Mazda 323 BJ (1999-03) Katalizör İptali

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tam emin olmamakla birlikte, arabada rahatlık olması artısı, rölanti dengesizliği ve çok yakıta sebebiyet vermesi eksisi...

Sen bu konuyu Adem Ustama yüz yüze sor ve detaylı bilgiyi bize ver en mantıklısı bu bence... ;)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Mükemmmel egzoz sesi katalizörün yanında son susturucunun da içini boşaltmak lazım ama:)
Katalizörün egzoz emisyonlarını azaltma görevi vardır. Bu azaltma olayını gerçekleştirirken egzoz sıkıştırması yapar. Bu sıkıştırma da motorun sıkıştırma oranını etkiler. Katalizörü iptal edip yerine aynı sıkıştırmayı sağlayacak bir şey takılmayacaksa motorun performansı yüksek devirlerde azalır bence. Ama bunu profesyonel şekilde yaparsanız beslemeye de el atarsanız performans artabilir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
"Egzoz modifiyesi yapmadan modifiyeye başlayan kimseye rastlamak neredeyse imkansız. Bunun en büyük nedeni yapılmasının kolay olması, motor aksamına müdahale gerektirmemesi, ve sonrasıda araca kazandırdığı sportif sestir. (Zaten modifiye yapan insanların büyük çoğunluğu miktarı değişmekle beraber bu sesten hoşlanmaktadır.) Egzozu çıkarıp yerine performans egzozu takan herkes aracının 10hp, 15 hp güçlendiğini zannetmektedir. Halbuki o kazançlar o kadar da kolay olmamaktadır.

Egzoz modifiyesinde akla gelen ilk uygulama katalizör iptalidir. Bu uygulama ile büyük ihtimalle aracın maksimum beygirini artırabilirsiniz. %4-5 civarınca bir kazanç elde edebilirsiniz. Çünkü genellikle katalizörler egzoz sistemi içinde darboğaz oluşturmaktadırlar. Fakat aracın dengesinide en çok bozan egzoz modifiyesidir. Aracın türüne bağlı olarak giriş ve çıkışında 1 yada 2 tane sensör bulunmaktadır. Bu sensörler aracın egzoz gazında ne kadar yanmamış yakıt olduğunu hesaplar ve araba beynine ona göre sinyal gönderir. Doğru sinyal gönderebilmesi için gazı çıkış hızının ve basıncının belli bir miktarda olması gerekir. Farklı durumlarda yani katalizör iptalinde sensör yanlış veri ölçeceği için aracın gaz tepkilerini azaltacak, alt devirlerini öldürecek, daha çok yakıt yakmasına neden olacaktır. (Yakıt artışı benim kendi aracımda aynı kullanım ile %10 civarında). Eğer katalizör iptali yapacaksanız şunları bilmenizde fayda var;

- Katalizörler ömürleri çok uzun parçalardır, uzun süreli kötü yakıt alımı yada darbeye maruz kalırsa içi dökülebilir ve aracı boğabilir. (Ortalama ömürleri için ben 300.00+ km diyorum.) Bunun dışında aracın performansını km’den dolayı olumsuz etkilemezler. (80.000 yada 120.000 km gibi şeylerle karşılaşabilirsiniz inanmayın.)

- Katalizör iptali sonrasında aracınızın verimi düşecektir.(Gaz tepkisi, ortalama tork ve güç,yakıt vs.). Aracınızın ortalama gücü düşmesine rağmen 5000rpm+ gibi devirlerdeki güç daha fazla olacaktır.

- Aracınız daha fazla ses çıkaracaktır. (Düz boru ile en çok sesi ve performansı alırsınız. Benim tavsiyem arabanızın orjinal orta susturucusunu katalizör yerine taktırıp, orta susturucu yerine daha geçirgen bir susturucu takmanızdır.)

- Aracınız havayı daha çok kirletecek, gaza yüklendiğinizde pis kokuya neden olacaktır. Bazen araç içinden de hissedebilirsiniz.

- Eğer içini kırdırırsanız çok çirkin bir ses çıkacaktır tavsiye etmem.

- Egzoz sistemi ömrü kısalacaktır. Motordan çıkan sıcak daha direk son susturucuya kadar ulaşacaktır.

- Muayene sıkıntınız olacaktır.

- Sadece üst devirde bir miktar rahatlama olacaktır.

- Chip tuning ile desteklenirse çevre kirliliği dışında bütün olumsuzlukları ortadan kaybolacaktır. (İyi bir remap gerekli)

- Katalizör çok pahalı parçadır.(1000+ TL) Egzozcular bir bahane ile dolmuş, çıkaralım arabanın gidişi iyileşir, çekişi artar az yakar vs. diyebilirler inanmayın. Kesinlikle yalan.

Eğer bunlara rağmen egzoz modifiyesi yapmaya halen kararlı iseniz şu şekilde yapılacak egzoz modifiyesinin verimi en fazla olacaktır.

- Aracı en çok boğan susturucuyu ilk susturucu olarak motora yakın yerleştirin. (Aracın orjinal orta susturucusu ideal)

- Araç sensörlerini yerinde bırakın, mümkünse yüksek gaz çıkışından etkilenmemesi için sensörü metal bir oyuk içerisinde saklayın. Böylece gerçek veriye daha bir ölçüm elde edersiniz. (Bunu yapacak egzozcu bulmak zor)

- Aracın çıkan orta susturucusu yerine kaliteli bir performans orta susturucusu takın.

- Aracın son susturucusu tüm modifiyeyi tamamlayan en son işlemdir. Aracın sesini belirler. Kötü bir susturucu performansa olumsuz etki yaparken kaliteli (Sebring,Remus,Supersprint gibi) egzozlar %1-2 gibi bir hp kazanımı sağlayabilirler.

Tüm bunları yaptıktan sonra ortalama kazancınız %6-7 gibi olacaktır. Yakıtınız %10 oranında artacaktır. Alt devirlerde %10’u geçen miktarlarda tork ve güç kaybınız olacaktır. Tüm bu olumsuz etkileri chip tuning ve performans buji ve buji kablosu ile düzeltebilirsiniz.

Unutmayın, araca müdahaleniz ile aracın dengesi bozulur ve başta elektronik sistem olmak üzere başka modifiyelere ihtiyaç duyar."

Kaynak

-Bu açıklayıcı yazıdan da anlayacağımız üzere sadece kat iptali ile aracın dengesi bozulur. Yakıt artar, alt devirler ölür, hava kirliliği, aracın içine egzoz kokusu gelmesi vs.
Bunların olmaması için iyi bir chip tuning gerekli yani sandığımız kadar masrafsız bir iş değil bu kat iptali.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
lanceri olan bi arkadaşımın araçı katalitezör arzası veriyordu katı çıkarıp aklınıza gelebilecek bütün sabun ve kimyasal olan herşeyle yıkayıp taktılar sorun çözüldü?

bi boş zamanımda katı iptal ettirmeyi düşünüyorum hatta o sıra ortayıda sokebilirim bellimi olur belki sonuda sökerim :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
öylede demiyeydin iyiydi ya

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2-3gün once katı iptal ettim arac daha rahat calisiyor rolanti iken sanki onceden bi kasilma vardi 1.vitesden 2.vitese gecisde hafif rampalarda hafifden bogulma olurdu simdi o yok bastikca gidiyor devirlenme hizlandi bu kadar etki beklemiyor idim acikcasi yada bizim katazilor baya dolu idi cikarinca belli etti kendini artik bilemiyorum ama katazilor sanirim 5kg var arabadaki degisikligi esim bile anladi su gibi gidiyor dedi.
Egzost sesi biraz artti tam istedigim gibi ama baska bi zaman orta susturucuyuda iptal edip bi deneme yapacam
Kataziloru araba kalmasin herkez söksün

NoooFearrrr

Sessiz
Katalizörsüz araba daha çok CO2 salınım demek , performans açısından iyi ama, çevre kısmı pek öle sayılmaz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu konuda, lpgli kullandigim icin cevre yine temiz kaliyo diye dusunuyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Biraz kullan bakalım Kadir zaman zaman tecrübelerini yaz takipdeyim :)

hus3yn

Katılımcı
demekki hava filtresini de çıkarınca kesin ölürüm ben :D bide video falan görseydik sesi nasıl diye...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslinda videoda cektim ama pek belli olmuyor daha dogrusu onceki halide olsa idi iyiydi

hus3yn

Katılımcı
valla eski aracımda gayet tatmin edici bi ses alıyordum (yada filtre ve alümnyum boru sesini 323 lerde bilmediğimden bana oyle geliyor) :D

Üst Alt