Mazda 626 GE (1991-97) Fan Sorunu

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Merhaba iyi günler uzun zaman sonra yeni bir sıkıntıyla karsinizdayim.
SORUN:araca malûm kış geldiği icin antifriz koyduk kendimiz koyduk antifrizi. antifrizden sonra 3 4 gün geçti sistemde hiçbir kaçak felan yok yolda giderken hararet göstergesi ortayı geçiyor kırmızıya yaklaşıyor fan açıyor fan hiç durmuyor gittikce hararet göstergesi normale dönüyor araci durduruyoruz fan calisiyor radyatör de aşırı bi sıcak yok hani fan acilacak bi sicak yok neden çünkü hava aşırı soğuk dün trabzonda dehşet bi yağmur vardı fan açması mümkün değildi ama açıktı ışte devirdaimdede sıkıntı yok ne olduysa antirizden sonra oldu bu akşam sanayiye gideceğiz acaba sıkıntı ne ne yaptik arabaya harbidende mazda bozulmaz bozdurulurmus yani radyatorden havada aldık kaç kere ama olmuyor.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yoktu diye biz komple koyduk zaten abi gecen seneden bu zamana çok su ekledik radyatöre o yüzden kopmle boşaltıp antfriz koyduk da bi yerde bi aksilik yaptik herhalde
Antifriz yoksa zaten sorun çıkartma ihtimali var, yeni konulan antifriz daha önce suyun yapmış olduğu korozyonu açıyor, bu açma neticesinde başta devirdaim, radyatör gibi ekipmanlardan su kaçırma yapabiliyor. Yukarıdaki konuda yazılanlar ışığında sistemi takip ederek sorunun devirdaim veya termostat olduğu anlaşılabilir.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Antifriz yoksa zaten sorun çıkartma ihtimali var, yeni konulan antifriz daha önce suyun yapmış olduğu korozyonu açıyor, bu açma neticesinde başta devirdaim, radyatör gibi ekipmanlardan su kaçırma yapabiliyor. Yukarıdaki konuda yazılanlar ışığında sistemi takip ederek sorunun devirdaim veya termostat olduğu anlaşılabilir.
Büyük ihtimal termostat abi ya çünkü dün gece dayim davirdaimde sıkıntı yok dedi neyine bakarak dedi dersen radyatörun sağından motora giden bkru sıcak radyatörun altından yani bizim termostatin ordan giden biraz daha ılık olur dedi harbidende öyleydi acaba dogrumu dedi bizim araclar diger araclardan çok farklı bi arac ya ben hala şaşırıyorum 626 ya :) termostatin fiyati nedir acaba araçtaki yeri motorum solunda altta biyerdemi orda görmüştüm sanki

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ahmet abi ve diğer abilerim bizim araclarda musurler nerede acaba fan ısı hararet hepsi nerede bulunuyor ve nasıl ayırt ediliyor
Radyatörün sağındaki üst hortumdan (altta zaten hortum yok) motora giden yerde olması gerek. Hava almayı da; @karardvn Rıdvan hocamın belirttiği gibi, rölanti motorunun oradaki hortumu sökerek yapman gerekiyor. Bu şekilde anlatmak kolay fakat işin ehli birisi olmadan yapmak zor tabi.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Radyatörün sağındaki üst hortumdan (altta zaten hortum yok) motora giden yerde olması gerek. Hava almayı da; @karardvn Rıdvan hocamın belirttiği gibi, rölanti motorunun oradaki hortumu sökerek yapman gerekiyor. Bu şekilde anlatmak kolay fakat işin ehli birisi olmadan yapmak zor tabi.
Abi radyatörun sol altinda boru var termostat orada değilmi bizmi yanlış biliyoruz musurler hava filtresinin solunda onlari buldumda termostat sol atta değilmi: )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi radyatörun sol altinda boru var termostat orada değilmi bizmi yanlış biliyoruz musurler hava filtresinin solunda onlari buldumda termostat sol atta değilmi: )
Benim bahsettiğim yerdeki ısı/hararet müşürüdür o zaman, sol tarafa bakmadım.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Benim bahsettiğim yerdeki ısı/hararet müşürüdür o zaman, sol tarafa bakmadım.
Kelebeğin oradaki benim rölanti ayari yaptığım yer hararet musuru galiba

artı olarak şunu ekleyeyim genelde bahsettigim sorunu kalorifer açıkken yapti antifrizden once yoktu ama gece yağmur vardı mecbur kalorifer sürekli cama açıktı kaloriferde tam uflemiyor zaten cok az ufluyor bi arada onun için konu açacağım: ) bide unutmadan araç durdugu yerde fan açıyor kapatıyor sıkıntı yok sıkıntı giderken oluyor gosterge ortayi geciyor fan durmuyor arc durunca herşey normal

Abi sanayiye gitmekten bıktık artık şu yönden bıktık her sanayide ustayim diye gezen insanlardan bıktık biri der conta yanmış yanmamisda olabilir çürümüşde olabilir tam bise diyemeyiz arkadaş nedir bu ya biri der hava yapmış havasini alalım kac tane borudan hava aldılar olmadı araba dururken sıkıntı yok fan düzgün işlevini yapıyor ama giderken sürekli açık hiç durmuyor adem ustam bi akil verirsen sevinirim sana danisalim birde conta yakmış araba nasil anlaşılır biz napalim şimdi....

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi sanayiye gitmekten bıktık artık şu yönden bıktık her sanayide ustayim diye gezen insanlardan bıktık biri der conta yanmış yanmamisda olabilir çürümüşde olabilir tam bise diyemeyiz arkadaş nedir bu ya biri der hava yapmış havasini alalım kac tane borudan hava aldılar olmadı araba dururken sıkıntı yok fan düzgün işlevini yapıyor ama giderken sürekli açık hiç durmuyor adem ustam bi akil verirsen sevinirim sana danisalim birde conta yakmış araba nasil anlaşılır biz napalim şimdi....
Trabzon a kadar gitmişken servise keşke uğrasaydınız, en azından net şeyler söylenebilirdi

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Geçmiş olsun bana sistemde hava var gibi geldi :)
Abi keşke hava olsaydı ya kac tane motorcu radyatörcü hava aldılar güya ama hava değil gibi ustanin biri radyatör kapağı acikken marşa bas dedi bastım motor sıcaktı ve kapaktan su atti ve conta yanmış dedi yanmamis çürümüşte olabilir dedi motor sicakken kapaktan su atması gayet normal değilmi sonuçta suyun bi basıncı var

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arabayı; işinin ehli bir Mazda ustasına ya da Japon araçlarından anlayan ustaya göstermeni tavsiye ederim, usta değiştikçe teşhis işine geldiği şekilde gelişiyor maalesef... Uzun yolda fanın sürekli açık kalması sebebiyle ben termostat diye yazdım. Farklı bir şey de olabilir ama buna iyi bir usta teşhis koymalı.

Radyatör kapağı motor sıcakken açıldığında bile su atar ki; marş yapınca hayli hayli atar, tek başına bu conta teşhisi için veri olamaz.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Arabayı; işinin ehli bir Mazda ustasına ya da Japon araçlarından anlayan ustaya göstermeni tavsiye ederim, usta değiştikçe teşhis işine geldiği şekilde gelişiyor maalesef... Uzun yolda fanın sürekli açık kalması sebebiyle ben termostat diye yazdım. Farklı bir şey de olabilir ama buna iyi bir usta teşhis koymalı.

Radyatör kapağı motor sıcakken açıldığında bile su atar ki; marş yapınca hayli hayli atar, tek başına bu conta teşhisi için veri olamaz.
Abi termostat sağlam demişler conta yanma olayi doğru herhalde ya çünkü sadece araç hareket halindeyken yapıyor bu olayı contada motorun içinde bi zimbirti zaten babam bugün şirketin ustalarina gösterecekti bide aksam babam gelsin bakalim onlar ne demiş

Üst Alt