Mazda 626 GE (1991-97) Radyatör Su Eksilmesi

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Bir sorum olacak belki yeri değil ama yedek su deposundaki suyun sıcak mı olması gerekiyor soguk mu bizim arabalarda
Bizim arabanın yedek su deposundaki su sürekli soğuk sıcak olması lazımsa bizimkii neden soğuk ne yapmalıyız

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bir sorum olacak belki yeri değil ama yedek su deposundaki suyun sıcak mı olması gerekiyor soguk mu bizim arabalarda
Bizim arabanın yedek su deposundaki su sürekli soğuk sıcak olması lazımsa bizimkii neden soğuk ne yapmalıyız
Güzel soru gerçekten. ;)
Geçen içime mi doğmuş ne, yoldan gelmiştim, suyun hizasına bakayım dedim. Kapaktaki çubuğa elimi sürdüm su soğuktu. Soğuk derken buz gibi değil tabi ama en azından elimi yakmadı ama anormallik olabilir. :)
Bu hafta ustaya sorulacak sorular arasındaydı hatta.
@hakan_emre ne diyorsun bu konuda?

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Calisirken sicak ve yuksek seviyede, park halinde soguk ve dusuk sevoyede olur diye biliyorum.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
rölantide çalışırken soğuk duruyor su hararet ortada araç 2 3 defa fan açıp kapattı oradaki su soğuktu hala
O zaman radyatorun ust tarafindaki hortumu kontrol edin. Hortumun her iki tarafi da benzer sicakliktaysa devirdaim saglikli demektir. Gerisini takmaya gerek yok.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
O zaman radyatorun ust tarafindaki hortumu kontrol edin. Hortumun her iki tarafi da benzer sicakliktaysa devirdaim saglikli demektir. Gerisini takmaya gerek yok.
iftardan sonra testi radyatörden deneyeceğim
hortumlar biri biri sağda biri solda onları mi diyorsunuz biri termostata gidiyor

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
iftardan sonra testi radyatörden deneyeceğim
hortumlar biri biri sağda biri solda onları mi diyorsunuz biri termostata gidiyor
Bildiğim kadarıyla şöyle açıklayayım;

Yedek su kabına su sadece radyatör kapağının kenarından gelir. Dolayısıyla yedek su kabına basınç boşaltması için motorun performanslı çalışıp motor soğutma sıvısının (ve gazının) normalden daha basınçlı hale gelmesi gerekir ki radyatör kapağı açılsın ve içindeki basınç yedek kaba boşalsın. Aynı şekilde su eksildiğinde de eksik suyu yedek su kabından çekiyor. Dolayısıyla bu işlemler olmadığı sürece yedek su kabındaki su sıcaklığında bir değişme olmaz. Eğer su normalden biraz sıcaksa/ılıksa motor içindeki fazla basınç yedek su kabına boşaltılmış demektir. Ek olarak bizim araçlarda 1.1'lik radyatör kapağı kullanılır. Örneğin 0.9'luk radyatör kapağı kullanılması demek motor soğutma sıvısı basıncının esas çalışma sıcaklığından daha erken tahliye edilmesi demektir. Bu nedenle yedek su kabında taşma, kaynama, radyatörde su eksilmesi vs gibi problemler yaşanabilir. Bir diğer konu, 0.9'luk radyatör kapağı olan bir 626'nın yedek su kabındaki su sıcaklığı, 1.1'lik kapaklı motorun yedek su kabındaki su sıcaklığından daha yüksek olması gerekir. (Burası tamamen verilerden yaptığım çıkarımdır.)

Sizin bahsettiğiniz radyatör hortumlarıyla yedek su kabının doğrudan ilgisi yok. Şöyle ki; araç çalıştı fan açtı, radyatör üst hortumu sıcaksa eğer termostat görevini yapıyordur ve muhtemelen devirdaimde problem yoktur. Devirdaimi pek işe karıştırmayalım. Kanatçıkları erimişse, eksik sirkülasyon vs de yapabilir. Görünürde devirdaim vardır ama sağlıklı değildir. Bunun teşhisini muhtemelen biz yapamayız. :)

Radyatör üst kapağının kenarında bir hortum var. Onu çıkarıp içini üfleyin, hava yedek su kabına ulaşırsa hortum tıkalı değildir.

WhatsApp Image 2017-06-16 at 20.43.00.jpeg

Kapağınız 1.1 barsa, radyatörde ve yedek su kabında sıvı eksilmesi yoksa sistem normal şekilde çalışıyordur.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Güzel soru gerçekten. ;)
Geçen içime mi doğmuş ne, yoldan gelmiştim, suyun hizasına bakayım dedim. Kapaktaki çubuğa elimi sürdüm su soğuktu. Soğuk derken buz gibi değil tabi ama en azından elimi yakmadı ama anormallik olabilir. :)
Bu hafta ustaya sorulacak sorular arasındaydı hatta.
@hakan_emre ne diyorsun bu konuda?

Oradaki su devir daim yapmıyor diye biliyorum. Dolayısıyla sıcak olmamasıı normaldir

Calisirken sicak ve yuksek seviyede, park halinde soguk ve dusuk sevoyede olur diye biliyorum.

Şimdi sisteme başından sonuna kadar bakarak ve daha önce yazılanları okuyarak düşündüm de oradaki suyun normalde de sıcak olmaması gerekir diye bir kanıya vardım. Tabi yanlış da olabilir. :)
Şöyle ki normalde motor içindeki su soğuk olur. Motor ısındıkça bir dereceden sonra termostat sayesinde radyatör kanalları açılır ve su soğutulmaya (daha doğrusu belirli bir seviyeye kadar) başlanır. Böylelikle radyatör ve gerekirse fan sayesinde sıcaklık belirli bir derecede tutulur. Buraya kadar her şey normal. Yedek su deposu veya diğer ismiyle genleşme kabı adı üstünde radyatör kapağının ayarladığı basınç sayesinde gerektiğinde (ve motor sağlıklıysa, conta falan yanık değilse, su kaçırmıyorsa) az miktarlarda su alıp verir.
Ne zaman suyu alır: Örneğin soğutma suyu dolaşımında hava varsa buradaki hava belirli bir süre sonra bu kap sayesinde (çünkü çıkacak başka bir yer aklıma gelmedi :D) dışarı atılır ve havanın o sırada kapladığı yer kadar da kaptan su çekilir.
Ne zaman suyu verir: Herhalde su genleşince ve basınç yükselince dolaşımdaki fazla suyu bu kaba bırakır. Bu çok düşük miktardaki sıcak (hatta kaynama derecesine yakın) su da kaptaki suyun ısısını elimizle fark edeceğimiz kadar değiştirmez.
Çok bilimsel olmadı biliyorum ama sadece mantık yürüttüm. ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şöyle ki normalde motor içindeki su soğuk olur. Motor ısındıkça bir dereceden sonra termostat sayesinde radyatör kanalları açılır ve su soğutulmaya (daha doğrusu belirli bir seviyeye kadar) başlanır. Böylelikle radyatör ve gerekirse fan sayesinde sıcaklık belirli bir derecede tutulur. Buraya kadar her şey normal. Yedek su deposu veya diğer ismiyle genleşme kabı adı üstünde radyatör kapağının ayarladığı basınç sayesinde gerektiğinde (ve motor sağlıklıysa, conta falan yanık değilse, su kaçırmıyorsa) az miktarlarda su alıp verir.
Ne zaman suyu alır: Örneğin soğutma suyu dolaşımında hava varsa buradaki hava belirli bir süre sonra bu kap sayesinde (çünkü çıkacak başka bir yer aklıma gelmedi :D) dışarı atılır ve havanın o sırada kapladığı yer kadar da kaptan su çekilir.
Ne zaman suyu verir: Herhalde su genleşince ve basınç yükselince dolaşımdaki fazla suyu bu kaba bırakır. Bu çok düşük miktardaki sıcak (hatta kaynama derecesine yakın) su da kaptaki suyun ısısını elimizle fark edeceğimiz kadar değiştirmez.
Çok bilimsel olmadı biliyorum ama sadece mantık yürüttüm. ;)
Şöyle ufak tefek eklemeler yapayım. Termostattan bağımsız olarak motor içi ekstra devirdaim vardır. Çok az miktardaki bu sirkülasyon devirdaim pompasının sağlıklı çalışmasını sağlar. Soğutma sistemindeki hava tam olarak genleşme kabına gidemez. Hatta hiç gidemez gibi bir durum söz konusu. Çünkü çoğunlukla sirkülasyon havanın kaçış kuvvetinden daha azdır. Soğutma sisteminin en üst noktası gaz kelebeğine denk geldiği için sistem içerisindeki hava oradalarda döner durur. Bu nedenle soğutma sisteminde ufak bir sıvı eksikliği gaz kelebeğinin hatalı çalışmasını sağlar. Bu durum da çoğunlukla devirde dalgalanma olarak kendini gösterir. Eğer sıvı fazlasıyla eksikse araçta tekleme meydana gelir. Sabit gazla gidilemez duruma gelinir.

Peki neden hava gaz kelebeği bölgesinde sıkışıp kalıyor da devirdaim ile atılamıyor? Çünkü temelde madde yoğunluğu/kütle çekimi orantısı mevcut. Gazın atmosfere uyguladığı kuvvet devirdaimin sirkülasyona uyguladığı kuvvetten fazla olması gazın sistem içerisinde dağılmamasını, dolayısıyla radyatör kapağı açıldığında genleşme kabına geçmemesini sağlıyor. (Bu oran %100 referans değil, iki madde söz konusu olduğunda yoğunluk doğrusal olarak arttığında kütle çekimi her zaman artmaz, hatta çekim kuvvetinin yüksekliği çeken madde yoğunluğunun çekilen madde yoğunluğundan az olması durumunda yer değiştirir. Ama bunlar konumuz değil. :p)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Şöyle ufak tefek eklemeler yapayım. Termostattan bağımsız olarak motor içi ekstra devirdaim vardır. Çok az miktardaki bu sirkülasyon devirdaim pompasının sağlıklı çalışmasını sağlar. Soğutma sistemindeki hava tam olarak genleşme kabına gidemez. Hatta hiç gidemez gibi bir durum söz konusu. Çünkü çoğunlukla sirkülasyon havanın kaçış kuvvetinden daha azdır. Soğutma sisteminin en üst noktası gaz kelebeğine denk geldiği için sistem içerisindeki hava oradalarda döner durur. Bu nedenle soğutma sisteminde ufak bir sıvı eksikliği gaz kelebeğinin hatalı çalışmasını sağlar. Bu durum da çoğunlukla devirde dalgalanma olarak kendini gösterir. Eğer sıvı fazlasıyla eksikse araçta tekleme meydana gelir. Sabit gazla gidilemez duruma gelinir.

Peki neden hava gaz kelebeği bölgesinde sıkışıp kalıyor da devirdaim ile atılamıyor? Çünkü temelde madde yoğunluğu/kütle çekimi orantısı mevcut. Gazın atmosfere uyguladığı kuvvet devirdaimin sirkülasyona uyguladığı kuvvetten fazla olması gazın sistem içerisinde dağılmamasını, dolayısıyla radyatör kapağı açıldığında genleşme kabına geçmemesini sağlıyor. (Bu oran %100 referans değil, iki madde söz konusu olduğunda yoğunluk doğrusal olarak arttığında kütle çekimi her zaman artmaz, hatta çekim kuvvetinin yüksekliği çeken madde yoğunluğunun çekilen madde yoğunluğundan az olması durumunda yer değiştirir. Ama bunlar konumuz değil. :p)
Öncelikle teşekkürler bu bahsettiğiniz devirde dalgalanma nasıl bir durum acaba rölantide mi bugün rölantide devir saati kafayı yedi adeta 1000 ile 250 e düşüp düşüp çıkıyor arada stopa kaçıyor motoru yedek su deposunu ağzına kadar su doldurmuştum bugün ondan mi oldu acaba cs motor test sivisini deneyecem diye :)

ne soru sormuşum bee :)
Bizim araçlarda yedek depo soğuk oluyor o zaman opellerde felan kaynar oluyor o kutu merak ettim sordum bende :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Keşke bir dakika daha geç yazsaymışım da senin paylaştığını göreymişim. ;) Enter'a basan elim kırılmaya... :D
Senin bilimsel açıklamaların yanında benimkiler mahalle köşesindeki çıkıkçı amcanınki gibi kaldı. :kptmya: @aurora
Yazıdaki 3-5 kelimeyi ve 2-3 rakamı çıkardığımızda aslında aynı şeyi yaptığımızı fark edebilirsin. :koptum:
Çıkıkçı deyip geçme, nice doktorlar saatlerce konferans verse de hastaya, çıkıkçı 5 saniyede mevzuyu çözüme kavuşturur çoğunlukla. ;)

Öncelikle teşekkürler bu bahsettiğiniz devirde dalgalanma nasıl bir durum acaba rölantide mi bugün rölantide devir saati kafayı yedi adeta 1000 ile 250 e düşüp düşüp çıkıyor arada stopa kaçıyor motoru yedek su deposunu ağzına kadar su doldurmuştum bugün ondan mi oldu acaba cs motor test sivisini deneyecem diye :)
Aynen tarif ettiğiniz gibi oluyor. Genleşme kabındaki su miktarının fazlalığı etki etmez ona. Eksikliği eder ancak. Soğutma sisteminde sıvı eksilirse ve yedek sıvı kabından sıvı çekemezse devir dalgalanır. Gaz kelebeğinin üstünde bir tane küçük hortum var. Pense yardımıyla kelepçeyi gevşetip hortumu çıkarın. Aracı çalıştırın. Isıyı engelleyecek bir eldiven giyin. 2-3 dk içinde oradan buhar gelmeye başlar. Aynı zamanda sistem içindeki hava da çıkıyordur. Hortumdan soğutma sıvısı ekleyin. Taşıncaya kadar ekleyin ama. Sonra hortumu takın. Bu işlemi kısa sürede hızlıca yapın ki eliniz yanmasın.

İşlemin sağlıklı olup olmadığını da test etmek isterseniz motorun soğumasını bekleyin. Motor soğuduktan sonra radyatör kapağını açın, aracı çalıştırın. Birkaç saniye içerisinde radyatörde taşma olur. Eğer test ederseniz ve sistemde sıvı eksilirse tekrar gaz kelebeğinden su ekleme işlemi yapmanız gerekir.

ne soru sormuşum bee :)
Bizim araçlarda yedek depo soğuk oluyor o zaman opellerde felan kaynar oluyor o kutu merak ettim sordum bende :)
Geçenlerde sanayide bir tane şahin yanaştı, kaputu açtılar, onun da yedek su kabı kaynıyordu, patlar falan diye uzaklaşmıştım. :D

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
teşekkürler yarın bakacağım o dediğiniz hortuma kelebeğin ordan ee artık okul bitti arabaya ilgi gösterelim yaş 17 araba merağı çok fena bir şey ya helede böyle birşeyler sorup öğrenmek çok güzel bir şey :D

Üst Alt