Mazda 626 GE (1991-97) Akü Değişimi Hakkında

böcek

Katılımcı
74 amper akü tesisata veya lambalara zarar verirmi atıyorum ampul kesermi veya sigorta attırırmı ne gibi bir artısı olur 72 den başka en uygunu 72 mi yoksa olabildiğince fazla olmalımı amper

GALAXY J7

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
74 amper akü tesisata veya lambalara zarar verirmi atıyorum ampul kesermi veya sigorta attırırmı ne gibi bir artısı olur 72 den başka en uygunu 72 mi yoksa olabildiğince fazla olmalımı amper

GALAXY J7
Konu içerisinde seninki hariç 40 mesaj var ve en azından 10 tanesinde faydalı bilgiler mevcut... ;) Armutun pişmesini beklersen, ağzına düşme vaktine kadar her şey olabilir... :D :D

Forum dolu bir forum, kafana takılanı rast gele yerde sormak yerine, biraz vaktini ayırarak okursan, çoğu şeyi öğrenebilirsin... Zor değil bu. :)

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan

GALAXY J7
Seninki 72 Amper, Ondan Şaşma..

Tapatalk

böcek

Katılımcı
Peki tamam ☺ mutlu akü var bende 1 kez mutsuz eddi oda benim yüzümden 8 gün marş yapmayınca bide kış ayında bitmişti takviyeyle çalıştırdım baya oldu bi problem yok çok şükür ilerde bi varta alıp takarım 72 lik ☺

GALAXY J7

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki tamam ☺ mutlu akü var bende 1 kez mutsuz eddi oda benim yüzümden 8 gün marş yapmayınca bide kış ayında bitmişti takviyeyle çalıştırdım baya oldu bi problem yok çok şükür ilerde bi varta alıp takarım 72 lik ☺

GALAXY J7
Aracında; aküyü gereksiz yere tüketen elektrik kaçağı olup olmadığını "iyi bir elektrikçiye" ölçtürmeni tavsiye ederim...

böcek

Katılımcı
Veli abi ben sadece şundan şüpheleniyorum aracımın teybi direk aküye bağlı kontakla ilgisi yok ondanda olabilir dimi abi

GALAXY J7

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi ben sadece şundan şüpheleniyorum aracımın teybi direk aküye bağlı kontakla ilgisi yok ondanda olabilir dimi abi

GALAXY J7
Allah da seni guldursun emi... :)

Git bi elektrikciye de kontağa bağlasinlar. Yeni akuyu de boşuna harcama.

böcek

Katılımcı
Abi teyb kapanınca neden aküyü yerki anlamadım tamamen kapalıyken yinemi güç harcıyor bu teypler

GALAXY J7

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi teyb kapanınca neden aküyü yerki anlamadım tamamen kapalıyken yinemi güç harcıyor bu teypler

GALAXY J7
Kim bilir belki termostaki kadar olmasa da; bi beyin veya hafıza vardır teybin içinde... :p

Yoksa hangi parçada kaldığını, hangi radyo istasyonlarının kayıtlı olduğunu bir dahaki açılışa kadar nereden bilsin de aklında tutsun... :)

Kontağa bağlatmanda fayda var bence. Ama tercih senin.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yaklaşık 1 haftadır yatan guzumu az önce çalıştırayım dedim, marş 2-3 defa yavaşça döndü sonra kontağı kapattım tekrar bastım ve ''tık''ı geçemedi. Üzerinde Yiğit marka akü var ve 3 yıllık. Ben daha önce 5-6 kez aküyü yanlışlıkla boşaltmıştım. Sonuncusu da geçen haftaydı ama takviye ile çalıştırıp epey yol yapmıştım. O sürede epey şarj olmuştur diye düşünüyorum. Daha önce de böyle soğuk havada marş almadığı 1-2 kez oldu ve normalde de araba çalışmadan teyp lamba vs açınca çabuk bitiyor akü. Hatta haftasonu da 1 saat kadar kapı açık kaldı da öyle bitti. Daha önce de akü bitmiş, @major35 Hasan takviye kablosuyla gelmişti sağ olsun. Takviye yapamasak da iteklemiştik. :D

Neyse çok uzattım. Benim akü hakkın rahmetine kavuşmak üzere sanırım.

Varta için fiyat aldım, 60 ah Varta akü, eski aküyü verirsem 200 TL 6 taksit. Yerli marka almayayım diyorum. Şahsen Yiğit'ten pek memnun kalmadım. Adem Usta da Mutlu'dan pek memnun kalmamış. Ne dersiniz ne alayım? Alayım mı?

Not: Elektrikçiye gidip ölçüm vs yaptırmayı istemiyorum. Araçta kaçak olmadığına eminim. Teyp kontağa bağlı. Araç çalışmayınca üzerindeki akü çabuk bitiyor fark ediyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yaklaşık 1 haftadır yatan guzumu az önce çalıştırayım dedim, marş 2-3 defa yavaşça döndü sonra kontağı kapattım tekrar bastım ve ''tık''ı geçemedi. Üzerinde Yiğit marka akü var ve 3 yıllık. Ben daha önce 5-6 kez aküyü yanlışlıkla boşaltmıştım. Sonuncusu da geçen haftaydı ama takviye ile çalıştırıp epey yol yapmıştım. O sürede epey şarj olmuştur diye düşünüyorum. Daha önce de böyle soğuk havada marş almadığı 1-2 kez oldu ve normalde de araba çalışmadan teyp lamba vs açınca çabuk bitiyor akü. Hatta haftasonu da 1 saat kadar kapı açık kaldı da öyle bitti. Daha önce de akü bitmiş, @major35 Hasan takviye kablosuyla gelmişti sağ olsun. Takviye yapamasak da iteklemiştik. :D

Neyse çok uzattım. Benim akü hakkın rahmetine kavuşmak üzere sanırım.

Varta için fiyat aldım, 60 ah Varta akü, eski aküyü verirsem 200 TL 6 taksit. Yerli marka almayayım diyorum. Şahsen Yiğit'ten pek memnun kalmadım. Adem Usta da Mutlu'dan pek memnun kalmamış. Ne dersiniz ne alayım? Alayım mı?

Not: Elektrikçiye gidip ölçüm vs yaptırmayı istemiyorum. Araçta kaçak olmadığına eminim. Teyp kontağa bağlı. Araç çalışmayınca üzerindeki akü çabuk bitiyor fark ediyorum.
Markaya bak ama alacağın akünün CCA değerine de bak, en yüksek olanı al.

Varta'ya olumsuz yorum yapan olmaz. Akü'den yana hiç şansım yok neredeyse her aldığım araca akü aldım (siyah Twingo hariç) son iki aldığım akü Yiğit ve İnci.
Yiğit'in garanti olayı güzel diyorlar, değişim olacaksa sıkıntı çıkarmıyormuş iPhone gibi.
Sıpa'ya aldığım aküde CCA değerinden midir nedir, marş yapınca mili sn'de araç çalışıyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Markaya bak ama alacağın akünün CCA değerine de bak, en yüksek olanı al.

Varta'ya olumsuz yorum yapan olmaz. Akü'den yana hiç şansım yok neredeyse her aldığım araca akü aldım (siyah Twingo hariç) son iki aldığım akü Yiğit ve İnci.
Yiğit'in garanti olayı güzel diyorlar, değişim olacaksa sıkıntı çıkarmıyormuş iPhone gibi.
Sıpa'ya aldığım aküde CCA değerinden midir nedir, marş yapınca mili sn'de araç çalışıyor.
CCA değeri olarak benim boyutta ve amperde 540 çıkıyor hep. Üzerindeki aküye bakmadım ama internetten bulduğum kadarıyla Yiğit markanın bendeki modelinde CCA 510 görünüyor.

Sendeki aküye bağlı hızlı marş olayını @bayraktar Hamdi'den de duymuştum sanki.

Yiğit kesinlikle almayacağım. Şu anda %99 Varta olarak karar verdim sayılır ama Mutlu'ya da bir göz atıyorum. Yerli marka diye Mutlu tercih edebilirdim belki ama garanti konusunda acayip sıkıntılı olduklarına dair çok fazla yorum var. İnci herhangi bir problemde birebir değişim şeklinde hızlı hizmet veriyormuş. Yine de esas önceliğim nedense Varta oluyor, hiç kullanmadım ama kötü yorum görmedim desem yeridir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mutlu'dan 60'lık için eski aküyü verildiğim taktirde 230 tl fiyat aldım. Son karar Varta gibi. (Son bir değişiklik olmazsa)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
200 TL ile mevcut Yiğit marka aküyü Varta 60 Ah (540 CCA) ile değiştirdik az önce. İlk marş süresi çok kısaldı. Meğer aküdenmiş bu muhabbet. Yiğit aküyü de sökmeden önce ölçtürdüm, değerleri 150A ile kontrol edildiğinde marş kapalı 12.1, marş açık (makinedeki) 10 olarak çıktı. 300A ile denediklerinde değerler hızla 6'ya kadar düştü, söktükten sonra hurda olarak ayırdılar. :D

IMG_0586.JPG

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Oooo Varta, Cemşid'inkinden... ;) Güle güle kullan kardeşim.
Hurdaya ayrılmıyor onlar, içindeki plakalar tekrar kullanılarak merdiven altı aküler üretiliyor. Üzerine bir etiket gelsin sonra Tunç'lar, Serdar'lar, XForce'lar... :D:D:D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Adama da örnek vermek için geçen haftasonunu anlattım. ''Arkadaşla arabaları yanyana koyuyoruz kapılar açık vs benimki cortluyor marş almıyor arkadaşın akünün maşallahı var'' dedim. Markayı sordu ''hatırlamıyorum ama tanıdıktan almış vs'' dedim. Bak demek ki Varta'ymış. Desene dünden beri benimki Varta diye. Haim domdom. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Adama da örnek vermek için geçen haftasonunu anlattım. ''Arkadaşla arabaları yanyana koyuyoruz kapılar açık vs benimki cortluyor marş almıyor arkadaşın akünün maşallahı var'' dedim. Markayı sordu ''hatırlamıyorum ama tanıdıktan almış vs'' dedim. Bak demek ki Varta'ymış. Desene dünden beri benimki Varta diye. Haim domdom. :D
Ben Varta'yı 1-2 ay önce az kullanılmış ikinci el ve ustası tarafından 2 yıl garantili olarak aldım, tam karaborsa işi yani... :krsn: O yüzden pek tecrüben olmadı ki. Oysa ki ben Mutlu almak için gitmiştim ustanın yanına. :D Daha önce Çelik akü vardı eski guzuda 2011 faturalı. :eek: Ben de şaşırmıştım hala çalışabildiğine. ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Oooo Varta, Cemşid'inkinden... ;) Güle güle kullan kardeşim.
Hurdaya ayrılmıyor onlar, içindeki plakalar tekrar kullanılarak merdiven altı aküler üretiliyor. Üzerine bir etiket gelsin sonra Tunç'lar, Serdar'lar, XForce'lar... :D:D:D
Ben Varta'yı 1-2 ay önce az kullanılmış ikinci el ve ustası tarafından 2 yıl garantili olarak aldım, tam karaborsa işi yani... :krsn: O yüzden pek tecrüben olmadı ki. Oysa ki ben Mutlu almak için gitmiştim ustanın yanına. :D Daha önce Çelik akü vardı eski guzuda 2011 faturalı. :eek: Ben de şaşırmıştım hala çalışabildiğine. ;)
Eyvallah kardeşim sağolasın. Marka muhabbetine teşekkür etmeyi unutmuşum. :D

Mutlu aküyü aradığımda telefona bakan bayan, akülerin depozito olarak alındığını ve fabrikaya iade edildiğini, aksi taktirde sattığı ile aldığı amper değeri arasındaki farkın kendilerine fatura edildiğini vs açıklamıştı. Çok da umursamadım gerçi ama Varta'nın fiyat da uygun geldi açıkçası. İlk marşta bir hızlanma fark ettim. Bu hoşuma gitti baya. İnşallah sıkıntısız devam eder.

Üst Alt