Mazda 626 GE (1991-97) Uzaktan Kumanda İle Araç Çalıştırma

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yakın zamanda bir araç üzerinde incelediğim bir sistemi kendi aracımda uyguladım :)
Uzaktan Kumanda İle Araç Çalıştırma

Bu sistem aslında biraz sakat ama ben motor sıhhati için yinede uyguladım. Riskli tarafı; aracı viteste unuttunuz ve uzaktan kumanda ile çalıştır komutunu verdiniz eğer araç viteste ise artık aracın arkasından koşturmaya başlarsınız yada nereye nasıl vuruyor yavaş yavaş içiniz yana yana görmüş olursunuz ;D

İyi olan tarafı ise, siz evden aracı çalıştırdığınızda araca gelene kadar motor ısının normal sıcaklığa ulaşması aracınız lpg'li ise benzinden hareket etmediğiniz için daha az benzin sarf etmiş olması. Ha birde soğuk bir yerde yaşıyorsanız sabah işe aracınızla gidecekseniz kaloriferi de uygun konumda bırakmış olursanız aracın içi siz gelene kadar da ısınmış olur :)

Sistem uygulaması çok basit aldığınız modülü; aracın tesisatında olan şarj lambası, kapı swichi, uzaktan kumanda merkezi kilit sistemi modülü ve parklara kablo ile ek yapıyorsunuz

Teyp bağlamasını bilen bu işi yapar diye tahmin ediyorum. Ben çok iyi anlamadığım için bir oto elektrikçiye yaptırdım.

Çalıştırma şekli ise sistemi kurmak için aracı stop etmeden önce kapıyı açıyorsunuz ve kontağı çıkarıyorsuuz. Kapıyı kapatıp aracı kitleyince sistem kurulmuş oluyor.

Aracı çalıştırmak istediğinizde uzaktan kumanda ile 2 kez açma-kapama yaptığınızda 6 saniye sonra araç marş yapıyor ve çalışınca marş kesiyor. Eğer 15 dk kapıyı açmazsanız araç stop ediyor.

Aklınıza güvenlik zaafiyeti gelebilir. Araç çalışırken biri aracı kaçırma durumuna karşıda bir tedbir alınmış. Buda şöyle; araç uzaktan kumanda ile çalıştırıldığında kapıyı açtığınızda kontağı 15 sn içinde takıp II konumunu getirmezseniz araç yine stop ediyor, kontak almayacağı için direksiyon kilidi de devreye giriyor.

Sistem bundan ibaret :)

Kendi aracım için bir video çektim, akşam olduğu için çözünürlük pek iyi ve detaylı anlatım olmadı. Bir ara yeni video ile güncelleme yaparım.

Sağlıcakla kalın, kazasız sürüşler, keyifli forumlar

https://www.youtube.com/watch?v=DBYwxLvRCwo&feature=youtu.be

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlginç bir uygulama... Güvenlik zaafiyetlerinin de ortadan kaldırılmış olması güzel...

626 Marş sesini de özlemişim bu ara video iyi geldi.

Bu uygulama için sinyal ve farların dans etmesine gerek var mı? Hoşuma gitmedi de... :D

Kazasız günlerde kullan Hakan, paylaşım için teşekkürler.

:nazar:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlginç bir uygulama... Güvenlik zaafiyetlerinin de ortadan kaldırılmış olması güzel...

626 Marş sesini de özlemişim bu ara video iyi geldi.

Bu uygulama için sinyal ve farların dans etmesine gerek var mı? Hoşuma gitmedi de... :D

Kazasız günlerde kullan Hakan, paylaşım için teşekkürler.

:nazar:

Güzel dileklerin için teşekkürler Veli abi, yukarda yazdığım gibi modülden alınan bazı çıkışlar; şarj lambası, kapı swichi gibi yerlere paralel bağlanıyo, tahminimce parklara bağlamasaydık farlar yanmaya bilirdi :) bence güzel bir görsel oluyor, güzndüz sesli ortamlar için modülün devreye girip girmediği anlaşılmak için yapılmışda olabilir...

CeNDeL

Katılımcı

Bu sistem aslında biraz sakat ama ben motor sıhhati için yinede uyguladım. Riskli tarafı; aracı viteste unuttunuz ve uzaktan kumanda ile çalıştır komutunu verdiniz eğer araç viteste ise artık aracın arkasından koşturmaya başlarsınız yada nereye nasıl vuruyor yavaş yavaş içiniz yana yana görmüş olursunuz ;D
işte tam bu yüzden bendekini iptal ettirdim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Otomatik araçlar için bire bir o zaman... Aracı viteste stop ettiğinde anahtarı vermiyor kerata, hadi kavga dövüş anahtar sorununu aştık diyelim; bu sefer viteste çalışmıyor akıl küpü... :D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Küçük bir atraksiyon bende yaşadım Ömer :)

Bu tecrübe ile daha da unutmam diyorum :)

Yaşadığım mahalle, aracı parkettigim yer düz olduğu için ve ben yük şanzımana binmesin diye aracı viteste bırakmama olayına biraz alışığım diyebilirim.

CeNDeL

Katılımcı
Otomatik araçlar için bire bir o zaman... Aracı viteste stop ettiğinde anahtarı vermiyor kerata, hadi kavga dövüş anahtar sorununu aştık diyelim; bu sefer viteste çalışmıyor akıl küpü... :D
Bu sistem iyiymiş işte böyle olursa sıkıntı yok ama manuel olursa riskli. Bunla ilgili komik bir anım var malesef :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlı olsun Hakan abi. Ben çok gerekli görmedim bu sistemi. Fazladan yakıt sarfiyatı olur çünkü ben marş yaptıktan 10 sn sonra yola çıkıyorum beklemeye gerek yok. Viteste unutulur yanlışlıkla basılır falan :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hayırlı olsun komutanım

Sağolasın hocam

Hayırlı olsun Hakan abi. Ben çok gerekli görmedim bu sistemi. Fazladan yakıt sarfiyatı olur çünkü ben marş yaptıktan 10 sn sonra yola çıkıyorum beklemeye gerek yok. Viteste unutulur yanlışlıkla basılır falan :)

Sağol Oğuzhan, bu sistem çok gerekli değil ama güzel ve zevkli oluyor :) Birde ben işe araba ile gideceğim zaman geç çıkıyom evden soğuk motorla hareket etmek istemiyom. Ayrıca senin için yakıt artışı olur ama bizm araçlar LPG'li olduğu için yakıt tasarrufu sağlar diye düşünüyom.

Viteste kalma olayı gerçketen çok sakat, eğer unutup aracı viteste bıakırsan tamponu farı unut artık ;D ;D :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şöyle bir şey olabilir belki; viteste aracın çalışması engellenirse bu problem de ortadan kalkmış olur... ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Şöyle bir şey olabilir belki; viteste aracın çalışması engellenirse bu problem de ortadan kalkmış olur... ;)

Eleltikçimle şöyle bişey düşündük abi, müsait bir zamanda bunu el freninede bağlamayı düşünüyoruz, yani el freni çekili olmadan sistem start almıcak. Çok çok etkili bir tedbir değil ama bir nebze faydası olur diye düşünüyom

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eleltikçimle şöyle bişey düşündük abi, müsait bir zamanda bunu el freninede bağlamayı düşünüyoruz, yani el freni çekili olmadan sistem start almıcak. Çok çok etkili bir tedbir değil ama bir nebze faydası olur diye düşünüyom

Peki el freni çekili, vites takılı ne olacak, yine araba hoplayıp zıplayacak... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi biyere gömünce stop etmesinden iyidir bence :) hoplayıp zıplarken bakarsın bizde karşısına geçer oynarız :D

Baskı balatan sağlamsa o araba arka tekerleri sürüyerek yine gider bir yere vurur... Bence viteste iken çalışmaması üzerine çalışılırsa sorun kökten çözülmüş olur.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Baskı balatan sağlamsa o araba arka tekerleri sürüyerek yine gider bir yere vurur... Bence viteste iken çalışmaması üzerine çalışılırsa sorun kökten çözülmüş olur.
Abi o zaman işin içine mekanikte girer sanırım. Forumdaşlardan fikri olan varsa kobay olabilirim ;D

Üst Alt