Mazda 626 ile Ford Mondeo Karşılaştırması

suferi78

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Konu Mazda ve Ford , bunların içerisindede Mondeo ve 626 olunca yapacağım değerlendirme genellemeden ileri gitmez.Bu değerlendirmeyi yaparken Mondeoyu 626 dan fazla kullandığımı dikkate alınız. Mondeom 2.0 Ghia idi. 626 ile Mondeo yaklaşık olarak aynı kmlerde kullandım.Mondeomda piyasadaki en temiz araçlardan biriydi. Hatta ilanı şu .

Yol tutuşu:Mazda 1 tık önde.Ama sadece bir tık önce oda Mazdanın amortisör sertliğinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Mondeo virajda yabana atılamaz.
Yakıt: Mondeo , 626 dan fazla yakıyor. Ama ikiside 1.6 tercih ettirmeyecek kadar kararında yakıyor.
Konfor: Mondeo konfor konusunda 626 dan üstün bir araç. Süspansiyonları daha yumuşak.
Donanın:Donanım olarak mondeo daha üstün bir araç.Bendeki Mondeoda : Hız sabitleyici,Elektrikli Sunroof,4 airbag,Digital klima,Yol bilgisayarı,Asr,abs,4 cam otomatik.Elektrikli koltuk, Işıklı makyaj ayaları,Deri direksiyon,Vites Topuzu, Ön Kol dayama (İçine bişeyler koyulabilen.),
Yıpranma durumu: Mazdaya beni çeken noktalardan biri budur. Mazda yıpranmıyor. Şuan aldığım araç 1998 model olmasına karşın içi sıfır gibi duruyor.
Mondeoda döşemeler çabuk bozuluyor.
Çekiş: 626 çekiş olarak Mondeodan iyi . Mondeo daha ağır bir araç.
İç hacim: Hacimleri yakın olmakla beraber 626 nın daha geniş olduğunu. En azından hissettirdiğini söyleyebilirim.
İzolasyon:Mondeo izolasyonda mazdadan daha iyi gibi.

Mazda 626 mı ? Ford Mondeo mu? deseniz. Cevabımı Mazdayıda Ford kadar kullanınca verebilirim. Ama Fordu yabana atmam.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yapmış olduğun kıyaslama fazlasıyla açıklayıcı oldu, çok çok teşekkürler. :)

Üç dört sefer mondeo kullanma fırsatım oldu ve yazmış olduğun her satıra imza atarım... Özellikle donanım ve konfor açısından mondeo hayli önde ama tasarım ve sağlamlık açısından da 626 diyebilirim.

Fakat; bana bu günkü piyasa şartlarında tercih yapmam gerektiği söylense, her seferinde de Mondeo'yu tercih ederdim... Çünkü son piyasa dalgalanmasında Mazda hak etmediği fiyatlara yükseldi...

suferi78

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben teşekkür ederim.Mondeo ile ilgili merak ettiklerinizi cevaplarım.Mazda ile ilgili bilgileride nasipse buradan öğrenerek devam edicez.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizler her ne kadar Mazda tutkunu olsak da zaman zaman farklı alternatifleri düşünen arkadaşlarımız için güzel bilgiler vermişsiniz..
Abi çok haklısın... Şahsen benim gönlüm; Mazda'nın tasarımına, 1990 yıllarda üretmiş olduğu arabalarına hasta olarak Mazda'ya kaymıştı... Son dönemde de; fiyat fayda politikasında en önde olan markaydı, özellikle düşük bütçeli insanlara kaliteli ve güzel arabalara sahip olma imkanı veriyordu...

Son piyasa dalgalanmasında bu politika Mazda sahipleri tarafından istismar edildi ve bence şu anda düşük bütçeli araçlar arasında fayda fiyat eğrisi en iyi olan marka değil maalesef... Geçen yaz ile şimdiki fiyatlar arasında bile korkunç artışlar var... Bu ve benzeri durumlara tepki olsun diye Mazda sahibi olmaktan feragat etmeyi düşünüyorum bazen ama kafama ve cebime yatan bir şeyler bulamadım henüz...

Yani; sürpriz yapabilirim... :) :)

Son düzenleme:

suferi78

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Not olarak Mazdanın arıza sıklığıyla , Fordun arıza sıklığı aynı değil. Benide Mazdaya çeken nedenlerden biri budur.
Birde Mondeo düşünen arkadaş olursa Mondeonun tadı 1999 üstünde çıkar.99 altının hararet yapma ihtimali yüksektir. 99 sonrası siyah motor Focus st motoru. Başarılı bir motor. Ama öncesini tavsiye etmem. 2000 üzerinde ise sürekli donanım azalarak gitmiş, Mk3 e geçene kadar. Yani en iyisi 1999 model Ghia dır.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Benim guzuyu aldığım fiyat belli ama malum sitedeki araçlara bakarsan 35 -36 demem lazım, diğer yandan 2005-06 model çok temiz Mondeo dizeller 30-32 bandında.Mazdayı çok seviyoruz tamam ama bazen beklentiler ve ihtiyaçlar kişileri farklı alternatiflere yönlendiriyor. Misal,
- Mondeo TDCİ
- Sonata 2.0 CRDİ
- Jaguar X TYPE
- Volvo S60 - S80
- Subaru Legacy
- Kia Sorento
vs..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Mondeolara bende çok baktım. MK4 kasa çok hoşuma gidiyor, ama istediğim tarzda bütçeme uygun araç bulamadım. Mk3 kasaları araştırdım kullanan herkes memnundu, ama o kasayı sevemedim nedense...

Edit: @domestos Veli abi f/p konusunda çok haklı, artık mazdalar beni de cezbetmiyor. Önceden emsallerinden çok daha ucuza alırdık ama artık çok daha uygun ve donanım açısından dolu dolu araçlar var. Ama her ne olursa olsun temiz bir 323 sedana hiç bir zaman hayır diyemem :p

Moderatörün son düzenlenenleri:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Not olarak Mazdanın arıza sıklığıyla , Fordun arıza sıklığı aynı değil. Benide Mazdaya çeken nedenlerden biri budur.
Birde Mondeo düşünen arkadaş olursa Mondeonun tadı 1999 üstünde çıkar.99 altının hararet yapma ihtimali yüksektir. 99 sonrası siyah motor Focus st motoru. Başarılı bir motor. Ama öncesini tavsiye etmem. 2000 üzerinde ise sürekli donanım azalarak gitmiş, Mk3 e geçene kadar. Yani en iyisi 1999 model Ghia dır.
Mondeo dizeller bildiğim kadarıyla 2000 motor, 1600 var mı bilmiyorum, yakıt konusunda bilgisi olan var mı? yani LPG li bir 626 ya da 6 ie kıyaslanırsa nasıldırlar? Dizeller 2000 model altı yoktur sanırım, tam olarak ne zaman çıktı bilmiyorum.

Ben 2008 de bunu almadan önce arkası bombeli hb bir mondeo bakmıştım, çekişi gidişi iyiydi, ağır bir arabaydı, ama yakıtı LPG de Mazdanın benzininden daha fazlaydı, beni o korkuttu. Bir de Mazdayı tanıdığım için tekrar ibreyi buna çevirdim. Fiyat olarak da daha pahalıydı.

suferi78

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dizellerin durumu nedir bilmiyorum.Dizel araç ta kullandım. Focus 1.6 TDCİ vardı. Çekişi,gidişi rampası muhteşemdir. Fakat kmsi yüksek , ekmeği yenmiş bir araca denk gelirseniz , benzinlide olduğu gibi olmaz.Üzer adamı. Turbosu can yakar. Benim araçta kızdırma bujisi çıkarılırken üst kapağa yapışmış, çok masraf açmıştı.Dizele geçerken iyi hesap yapmak lazım yıllık kullanılacak km hesabı iyi yapılmalı.
Not: 2.0 Dizel Mondeo canavardır.

Son düzenleme:

Üst Alt