Mazda 626 GE (1991-97) Fan Sorunu

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende yeni aldığım aracıma ilk gün antfriz koydurdum önceden de varmış.biraz gittim altından çok az su gelmiş.usta bana senin radyatörün ağzı genleşme yapmış demişti gel değiştirelin dedi.350 tl dedi dedim bismilah daha bugün aldım hemen masraf mı olur.neyse bugün yine az akıtmış sanki kapaktan.bi de sıeum var ilk defa mazda kullanıyorum.sabah ilk alışrırmda 5,6 dk da hararet ortaya geliyor bu kadar kısa sürede gelmesi normal mi tskler

Hangi usta dedi onu? İlginç bir yaklaşım olmuş. Su kaçağı kapak bölümündense eğer sadece kapağı değiştirip 1.1 barlık kapakla deneme yapabilirsiniz. HKT ya da TAMA marka iş görür. Denemeden radyatör değiştirmeyin derim.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Zaten 1.1 kapak var.hararet göstergesi için yorumunuz var mı

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kapak 1.1 olabilir ama işlevini yerine getirmiyor da olabilir. :D Hararet göstergesi normal. Hatta geç bile kalmış ortaya gelmekte. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bende yeni aldığım aracıma ilk gün antfriz koydurdum önceden de varmış.biraz gittim altından çok az su gelmiş.usta bana senin radyatörün ağzı genleşme yapmış demişti gel değiştirelin dedi.350 tl dedi dedim bismilah daha bugün aldım hemen masraf mı olur.neyse bugün yine az akıtmış sanki kapaktan.bi de sıeum var ilk defa mazda kullanıyorum.sabah ilk alışrırmda 5,6 dk da hararet ortaya geliyor bu kadar kısa sürede gelmesi normal mi tskler

Kapaktaki tırnaklarda da deformasyon olmuş olabilir. Öncelikle yeni bir kapak (1.1 bar basınçlı) deneyin.
Ben sabahları en az bir 10 dakikalık yol gittikten sonra hararet ibresi ortaya geliyor. Hatta kaloriferi açmak için sürekli ibreye bakıyorum, motor ısınsın da ben de ısınayım diye. :D Tabi bu bir kriter değil. Belki benimkisi anormal olabilir. Sorduğunuz için söyledim.
Sizinkisi 5-6 dakikada yükselip sonrasında ne oluyor? Asıl önemli olan kısmı bu. Eğer ki fan açıyorsa bu da normaldir. Çünkü normalde de rolantide çalıştırıldığında da bir kaç dakika içinde fan devreye girer, yaklaşık bir dakika çalışır ve kapanır.
Ayrıca antifrizin su ile karışım oranı da önemli. Çok az ya da çok fazla koyulduğunda işlevini yerine getirmeyebilir. Buna da dikkat ediniz.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Normal seviyeye gelip duruyor şükür yükselme yok. Usta içindeki sudan boşaltıp 1.5 lt ekledi o kadar kapağı yazdım biyere

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Probleme en yakın başlık bu olduğu için buraya yazıyorum.
Dün akşam eve yaklaşık 1 km kala aracın fan açtığını duydum. Herhalde dur-kalk yaptığımdandır diye ilkin önemsemedim. Eve 500 metre kala bakkala uğradım aracı istop etmeyeyim fan çalışsın dedim. Birden aracın gaz verdiğini duydum. "Aha da aracı çalıyorlar" diye de düşünmedim değil. :D Araca döndüğümde bir baktım devir 2000'lerde sabit takılıyor. Hararet ibresi ortada sabit olduğundan dolayı ben Pollyanna olarak hem fan açık hem de farlar falan diyerek umursamadım. :p Evin önüne geldim aracı kapatacağım fakat fan susmuyor. 3-5 dakika bekledim fan açık, rolanti devri yüksek, hiç bir değişme yok. İşin garibi hararet ibresi yine yerinde duruyor. Sonra kaputu kaldırdım üstüme sular gelmeye başladı. :eek: Kayışlar fıskiye misali su sıçratıyor. Hemen kontağı kapattım, karanlıkta kaçak aramaya başladım telefonun ışığıyla. Sonra hemen kurtarıcı melek ;) Tosun Usta'yı aradım. Durumu anlattım. Hiç bir şey yapma eve gir yarım saat sonra aracın başına geç beni ara dedi.
Dediği gibi yaptım. Bir yandan telefonla talimat veriyor ben bir yandan radyatöre su dolduruyorum, kaçağı bulmaya çalışıyoruz falan. Bulamadım karanlıkta, ta ki bugün öğlen yeniden kaputu kaldırdım. Dün doldurduğum suyu eksiltmemiş. Yeniden çalıştırdım ki ne göreyim. Radyatörün altından motora giden kalın hortum, kayışlara sürtmüş ve inceden yaralanmış. Normalde araç çalışırken alttan su damlatıyor, hortumu sıkınca tabiri caizse işiyor. :)
Nedendir ki kayış ve hortum arasında sadece 2 mm boşluk var. Orijinali böyle midir, yoksa benim hortum değişmiş midir, sıcakta genleştiği için ya da kelepçelerinden dönüp kayışa doğru kaymış mıdır bilemiyorum. Yarın sabah yanıma bir damacana su alarak sanayiye gideceğim, orada belli olacak. :p
Durumu alttaki fotoğraf ile göstermeye çalıştım, FS motora sahip olanlar siz siz olun şimdiden kontrol edin derim. :rolleyes: Ben erken fark etmemiş olsaydım, araçtaki su da komple bittiğinde motoru yaptıracak bir bahanem daha olacaktı. :cool:

Ekli dosyayı görüntüle 10858
Abi geçmiş olsun.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Normal seviyeye gelip duruyor şükür yükselme yok. Usta içindeki sudan boşaltıp 1.5 lt ekledi o kadar kapağı yazdım biyere

1,5 litre antifriz, zaten var olan antifriz-su karışımına göre bence çok. Normalde (tam emin olmamakla birlikte) çok soğuk yerlerde 1/2 - 1/2, İzmir gibi don olayı fazla görülmeyen yerlerde ise 1/3 - 2/3 oranında antifriz koyuluyor. Siz 1,5 litre ekleyerek mevcut antifriz oranını yükseltmiş ve suyun akışkanlığını yavaşlatmış oldunuz. Donma noktası aşağı çekildiğinde kaynama noktası da aşağı iner mantık olarak ve su çabuk ısınır. Su çabuk ısınınca da hararet ibresi de daha çabuk olması gereken konuma gelir. Yanlışım varsa üstatlar düzeltsin lütfen.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@bayraktar abi geçmiş olsun. Motora gaz verince fazla esniyorsa kayışa değiyor olabilir. Fazla esnemeyi motor kulaklarından yapar. Kayışın çok yakın olmaması lazım hortuma aslında ilginç.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@bayraktar abi geçmiş olsun. Motora gaz verince fazla esniyorsa kayışa değiyor olabilir. Fazla esnemeyi motor kulaklarından yapar. Kayışın çok yakın olmaması lazım hortuma aslında ilginç.

Bu sabah hallettik sorunu çok şükür. Hortum deforme olmuş artık. Yenisi takılınca aradaki kayış ile arasındaki farkın normal olduğunu gördüm. Yine her ihtimale karşı motor takozlarını da kontrol ettirdim. Sağdaki (3 nolu) kopuk değil ama oturmuş biraz dedi usta. Yenisi de 130-140 lira gibi (Çin malı var ama üstündekinden daha az dayanır) dedi. Ben de kalsın dedim. :)
Bir kaç mesaj önce bahsi geçmişti. @dina35 antifirizi bizim usta 3 litre koyuyormuş. Toplamda 7 litre civarı alıyormuş radyatör de. ;)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bu sabah hallettik sorunu çok şükür. Hortum deforme olmuş artık. Yenisi takılınca aradaki kayış ile arasındaki farkın normal olduğunu gördüm. Yine her ihtimale karşı motor takozlarını da kontrol ettirdim. Sağdaki (3 nolu) kopuk değil ama oturmuş biraz dedi usta. Yenisi de 130-140 lira gibi (Çin malı var ama üstündekinden daha az dayanır) dedi. Ben de kalsın dedim. :)
Bir kaç mesaj önce bahsi geçmişti. @dina35 antifirizi bizim usta 3 litre koyuyormuş. Toplamda 7 litre civarı alıyormuş radyatör de. ;)
doğrudur şükür bende de bugün kesildi bişi yok ama ben yine kontrol ediyorum. Usta kim bu arada var mı bu araçlarla ilgili gittiğiniz izmirde.benim araç adn servise kayıtlıymış.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
doğrudur şükür bende de bugün kesildi bişi yok ama ben yine kontrol ediyorum. Usta kim bu arada var mı bu araçlarla ilgili gittiğiniz izmirde.benim araç adn servise kayıtlıymış.

Mazda Usta Tavsiyeleri

İzmir özel servis konusunda şanslı bence... Fakat; genel olarak Tosun Usta tavsiye ediliyor. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@bayraktar ile ben Tosun Usta'ya gidiyoruz. ADN de tavsiye ediliyor, şikayet duymadım hiç. Gaziemir'de Japon Car Service Dündar Usta var. Dün telefonda kısa bir görüşmemiz oldu Dündar Ustayla. Kendisi son derece ilgili birisi. Bir ara çayını içmeye gideceğim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

2. Sanayi sitesi Özcan Mazda Servisi Tosun Usta.
Aracı aldığımdan beri aynı yere götürüyorum. O yüzden kıyaslama yapamam diğer servislerle ama ben memnunum. Hatta araçta sıkıntı yokken bile gidiyorum sırf muhabbete...
:)
Bu arada sizin aracın plakası yabancı gelmiyor. Daha önce forumdan birinde miydi yoksa ben dışarıda bir yerde mi gördüm çıkaramadım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2. Sanayi sitesi Özcan Mazda Servisi Tosun Usta.
Aracı aldığımdan beri aynı yere götürüyorum. O yüzden kıyaslama yapamam diğer servislerle ama ben memnunum. Hatta araçta sıkıntı yokken bile gidiyorum sırf muhabbete...
:)
Bu arada sizin aracın plakası yabancı gelmiyor. Daha önce forumdan birinde miydi yoksa ben dışarıda bir yerde mi gördüm çıkaramadım?
@Eralp35 in aracı Hamdi... :) Ben plakadan hatırlamıştım...

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Teşekkür ederim tavsiyeler içinde birkaç işi var örneğin kapı kilitleei değişmiş anahtarla açmıyor kumandadan açmak lazım bide alarm aktif değil bunları göstermem gerek sadece

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Teşekkür ederim tavsiyeler içinde birkaç işi var örneğin kapı kilitleei değişmiş anahtarla açmıyor kumandadan açmak lazım bide alarm aktif değil bunları göstermem gerek sadece

Kilitçiler mevcut kilitlere göre anahtar yapabilirler diye düşünüyorum. Ya da kontak anahtarını kapılara da uyacak şekilde bir şeyler yapıyorlar. Ama en garantisi eski sahibinden anahtarları istemek. :)

aardic

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
İyi akşamlar arkadaşlar. Fan müşürünü piyasada nerden bulurum. 1 tane aldım uyum saglamadi. Şimdi acilen nereden bulabilirim.

Üst Alt