Mazda 6 GG (2002-2008) Alırken Dikkat Edilecek Konular

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhabalar,
Hem kendim hem de benim gibi merak edenler için ilk kasa Mazda 6 GG hakkında aklıma takılan bazı soruları bir konu altında toplamak istedim.

Genel anlamda araç alırken dikkat edilecek konularlar ilgili bilgiler için:
Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mazda 6 tanıtımıyla ilgili bilgiler için:
Mazda 6 (2002-2008) Tanıtım Sayfası

Mazda 6 ve makyajlı-makyajsız kasaların farklarıyla ilgili bilgiler için:
Mazda 6 (2002-2008) Teknik ve Donanım Özellikleri

Forumumuzda Mazda 6'larla ilgili bir çok bilgi var. Araç alırken dikkat edilecek hususlarla ilgili konularımız da mevcut fakat bu modele indirgenmiş bir başlık bulamadım. Piyasada bu araçların da fazla olmamasından ötürü özellikle aksesuar ve donanım açısından canlı olarak detaylı bir incelemeye de fırsatım olmadığından sizlere bir kaç konuda danışmak istiyorum. Yukarıdaki araç alımında dikkat edilecek konuların yanı sıra Mazda 6 GG kasa için özellikle bakılması gereken yerler hakkında kullanıcılardan yardım beklemekteyim. Diğer araçlarda olduğu gibi araca ait ufacık karakteristik noktalar ve pratik bilgiler dahi aracın geçmişiyle ilgili bir çok şeyi anlatabildiği için öncelikle hemen bir kaç sorumu yazayım:

Mazda 6 GG kasaların cam, arka stop, ön far, amortisör vs. markaları nedir? Yan sanayileri var mıdır?
Kaput ve bagaj kapakları altında yalıtım keçesi mevcut mudur?
Makyajsız kasaların orijinal jant ölçüleri 205/55 R16 mı 215/50 R17 midir? Orijinal ölçü dışındakiler uzun vadede nasıl bir probleme yol açabilir?
Makyajsız bir Mazda 6'da sunroof ve deri koltuk mevcut ise koltuk ısıtma da kesinlikle vardır diyebilir miyiz?
Otomatik şanzımanın sıkıntısız olup olmadığını öğrenebileceğimiz hızlı bir yöntem var mıdır?
Hava yastığı adedi 6 mıdır 8 midir? Bu sayılar opsiyonel olarak mı satışa sunulmuştur?
LPG kaç km'de subaplarda sorun çıkarmaktadır? LPG en fazla kaç km önce takılmış olması gerekmektedir? Bu kasalara uyumlu en iyi LPG sistemi markası nedir?
Satılan aracın bakım kitapçığında dikkat edeceğimiz olumlu ya da olumsuz bir değişim/onarım türü var mıdır?
Kısaca göstereceğimiz ekspertiz ve ustaların kontrolünün yanı sıra ilk etapta bizler de "şurasına kesinlikle bakmalıyız" diyeceğimiz durumlar ve varsa kronik problemli yerler nerelerdir?

Teşekkürler.

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bu kasa hakkında pek bilgim yok fakat genel olarak fark edilmeyen bir durum var, motor kulağı. Kendi arabalarımdan tecrübe edindim. Eğer motor kulakları yıpranmışsa arabada titreme yapıyor, motor gücünü düzgün aktaramıyor, kasislere düşünce bile sarsıntıya etkisi var. Orjinalleri çok pahalı (sağ motor kulağı serviste 850 civarı) yan sanayileri de pek işe yaramıyor. Arabada boyaya kaportaya bakar bizim insanımız. Motor ve şanzıman takozları çok şey değiştiriyor, bence dikkat edilmesi gerekli...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Bagaj ve kaput altında keçe var.
Farların markasını bilmiyorum ama piyasada orijinalde var yan sanayide, arka stoplarda aynı şekilde.
Hepsinde orijinal 16"jant var diye biliyorum. Sapma payı fazla değilse farklı bir ebat çok bir şey yapmaz.
Makyajsız kasada 2 donanım paketi var sanıyordum ama farklı paketlerde var galiba.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Farların markasını bilmiyorum ama piyasada orijinalde var yan sanayide, arka stoplarda aynı şekilde.
Hepsinde orijinal 16"jant var diye biliyorum. Sapma payı fazla değilse farklı bir ebat çok bir şey yapmaz.
Makyajsız kasada 2 donanım paketi var sanıyordum ama farklı paketlerde var galiba.
Yok hocam dogru biliyorsunuz, iki paket var. Full olan;
Deri koltuk
On koltuk isitma
Sunroof
İki airbag fazlalik
Baskada fark yok...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@romulus normalde bende öyle biliyordum ama bordo aracı gördükten sonra kafam karıştı. Deri koltuklu ama sunroof yok, sis farı yok :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu kasa hakkında pek bilgim yok fakat genel olarak fark edilmeyen bir durum var, motor kulağı. Kendi arabalarımdan tecrübe edindim. Eğer motor kulakları yıpranmışsa arabada titreme yapıyor, motor gücünü düzgün aktaramıyor, kasislere düşünce bile sarsıntıya etkisi var. Orjinalleri çok pahalı (sağ motor kulağı serviste 850 civarı) yan sanayileri de pek işe yaramıyor. Arabada boyaya kaportaya bakar bizim insanımız. Motor ve şanzıman takozları çok şey değiştiriyor, bence dikkat edilmesi gerekli...
Çok güzel bir noktaya değinilmiş. Azman'ı almadan önce ilgilendiğim araçların sahibine hep motor takozları daha önce değiştimi, amortisör ve takozları değiştimi değiştiyse ne zaman değişti gibi soruları hep sormuşumdur

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi benim bildiğim özel siparişlerde ek donanımlar olur, ama bunda tam tersi donanım kısmışlar :D :D ama rengi ve iç döşemeleri müthiş güzel olmuş :asik:
Sadece deri koltuk talebi gelmiştir veya baz donanıma deri koltuk ekleyip göndermişlerdir.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Kesinlikle haklısın kardeşim, Ben iki motor kulağına 2.000 TL ödedim, 1 tanesi 626 olarak takıldığı halde. Bunlar yaşa bağlı olarak eskidiği için dikkat edilmelidir.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet bu gerçekten önemli bir nokta. Hemen not defterime yazdım bunu. :)

Deri koltuklu olan full modellerinde airbag 8, digerinde 6, full modellerinde on koltuklar isitma ve sofor koltugu elektrikli ayarlanabilir diye biliyorum.
Şoför koltuğunun elektronik olarak ayarlanması ve hafızalı koltuk olayı makyajlılarda var. 2005'e kadar yok sanırım.

Bu keçeler makyajsızda da var mı peki?
Farlarda yan sanayi olması iyi olmuş. Çünkü genelde önden kazalarda veya değişmesi gerektiğinde bir çok kişi yan sanayi tercih ediyor. Alırken buralar incelenebilir.

yucelcayir

Katılımcı
Araç Markası
2001-Premacy
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Çok faydalı bir konu olmuş. Tam da bende Mazda 6 almasi aşamasında faydalı bilgiler var. Ben bu konuda şöyle düşünüyorum. 30-33 arası temiz makyajsız denk gelirse alınmasından yanayım. 35-37 arası makyajlı temiz bulunursa alınmasın dan yanayım. Ben kendime böyle bir kriter belirledim. Tabi bu fiyatlar az buçuk oynayabilir. Bide suna dikkat etmek gerekiyor.Ozellikle açık renk araçlarda Sanruf arabaya farklı bir hava katıyor. Makyajlı da olsa makyajsız da olsa bence kesin olmalı.

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kısaca göstereceğimiz ekspertiz ve ustaların kontrolünün yanı sıra ilk etapta bizler de "şurasına kesinlikle bakmalıyız" diyeceğimiz durumlar ve varsa kronik problemli yerler nerelerdir?

Teşekkürler.

Ne kadar kolayca otomobil almışım.

Şöyle dıştan inceledim, motor kaputunu dahi açıp bakmadım, bilen birine de göstermedim. Sadece oto sahibinin söylediklerine inandım. :) Hiç bir sorun da yaşamadım, ne dediyse o...

Benim için en önemli kriter, kaza geçirmemiş olması. Kaza geçirmiş (iz kalmış) oto beni hasta eder. (Kazadan kastım; sürtme vs gibi değil, kapı sacı, motor kaputu veya bagaj kaputu değişecek kadar darbeler. )

+++

Ellerine sağlık, teşekkürler Bayraktar.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Evet bu gerçekten önemli bir nokta. Hemen not defterime yazdım bunu. :)

Şoför koltuğunun elektronik olarak ayarlanması ve hafızalı koltuk olayı makyajlılarda var. 2005'e kadar yok sanırım.

Bu keçeler makyajsızda da var mı peki?
Farlarda yan sanayi olması iyi olmuş. Çünkü genelde önden kazalarda veya değişmesi gerektiğinde bir çok kişi yan sanayi tercih ediyor. Alırken buralar incelenebilir.

Makyajsız olan benim aracımda bagaj ve kaput keçesi mevcut,

Otomatik versiyonlarda motor kulağı hem araç performansı hem parça fiyatı olarak ilk dikkat edilecek nokta ,

Lpg ve subap konusunda biliyorsunuz en az bilgiye sahibim bu yüzden yetkili servise sorduğumda şimdiye kadar bu sorunu yaşayan M6 gelmediğini söylemişlerdi,

Farlar için xenon kullanırsanız belirli bir süre- 6 ay ve sonrası- far içi kararmaya başlıyor ki sonrasında normal far ampulüne döndüğünüzde yolu neredeyse göremiyorsunuz. Led ampul kullanımı ve varsa yaratabileceği tahribatı bilmiyorum, kullanan var ise paylaşabilir.

Sürücü arkasında arka çamurluğun kenarı arka kapının bagaj tarafındaki alt kısmına denk gelen nokta da ufak bir paslanma olabiliyor ..bende olmuştu ,boyacı ufak bir işlemle hallediyor,

Radyonun üstündeki bilgi ekranı arızalı olabiliyor,

Bakımları yetkili servis harici yaptırılıyorsa mutlaka bakımda kullanılan yağ filtre gibi parçaları ve eğer değişim yapıldıysa değişen parçanın hangi marka olduğuna dikkat etmeli ki kısa bir sürede tekrar masrafınız olmasın,

Zaman zaman ilanlarda görmüşsünüzdür cd çalışmıyor ama radyo sorunsuz yazarlar, alırken mutlaka 6 cd lik kısmı teker teker deneyin,

Koltuklar ister deri ister kumaş olsun çok çok rezil bir şekilde kullanılmadıkça aşınmaz yıpranmaz...

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Zaman zaman ilanlarda görmüşsünüzdür cd çalışmıyor ama radyo sorunsuz yazarlar, alırken mutlaka 6 cd lik kısmı teker teker deneyin,

Koltuklar ister deri ister kumaş olsun çok çok rezil bir şekilde kullanılmadıkça aşınmaz yıpranmaz...

Cd kısmı tamir edilebiliniyor. Bu nedenle her yönüyle beğenilen bir otomobili sadece cd çalışmıyor veya koltukları yıpranmış diye vazgeçmek kişilere göre değişir.

Bu forumda da bazı arkadaşların kendine göre kriterleri var.

Benim kriterim; otonun kazasız ve değişensiz olması... Diğer etmenler benim için hiç önemli değil.

Km si az olur ama oto leş olur, zaten karşıdan bakıldığında da bu kendini belli eder.

Bilgi ekranları Mazda 6 ların belalısı, asıl kronik arıza bu... (Uzun süre aşırı güneş altında kalan otomobillerin bir çoğunda bu tür arızalar oluyor)

Teşekkürler hagakure

Taşovalı

Sessiz
Merhabalar...Mazda 6 larda da LPG uyum problemi varmı arkadaşlar?
Sübap eritme problemi gibi .
Ve sübap değişimi maliyetli mi?
Forumda arattım bişey çıkmadı .
Malum yeni Mazda sahibi olmak istiyorum , 3 ve 6 lara bakıyorum

Üst Alt