Mazda 323 BJ (1999-03) Lpg Tekleme Sorunu (Mazda Fakirleşmesi)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Enjektör var sıralı galiba.
Enjektör lere bir bakalım. Benzinde aynı problem varmı ona da bakacam boğaz kelebeği felan nerde sokup temizlesek

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Ben oksijen sensörünü iptal ettim, tekleme, yıkılma hiç bir sorun kalmadı gidişi falan 10 numara 5 yıldız, şu an yakıtı test ediyorum...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben oksijen sensörünü iptal ettim, tekleme, yıkılma hiç bir sorun kalmadı gidişi falan 10 numara 5 yıldız, şu an yakıtı test ediyorum...

Nasıl iptal ettin usta bende deneyeyim. Faydası olur belki.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
iyi bir tüpçü halledecek sizin işinizi bir şeyleri iptal etmeyin derim rolantideki dalgalanma bir çok sebebi var onu da tamirciniz çözecek
akışmetre pis olabillir
boğaz kelebeği pis olabilir
benzinde problem varmı ?

ConCon34tr

Sessiz
Araç Markası
1999 - 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Ben de gecen hafta atiker taktırdım, tekleme var ama sakin kullanımda yapmıyor, biraz sıkıştırınca yapıyor ve sadece 2000 li değil 3000 li devirlerde de yapıyor. Sorunun kaynağı yine de lpg mi? Usta yarın mazda eğilimi özelliği olan yazılım sürümünü indirip deneyecek.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
iyi bir tüpçü halledecek sizin işinizi bir şeyleri iptal etmeyin derim rolantideki dalgalanma bir çok sebebi var onu da tamirciniz çözecek
akışmetre pis olabillir
boğaz kelebeği pis olabilir
benzinde problem varmı ?
Benzinde sıkıntı görünmüyor hocam. Arkadaşlar 2000 devir sonrası fakirleşme olayını anlatmış bende hem rölanti problemi var hemde 2000 devir sonrası tekleme

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Benzinde sıkıntı görünmüyor hocam. Arkadaşlar 2000 devir sonrası fakirleşme olayını anlatmış bende hem rölanti problemi var hemde 2000 devir sonrası tekleme
mazda fakirleşmesinden bahsedince ustanız nasıl bakıyor anlıyor gibi ise onunla devam edin :) yakında çözülecektir
eğer anlamıyor gibi bakıyor ise bir kablo satın alın lpg forumlarına üye olup bir yol bulmaya çalışın illaki anlayan çıkacaktır uzaktan bağlanan fikir veren bir istanbulda rızanın garajı rıza usta var ondan rica edip yardım isteyebilirsiniz
Rıza’nın Garaj’ı (lpg garage) – LPG ÇÖZÜM MERKEZİ » Sayfa 1 - 138

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
mazda fakirleşmesinden bahsedince ustanız nasıl bakıyor anlıyor gibi ise onunla devam edin :) yakında çözülecektir
eğer anlamıyor gibi bakıyor ise bir kablo satın alın lpg forumlarına üye olup bir yol bulmaya çalışın illaki anlayan çıkacaktır uzaktan bağlanan fikir veren bir istanbulda rızanın garajı rıza usta var ondan rica edip yardım isteyebilirsiniz
Rıza’nın Garaj’ı (lpg garage) – LPG ÇÖZÜM MERKEZİ » Sayfa 1 - 138

Bkz. Konunun ilk mesajı. :)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Direktifleri bizi dikkate alacam şuan aracın içini temizlemek ile meşgulüm aynaların tuşu felan bozuldu onlara bakıyorum. Bir kaç ufak şey daha var araç yürümüyor şuan bir iki güne bir usta bulacam bu işlerden anlayan yada kablo alacam

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW

Manifold muhafazasının yan tarafında oksijen sensörünün fişi var, çıkartın iptal olmuş olur... 18,3 lt LPG (50 TL) ile 170 km (100 km’si şehir içi (İzmit’te yaşıyoruz, eşim işe gidip geliyor))... 1840 cc otomatik Premacy

Direktifleri bizi dikkate alacam şuan aracın içini temizlemek ile meşgulüm aynaların tuşu felan bozuldu onlara bakıyorum. Bir kaç ufak şey daha var araç yürümüyor şuan bir iki güne bir usta bulacam bu işlerden anlayan yada kablo alacam

Nerede yaşıyorsunuz? LPG kitiniz ne marka?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Nerede yaşıyorsunuz? LPG kitiniz ne marka?

HATAY' da ikamet ediyorum. Milano marka kit var.

P
Manifold muhafazasının yan tarafında oksijen sensörünün fişi var, çıkartın iptal olmuş olur... 18,3 lt LPG (50 TL) ile 170 km (100 km’si şehir içi (İzmit’te yaşıyoruz, eşim işe gidip geliyor))... 1840 cc otomatik Premacy

Yakıt durumunuz otomatik için bence gayet güzel.

metetuna

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323f
Araç Renk ve Tip
Bordo Hb
Selam arkadaşlar. bende yaklaşık 1 ay önce 99 model mazda 323f hetchbeck aldım. dediğiniz gibi 2500 devir civarlarında silkeleme tekleme yapıyor. lpg sistemi atiker. benim merak ettiğim ben hiç uğraşmasam bu şekilde silkeleyerek ve tekleyerek ömrü billah kullansam motora bir zararı olur mu? tşk ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Selam arkadaşlar. bende yaklaşık 1 ay önce 99 model mazda 323f hetchbeck aldım. dediğiniz gibi 2500 devir civarlarında silkeleme tekleme yapıyor. lpg sistemi atiker. benim merak ettiğim ben hiç uğraşmasam bu şekilde silkeleyerek ve tekleyerek ömrü billah kullansam motora bir zararı olur mu? tşk ederim.

Atikere mail atın

Sizinde kitinizinde diye onlar sizi arayacaktır aradıklarında çok kıbar ve anlayışlı olun gerekli yardımı yapacaklardır. :)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Rölantide yük binince olan dalgalanma problemimi parçayı temin edene kadar geçici olarak çözdüm. Sorunu Selenoid valfi yapıyormuş. valfi devre dışı bırakıp düz bağladım hortumu. şuan bir problem yok.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Rölantide yük binince olan dalgalanma problemimi parçayı temin edene kadar geçici olarak çözdüm. Sorunu Selenoid valfi yapıyormuş. valfi devre dışı bırakıp düz bağladım hortumu. şuan bir problem yok.
merhaba konuyu baştan okurken farkettim selenoid valfi iptalmi ettiniz yani soketini mi çektiniz ? düz bağladım ne demek ? sadece soketimi çıkardınız ben anlamadım purge valve yani aynı valfden bahsediyor olabiliriz onun üzerinde bende bir oynama yapacağım o yüzden size sorayım dedim birde lpg kitiniz neydi ?bu siizn düz bağlama olayını fotoğraflı görebilirmiyiz ?

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hocam iptal ettim hortumu direk kanistere bağladım.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hocam iptal ettim hortumu direk kanistere bağladım.
yani buharlaşan benzini valf kontrol etmiyor buharlaştıkça manifolda kendisimi düşüyor ben sizden aynı motor kullanıcısı olarak baya detay bekliyorum ;)
bunu yaptıktan sonraki test sürüşleriniz nasıl ?
ben şöyle düşündüm gaza geçtiğinde selenoid valfi röle ile durdurmak böylece gaz ayarlarını o devirlerde olması gerektiği gibi ideal bırakmak şimdilik arada kabloyu çıkarıp test ediyorum olacak gibi olursa tabi bunada ayrı konu açacağız kesin çözüm diye :D
ayar ile teklemeyi geçirmek o devirleri fakirleştirmek demekten başka bir şey değil hangi kit olursa olsun , tamam teklemiyor ama bizim gibi kılı kırk yaran sürücüler o devirlerde aracın ufak bir sakinleşmeye yani fakirleşmeye geçtiğini hissediyor
sizin yönteminizde aklımda ama ara ara mı atacak daha basınçsız mı atmış olacak benzini onu tam kestiremedim yani düz bağlayınca bütün devirlerde dengesizleşme olmasın ?

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
yani buharlaşan benzini valf kontrol etmiyor buharlaştıkça manifolda kendisimi düşüyor ben sizden aynı motor kullanıcısı olarak baya detay bekliyorum ;)
bunu yaptıktan sonraki test sürüşleriniz nasıl ?
ben şöyle düşündüm gaza geçtiğinde selenoid valfi röle ile durdurmak böylece gaz ayarlarını o devirlerde olması gerektiği gibi ideal bırakmak şimdilik arada kabloyu çıkarıp test ediyorum olacak gibi olursa tabi bunada ayrı konu açacağız kesin çözüm diye :D
ayar ile teklemeyi geçirmek o devirleri fakirleştirmek demekten başka bir şey değil hangi kit olursa olsun , tamam teklemiyor ama bizim gibi kılı kırk yaran sürücüler o devirlerde aracın ufak bir sakinleşmeye yani fakirleşmeye geçtiğini hissediyor
sizin yönteminizde aklımda ama ara ara mı atacak daha basınçsız mı atmış olacak benzini onu tam kestiremedim yani düz bağlayınca bütün devirlerde dengesizleşme olmasın ?
Hocam inanın bende anlamadım ama sorun öyle çözüldü artık bozukmu diye sorun yapıyordu bilmiyorum.
Bir diger konu ise sarj dinamosu oda bozuk olursa rolantiyi bozuyor.

Arkadaşlar. Bugün kendi lpg kablomu kendim yaptım. 13 liraya mal oldu..
Milano marka artık piyasada olmayan bir kit var.
Kabloyu yapmışken 2000-3000 devir arası yaşadıgım mazda fakirleşmesi olayına el atayım dedim. Fakat bu kitte böyle bir seçenek yok galiba.
Alternatif olarak bu devirler arası enjeksiyon sürelerini ayarlayın denmiş. Onla ilgili bir kısımda bulamadım. Nasıl hallederiz bu işi.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hocam inanın bende anlamadım ama sorun öyle çözüldü artık bozukmu diye sorun yapıyordu bilmiyorum.
Bir diger konu ise sarj dinamosu oda bozuk olursa rolantiyi bozuyor.

Arkadaşlar. Bugün kendi lpg kablomu kendim yaptım. 13 liraya mal oldu..
Milano marka artık piyasada olmayan bir kit var.
Kabloyu yapmışken 2000-3000 devir arası yaşadıgım mazda fakirleşmesi olayına el atayım dedim. Fakat bu kitte böyle bir seçenek yok galiba.
Alternatif olarak bu devirler arası enjeksiyon sürelerini ayarlayın denmiş. Onla ilgili bir kısımda bulamadım. Nasıl hallederiz bu işi.
siz canister borularını birleştirerek zaten teklemeyi halletiniz yani komut ile 2500-3000 arası piskürme mevcut değil soketi çekmedi iseniz kendi kendine açıyordur :Dama bir foto eklerseniz memnun olurum bu düz bağlama kısmını ;)
ayar ile halledecekseniz o kısımdaki msleri seçip değer azaltacaksınız
bunlar benim ayarlarım mesela tekleme bu şekilde yok ama o devirlerde fakir benzin piskürme olayı olmasa o kısımlarda zengin olacak lpg kalkışları canavar olacak az kaldı :D
map sayfası mutlaka olmalı

Ekli dosyalar

• 2017-12-18_123544.jpg
    2017-12-18_123544.jpg
    345.8 KB · Görüntüleme: 41

Üst Alt