Mazda 323 BJ (1999-03) Lpg Tekleme Sorunu (Mazda Fakirleşmesi)

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Ben lovato taktırdım çözülemedi, şu an cangas var yine aynı, çoğu zaman benzinle kullanıyorum! Çünkü artık vazgeçtim, oksijen sensörünü gittim 250 lira verdim servisten aldım yine değişmedi, yoruldum bıktım artık, ya tekleye tekleye biniyorum ya da benzinle kullanıyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben lovato taktırdım çözülemedi, şu an cangas var yine aynı, çoğu zaman benzinle kullanıyorum! Çünkü artık vazgeçtim, oksijen sensörünü gittim 250 lira verdim servisten aldım yine değişmedi, yoruldum bıktım artık, ya tekleye tekleye biniyorum ya da benzinle kullanıyorum

Bir bu yüzden birde bazı parçalarının yeryüzünde olmamasından dolayı premacy e soğuk bakmıştım, nasip olmadı zaten. Hakkımda böyle hayırlıymış dedim. Premacy ile lpg de sorun yaşamayana rastlamadım. :(

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bir bu yüzden birde bazı parçalarının yeryüzünde olmamasından dolayı premacy e soğuk bakmıştım, nasip olmadı zaten. Hakkımda böyle hayırlıymış dedim. Premacy ile lpg de sorun yaşamayana rastlamadım. :(

Abicim aslında bir sorun yok sadece ufak bir püf noktası var. Sorun bu araçlar da değil işten anlamayan lpg ustalarında..

HalilMazda323

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323

Abi bıkılmayacak gibi değil ki insan artık arabadan soğuyor valla

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu sorun aslında şöyle başladı
3 ay önce bir tüp kesintisi yaşadım araba tüpe geçiş yapmamaya başladı
Ecü arzalı dedi tüpçü arkadaş tamire gönderdik bir kaç gün bindim öyle farkına varmadım sonra farkettim ve tekrar yanına gittim bana dediği şuydu tüpten değil ateşlemedendir elektirikçiye götürdüm onu sök bunu sök derken bu hale geldik

İşte sırf bu yüzden dizele geçtim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abicim aslında bir sorun yok sadece ufak bir püf noktası var. Sorun bu araçlar da değil işten anlamayan lpg ustalarında..

Sorun işte o püf noktasını bilen insanların piyasada usta geçinerek, para kazanması ve sorunu olanların hala daha sorunları ile araçlarını sürmeleri gerçeği... :)

Tıpkı; "futbol basit bir oyundur, bütün mesele onu basit oynayabilmekte" sözünün vücut bulmuş hali gibi. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Arkadaşlar çok teşekkür ederim bilgiler için gerçekten usta işiymiş yeni bir ustayla tanıştım adam iki defa ayar verdi araba düzeldi. Burdur merkez özçelikotogaz işiniz düşerse uğrayabilirsiniz
güle güle kullanın ;)

bir şeyler söyledimi yani mazda için ayardan bahsettimi cigarayı yaktı bu modeller böyle dedimi :D

yoldamı halletti nasıl oldu anlatın biraz :D

hem problemi yaşayanlara kaynak olsun

HalilMazda323

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Yok usta arabayı biliyordu.
Atikerin tüp ayarlama programında o satır ve sutunlardaki değerleri kendisi tek tek manuel girdi ilkin azaldı ama yine de vardı ikincisinde tamamen gitti

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bir iki ekran görüntüsü alıp burada paylaşman çok güzel olurdu.

HalilMazda323

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Ya aslında aklımdaydı sonra arabanın olması sevinci unutturdu

HalilMazda323

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Yok bir gün yine gidersem ekran görüntüsü alırım

Mazda garajı unutmak mümkün değil iki aydır uğraşıyorum sizler sayesinde hallettim bundan sonra hep buralardayım

Moderatörün son düzenlenenleri:

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW

Abi öyle belki ama ben arabadan hala soğumadım, yani niye aldım bunu dediğim oluyor, çünkü yerine araba koyamıyorum! şu sıralar Hyundai trajet 2.0 diesel otomatikler dikkatimi çekmeye başladı

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konuyu hortlattıkmı bilmiyorum. Bütün sayfaları okudum. Benim sorunum kalibrasyon mu yoksa başka birşey mi tam emin olamadığım için buraya yazma gereği duydum.

Öncelikle aracı yeni aldım.Arac 1999 Model 323f Bj 1.8 motor. Içinde Milano marka LPG var. Buji buji kablosu yeni değişmiş. LPG enjektörleri de yeni değişmiş. Satıcının demesine göre ; Ustası bu enjektörler bu araca büyük ben sana biraz küçüğünü takacam demiş ve takmış.
Soruna gelecek olursak. Araç rolantide dalgalanma yeri geldiğinde stop etme ve 1800+ devirlerden sonra sabit hızla giderken tekleme, sirkeleme, vuruntu diye tabir edebileceğimiz durumlar ortaya çıkıyor. Yanlız dip gaz yapıp hızlı kalkış veya hızlanmalarda çok belli olmuyor.
Benzinde sıkıntı yaşamadım.

Benim sorunum kalibrasyon mu ? Yoksa küçük enjektör olayını ?
Hatay da Milanoya bakan bir usta buldum
Taktı kabloyu baktı sorun yok dedi. Tesadüf odurki o anda rolantide vs dalgalanma vs olmadı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuyu hortlattıkmı bilmiyorum. Bütün sayfaları okudum. Benim sorunum kalibrasyon mu yoksa başka birşey mi tam emin olamadığım için buraya yazma gereği duydum.

Öncelikle aracı yeni aldım.Arac 1999 Model 323f Bj 1.8 motor. Içinde Milano marka LPG var. Buji buji kablosu yeni değişmiş. LPG enjektörleri de yeni değişmiş. Satıcının demesine göre ; Ustası bu enjektörler bu araca büyük ben sana biraz küçüğünü takacam demiş ve takmış.
Soruna gelecek olursak. Araç rolantide dalgalanma yeri geldiğinde stop etme ve 1800+ devirlerden sonra sabit hızla giderken tekleme, sirkeleme, vuruntu diye tabir edebileceğimiz durumlar ortaya çıkıyor. Yanlız dip gaz yapıp hızlı kalkış veya hızlanmalarda çok belli olmuyor.

Taktı kabloyu baktı sorun yok dedi. Tesadüf odurki o anda rolantide vs dalgalanma vs olmadı.

Aşağıdaki yazılanları yapma imkanı varsa sorun büyük ihtimalle çözülür. :)

Değerli arkadaşlar, daha önce oldukça fazla konuşuldu, tartışıldı. 1999 Model sonrasındaki 1.5 ve 1.8 323'lerdeki lpgde 2100 ve 2800 devir aralığındaki tekleme olayının çözümünü burada paylaşmak istedim. Ola ki, yeni üye arkadaşlar bu sorunu yaşarlar, buradan bakabilirler. Olayın nedini bu:

MAZDA'da fakirleştirme:

Bazı Mazda modellerinde benzin enjektörleri ivmelenmelerde sıralı püskürtmeden YARI-GRUP (Half-Group) püskürtmeye dönüşmektedir.
Bu tür çalışmalar ivmelenme anında kırmızı top veya benzin süreleri gözlemleyerek kolayca anlaşılır.Bir stratejiden diğerine geçerken benzin sürelerinin yaklaşık olarak yarıya düştüğü gözlenir.( Örnek: yaklaşık 8ms den 4 ms düşme gibi). Kırmızı topun bu iki değer arasında gidip geldiği görülür. Bir başka tür araçlarda da top belli bir devire kadar sabit kalarak belli bir devirden sonra orijinal değerine ulaşır.
Bu tür araçlarda gazla çalışırken SIRALI sistemden YARI-GRUP sisteme geçerken bazı (düşük benzin süreleri) GAZ karışımı zenginleşme eğilimi gösterdiğinden çalışmada rejiminde sorunlar yaşatmaktadır.

Sorunun çözümü için:

Eğer yazılımında mazda fakirleşmesi olan bir kit kullanıyorsanız mazda fakirleşmesi bölümüne bir değer girin.

Eğer yazılımda mazda fakirleşmesi yoksa yazılımdan benzin stratejilerini devre dışı bırakın.

Eğer bu opsiyon da yoksa tekleme olan devirleri ve vitesleri yolda kaydedin ve buradaki lpg enj. zamanını yüzde -3 ya da-5 oranında düşürün.

Eğer ateşlemeden kaynaklı bir sorununuz yoksa tekleme geçecektir.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aşağıdaki yazılanları yapma imkanı varsa sorun büyük ihtimalle çözülür. :)
Usta bu Milano LPG herhalde artık miadını tamamlamış bir marka Hatay da ne servisi var ne anlayan zaten bir arkadaş bu kalibrasyon olayını yapacak usta nadir demiş. Demek ki iş başa düştü hemen bir LPG kablosu edinecez. İşte oradan sonrası nasıl olacak bakacaz. Programı görmedim bile ayar vs bunlar biraz araştırma istiyor. Bu ayarları yapan bir arkadaş video veya resimli anlatsa güzel olurmuş

Bu arada yazmayı unuttum. Araç sanki sıralı olarak çalışmıyor da direk LPG olarak çalışıyor gibi tam anlayamadım.yarin bir daha bakacam. Nasıl anlaşılır gösterge den anlaşılırsa ona bakayım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sistemde lpg enjektörü yoksa sıralı değildir. :(

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

Geçen yıl bende aynı problem vardı, ama stop etmiyordu. Memeleri 1.5 olarak takılmış, küçük geliyormuş. Biz de 1.8 memesi taktık, ( ustamızda kaliteli çıktı ) güzel bir ayar yaptı. Ben performanslı bir ayar istedim. Yakıt makul seviyede. Diyeceğim o ki; memeleri büyük taktırın ve güzel bir ayar yaptırın.

Üst Alt