Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Yağı Seçimi

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Malum indirimlerde 106 liralık fiyatıyla beni cezbetmekte olan Motul 6100 Synergıe+ 10w-40 ürünü ile 89 liralık fiyatıyla Shell Helix Hx6 10w-40 ürünü arasında git geller yaşıyorum. İki üründe API:SN olarak görünmekte. Aşağıdaki videoda Hx6'nın daha akışkan olduğu gözüküyor. Ne kadar daha az akışkan olsa da Motul bir yağ markası olarak içerisinde + yönleri elbette mevcuttur. Daha önce iki ürünü kullanan olduysa eğer tavsiye verebilir mi?

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
10-40 yerine 5-40 tavsiye ediyorum
vizkozite indexi iyi
parlama noktası yüksek
tam sentetik özellikleri içerir
100 derecedeki vizkozite değerleri çok iyi
ayrıca önümüz kış eksiltme yok ise 5-30 da kullanabilirsiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@MZYUN İki kez Shell'i kullanmıştım, hissedilir derecede olumlu veya olumsuz bir durum oluşmadı.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
10-40 yerine 5-40 tavsiye ediyorum
vizkozite indexi iyi
parlama noktası yüksek
tam sentetik özellikleri içerir
100 derecedeki vizkozite değerleri çok iyi
ayrıca önümüz kış eksiltme yok ise 5-30 da kullanabilirsiniz

@suleyman üstadım tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Uzun süredir 10w40 ı sıkıntısız olarak kullanıyorum ama 5w40'ı merak etmiyor değildim. Verdiğiniz örnek mantıklı. Birde 5w40 deniyelim o halde. :harika:

Bu postumu şimdi fark ettim. Arabayı satmadan önce sıklıkla kontrol ediyordum. 5W-30 yağ ile 325.000 km'de eksiltme yapmıyordu.

Metin üstadım 5w30 denemiş ve baya eksiltme yaşamıştım motor revizyonu öncesi. LPG olduğu için 30 a biraz mesafeliyim açıkcası. Senin aracın maşallahı varmış. :)

@MZYUN İki kez Shell'i kullanmıştım, hissedilir derecede olumlu veya olumsuz bir durum oluşmadı.

Tavsiyen için teşekkür ederim Veli abi.

burakb1lal1

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Merhaba arabam Mazda 323 1.5 familya glx 1999 modelidir yağını değiştiricem öneriniz ne dir en uygunu nedir birde kronik sorunu var mı

burakb1lal1

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
merhaba aracım mazda 3,23 1999 modal 1,5 motor şanzıman yağı değiştirmeyi düşünüyorum öneriniz nedir? genel okudum ama hep farklı söylentiler 10/40 mı hangi marka ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
merhaba aracım mazda 3,23 1999 modal 1,5 motor şanzıman yağı değiştirmeyi düşünüyorum öneriniz nedir? genel okudum ama hep farklı söylentiler 10/40 mı hangi marka ?
Araç kaç km de? Motor yapılmış mı daha önce? Eksiltme var mı?

burakb1lal1

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
183 binde araç bildiğim kadarıyla motor yapılması yok 186 binde değişim kartı var yeni aldığım için değişeyim diyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
183 binde araç bildiğim kadarıyla motor yapılması yok 186 binde değişim kartı var yeni aldığım için değişeyim diyorum
Marka olarak Liqui Moly tavsiye ederim. Ben olsam 5-30 koyar eksilme durumunu gözlemlerdim. Eksilme çok az olursa devam edersiniz, fazla olursa 5-40 veya 10-40 a geçebilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arabam Mazda 323 1.5 familya glx 1999 modelidir yağını değiştiricem öneriniz ne dir en uygunu nedir birde kronik sorunu var mı

Aracınla ilgili bölümleri okumadan konu açmayın lütfen. :hhhhhh:

Şu anki viskozite biliniyorsa ve eksiltme varsa bunun üzerinden yok haritası çizilir, eksiltme yoksa aynı viskozite ile devam etmekte fayda var.

Üst Alt