Mazda CX-3 Skyactiv Geliştirilmiş Aktif Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda CX-3’te Geliştirilmiş Aktif Emniyet Sistemi adı altında bir çok emniyet unsuru bulunmaktadır, bu başlık altında zamanla bu sistemleri görsel ve yazıyla açıklamaya çalışalım…

LDWS - Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi

Bu sistem olağan dışı araç şerit davranışını izler. Sistem, ön camın altına monte edilmiş bir kameradan yararlanır. 65 Km/saat veya daha yüksek guzunun hızında, sistem aktif hale gelir ve guzunun ilgili tarafından araç hoparlörlerini kullanarak ses/uyarı verir ve istenmeyen şerit değişikliklerine karşı sürücüyü uyarır…

Sistem, belirli sürüş şekillerini algılar ve belirli ölçüde uyum sağlar. Sürücü; sistemi kendi ihtiyaç ve tercihlerine göre (hassasiyet gibi) manuel olarak ayarlama seçeneğine sahiptir…

Önemli Not; bu sistemin reel olarak çalışması için yoldaki şeritlerin stabil olarak çizilmiş ve görünüyor olması gerekir, capon gardaşlarımız bizim ülkemizdeki yolları hesaba katmadıkları için bu sistem biraz nafile olarak guzu donanımında bulunabilir… :)

HBC - Uzun Far Kontrol Sistemi

Mazda; sürücülerin kısa ve uzun farlar arasında manuel olarak geçiş yapmak zorunda kalmadan ön farların uzun huzmelerinden yararlanarak yolu daha net görmesini sağlamak ve bu sayede tehlikeleri önlemek için modellerinde HBC’yi daha fazla kullanmaya başladı, doğal olarak da; Mazda CX-3 te de bu sistem gelişmiş haliyle mevcuttur…

Işık sensörü, sistemin uzun farları diğer üreticilerin benzer sistemlerine göre daha sık kullanmasını sağlayacak şekilde optimize edilmiştir.

CX-3 te bulunan HBC sistemi, öndeki araçları Mazda 3 teki sisteme göre daha hassas bir şekilde algılar ve dolayısı ile gereksiz yere kısa farlara geçme olasılığını düşürür.

Alıntı değildir, devamı gelecek... :cool:

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
MRCC – Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi

Bu sistem, milidalga radar kullanarak ön taraftaki tüm araçları izler ve güvenli bir araç mesafesini korumak için motoru ve frenleri otomatik olarak kontrol ederek sürücünün fazla gayret harcamasını ve strese girmesini önler, özellikle bayan sürücüler için biçilmiş kaftan diyebiliriz…

MRCC 30 Km/saat ve daha yüksek hızlarda çalışır ve sistemin durum bilgisi aktif sürüş ekranında görüntülenir…

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
FOW – İleri Engel Uyarı Sistemi

Bu sistem, öndeki tüm araçları izlemek için bir milidalga radardan faydalanır. Mazda CX-3 öndeki araca yeterince yaklaştığında ve çarpma olasılığı bulunduğunda, sistem sesli ve görünür şekilde uyarılar vererek sürücüye kaçınma manevrası yapmasını bildirir. Sistem 15 Km/saat üzerinde devreye alınır.

FOW sistemi aşağıda açıklanacak olan SBS sistemi ile birlikte çalışır…

SBS - Akıllı Fren Desteği

SBS sistemi, öndeki araçla oluşabilecek darbeleri önler veya yumuşatır, FOW sistemi ile birlikte çalışır, FOW sistemi, Mazda aracı hareket halindeyken öndeki tüm araçları izlemek için milidalga radar kullanır ve çarpma riski bulunduğunda sesli ve görsel olarak uyarılar verir, bu sistemi 145 Km/saat altındaki bir hızda çarpma risiken karşı uyarı verirse ve sürücü buna tepki göstermezse, SBS sistemi iki kademeli olarak fren uygular…

CX-3 te, milidalga radar algılama ve kontrol açısından daha fazla hassasiyet sağlamak için ön kamerayla desteklenir, bu kameralar ayrıca; LDWS ve HBC sistemleri tarafından da ortaklaşa kullanılır…

SBS sistemi, kamera görüntüsünden yararlanarak yoldaki bir nesnenin araç olup olmadığını belirleyecek düzeyde ileri teknoloji ile donatılmıştır…

[URL=http://imageshack.com/i/paCosECTp]
[/URL]

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kör Nokta İzleme Sistemi

CX-3 te RVM ve BSM sistemlerinin işlevleri, BSM sistemindeki arka trafik uyarısı (RCTA) ile birleştirilmiştir…

Mazda; BSM sistemini daha geniş bir algılama alanı sağlamak için 24 GHz milidalga radarın performansını arttırarak geliştirmiştir.
Sürücü arkadan bir araç yaklaşırken farklı bir şeride geçmeye hazırlanarak sinyal verdiğinde BSM sistemi sürücüyü sesli olarak ve ilgili taraftaki yan aynadaki sinyali aktif hale getirerek uyarır…

RCTA, sürücüleri kör noktalarda ve bir park yerinden geri viteste çıkarken aracın yan taraflarında bulunan diğer araçlara karşı uyararak çalışır. Sistem; sürücüyü sesli olarak ve yan aynalardaki sinyalleri yakıp söndürerek uyarır.

[URL=http://imageshack.com/i/p3kRvlgFp]
[/URL]

Son düzenleme:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bugün ilk kez günü hic yatmadan geçirince insanların haleti ruhiyesini anlamış oldum...
Cx3 ilgimi çekmedi ama donanıma zaafimdan inceliyorum yinede, eline sağlık abi... Yinede kelimesinden sonraki virgül çok önemli haa ...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün ilk kez günü hic yatmadan geçirince insanların haleti ruhiyesini anlamış oldum...
Cx3 ilgimi çekmedi ama donanıma zaafimdan inceliyorum yinede, eline sağlık abi... Yinede kelimesinden sonraki virgül çok önemli haa ...

O virgül olmayaydı veya benim dil bilgim biraz iyi olmayaydı ya da, o hatırlatma konulmayaydı; şimdiye banlanıp gitmiştin zaten... :D

Benim için zevkti, Mazda severlere küçük bir ışık, bilgi vs. sunabilmek temel amacımız... ;)

Herkeslere kazasız sürüşler, belasız günler...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Veli abi habarımız olmadan CX-3 mü aldın naptın? :D

Bilmediğimiz ne donanımlar varmış. Mazda reklam yaparak bu donanımları anlatsa kat be kat daha fazla satar.

Herkesin gözdesi Passat'larda bile bu donanımlar yoktur sanırım. Hala daha 2015 Passat'ta analog klima oldugunu duyunca bu donanımlara pek ihtimal vermedim.

Son düzenleme:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu donanımlar bütün olarak bir tek volvoda var,ya volvo mazdadan kopya çekiyor,ya da mazda volvodan...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Abi dilbilgine güveniyorum da, oruç ya hani,isimi sağlama aldım... :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu donanımlar bütün olarak bir tek volvoda var,ya volvo mazdadan kopya çekiyor,ya da mazda volvodan...
Kadjarda da var bildiğim kadarı ile. Lansmanda deneme firsatim olmuştu. Sadece yaklaşınca çalışan freni denetmemişlerdi

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kadjarda da var bildiğim kadarı ile. Lansmanda deneme firsatim olmuştu. Sadece yaklaşınca çalışan freni denetmemişlerdi

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Sistemlerine güvenememişlerdir... Biz geçen yıl Skyactiv Mazda 3'ü test ederken, Okan; özellikle bu sistemi denememizi istemişti, biz güvenemeyip olmaz falan dedik ama ısrarların devamı gelince sistemi denemiş ve ölçü ile bir karış mesafede durduğuna şahit olarak testi tamamlamıştık...

Üst Alt