Mazda 6 GG (2002-08) Bagaj Lift Arızası Ve Çözümü

yakup

Aktif
Konum
Erzincan
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Başlığımıza konu olan aracımız 2006 model Facelift(makyajlı) kasa Sedan Mazda 6. Aracı aldığım ilk günden itibaren bagaj kapama benim için tam bir dert olmuştu. Kısa bir mesafeden bagajı bıraktımı kapak patt diye kapanıp insanın içini acıtıyordu.

Hemen arıza ile ilgili bir araştırma içine girip servise de danıştım. Servisten aldığım cevap "eğer araçta spoiler var ise bagaj kapağının ağırlığı artarak belirli bir süre sonra liftleri bozmuştur" oldu ama benim araca hiç spoiler takılmamıştı! Servis ve internetten bakarak sorunun liftlerde olduğunu anladık ve hemen lift arayışına girdik. Çok önemli bir parça olmaması sebebi ile yan sanayi, muadil ürünlere baktım ve gerek piyasada çok az olması gerekse fiyatının orjinalinden de fazla olması sebebi ile Mazda Kış Servis Kampanyası dahilinde indirimli olarak iki adet lifti 124 TL'ye satın aldım.

Liftlerin etiketinde; Marka Stabilus LIFT-O-MAT, Üretim Yeri Made in Germany, Ürün Cinsi Damper ve GJ6A-56-930G parça kodu yazmakta.

Liftlerin yenisi ile değiştirilmesi yaklaşık 2 dakika sürmektedir. Sadece arızalı liftlerin sökülmesi için bir adet düz tornavidaya ihtiyaç duyulmakta, yeni liftlerin takılması için herhangi bir araç ve gerece ihtiyaç yoktur. Aşağıdaki fotoğraflardan yapılan işlemleri sırasıyla görebilirsiniz.

Bagaj liftleri arızalı olan 2006 model Facelift(makyajlı) kasa Sedan Mazda 6 aracımızStabilus LIFT-O-MAT GJ6A-56-930G parça kodlu orjinal lift paket halindeStabilus LIFT-O-MAT GJ6A-56-930G parça kodlu orjinal lift paketi açılmış haldeStabilus LIFT-O-MAT GJ6A-56-930G parça kodlu orjinal lift paketi açılmış haldeArızalı olan liftler kırmızı ile belirtilmiş 2 noktadan düz tornavida ile sökeceğiz. Bu iki noktada da düz tornavidanın gireceği şekilde yuvaları bulunmaktadır!1. noktadaki liftin bağlantı yerinde bulunan esnek metali tornavida ile hafif bagaj içine doğru esneteceğiz ve aynı anda da liftin o bölgesini içe doğru çektiğimizde liftin bağlantı noktasından çıktığını göreceğiz.2. noktadaki liftin bağlantı yerinide yukarıdaki gibi aynı şekilde çıkartıyoruz.
Yukarıda anlatılanlar şekilde liftlerimizi sökmüş oluyoruz.
Son olarak ise yeni liftlerimizi hiçbir araç ve gereç kullanmadan yerlerine takıyoruz. Liftlerin bağlantı yuvalarını bagaj yuvalarına doğru elimizle ittirerek liftleri takıyoruz.

Bu şekilde servis veya hiç kimseye ihtiyaç duymadan liftlerimizi değişmiş olduk.

Artık bagaj kapağımız daha düzgün kapanıp yukarı ise hiç bir güç istemeden kendiliğinden kalkmaktadır. O0

Yeni liftlerin takılmış hali

 

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Harika iş çıkartmışsın, hayırlı olsun, güle güle kullan. Resimlerin kalitesi de meslekten anlaşılıyor, süper.
 

yakup

Aktif
Konum
Erzincan
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #5
Teşekkür ederim, gariban işi fotoğraf konu olunca elimden birşeyler geliyor :) Aslında HD video ile yapacaktım ama işi yapacak arkadaş bulamadım artık fotoğrafla yetinelim 8)
 

yakup

Aktif
Konum
Erzincan
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #13
Maşallah gevurlar ne damper yapmış, adamın kafasına düşecek bagaja engel oluyor :p Hayırlı olsun...
 

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ellerine sağlık abi. hayırlı olsun güzel olmuş.
Ben de ufak bir tavsiye hatırlatma yapayım.
Bagaj amortisörleri de zamanla toz toplamaktan açılmıyor vs. o nedenle o bağlantı yuvasına ve amortisörün açıkta kalan parlak kısmına önce wd40 sıkıp temizleyip ardından sıvı gres uygulayarak ömrünün uzamasına ve hatta daha rahat açılmasına yardımcı olabilirsiniz
 

Üst Alt