Mazda 323 BJ (1999-03) Kaput İzolasyon Keçesi Yenileme

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracımın kaput izolasyon keçesinin kumaşı aldığımdan beri sarkık vaziyetteydi. Muhtemelen eski sahibinde yıkatıldığı için su yüzüden kumaşı sarkmıştı. Epeydir aklımda olan bir çalışmaydı vakit bulamıyordum.
Alttaki izolasyon tabakası çok kötü durumda değildi sadece üzerindeki kumaşı değişitirmek gerekiyordu. Orijinalinde kullanılan kumaşı epey araştırdım ve "yanmaz akustik keçe kumaş" olduğu kanaatine vardım çok ince bir kumaş bakınca karşıyı görüyorsunuz.Sorun şu ki bu kumaşı 1 mt kadar bulamıyorsunuz akustik işi yapan yerler top olarak satıyor oda uçuk fiyat. Alsak bile yapıştırmak çok zor çünkü kumaş çok ince yapıştırıcı üstüne çıkabilir. Orijinalinde muhtemelen ısıl işlem ile birleştiriliyorlar.
Alternatif düşünmeye başladım yanmaz kumaşları araştırdım maliyeleri hep yüksek çıktı ve kalın oldukları için eledim. Sanayide bu işi hangi malzeme ile yapıyorlar diye bir göz atayım dedim oto kumaşcısına girdim derdimi anlattım bu iş için her zaman verdikleri keçe kumaştan önerdi inceledim keçeli yapısı sayesinde sesi azaltmaya etkisi olacağını düşündüğüm için aklıma yattı aldım çıktım 10tl.
Başlayalım,
-Klipsleri çıkardıktan sonra izolasyon kucağınıza geliyor. Klipsleri sökmek için klips sökme pensesi lazım en ucuzu 50 tl her zaman kullanmayacağımız için gerek yok. İki adet spatula ile klipsin altına girip hafifçe zorluyoruz çıkıyor ;)

20160814_113110.jpg

20160814_113100.jpg

-Eski kumaşı söküyoruz. Çıkmayan yerkeri yoluyoruz :)

WP_20160814_11_35_33_Pro.jpg WP_20160814_11_42_47_Pro.jpg

-İzolasyon tabakasını gözden geçiriyoruz kırık olan yerlerini hızlı yapıştırıcı ile sağlama alıyoruz. Zeminin pürüzlerini alıyoruz.

WP_20160902_10_46_33_Pro.jpg WP_20160902_10_46_39_Pro.jpg WP_20160902_10_46_49_Pro.jpg WP_20160902_10_52_13_Pro.jpg

-Sıra geldi kumaşı yapıştırmaya kumaşın bir tarafı düz diğer tarafı keçe ben keçe olan kısmı yapıştırdım çünkü o kısım çok fazla toz tutacağa benziyordu düz tarafı dışarı getirdim toz tutmasın diye. Yapıştırma esnasında foto çekmeyi unutmuşum.
Kullandığım yapıştırıcı sprayway 88 suya ısıya dayanıklı emprime baskı yapıştırıcı üretim yeri usa gerçekten sağlam bir ürün piyasada fiyatı 25-40 tl arasında değişiyor.
Hem izolasyona hemde kumaşa sıkacağız fakat bütün yüzeye sıkıp işleme girişmeyin ben önce yarısını yaptım daha sonra yarısını yaptım. Yapıştırıcıyı her iki yüzeye sıkıp 3 dk kadar bekleyin daha sonra bir kişi kumaşı tutsun siz kıvrımları vererek yapıştırmaya başlayın. Daha sonra saç kurutma ile yakından 5 dk kadar ısıya maruz bırakın yapışma sağlansın.

WP_20160902_15_33_28_Pro.jpg WP_20160902_10_47_10_Pro.jpg WP_20160902_11_49_24_Pro.jpg WP_20160902_12_23_18_Pro.jpg WP_20160902_12_50_26_Pro.jpg WP_20160902_12_50_35_Pro.jpg

- Ön yüzeyin yapıştırması tamamlanınca yarım saat kurumaya bırakıyoruz. Daha sonra arkasını çevirip delik kısımları maket bıçağı ile açıyoruz etrafındaki fazla kumaşı makas ile kesiyoruz. Sıfıra sıfır kesmiyoruz yarım santim bırakıyoruz kumaşı. Yarım santim bıraktığımız kısımlara yapıştrıcı sıkıp katlıyoruz yapıştırıyoruz.

WP_20160902_13_56_25_Pro.jpg WP_20160902_14_01_17_Pro.jpg WP_20160902_14_09_04_Pro.jpg

- Güzelce kuruyunca yerine takıyoruz. Ara ara kıvrımların güzel yapışması için üstünden hafif bastırarak geçiyoruz. Aracı bir kaç gündür test ediyorum motor sesinde azalma var diyebilirim.
Not: Benim uygulamadığım başka bir yöntem daha var dilerseniz onuda uygulayabilirsiniz. Hazır satılan sprey pütürlerden alıyorsunuz eski kumaşı soyduktan sonra direk izolasyonun üstüne pütürü atıyorsunuz.

WP_20160902_14_44_30_Pro.jpg
WP_20160902_14_44_44_Pro.jpg

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Harika olmuş, yapılabilecek en güzel şekilde yapmışsın eline sağlık, güle güle kullan. Bazı araçlarda kaput keçesi hiç yok, olmayanlar da böyle bir uygulama yapabilir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Yakacağını sanmam yakıcı bir etki hissetmedim :) Sünger için tesanın sprey yapıştırıcısı var onu kullanmıştım gayet başarılıydı alttaki linkte ayrıntı mevcut.
Mazda 323 BJ Araç İçi Ses Yalıtımı
Konuyu hortlatayım Oğuzhan seni kopyalayıp Mazda 323 araçların bulunduğu her ile birer tane göndermek için, gerekli konuda eğitim alıp kopyalama makinesi üretmek istiyorum ama senin kadar azimli değilim, yaş da artık yoğun bilimsel olguları taşıyacak çağda değil Forumdaki sen ve senin gibi arkadaşların bu tarz çalışmalarını büyük bir hayranlıkla takip ediyorum. Biz de zamanında bu tarz şeylerle mutlu oluyorduk fakat ne zaman kocaman beton yığınlarının arasından bir apartman dairesine sürüldük o zaman ne mekan ne de zaman olarak hiçbir olanağımız kalmadı. İnsanın kendine böyle uğraşlar bulması kadar etkili bir terapi yöntemi çok fazla yok. Bu tarz uğraşları görüp mutlu oluyor daha sonra Bursa'daki monoton hayatıma şöyle bir baktığımda kendimi robot gibi hissediyorum. Ev-trafik-okul, haftasonu zaten trafikten dışarı çıkılmıyor.
Yazın köyde kampa girip stres atacağım.
Ben ciddi ciddi baya dolmuşum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konuyu hortlatayım Oğuzhan seni kopyalayıp Mazda 323 araçların bulunduğu her ile birer tane göndermek için, gerekli konuda eğitim alıp kopyalama makinesi üretmek istiyorum ama senin kadar azimli değilim, yaş da artık yoğun bilimsel olguları taşıyacak çağda değil Forumdaki sen ve senin gibi arkadaşların bu tarz çalışmalarını büyük bir hayranlıkla takip ediyorum. Biz de zamanında bu tarz şeylerle mutlu oluyorduk fakat ne zaman kocaman beton yığınlarının arasından bir apartman dairesine sürüldük o zaman ne mekan ne de zaman olarak hiçbir olanağımız kalmadı. İnsanın kendine böyle uğraşlar bulması kadar etkili bir terapi yöntemi çok fazla yok. Bu tarz uğraşları görüp mutlu oluyor daha sonra Bursa'daki monoton hayatıma şöyle bir baktığımda kendimi robot gibi hissediyorum. Ev-trafik-okul, haftasonu zaten trafikten dışarı çıkılmıyor.
Yazın köyde kampa girip stres atacağım.
Ben ciddi ciddi baya dolmuşum
Terapiye ihtiyacın var anlaşılan :D

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
Alüminyumlu Kendinden Yapışkanlı Oto Ses Yalıtımı 9 MM
Alüminyumlu Kendinden Yapışkanlı Oto Ses Yalıtımı 9 MM
aracın ölçüleri 130 cm 70 cm bizim alacağımız ebat 100cm ile 200 cm şuan ki fiyat 139 tl
az biraz araştırmadan sonra bende hiç izalatör olmadığı için bununla kaplıyacam inşallah olur sonra sizlerle resimleri ve deneyimi paylaşırım hem malzeme hem dayanıklılık bakımından elimde kalıp olsa daha kolay olur yapması ama inşallah onunda üstesinden geliriz hem yapıştırıcısı ile yapıştırıp hemde deliklerinden klips takıcam iler ki zamanda sarkma yapmasın

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
49898
49898
49898
49899

Mesaj otomatik birleştirildi:

zor oldu ama sonunda başardık inşallah iyi olur ama tavsiyem 6 mm olanı kullanın 9 mm kalın geliyor ve kıvrımları zor oluyor bir kere yapıştımı çıkarılması zor onun için ilk olarak ölçü alın en zoru zaten bu sonrası çok kolay malzeme çok hassas kopma çatma oluyor takarken dikkatli ve nazikçe uygulanması lazım herkese slm lar olsun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ekli dosyayı görüntüle 49898Ekli dosyayı görüntüle 49898Ekli dosyayı görüntüle 49898Ekli dosyayı görüntüle 49899
Mesaj otomatik birleştirildi:

zor oldu ama sonunda başardık inşallah iyi olur ama tavsiyem 6 mm olanı kullanın 9 mm kalın geliyor ve kıvrımları zor oluyor bir kere yapıştımı çıkarılması zor onun için ilk olarak ölçü alın en zoru zaten bu sonrası çok kolay malzeme çok hassas kopma çatma oluyor takarken dikkatli ve nazikçe uygulanması lazım herkese slm lar olsun
İçeriye gelen motor sesinde fark olmuştur değil mi? Ellerine sağlık. :harika:

Mehmet6638

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Herkese selamlar,
323 bj aracına izolasyon yapan var mı? Kapı bagaj taban ve kaput için ne tür malzeme kullanmak gerekiyor. Kalınlığı ne kadar olmalı. Yapan veya bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese selamlar,
323 bj aracına izolasyon yapan var mı? Kapı bagaj taban ve kaput için ne tür malzeme kullanmak gerekiyor. Kalınlığı ne kadar olmalı. Yapan veya bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
Teşekkürler.
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var, ayrıca forumda arama yaparak mevcut konulara ulaşabilirsin. Kolay gelsin.

Üst Alt