığı için, bu fiyatlar özellikle Mazda algısı ile birlikte uçuk geliyor... Fiyatının yanında Mazda'yı eleştirenler düşünmüyor ki; adam binlerce işçi çalıştırıyor, yüz yıllık kurum ve şu arabayı (atıyorum) 70 bin liraya banttan indirerek kâr ediyor... Ama sen bu arabanın kendi insanına satılabilmesi için hiç bir şey yapmadan 150 bin lira vergi alıyorsun?? Daha da acıdır ki; aldığın bu vergileri benim için kullanmıyorsun... :(

Neyse...

abdullah

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 2.2 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
İnsanlar boş arabalarla kandırıldığı için, bu fiyatlar özellikle Mazda algısı ile birlikte uçuk geliyor... Fiyatının yanında Mazda'yı eleştirenler düşünmüyor ki; adam binlerce işçi çalıştırıyor, yüz yıllık kurum ve şu arabayı (atıyorum) 70 bin liraya banttan indirerek kâr ediyor... Ama sen bu arabanın kendi insanına satılabilmesi için hiç bir şey yapmadan 150 bin lira vergi alıyorsun?? Daha da acıdır ki; aldığın bu vergileri benim için kullanmıyorsun... :(

Neyse...
Malesef hepimiz aynı şeylerden muzdaribiz,%160 vergi çok büyük bir fark,eminim avrupada yada amerikada 30 bin $ civarında fiyatı vardır,bu fiyatta oraların şartlarında çok düşük bir meblağdır.

Üst Alt