Mazda 626 GE (1991-97) Conta Değişimi ve Sente Ayarı Sonrası Performans Artışı

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
İyi geceler bi konuda belirttiğim gibi silindir kapak contasi değişimi hakkinda bilgi vermek istedim.
conta değişim olayını servisde sadece işçilik 600 tl dediler parçalarla beraber 800 850 tl yi bulurdu.
Ancak biz sanayide MAZDACI usta bulduk onunla anlaştık 250 tl işçilik alırım dedi tm dedik bizde anlaştık araci bıraktık ustaya rektefiyecibin biri gelmiş ölçüm yapmış sonuç iyi demiş düşünmüş biraz düşük gıbı felan demiş motor ölmüs demiş babamda sen bırak motoru contayi değiştir topla motoru demiş ustada denileni yaptı açtı baktı araçta sente 1 diş atlakmis subablarin biri digerlerinden ondeymis dedi onları düzeltmiş herşeyi yapmış motoru toplamış subab ayarı kendiliğinden yapar abi bu dedi bizde tamam dedik aldık çıktık LPG ayarına gittik ayarı yaptırdık dedik bi performans deneme sürüşü yapalım çıktık cevre yoluna 5.vites 3000 devir 110 km sabit hız yapti araba sıkıntı yok (zaten conta degismeden öncede öyleydi farkeden olmadı: ) )cevre yolunun rampasini önceden 3.vites zorla çıkarken bu aksam 5.vitesle banamisin demedi ve şok olduk çünkü ilk defa o rampayi 5.vitesle çıktık demekki arabanın sıkıntısı sente atlakmis ondan rampada gitmiyormus performans ciddi derecede arttı bulduğumuz usta sağolsun ustaymis halletti her işi bundan önce motor elden geçmiş ama tam yapilamamis hatta hic yapılamamış Mazdaci bulmak gerçekten zor.toplam maliyeti aşağıda belirtiyorum samsun sanayisinde bu fiyatlar:
İSÇİLİK:250 TL
ANTİFRİZ:30 TL
YAĞ(10W60)115 TL
SİLİNDİR KAPAK CONTASİ +MANİFOLD CONTASI+YAPIŞTIRICI SİLİKON+YAĞ FİLTRESİ:90 TL
KAPAK TAŞLATMA:75 TL
LPG AYARI:20 TL
biraz uzun bi yazı oldu kusura bakmayın: )
KOLAY GELSİN HAYIRLI AKŞAMLAR

Ekli dosyalar

• 20161111_164021.jpg
    20161111_164021.jpg
    106.8 KB · Görüntüleme: 185
  • 20161111_165216.jpg
    20161111_165216.jpg
    69 KB · Görüntüleme: 174
  • 20161111_165216.jpg
    20161111_165216.jpg
    69 KB · Görüntüleme: 164
  • 20161111_171028.jpg
    20161111_171028.jpg
    60.4 KB · Görüntüleme: 177
  • 20161112_134445.jpg
    20161112_134445.jpg
    67.8 KB · Görüntüleme: 182
Moderatörün son düzenlenenleri:

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Fiyat çok uygun gerçekten. Conta değişimini arabanın çekişi dusuk diye mi yaptirmistiniz güle güle eskitin

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Fiyat çok uygun gerçekten. Conta değişimini arabanın çekişi dusuk diye mi yaptirmistiniz güle güle eskitin
su eksiltme vardı ağbi birde bizim fan hiç durmuyordu surekli çalışıyordu termostat değiştik düzeldi ama dedik hazır başlamışken contayi da degiselim :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Subap ayarını kendisi yapar deyip kontrol etmediyse ustanız yanlış yapmış. Subap boşlukları kontrol edilmeli her zaman için.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mazda'nın tüm motorları için "Bu motorların subap ayarları otomatik ya da kendiliğinden ayarlıyor" diye bir şehir efsanesi geziyor ortalıkta. Bildiğim kadarıyla sadece 626 GE motor için geçeli bu durum fakat BJ motor kullanıcısı olarak bende bu duyumla sibop olayına hiç aldırış etmedim. Soluğu Adem Usta'da alıp ve kendisi gerçeği tüm çıplaklığıyla önüme sunup, iyi bir fatura çıkınca (elinden geleni yapmasına rağmen) anladım. :) Serviste falan yaptırsam altından kalkamazdım zaten.

Bu sebeple subap olayını hiç küçümsemeyin derim.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda'nın o dönemde kullanmış olduğu teknoloji ile üretmiş olduğu Dohc motorların hepsi aynı mantık üzerine kurulu çalışıyor... Subap ayarı yapması doğru ancak nereye kadar?? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı çok seven bir toplum olduğumuz için; motorda bulunan lifterin varlığını ancak ses yapınca anlıyoruz. Oysa az merak etsek, daha erken bu lifterler ne işe yarıyor diye öğrensek çoğu motor ömürlük olacak ama ne mümkün...

Özetle; belirli periyotlarda sübap ayarlarının kontrolü iyi bir usta tarafından yapılmalı yoksa 300 binde bitmiş çok mazda motorlu guzular dolanır ortalıkta...

omerci

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
Merhaba iyi akşamlar 96 model 626 otomatik HB aracım var aracın tüm motor bakımlarını yaptırdım triger setini kayışları buji ve kablolarını değiştirdim yaptırmadığım hiç bir AKSAMI kalmadı rolantisinde hiçbir sorun yok sadece problemim aracımın eskisine göre çekişi aşırı derecede düştü rampalarda araç bayılacak gibi oluyor düz yolda basıyorum 140 ı zor buluyor ve yakıt dayandıramıyorum dolu depoyla ( LPG ) 350 km yol yaparken şimdi 200 km yi bulamıyorum yaptırdığım ustaya aracı bırakacam Nasıl bir yol izlemem lazım acil yardım lütfen Mazda severler şimdiden teşekkürler

omerci

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
Edilmedi sabah ustaya bırakacam Nasıl bir yol izleyelim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Edilmedi sabah ustaya bırakacam Nasıl bir yol izleyelim?
Şikayetlerini ustaya bildirirsen ve gerçek ustaysa zaten anlayacaktır, ama hatasını kabul etmiyorsa da bizim yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok gibi... Sorun büyük ihtimalle sente ayarından kaynaklı.

omerci

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
Ustadan yana bir sıkıntım olmadı bir Mazda ustası olmadığı için formdan gelen yardımla yönlendirecem ve daha fazla kurcalatmakta istemiyorum sente ayarında dikkat etmemiz bir durum yada Nasıl iyi bir sente yaptırırız onu düşünüyorum

Adana'da tavsiye edeceğiniz bir Mazda ustası varmıdır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ustadan yana bir sıkıntım olmadı bir Mazda ustası olmadığı için formdan gelen yardımla yönlendirecem ve daha fazla kurcalatmakta istemiyorum sente ayarında dikkat etmemiz bir durum yada Nasıl iyi bir sente yaptırırız onu düşünüyorum
Sente kaçıklığının başka bir anlamı yok ki, buradan da sente ayarı yapabilmemiz mümkün değil. :) Ustadan yana sıkıntı yoksa, oturur konuşulur, durum anlatılır ve sente kaçıklığı ihtimali üzerine yoğunlaşılır...

Öncelikle, mevcut usta ile durumu değerlendirin, diğer türlü etik olmaz... Adana da tavsiye edebileceğimiz henüz bir usta da yok zaten...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok teşekkür ederim ilginize
Buradan sadece verilen bilgilere göre tahmin yapabiliyoruz, belki de sorun daha değişik veya daha basit çözümü olan bir şeydir... Bakımı yapan usta ile durumu değerlendirmen en güzeli olur. :) Kolay gelsin. Gelişmeleri bekliyoruz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba iyi akşamlar 96 model 626 otomatik HB aracım var aracın tüm motor bakımlarını yaptırdım triger setini kayışları buji ve kablolarını değiştirdim yaptırmadığım hiç bir AKSAMI kalmadı rolantisinde hiçbir sorun yok sadece problemim aracımın eskisine göre çekişi aşırı derecede düştü rampalarda araç bayılacak gibi oluyor düz yolda basıyorum 140 ı zor buluyor ve yakıt dayandıramıyorum dolu depoyla ( LPG ) 350 km yol yaparken şimdi 200 km yi bulamıyorum yaptırdığım ustaya aracı bırakacam Nasıl bir yol izlemem lazım acil yardım lütfen Mazda severler şimdiden teşekkürler
Ustanıza bu resimleri gösterin o anlar. Anlamazsa zaten usta değildir yapacak hiç bir şey yok :)

sente ayarı FS-1.JPG
sente ayarı FS.JPG

Üst Alt