Mazda 626 GE (1991-97) Akü Değişimi Hakkında

piramitmurat

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhaba arkadaşlar,
bu gün akü alacaktım alma nedenim akü üzerindeki durum led i siyahtı şarj istiyor yazıyor eksi mutlu bakımsız akülerden aracı alalı 1 hafta oldu daha hafta sonu tam anlamıyla kontrol etmeye çalıştım akü deki bu durumu elektirikçiye sorduğumda akünün bozuk olduğunu söyledi.Ben pek güvenmedim çünki araç çok iyi marş basıyor, bu gün akü almaya gitmeden sabah arabayı çalıştırmadan ilk akü voltajını öçtüm 12.4 volt bana gayat iyi geldi marş bastım ve araç çalışınca 14.1 volt oldu şarj gayet iyi - 6 derecede marşı gayet kuvetli idi geçen hafta içi ve bende şu nada akü almayı erteledim siz ne dersiniz. tşk.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhaba arkadaşlar,
bu gün akü alacaktım alma nedenim akü üzerindeki durum led i siyahtı şarj istiyor yazıyor eksi mutlu bakımsız akülerden aracı alalı 1 hafta oldu daha hafta sonu tam anlamıyla kontrol etmeye çalıştım akü deki bu durumu elektirikçiye sorduğumda akünün bozuk olduğunu söyledi.Ben pek güvenmedim çünki araç çok iyi marş basıyor, bu gün akü almaya gitmeden sabah arabayı çalıştırmadan ilk akü voltajını öçtüm 12.4 volt bana gayat iyi geldi marş bastım ve araç çalışınca 14.1 volt oldu şarj gayet iyi - 6 derecede marşı gayet kuvetli idi geçen hafta içi ve bende şu nada akü almayı erteledim siz ne dersiniz. tşk.

Burada tek itibar edilecek şey sağlam ve güvenilir elektrikçinin ölçümü sonrasında ne teşhis koyacağıdır...

Bu konuda başımdan geçeni anlatayım...

Aracımı aldığımda aküsünün ne zaman değiştiğini bilmiyordum, 5-6 gün çalıştırmayınca kış ortasında marş basmadı, o dönemde Kocaeli'deyim ve elektrikçiye götürdüm, akün bitmiş değiştirelim dediler, param müsait olmadığı için hemen değiştirmedim ve şarj ettirdim, o kışı ve yazı geçirdi ben tayin ile Aydın'a geldim...

Tam 1 yıl sonra akü aynı sorunu yaşattı, 18 yıllık tanıdığım elektrikçime gittim, akümü önce ölçtü kafa salladı, söktü şarja bağladı, yerine idareten akü taktı, aracın içerisine girdi sonradan takılan cd çaları söktü bir şeyler yaptı taktı, 3-4 gün sonra gel dedi...

Tekrar gittiğimde emanet aküyü aldı benim akümü taktı ve ben sana ilk geldiğinde akün bitmiş deyip sıfır akü satarmıydım dedi, evet dedim... Ama esnaflık ve vicdan bu değil, akün sağlam sadece CD çalarını doğrudan aküye bağlamışlar ve aküden yiyor, bunu düzelttim dedi, ben öylece aküyü 1 yıldan fazla daha kullandım, alan kişinin de sıkıntı yaşadığını sanmıyorum...

İşte böyle bir elektrikçi bulabilirsen; fazladan ve gereksiz yere para ödememiş olursun.

Uzun oldu özür.

piramitmurat

Sessiz
uzun olur mu hiç hepimizin yaşayabileceği bir problem bazen ufacık bir ayrıntı her şeyi çözüyor, paylaşımınız için teşekkür ederim bende düzgün bir elektikçi bulurum. :dua:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
hadi hayırlısı olsun bakalım soguk havalardan etkilenen akü plakaları başladı sorun çıkarmaya boşuna dememişler yaz berekettir :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
hadi hayırlısı olsun bakalım soguk havalardan etkilenen akü plakaları başladı sorun çıkarmaya boşuna dememişler yaz berekettir :)

Kış da, kışlığını belli etsin be ustam... Akü plakaları kırılsın ama insanlar hastalıktan kırılmasın... :)

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Evet arkadaşlar ben akü almaktan yırttim takviye yaparak çalıştırdım 40-50km yol yaptım ustaya gösterdim gayet iyi sıkıntı yok değiştirmeye gerek yok dedi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şarj etmek kurtarıyor mu

Akü tamamen mendil sallamadıysa eğer şarj etmek aküyü toparlıyor ama yeni akü veya arıza öncesi aküye benzemiyor tabi...

[member=8]karardvn[/member] hocam arayı açmadan 1-2 gün geçmeden guzuyu çalıştırmanı tavsiye ederim... En kısa zamanda da, aküyü şarja ver ve 3-4 gün kalsın...

Daha önceki uyarıma istinaden, aküde kaçak var mı elektrikçi kontrol etsin...

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Hergün çalıştırırım genelde abi kurcalamadan içim rahat etmez elbette akünün eskisi gibi olmayacağını biliyorum sıkıntı yaparsa varta 72ah alırım 200liraymis internetteki fiyatlari da o civarda

piramitmurat

Sessiz
merhaba arkadaşlar,
bu gün akü mü değiştirdim ve VARTA 12 / 74 AH akü taktım her şey çok iyi ama en önemli nokta yerine 1 cm büyük geldi bende taban oturma yerinde tek tarafı saç tırnağın içine oturtum diğer tarafında saçın üzerine koydum ve bağlantı yaptım. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhaba arkadaşlar,
bu gün akü mü değiştirdim ve VARTA 12 / 74 AH akü taktım her şey çok iyi ama en önemli nokta yerine 1 cm büyük geldi bende taban oturma yerinde tek tarafı saç tırnağın içine oturtum diğer tarafında saçın üzerine koydum ve bağlantı yaptım. :)

Hayırlı olsun, güle güle kazasız günlerde bitsin... ;)

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
hayırlı olsun kaça aldınız aküyü acaba birde 72 mi 74 mü yada yanlış mı yazıldı [member=398]piramitmurat[/member]

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayırlı olsun, güzel seçim, kaç paraya maloldu acaba 72 lik Varta ? Sacın bir tarafını düzleştirme imkanı varsa öyle yap, ses yapabilir.

piramitmurat

Sessiz
merhaba arkadaşlar,
Akü 12 volt/ 74 AH avrupa standartlarının şu an kullandıkları akü bende şaşırdım 72 olmasın dedim ilk ama bana söylediği 70AH var ve 74 AH var hangisini takalım ve 74 ah akü süper akü tavsiye ederim merak eden arkadaşları için ben 250 tl aldım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
merhaba arkadaşlar,
Akü 12 volt/ 74 AH avrupa standartlarının şu an kullandıkları akü bende şaşırdım 72 olmasın dedim ilk ama bana söylediği 70AH var ve 74 AH var hangisini takalım ve 74 ah akü süper akü tavsiye ederim merak eden arkadaşları için ben 250 tl aldım.
Sağol bilgi için

Üst Alt