Mazda 6 GJ (2012 skyactiv) Mazda 6 Wagon Kullanıcı Tecrübeleri, Bilgilendirmeler

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Herkese Selamlar,

Polonya'da yasiyorum 1 hafta once Mazda 6 Wagon (soul red) 2017 2.0 benzin otomatik modelini satin alarak Mazda dunyasina gecis yaptim.

Daha once Japon aracim olmamisti , onceki araclarim , Corsa 1.2 , Polo 1.2 Tsi , Peugeot 407 2.0 hdi ve son olarak Insignia 2.0 turbo manuel sahibi oldum.

Bu konu altında; Mazda 6 Skyactiv Wagon tecrübelerimi ve sizlerden gelecek soruların yanıtlarını verebilirim. Saygılar...

41125

41126
41127
41128
41129
41130
41131
41132
41133
41134
41135
41136

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Otomatikler daha pahali manuele gore ve burada tamir isleri cok pahali,ariza olmasindan korkuyorlar , biraz slav kulturu baskin , gelenekci bir yapilari ver , esim manuel kullaniyordu fakat otomatigi kullanamadi mesala gerci o da alisti sonralari.

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı olsun.
Orada ne kadara aldınız aracınızı.
Artıları ve eksilerinden bahsetmenizi tabi ki isteriz. Hemen olmasada belki 10 sene sonra binmeye gücümüz yetebilir :)

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Tesekkurler.

Yaklasik 23 bin avro civarina geldi , fakat 2.el , 2017 model 30 bin kilometrede , az da olsa hala yeni kokusu var.

Once bana gore eksilerinden baslayayim ,

Daha once gorece kuvvetli turbo benzin ve turbo dizellerden gecis yaptigim icin basta gaz tepkisini cok yadirgadim , evde kimse yok gibi hissiz bir gaz pedali vardi , tabi zamanla gaz pedalina alistim , sonuna kadar basmak gerekiyor hizlanmak istenince , insignia veya 407 de , ceyrek yarim gaz yeterliydi neyse spor moda alinca bu sorun ortadan kalkiyor neyse ki :)

Kol dayama cok cok geride , yani hangi akla hizmet , hangi kol konabilir ki oraya

Stock muzik sistemi,radyo cidden kotu,usb uzerinden flac muzikler bir nebze idare eder ama radyo cok kotu , keske bose olsaydi

Yuksek suratlerde (130 ve ustu) Yalitim kotu , neye gore kotu mesala Insignia yada Passata gore kotu,lastik sesi neyse kislik lastik var fakat ciddi ruzgar sesi var 150 kmh civari diger almanlara gore

Kombi boyut olarak cok uzun , neredeyse 5 metre , haliyle sehir ici biraz zulum park yeri bulmak yada kisa manevralar , halbuki CX5 daha kisa boyuttlarina ragmen hemen hemen benzer ic mekan sunuyor.

Biraz da olumlu yonlerinden bahsetmek gerekirse.

En basinda tasarimi , cidden ozellikle konustugum her insan Mazdanin tasarimini seviyor bana gore de estetik ve tok ,farkli bir yapisi var.

Ic mekan malzemeleri kaliteli fakat pek ergonomik degil

Skyactive teknolojisi beni cok etkiledi , insignia 2.0 turbo ile sehir ici 15-16 yakiyordum yada 407 2.0 hdi ile 9-10 arasi yakiyordum , ayni kullanimda Mazda 9 civari yakti bu konudan cok memnunum , start-stop cok iyi calisiyor , hissettirmiyor

Diger sasirdigim nokta ise viraj performansi , burada bazi yerlerde hiz siniri yok , yuksek suratlerde virajda cok cok basarili bir kombi icin.

Infotainment sistemi cok iyi basta karmasik gelsede 2 gunde cozuyor insan

Gece aydinlatmasi led farlar sayesinde kisa yada uzun cok iyi

Aklima pek birsey gelmiyor fakat sorulariniz olursa cevaplarım.

41137

41138

41139

41140

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Herkese cok tesekkurler,bu kadar ilgi beklemiyordum acikcasi :)

Arabaya cok yeniyim o yuzden aracla ilgili pek fikrim yok ama buradaki Mazda uyeleri cidden kaliteliymis o yuzden memnunum.

Polonya Almanya gibi refah seviyesi yuksek degil,asgari ucretli calisan icin 23 bin avro 4-5 yil yemeden icmeden para biriktirmesi demek yani burada da Turkiyedeki kadar olmasada ulasilmasi zor seviyede , benim meslegim Bilgi Islem , Volvo IT biriminde calisiyorum yani isim de otomotiv sektoru , haliyle asgari ucretin ustunde maaslarimiz

Polonyanin en guzel yani 2 litreye kadar ekstra vergi muhabbeti yok , yani 1.2 yada 2 litre vergisi ayni.

Benim hayalim A6 Avantti fakat gucum yetmiyor onu yurutmeye (alabilirim fakat isletme maaliyeti yuksek)

Bugun 500 kilometre uzun yola cikiyorum sonrasinda goruslerimi ayrintili paylasirim.Bu arada ufak bir gozlem , sanzimani sport mode aldigimizda cidden aracin DNA si degisiyor , misal diger araclarda sport mode alinca tek degisim vitesi yuksek devirde atmasiydi fakat Mazda gaz tepkimesi bile degisiyor

Bir Dipnot daha Avrupada Japon grubu araclari 2.el degerini en fazla koruyon araclar Turkiyenin aksine misal Mazda 6 sifiri 120 binse 2 yil sonra hala 90 bin civarinda satilir fakat misal Fransiz 120 binse 2 yil sonra 70 civarinda gider yada alman grubu 80 gibi.

Saygilar.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
... benim meslegim Bilgi Islem , Volvo IT biriminde calisiyorum yani isim de otomotiv sektoru , haliyle asgari ucretin ustunde maaslarimiz...
Volvo'da calisip Volvo tercih etmemenizin ozel bir sebebi var mi peki?

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Volvo tercih ederdim tabii ki fakat Volvo Mazdaya gore %50 daha pahali benzer segmentte , yani mazda 6 120 binse Volvo s60 200 civari ayni donanimda yani Volvo benim butceyi asiyor maalesef , Volvo calisanlarina da guzellik yapmadigi icin Mazda tercih ettim

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hoşgeldiniz, keyifli forumlar. Aramıza katılmanız çok güzel:) Sahip olduğunuz araç buradaki birçok arkadaş gibi de benim de hayalim.
Bu arada hemen herkesin aklına allegro gelmiş :hrkbuya:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hoşgeldiniz 2011 m6 kullanıcısı olarak... Hayalimiz tabikide sedan bir skyactiv m6 en kırmızısından.... :) tecrübelerinizi takip edeceğiz... Rabbim herkese gönlündekini nasip eylesin...keyifli forumlar...

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Bugun 300-400 km yol yaptik , yogun saganak yagis ve baya ruzgarli kaotik bir havada , oncelikle yol tutusu cidden guven verdi , milletin gaz kestigi virajlarda cok rahat girip cikabildim fakat yine bu izolasyon meselesi sikintili ozellikle 120kmh dan sonra ciddi ruzgar sesi almaya basliyor (2018 modellerde iyilestirilmis deniyor) , tipik japon neyse her guzelin bir kusuru var diyelim , sanziman tork konvertorlu olmasina ragmen Sport mode a alininca cok keskin ve hizli tepkiler veriyor , sollamalarda mahcup etmiyor , yeni nesil direksiyonlar hissiz bu da keza yuksek suratlerde hala yumusak kaliyor bu da yol ile baglantinizi kesiyor gibi , yakit tuketimi 9 altina inmedi uzun yolda fakat cruise control surekli 150-160 kmh arasi sabit oldugu icin pek objektif olmayabilir , sagdan agir agir gidilirse 7-8 litreler mumkun olabilir

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bugun 300-400 km yol yaptik , yogun saganak yagis ve baya ruzgarli kaotik bir havada , oncelikle yol tutusu cidden guven verdi , milletin gaz kestigi virajlarda cok rahat girip cikabildim fakat yine bu izolasyon meselesi sikintili ozellikle 120kmh dan sonra ciddi ruzgar sesi almaya basliyor (2018 modellerde iyilestirilmis deniyor) , tipik japon neyse her guzelin bir kusuru var diyelim , sanziman tork konvertorlu olmasina ragmen Sport mode a alininca cok keskin ve hizli tepkiler veriyor , sollamalarda mahcup etmiyor , yeni nesil direksiyonlar hissiz bu da keza yuksek suratlerde hala yumusak kaliyor bu da yol ile baglantinizi kesiyor gibi , yakit tuketimi 9 altina inmedi uzun yolda fakat cruise control surekli 150-160 kmh arasi sabit oldugu icin pek objektif olmayabilir , sagdan agir agir gidilirse 7-8 litreler mumkun olabilir
Sizin orada benzin fiyatı nasıl hocam?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın ilan fotoğrafları konu içerisine alınanak müstakil konu haline getirilmiştir. Tekrar teşekkürler. :)

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Fotolar icin tesekkurler , benzin fiyati 5-6 lira turkiyeyle ayni hemen hemen,

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Uzun bir aradan sonra herkese tekrardan Merhabalar :)

Malumunuz pandemi donemi hepimizi etkiledi , bizim islerde nasibini aldi , maas kesintileri , mesailerin kaldirilmasi vs beni maddi sikintiya soktugu icin araci satmak zorunda kaldim istemeyerek , araci ilana koyduktan 1 gun sonra birisi takas icin aradi , kendinde de Mazda 6 Wagon varmis fakat 2009 model eski kasa olani , kendi aracini ve ustune buranin para birimiyle 50 bin teklif etti , kabul ettim , hem maddi olarak beni rahatlatacak hem de aracsiz kalmayacaktim , tabi eski Mazda 6 dan beklentim cok dusuktu yurusun , dursun yeter modundaydim idareten..

Fakat burada paylasmamin nedeni ise 2009 model Mazda 6'nin beni sasirtmasi oldu , beklentimin cok uzerinde cikti arac :)

Yaklasik 5-6 bin km yapmis bulunuyorum.Beni sasirtan yonlerini asagida siralayayim , eger 2009 kasa Mazda 6 kullanan varsa buyuk ihtimal yeni skyactive Mazdayi merak ediyorlardir her iki kasayi kullanmis olarak yorumlarim soyle ;

2009 GH kasanin sasisi kesinlikle daha rijit hissettirdi fakat skyactive GJ kasaya gore daha agir oldugu muhakkak , yeni kasa daha hafif ve kivrak eski kasa daha agir basli fakat buna paralel ozellikle yol tutus anlaminda sasirtici derecede ozellikle aracin onu daha dirayetli , yeni kasa hafifliginde etkisiyle onden daha erken kopuyor , eski kasanin limiti daha yuksek..

Sanziman konusunda yenisi kiyas kabul etmeyecek derecede daha iyi , eski kasa 5 ileri tam otomatik fakat bariz daha yavas ve tepkileri gec , skyactive sanziman cok daha seri ve tork kilitlemesi neredeyse her suratte yapiyordu bu da yakit tuketimi ve surus hissiyatina katkisi buyuktu..

Eski kasanin boya ve sac kalitesi rezalet , yer yer paslanma ibareleri var ve cok ince boyasi , dokunsaniz kendini birakacak havasi var :)

Eski kasanin gaz pedali cok daha hisli , yeni kasada spor moda almadiginiz surece gaz pedali cok yavan

Yuksek suratlerde eski kasanin direksiyonu daha bir guven veriyor ve surate gore agirlasiyor , yeni kasada direksiyon yuksek suratte dahi o agirligi veremiyor bu da sizi surusten kopariyor.

Eski kasanin ic mekani , kullanilan malzemelerin kalitesi yeniye gore cok dusuk , bircok yeri sert plastik fakat trim sesi anlaminda eski kasa hic fena degil , neredeyse 10 yillik fakat oyle fransizlar gibi gevseme , takir tukur sesler gelmiyor, yeni kasada da trim sesi yok fakat 10 yil sonra ne olur bilemem.

Yakit tuketimi , haliyle skyactive yeni teknolojo ve daha tasarruflu fakat oyle kiyamet fark yok ayni surus kosullarinda 100 kilometrede 1 yada 1,5 litre fark vardir en fazla..

Tasarim goreceli , tabiki 2018 kasa gibi albenisi yok ama yasina gore bence tasarimi hala guncelligini koruyor.

Son olarak son hizlari yada ara hizlanmalari cok benzer , yine eski kasa beni yuksek suratlerdeki dirayetiyle sasirtti , cidden virajdan koparmak icin insan ustu caba sarfetmeniz lazim

Uzun lafin kisasi eski 2009-2010 GH kasa kullaniciysaniz degerini bilin , iyi bakin araciniza , inanin 2018 kasa ile aralarinda atla deve fark yokmus , ben su ana kadar cok memnun kaldim..

Bir iki resim atayim asagiya

53003

53004

53005

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle işlerinde kolaylıklar temenni ederim. Zor bir süreç ve daha da zorlaşacağı öngörülmekte. İnşallah bu günümüzden kötü olmayız.

Verdiğin bilgiler için teşekkürler bir çoğumuz için herhangi kasa Sw Mazda sahibi olmak hayal bile değilken iki farklı kasa Mazda 6 tecrübesi edinmiş olman büyük ayrıcalık. Hayırlı olsun kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Benim de 2012 mazda 3, 1998 626 ve 2009 mazda 6 (halen devam ediyor) tecrübelerim oldu. Aynı sizin tecrübeleriniz gibi, diyebilirim ki, farklı sınıflarda olsa bile, mazda araçlarını yenilerken eskisinin üzerine koyuyor, silbaştan yeni bir araç üretmiyor. Ne kadar farklı görünse de, kullandığınızda o alışık olduğunuz tadı veriyor. Muhtemelen bu nedenle de bağımlılık yapıyor, araçlarımızı kolay kolay mazda haricinde başka bir markayla değiştirmek istemiyoruz..

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Hayırlı olsun, Mazda 6 GG ve makyajlı kasasında ki hantal motor yapısını GH ile değişip GJ Skyactive kasa ile de sürdürmektedir. Birinci serinin (2.0 Türkiye'de bulunan motorlar için) performansı gerçekten çok kötü. Bundan olsa gerek ki bu kasanın MPS modeli yapılmış. Ama birinci serininde konsol ve plastikleri daha kaliteli. Benim gözlemlemem de bu yönde...

Pegasus

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Wagon
Hayırlı olsun, Mazda 6 GG ve makyajlı kasasında ki hantal motor yapısını GH ile değişip GJ Skyactive kasa ile de sürdürmektedir. Birinci serinin (2.0 Türkiye'de bulunan motorlar için) performansı gerçekten çok kötü. Bundan olsa gerek ki bu kasanın MPS modeli yapılmış. Ama birinci serininde konsol ve plastikleri daha kaliteli. Benim gözlemlemem de bu yönde...
Tesekkur ederim , sanirim bendeki unite 2.0 147 beygir olan unite birde bundan sonra skyactive oncesi 2.0 155ps olani var tabi aradaki farki cok hissedecegimi sanmiyorum , skyactive ile bu eski neslin bir farki da , dusuk suratlerde skyactive bariz daha az yakiyor fakat agresif kullanildiginda skyactive eski nesilden bile daha cok yakmasa da daha az yakmiyor diyebilirim bu da enteresan bir gozlem olarak dursun :)

Bir de bir sorum olacakti , aracta mercek far var fakat ampulu halojen ve biri patlamis , bugun her ikisini osramin night breaker ile degistirecegim , fakat kaputu acinca gozlemledigim el girmeyecek derecede ufak bir bolme , sanirim lastigi sokmek gerekecek davlumbaz tarafindan ulasim icin ?

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Evet davlumbaz ön tarafatan sökülüp lastik yönü iç ve dışa doğru çevrilerek elle değiştireceksiniz. İlk değiştiğim de bende lastik sökerek daha rahat şekilde değişmiştim.

Üst Alt