Mazda 626 GF (1997-02) Arkadaşlar Bu Buji Nedir? Alalalım mı?

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Ne kullanacaz Veli bey, mesela sen mazda üçte hangisini kullanıyorsun? Ben ngk bkre 5e ve pzfr5f denedim ama yemedi, çok yaktı ve kızmızı ışıkta istop etti. Mecburen platin bujiye döndüm.

Abi çift platin yada iridyum diye geçen bujilerden seçilebilir. Acdelco, champion , autolite , bosch olabilir. Ngk ve denso her japoncuda olduğundan sadece onlar varmış gibi bir algı oluşmuş. Şöyle bir muadil listesi var
http://www.sparkplug-crossreference.com/convert/DENSO_PN/PKJ16CR8

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Teşekkürler, kardeş aslında bir denenebilir.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
İridyum, Platinium vs. bujiye boşuna yüksek meblağ ödemenize gerek yok arkadaşlar, lpg'li bir sistemde bu tarz bujilerin ömrü 20-30 bin km. ancak olduğu söyleniyor, bunu söyleyen de; yetkili servis...

Ben iridyumla değiştirmiştim, yaklaşık 45.000 km oldu. Yeni yeni sıkıntı çıkarmaya başladı. İnşallah sadece bujidendir.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Bujinin değişme zamanı gelmiştir o halde, özellikle, yokuşta kesinti yapıyor buji eskiyince.

Rölantide sıkıntı var; bir de, mesela ikinci viteste gidiyorum, duracağım veya döneceğim zaman debriyaja bastığım zaman nerdeyse istop edecek duruma geliyor motor.
Bu ara baskı balata siparişi verdim servise. 1150-1200 gibi bi hesap çıkar dediler. Bir-iki hafta içinde parçalar gelecek. İnşallah buji harici diğer şeylerde sıkıntı çıkmaz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu Rolanti düşmesi buji nedeniyle mi? Benimki de nadiren aynı problemi yapıyor ama sadece 2'de değil, 1'de de yapıyor. Hatta motorun durduğu bile oldu. Bunun haricinde Rolanti problemi yok.

Eklemeyi unuttum, bujiler 3 ay önce değişti ama markasını bilmiyorum.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Rölantide sıkıntı var; bir de, mesela ikinci viteste gidiyorum, duracağım veya döneceğim zaman debriyaja bastığım zaman nerdeyse istop edecek duruma geliyor motor.
Bu ara baskı balata siparişi verdim servise. 1150-1200 gibi bi hesap çıkar dediler. Bir-iki hafta içinde parçalar gelecek. İnşallah buji harici diğer şeylerde sıkıntı çıkmaz.
Eğer lpg de yapıp benzinde yapmıyorsa iki sebebi olabilir. birincisi gaz ayarı, ikincisi buji, benzinde yapmıyorsa önce bir lpg ayarı yaptır, olmassa bujiler eskimiş olabilir. Ben bujileri yenileyince sorun bitti.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Eğer lpg de yapıp benzinde yapmıyorsa iki sebebi olabilir. birincisi gaz ayarı, ikincisi buji, benzinde yapmıyorsa önce bir lpg ayarı yaptır, olmassa bujiler eskimiş olabilir. Ben bujileri yenileyince sorun bitti.

Hocam dünden beri benzinde deniyorum. Yine aynı şekilde. Akşam bi elektrikçiye göstereyim bari.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Muhtemelen bujidir, üzerinde hangi buji var biliyor musun? Ben bir ara NGKBKRE5E takmıştım aynı sorun sürekli vardı. Orijinal bujiye geçince sorun bitti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şarj yeterli değildir yapar. Sistem hava alıyordur yapar. Rölanti motoru dikiş tutmaz yapar. Egzoz sistemi bitmiştir yapar.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Muhtemelen bujidir, üzerinde hangi buji var biliyor musun? Ben bir ara NGKBKRE5E takmıştım aynı sorun sürekli vardı. Orijinal bujiye geçince sorun bitti.

Ngk nın iridyum bujisi var üzerinde. Bu arada, önceki gün elektrikçiye gittim. Bunun rölantisi düşük dedi, tornavidayla rölantiyi yükseltmeye çalışırken, bi türlü ayarlayamadı, sonra birden filtreden boğaz kelebeğine giden hortumun yarılmış olduğunu görünce, işini bıraktı. Oraya uyduruk bi bant yapıştırdılar. Dün de, ben o hortumu komple söktüm, başını gözünü iyice sardım. Benim ihtiyar, filtreden nefes almayı bırakmış, kendine daha kısa bi yol bulmuş, o yüzden rölanti oynuyormuş. Şu an için düzeldi gözüküyor şükür.

Şarj yeterli değildir yapar. Sistem hava alıyordur yapar. Rölanti motoru dikiş tutmaz yapar. Egzoz sistemi bitmiştir yapar.

Abi masraf çıkarma gözünü seveyim:)

Moderatörün son düzenlenenleri:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Geçmiş olsun kardeş mümkünse o hortumu hemen değiştir, çıkma da bulabilirsin.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Konu hort :D
İridyum almayalım, Platinium almayalım? Orjinal alalım. Orjinal olan Klavuzda Denso PKJ16CR8 yazıyor. Cold olanı PKJ20cr8. Bu bujiler yani orjinal olanı Platinyum zaten.
Densonun muadil listeside aşagıda. Ama dedigim gibi bu kitapcıkta gecen orjinal bujisi. Platinyum olmayan orjinal buji hangisi peki? Denso k16pr-u11 yada NGK nın bkr5e-11 mi?

Replacement spark plugs for DENSO PKJ16CR8:

Geçen ay Denso bujileri serviste 65 liraya değiştirdim...

Platinum bujiyi lpg li araca tavsiye etmiyorlar boşuna para vermeye bence gerek yok derim...
Lpg li araçlara (servis dahil) iridyum buji önermiyorlar. Takdir sizlerin...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
2008 den beri 2000 model 626 kullanıyorum. Bir kaç buji denedim, ama orijinali olan pkj16cr8 den şaşmayın derim. Hem çok yakar, hem de patır patır öter. Kırmızı ışıkta durunca motor istop eder. Bir kaç ay PZFR5F kullandım perişan oldum. Arabanızı seviyorsanız, orijinalden şaşmayın derim. Saygılar.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
ben iridyum uranyum platinyum neodyum falanyum filanyum olmayanlardan alıp denemek istiyorum başta. Denso k16pr-u11 olabilir mesela. zaten rutin 20-30 binde degişen bir parça. Alternatif olarak NGK bkr5e-11'de olabilir eger uyumlu ise.
2008 den beri 2000 model 626 kullanıyorum. Bir kaç buji denedim, ama orijinali olan pkj16cr8 den şaşmayın derim. Hem çok yakar, hem de patır patır öter. Kırmızı ışıkta durunca motor istop eder. Bir kaç ay PZFR5F kullandım perişan oldum. Arabanızı seviyorsanız, orijinalden şaşmayın derim. Saygılar.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bir deneyin, olumlu sonuç alırsanız bize de iletin, ben de kullanmak isterim. NGk nın BKRE 5 ve 6E Serisini denedim. Olmadı. Belki ben bir hata yaptım. Uyarsa bu kadar fazla para vermeye hiç gerek yok. Beş katı fiyat farkı var neredeyse.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Aynen öyle. Benim bahsettigimde aynen bu. NGK BKR5E-11 Mazda626.net formunda en cok tercih edilen buji deniliyor. bu FS motor içinde geçerli mi bilemiyorum ancak durum böyle.
Bir deneyin, olumlu sonuç alırsanız bize de iletin, ben de kullanmak isterim. NGk nın BKRE 5 ve 6E Serisini denedim. Olmadı. Belki ben bir hata yaptım. Uyarsa bu kadar fazla para vermeye hiç gerek yok. Beş katı fiyat farkı var neredeyse.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fs motorda, Tırnak aralığını 0,6 yaparak Ngk Bkr5e-11 bujileri sorunsuz kullandım...

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Başka postta Bkr6e-11 demişsin Abi? arasındaki fark neki? bkr5e-11 ile?

Düzenleme: bkr5e 0.9 mm'miş!

Benim eski guzuda;

BKR6E-11 kod numaralı bujiler vardı. Ayrıca; buji tırnak aralığını 0,6 filer aralığına düşürtmüştüm, ateşlemede kolaylık sağlıyor.

Son düzenleme:

Üst Alt