Mazda 323 BJ (1999-03) Lpg Tekleme Sorunu (Mazda Fakirleşmesi)

Dinçer

Katılımcı
Değerli arkadaşlar, daha önce oldukça fazla konuşuldu, tartışıldı. 1999 Model sonrasındaki 1.5 ve 1.8 323'lerdeki lpgde 2100 ve 2800 devir aralığındaki tekleme olayının çözümünü burada paylaşmak istedim. Ola ki, yeni üye arkadaşlar bu sorunu yaşarlar, buradan bakabilirler. Olayın nedini bu:

MAZDA'da fakirleştirme:

Bazı Mazda modellerinde benzin enjektörleri ivmelenmelerde sıralı püskürtmeden YARI-GRUP (Half-Group) püskürtmeye dönüşmektedir.
Bu tür çalışmalar ivmelenme anında kırmızı top veya benzin süreleri gözlemleyerek kolayca anlaşılır.Bir stratejiden diğerine geçerken benzin sürelerinin yaklaşık olarak yarıya düştüğü gözlenir.( Örnek: yaklaşık 8ms den 4 ms düşme gibi). Kırmızı topun bu iki değer arasında gidip geldiği görülür. Bir başka tür araçlarda da top belli bir devire kadar sabit kalarak belli bir devirden sonra orijinal değerine ulaşır.
Bu tür araçlarda gazla çalışırken SIRALI sistemden YARI-GRUP sisteme geçerken bazı (düşük benzin süreleri) GAZ karışımı zenginleşme eğilimi gösterdiğinden çalışmada rejiminde sorunlar yaşatmaktadır.

Sorunun çözümü için:

Eğer yazılımında mazda fakirleşmesi olan bir kit kullanıyorsanız mazda fakirleşmesi bölümüne bir değer girin.

Eğer yazılımda mazda fakirleşmesi yoksa yazılımdan benzin stratejilerini devre dışı bırakın.

Eğer bu opsiyon da yoksa tekleme olan devirleri ve vitesleri yolda kaydedin ve buradaki lpg enj. zamanını yüzde -3 ya da-5 oranında düşürün.

Eğer ateşlemeden kaynaklı bir sorununuz yoksa tekleme geçecektir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Eline sağlık abi. Bazı yerlerde karakter hataları var düzeltirsen sevinirim. Ayrıca konu sabit.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
İhtiyacı olanlar için iyi bir konu... Umarım sorun yaşayan olmaz ama... :-\

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
ahhh ahhh neler çektim neler dinçer abi senin sayende kurtulduk bu sorundan.

Rıdvan

Sessiz
Mrb arkadaşlar forum a yeni kayit oldum.öncelikle sorunundan bahsetmek istiyorum aracimda son zamanlar benzinde iken kasilma oluşuyor yani devirli giderken biraz daha gaza yuklendigimde sanki aracin benzin hortumunu katliyorumda araca benzin gelmiyormus gibi gaz yemiyor.sonra aciliyor..birde sogukken ilk benzinde kalkis yaptigimda ayni yigilma oluşuyor. Lpgde problem yok.bugün LPG ayarina gittim usta enjektorlerin beyinle uyumlu olmadigini frekans bozukluğuoolduğunu solede .beyine gore enjektorleri degistirdim.hava akismetresi ve boğaz kelebeği temizlendi 50 km full benzinde kullanilip tekrar gaza geçirildi
SSonuç rölanti yada tekleme problemim yoktu halen yok yakit olarak ta gayet iyi durumda benzinde çekmeme sorunu %40 daha iyi gibi siklikla değil ara ara boğuluyor..şimdiden tessekur etmek isterim yardimci olacak arkadaslara

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benzin pompasında problem olabilir belki.

Geçmiş olsun bilgili üyeler yorum yapacaktır.

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Cherkess

Sessiz
LPG tekleme sorununun kaynakları;
1. Akü zayıfsa ( araç yavaşlarken rölanti düşer stop eder ya da stop etme eğilimi gösterir)
2. Boğaz kelebeği kirliyse ( araç boğulur gazı biraz geç yer )
3. Hava filtresi kirliyse ( yakıt artar rölanti geç yükselir geç düşer)
4. Gaz basıncı düşük ya da yüksekse ( araç stop eder rölanti dalgalanır)
5. LPG ısı müşürü bozuksa ( araçta gaza yüklenince benzine atar)
6. Uyumsuz enjektör ( yakıt artar performans düşer çekiş kayıbı yaşanır bariz bir şekilde benzin ve LPG arasında çekiş farkı oluşur)
7. LPG enjektör hortumları biri veya bir kaçı uzunsa ( performans düşer rölanti bozulur gaz yeme gecikir)
8. Araç benzinde gazı geç yiyor LPG de sıkıntı yoksa ( o2 sensör arızalıdır)
9. Katkılı gazdan uzak durun opet Aygaz Euro LPG hariç hepsi yasaklandı mahkemece zararlı olduğu tespit edildiği halde sadece KOÇ grubu bırakmadı katkılı gazı.
10. Brc yakıt seçer arıza lambası yakar brc taktıırmadan önce 2 kere düşünün ve en çok o2 sensör arızası verdiren kit brc dir. Kit leri iyi araştırın Lovato taktırana kadar daha ucuza atiker taktırın aynı kittir. Markaya aldanmayın. Kitmtm ile brc de aynıdır ancak Mtm Keihin enjektör kullanır normalde arada 200 lira gibi bir fark olması gerekirken en az 700 lira fark vardır. Aracınızda enjektör değişimi yaptırırsanız araçtaki Kit'in enjektörleri hangi gruptansa o grup enjektörlerden taktırın mesela atiker ve bir çok marka valtek grubu enjektör kullanır sadece beyin yurtdışından gelir. Brc ile atiker uyuşmaz kazara brc beynini söktürüp atiker beyin ya da atiker enjektörü söktürüp brc enjektör taktırmayın brc kendi ayarını kendi yapar ama valtek grubunda ayarı usta yapar daha sağlıklı sonuç alınır. Brc gözünüzde büyütülecek kit değildir.
Prins te aynen gözünüzde büyütmeyin tr ye girişi en ucuz olan kit prinstir ama satışı en pahalı kit yine prinstir sadece Keihin enjektör farkı var diye Japon grubu özellikle tercih eder prinsi çünkü Japon araçların çoğunun benzin enjektörü de Keihin dir.
9. Yağlama sisteminden uzak durun. Mantıklı düşünen biraz motor çalışma prensibini bilen insan bu sistemin saçmalığını anlar. Çünkü mili saniyeler içerisinde yakıt püskürtülür sıkıştırılır ateşlenir ve yanan yakıt tahliye edilir bu süre içerisinde mekanik hiçbir tesisata sahip olmayan ancak bir şişe içerisinde duran bir yağ var aracınızda silindirlerin hareketi ile vakumlanıyor ve bu yağın ne olduğu da belli değil ( bazısı keroseni diyor yani japonların soba yakıtı bazısı da motorsiklet yağı diyor bildiğiniz üzre motorsikletler 10,000 hatta 15,000 rpm yani devir çeviriyor ve daha dayanıklı bir yağ gerekiyor rx8 sahipleri bilir ki bu araca 10/40 yağ konmaz) neyse bu yağ o silindirin içine damlıyor ve LPG gibi bir yakıt düşünün yanma derecesi 700 derecenin üzerinde ve bu derecede yanmayacak bir yağ zaten yok haydi yanmadı diyelim o yağ silindir çeperini piston yüzeyini ve de milisaniye gibi sürelerle açılan kapanan sibopları bir güzel yağlayacak ve soğutacak! Var mı böyle bir mantık varsa ispatı nerede?
Daha yağlama takan bir firma çıkıpta iki tane 0 km araca aynı anda aynı sistemin bir yağlamalı bir de normalini takıp 100,000 km sonra motoru açıp bakmış mı yağlamalı sistem kullanan motor örneği gördünüz mü? Onu da geçtim akla yatkın bir animasyon bile yapılmamış. Ama bizim millet yağlamayı psikolojik olarak kabul etmiş kim uydurduysa da parayı kırdı zaten.

Geleyim subap ayarı bozan chevrolet cruze meselesine; chevrolet ilk olarak tr de fabrika çıkışı (!) LPG takmak için brc ile anlaşmıştı o zaman brc takılan chevrolet lerde sıkıntı yok halen ama beceriksiz ustaların ( LPG ustasını serviste ayrıyeten çalıştırmak yerine usta başına LPG firması bir seminer 1 hafta da eğitim verip tekrar servise salıyordu artık ne kadar anlıyorsa o şekil montaj yapıyordu o usta ) ama adı fabrika çıkışı işte neyse araçlar sorun vermeye başlayınca ustalar da topu LPG li olduğu için diye brc ye atmaya başladılar sonra brc zarar etmeye bir kaç motoru komple ödemeye mahkum olunca anlaşmayı bozdu. Sonra anlaşma landirenzo ile yapıldı ancak landirenzo chevrolet ile gerçekten uyumsuz olduğu için yani brc gibi kendine ayar yapabilen enjektöre sahip olmadığı için sürekli zengin karışım veriyor bu ilginçtir arıza lambası yakan bir durumda değil fakir karışım yakar genelde arıza lambasını ama kimse kıllanmıyor olaydan böylece yanma derecesi yüksek olan LPG daha da yüksek değerlere çıkıyor ve o subapları eritiyor zaten magnezyum subap Çelik kadar dayanıklı değil. Şu an araçlarınızda magnezyum subap var subap ayarınız bozulduğu zaman zaten çelikle değiştirmek gerekiyor çünkü sadece ayar bozmakla kalmıyor bir kısım sübaplarda sünme ve yamulmaya da neden oluyor LPG. Zaten benzinli de olsa aracınız eninde sonunda o ayar bozulacak merak etmeyin LPG bu durumu montaj kalitesi kit seçimi kalibrasyon gibi bileşenler doğru olursa geç yapar ancak tam tersi olursa oldukça erkene çekecektir.

Genelde bu arızaların bir kaçı bir arada bulunur tek bir tanesi size denk geldiyse usta beceriksizse bol bol deneme yanılma yapar bol masraf açar.

Özgür Kızılkaya

Rıdvan

Sessiz
Tesekkur ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.sorununu arastirmaya devam ediyorum güngören sanayi sitesinde mazda yüksel var birde oraya gidicem en kisa zamanda bilgi vericem..
Araçta okcan LPG beyni var ( aldigimda böyleydi) enjektörler mimgas taklidi
Tekleme rölanti geç calisma sorunum yok

Cherkess

Sessiz

Tesekkur ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.sorununu arastirmaya devam ediyorum güngören sanayi sitesinde mazda yüksel var birde oraya gidicem en kisa zamanda bilgi vericem..

Yukarıda yazdım ama tekrar söyleyeyim.
Sorununuz oksijen sensörü.
Ayrıca bir ihtimal katalizör e de baktırın. Tıkanmış olabilir.

Özgür Kızılkaya

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

www.mazdaekinci.com tavsiye ederim, yılların Mazda ustası, insanlığı esnaflığı da cabası... Forumumuzun da USTA'sı...

Rıdvan

Sessiz
Tessekur ederim evet adem ustayi baya bir duydum aslında orayada gidebilirim.
Simdi 2 hafta önce yakin bir tanidigim olan Ford servisinde yillarini vermiş abimize arabamin z kollari değişimini rot değişimini yaptirdim 6 bin km önce attigim yagi değiştirmesini istedim 10-40 castrol du .
Kendisi bana motor iç temizleyici katki atalim eski yağ ile temizlenir dedi bende he olur falan diyerek bir kutu temizleyiciyi bosaltti ve 5 dk rolantide arac calisti yagi komple bosalttik yag filtresi hava filtresi ve yeni castrol yagi tekrardan koyduk
Sorum ve icimi kemiren konu bu katki basimi agritabilirmi? Aracim 210binde ne gibi zarar yada fayda saglar bunu merak ediyorum
Foruma uye olmadan once internette kimisi zararli falan deyince ben yeni koydugum yagi daha 200 km yol bile yapmadan tekrar attirdim.ustamada birsey diyemedim sagolsun krak kecesinde kacak wardi degistirdi motoru temizledi o anlik boslukta katkiyi at dedim
Bilgisi ve tecrubesi olan arkadaslarimizdan yorumlari bekliyorum simdiden tesekkurler

Cherkess

Sessiz

Tessekur ederim evet adem ustayi baya bir duydum aslında orayada gidebilirim.
Simdi 2 hafta önce yakin bir tanidigim olan Ford servisinde yillarini vermiş abimize arabamin z kollari değişimini rot değişimini yaptirdim 6 bin km önce attigim yagi değiştirmesini istedim 10-40 castrol du .
Kendisi bana motor iç temizleyici katki atalim eski yağ ile temizlenir dedi bende he olur falan diyerek bir kutu temizleyiciyi bosaltti ve 5 dk rolantide arac calisti yagi komple bosalttik yag filtresi hava filtresi ve yeni castrol yagi tekrardan koyduk
Sorum ve icimi kemiren konu bu katki basimi agritabilirmi? Aracim 210binde ne gibi zarar yada fayda saglar bunu merak ediyorum
Foruma uye olmadan once internette kimisi zararli falan deyince ben yeni koydugum yagi daha 200 km yol bile yapmadan tekrar attirdim.ustamada birsey diyemedim sagolsun krak kecesinde kacak wardi degistirdi motoru temizledi o anlik boslukta katkiyi at dedim
Bilgisi ve tecrubesi olan arkadaslarimizdan yorumlari bekliyorum simdiden tesekkurler
Temizleyici sıkıntı çıkarmaz. Yeter ki bor vs. gibi yağ katkısı olmasın.

Özgür Kızılkaya

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
O temizleyici bende kullandım sıkıntının onla hiçbir ilgisi yok. 210 binde demişsiniz. Bu aracın benzin filtresi ne zaman değişti?

Dinçer

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benzindeki performans sıkıntıları sıklıkla benzin filtresi, benzin pompası ve akışmetre hatalarından kaynaklanır.

Rıdvan

Sessiz
Merhaba üstatlar.bugün aracimi tekrar baktirdim boğaz kelebegi ve hava akis metreyi tekrar temizlettim yeni temizleyen ustam temizliği yaptirmisin ama iyi temizlenmemiş dedi.50 km benzinde kullandim şuan gayet iyi durumda sorunum çözüldü.cozulmeseydi dediğimiz gibi benzin filtresine yonelicektim.tessekur ederim desteğiniz için
Katki olayinada gelirsek kafamda sonucta 210 bindeki kmdeki motordan bahsediyoruz sibop larin cevresinde kalintilar fln olusmustur bu katki buralarida sokup temizlerse acaba duman fln atarmi diye dusuncedeydim
Yinede azda olsa dusuncedeyim o konuda...
Saygilar

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hadi geçmiş olsun, kazasız sürüşler...

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun. Sen gene benzin fiiltreni değiştir tavsiye ;)

Rıdvan

Sessiz
Oğuzhan kardeşim senin yağ çubuğunun resmini cekermisin? 3.5 litre yağ koyduk araca çubuğucekiyorum sanki 4 litre bbidonu komple bosaltmisiz gibi F çizgisinin üstünde yarim litre yağfazla ggözüküyor yani yagi gozumun önünde konmasa fazla yyağ var diyicem ama alakasi yok..çubuğun başka bir araca ait olduğunuddüşünüyorum ..
Sana zahmet olmazsa resim ppaylaşabilir misin

Üst Alt