Mazda 323 BJ (1999-03) Kalorifer Sorunu

hus3yn

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Fani acinca icerden iceri disardan iceri denedinmi ikisindede yapiyormu

ewt 4 konumunda bi uğultu oluyor ikisinde de

Fanı acıncı uğultu yapması bu sebepten olamaz. Ya fanın bilyası bozulmustur yada bu peteğin içi tıkalı diyorduk ya belki içi değil dışı tıkalıdır. Peteğin dışı tıkalı ise aralarından hava geçemez haliyle içeriyi de ısıtamaz ve havayı itemeyen motor zorlanır uğultu yapar. Üfleme şiddeti nasıl sade yüze üflemeye alıp deneyin zor mu üflüyor?

üflemesinde bi sıkıntı yok.. dışı tıkalı derken nersi yani ? lpg sisteminin bu olaya etkisi olabilirmi acaba ?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Tamam üfleme şiddetinte sorun yoksa biyası bozulmuştur kalsın o sorun şimdilik olurda temizleme başarılı olmazsa petek değişmesi gerekirse ozaman halledilir.
Dıştan tıkanma derken kalorifer peteğine kalorifer fanı hava yolluyor hava petekteki gözeneklerden ısınarak gecer ve arabann içine ulaşır. Eğer o gözenekler tıkalı olsaydı üfleme şiddeti azalırdı. Fan havayı üfleyemezdi zorlanırdı ve uğultu yapardı. Neyse şimdi bunla ilgili sorun yok. Bizim sıkıntımız sadece içeri giren havanın soğuk olması. Soğuk olması için 2 sebep var biri peteğin içinde dolaşan su iyi dolaşamadığından peteği ısıtamaması petek ısınmadığı için de peteğin gözeneklerinden geçen hava ısınamaması. Diğer sebep ise sıcak soğuk sürgüsü tam görev yapmaması olur. Öncelikle peteği temizlemeye çalışın ona sonra bakarız.

hus3yn

Katılımcı
arkadaşlar bugün sanayiye gidip kalorifer petek temizleme makinesine bağladım aracı sonuç hüsran :'( tanıdık ustam; normalde makineyi 15 dakika bağlayıp temizlendiğini söyledi(100 küsür araçtan 3 5 tanesi açamadığını soyledi) sağlam olsun dedim ben 15 dakikadan 4 defa olmak üzere toplamda 1 saat boyunca her 15 dakikalık periyod da ters yönde su pompalayarak makinaya bağlı tuttum. filtreden çamur mu dersin kir mi dersin bişeler çıktı son 15 dk. lık sürede bişe çıkmadı oldu dedim ama bu kadar şeye rağmen yine ısıtmıyor araç... sanırım peteği değişecez...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hadi ya üzüldüm, bu konuda çok bilgim yok ama acaba ısıtmama sebebi başka bir şey olamaz mı

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Hadi ya kötü oldu bu. Petek değişme olayına gıcık oluyorum. Hiç mi değişme olmadı yoksa biraz daha ii ama yinede yeterli değilmi?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ilk satırları okurken araca kötü birsey oldu sandım.

Isıtma sisteminin mantığını çok iyi bilmem ama, bu peteklerin belli bir miadı varsa serviste kampanya varken değiştirin.

323'lerin parçası çok pahalı değil.

Tekrardan geçmiş olsun

hus3yn

Katılımcı
valla hiç değişiklik olmadı bende çok ümitliydim yapacak bişe yok artık şemsiye misali :D fakat yanlış hissetmediysem benzinde sürerken daha soğuk üflüyo artık :D

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Artık yapacak bişey yok dediğiniz gibi mecbur titiz bir usta bulup torpitoyu indirticeksiniz. Yalnız son bir ihtimal var ya radyatör tıkalı değilde sıcak soğuk kapağı tam görev yapmıyorsa. Onu da bi gösterin kesin emin olalım görev yapmıyor ise siz sıcağa almanıza rağmen kapak tam pozisyon değiştirmiyor olabilir. Bu işlem için kimse para almaz. Sadece görev yapıyormu diye içeriden eğilip bakacak. Belki bi siftah parası at diyebilir. Kapakta sorun yoksa artık radyatör değişimi kaçınılmaz. Bende de aynı sorun var ama yine idare ediyo tam tıkanamadı henüz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Termostatın sağlam olduğundan eminsen ön konsolu indirtebilirsin, birde; Murat'ın bahsettiği soğuk/sıcak geçişi yapan düğmenin sağlıklı çalıştığından emin ol... Peteklik işin yok gibi geliyor bana...

hus3yn

Katılımcı
termostat da sıkıntı yok baktık.. ewet birde sıcak soğuk çeviriciye bakayım...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ayni islemi bende yaptirdim mazdalar az sorunlu oldugu icin genelde kimse anlamaz :-D
Adamin hortumu dogru yere bagladigina emin misin ben yatirdigimda adam ilk yanlis yere bagladi bi devir daim yaptik ama anladikki motor icini temizliyor bu sefer baya ugrasti sadece hortumu kalorifer petegine baglamak icin motor arka kismindaki kalorifer petegine giren hortumu sokup direk petege baglanmasi gerekiyor

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Peteğin bu hale gelmesi için soğutma sisteminde kireçli su kullanıp hiç antifiriz koymamak gerek ancak o zaman petek ömrünü yitirir. Diğer türlü 2 senede bir soğutma suyu değiştiyse ve antifiriz kullanıldıysa sorun olmaması gerekir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aynen ben antiriz konuldu biliyordum subab degistirdigimde koymamislar 1 sene gecmeden tikandi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Antifiriz+safsu şeklinde konulursa sıkıntı olmaz ;)

hus3yn

Katılımcı
borular doğru bağlandı ondan yana sıkıntı yok oğuzhanın dediği gibi boruları söktüğümüzde antifirizden eser yoktu, bildiğimiz su aktı hortumlardan sanırım bu yüzden ömrü dolmuş olabilir, önceki sahibi sanırım antifizden haberi yoktu... ay sonu bakımda zaten değişecektim dedim şimdi değişeyim, işlem sonrasında zaten tamamen suyu boşaltıp antifiriz koyduk...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
borular doğru bağlandı ondan yana sıkıntı yok oğuzhanın dediği gibi boruları söktüğümüzde antifirizden eser yoktu, bildiğimiz su aktı hortumlardan sanırım bu yüzden ömrü dolmuş olabilir, önceki sahibi sanırım antifizden haberi yoktu... ay sonu bakımda zaten değişecektim dedim şimdi değişeyim, işlem sonrasında zaten tamamen suyu boşaltıp antifiriz koyduk...

Antifiriz koyduktan sonra bir süre takip et... Devirdaim, borular, keçeler, contalar; daha önce antifiriz olmayan veya özelliğini yitirmiş olan motorlarda yeni antifiriz konulduğunda kaçırma veya deformasyon yapabiliyor...

Belki içerideki kalorifer peteği bile "buraya kadar" diyebilir...

hus3yn

Katılımcı
Antifiriz koyduktan sonra bir süre takip et... Devirdaim, borular, keçeler, contalar; daha önce antifiriz olmayan veya özelliğini yitirmiş olan motorlarda yeni antifiriz konulduğunda kaçırma veya deformasyon yapabiliyor...

Belki içerideki kalorifer peteği bile "buraya kadar" diyebilir...

konuyu hortlatmak gibi olmasında bişeler ararken veli abini bu cevabını görünce yazmadan yapamadım geçen ay radyatör den motora giden su borusu patladı :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Patlamadan fark etmen gerekirdi eskiyen hortum kendini belli ediyor :-D

Üst Alt