Mazda 323 BJ (1999-03) Lpg Tekleme Sorunu (Mazda Fakirleşmesi)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhan kardeşim senin yağ çubuğunun resmini cekermisin? 3.5 litre yağ koyduk araca çubuğucekiyorum sanki 4 litre bbidonu komple bosaltmisiz gibi F çizgisinin üstünde yarim litre yağfazla ggözüküyor yani yagi gozumun önünde konmasa fazla yyağ var diyicem ama alakasi yok..çubuğun başka bir araca ait olduğunuddüşünüyorum ..
Sana zahmet olmazsa resim ppaylaşabilir misin
Paylaşırım tabi ki ama anca akşama çekebilirim resmi :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
bu 1.5 zl motorun lpg ilişkisi hiçte başarılı degil 1.5 düşünen arkadaşlar 1.8 araçları lpg kullanımın da seçmeleri daha keyifli olur

bu araçlarda denso ecu var beyin yönetim programı kendi beyni dışında ikinci bir beyin ile baya bir sıkıntılar yaşatabiliyor hatta chip tuunig bile şu an hala yapılamıyor

zl motorun tekleme proplemi ateşleme sistemin sayıf olması dır 1.5 Z5 motorda distribütörli ateşleme sistemi kullanıldıgı için tekleme olmuyor

dinçerin anlatmaya çalıştıgı lpg püskürtme milisaniyesini oldukça motorun devir aralıklarında istenilen en yakın degerleri yakalamak tabi bunuda her lpg ci bilmiyor ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Ekli dosyalar

• yagcubuk.JPG
    yagcubuk.JPG
    6.4 KB · Görüntüleme: 24
  • yagcubuk1.JPG
    yagcubuk1.JPG
    9.5 KB · Görüntüleme: 25
  • yagcubuk2.jpg
    yagcubuk2.jpg
    4.1 KB · Görüntüleme: 25

Dinçer

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
626 ve 1.8 323 ler çizgi fulde iken max 2.8- 3 litre alır. Değer olarak verilen 3.5 ve 3.7 litre olayı karterin toplam alabilceği miktar iken yağ çubuğundaki çizgiler optimum değeri gösterir. yani 3.5 litre yağ koyarsanız karteri ağzına kadar doldurmuş olursunuz. Bu da çizginin yarım santim- bir santim aşılması demektir.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Şimdi kardeşimde 98 323 familia(1.5)var.Daha önce bende idi.
Burada yazanları kendimiz yapabilir miyiz? Çünkü burada (G.Antep) şu ana kadar gittiğimiz ustalar sadece kalibrasyon yapıp gönderdi.
Birde kendimiz yapabileceksek araca bağlanmak için kabloyu nereden buluruz?
Program atiker sitesinde var diye biliyorum onu oradan alırız herhalde.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi kardeşimde 98 323 familia(1.5)var.Daha önce bende idi.
Burada yazanları kendimiz yapabilir miyiz? Çünkü burada (G.Antep) şu ana kadar gittiğimiz ustalar sadece kalibrasyon yapıp gönderdi.
Birde kendimiz yapabileceksek araca bağlanmak için kabloyu nereden buluruz?
Program atiker sitesinde var diye biliyorum onu oradan alırız herhalde.

Burada yazılanları kendin yapabilmen için kablo olması şart ve işin mantığını bilmen gerekir...

İyi bir usta zaten burada yazılanların mantığını anlayacağı için olayı çözecektir, burada yazılanları iyi bildiğin bir ustaya anlat veya çıktı al götür, durum çözülür diye tahmin ediyorum...

Fakat; gittiğin usta, burada yazılanlara garip garip bakarsa, ya öylemiymiş diyerek dalga geçmeye kalkarsa bir tık geri gel ve yeni iyi usta bul derim... :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
İşte i Ustayı ben burada bulamadım. Kime gitmişsek kalibrasyon yapıp 20 tl mizi alıp gönderdi.
Arabayı kardeşim götürüyor.Bir defasında ustayla görüştüm durumu aynen anlattım. Yazılımda öyle bir seçenek yok dedi kestirip attı ve yine kalibrasyon (20tl) yapıp gönderdi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşte i Ustayı ben burada bulamadım. Kime gitmişsek kalibrasyon yapıp 20 tl mizi alıp gönderdi.
Arabayı kardeşim götürüyor.Bir defasında ustayla görüştüm durumu aynen anlattım. Yazılımda öyle bir seçenek yok dedi kestirip attı ve yine kalibrasyon (20tl) yapıp gönderdi.

Bende; bir daha gittiğiniz ustaya yukarıda yazılan uygulamaları götürün diyorum hocam... Ustaysa anlar ve yapar, değilse 20 Yeni Türkiye Lirası muhabbetine girmeden uzaklaş... :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bugün aynen dediğini yaptım abi.Buradaki yazıyı gösterdim bir atiker servisine.
Adam hemen buji,buji kablosu,bobin diye girdi.Bende hemen oradan uzaklaştım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün aynen dediğini yaptım abi.Buradaki yazıyı gösterdim bir atiker servisine.
Adam hemen buji,buji kablosu,bobin diye girdi.Bende hemen oradan uzaklaştım.

Üzerine de; "ben biliyorum onları, internette ancak atıp tutarlar, boş ver sen oraları" demediğine dua et hocam... :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Veli abi hakli bende ustama uygulamayi a4 e yazip okuyup okutup kalibrayon yaptirdim hatta akl firmasi ile gorusup uzakdan baglanti ile yaptilar

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
[member=201]ilker_toys15[/member] hocam senin tekleme olayın bu konunun ilk mesajında anlatılan nedenden kaynaklanıyor ayarları söylendiği şekilde yaptırman gerekli.
İlk mesajda yazılanları not et ve lpg ayarına gittiğinde ustaya göster O0

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=201]ilker_toys15[/member] hocam senin tekleme olayın bu konunun ilk mesajında anlatılan nedenden kaynaklanıyor ayarları söylendiği şekilde yaptırman gerekli.
İlk mesajda yazılanları not et ve lpg ayarına gittiğinde ustaya göster O0

Gittiğin usta bu bilgileri nereden aldın diye sorarsa sakın internet lafı etme, başka şehirdeki arkadaşımın ustası yapmış ondan aldım diye söyle... Yoksa; hem işi bilmiyorlar, hem de işi öğrenme fırsatı önlerine gelince de, gereksiz trip yüzünden ustacık olarak kalıyorlar...

O0

zmma162

Sessiz
Araç Markası
99 MAZDA 323-1.8
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
99 model, 1840 motor mazda 323(sıralı lpg), araç aldım. yalnız normal bir şekilde hızlanırken 2200-2500 tüm viteslerde motorda tekleme sorunu yaşıyorum. lpg de oldukça hissedilirken benzinde çok az yada hissedilmiyor. ayrıca seri kulllanım yada gaza fazla basınca da tekleme hissedilmiyor. ne yapmam gerek yardım eder misiniz?

NOT: 2 FARKLI USTA LPG DE SORUN YOK DEDİ?!?!?!

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Boğaz kelebeği konum sensörü. Diğer adıyla gaz kelebek okuyucu. Benim düşüncem bu yönde. Eğer sorununuz özellikle araç ısındıktan sonra ise ve dip gaz yaptığınızda sorun olmuyorsa yüzde 90 dediğim problem. Konum sensörünün fişini kontrol edin veya temizleyin bi ihtimal düzelir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Lpgde sorun yok diyen ustalara daha gitme onlar bu konuda cirak kalir. Kalibrasyonunda sikinti var detayli baktirman lazim yada pm den numarami atim ara ben sana elimden geldigince yardimci olayim

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Benzinde çok az yada hissedilmiyor demişsiniz. Eğer sadece lpg de ise benim dediğimin ihtimali yok.

Üst Alt