Mazda 323 BJ (1999-03) Abs Işığı Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba hocam ben kayserden mehmet.
İyi bayramlar dilerim.
Geçen sene airbag sensörü sorunumu halletmiştik. 99 model 323 bj sedan var bende 1.5 motor
Şimdi abs ışığı yanıyordu ama burada yapacak birini bulamadığım için 1 senedir bu şekilde biniyordum forumda anlattığınız arıza tesbitini denedim ama sonuç elde edemedim. Bir ara burda cihaza bağlattım ama orjinal cihaz değildi resimdeki arızalar göründü. Ama yapamadılar. Ekli dosyayı görüntüle 57740
Şimdi 1 hafta içinde 2 kez fren boşladı. frene bastığım zaman hafif bir inilti sesi geldi peldal hafif titredi ve boşladı. Sonra ayağımı çekip tekrar basınca düzeldi. Köye gidecektim fren olduğu için korktum gidemedim. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Burada veya yakın çevrede yapabilecek kimse var mı?
Teşekkürler.
Hayırlı bayramlar Mehmet kardeşim. Bir sorun için üç ayrı yere yazmışsın. :)

Tam anlamam ama frenin boşalması abs nin arızası ile ilgili olmaz abs arızalıysa normal fren sistemi çalışır. Sorunun ana kaynağı fren sistemi.

Mehmet6638

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Abs ışıklarınız sürekli yanıyorsa veya bazen yanıp bazen sönüyorsa bir sıkıntı var demektir. Öncelikle arızayı tespit etmeliyiz.
Abs arıza okunması; (Buradaki işlemlerden hiçbir şekilde şahsım ve forum sorumlu tutulamaz)
Motor bölümündeki üretici soketini açıyoruz. Resimde gösterdiğim sokete kabloyu sokuyoruz. Kablonun diğer ucunu akünün eksi (-) kutubuna bağlıyoruz. Sonra kontağı açıyoruz. Sol taraftaki abs ışığımız yanıp sönmeye başlayacak. Airbag sisteminde olduğu gibi uzun ve kısa olarak yanar. Mesela benimki 1 uzun 4 kısa yanıyordu. Arıza kodumuz 14 oluyor. İlgili dökümandan hatanın karşılığına bakabiliriz onuda ekliyeceğim buraya.
Eğer kontağı açtığınızda ABS, TCS, TCSOFF ışıkları sürekli yanıyorsa arıza okuyamazsınız. Bu direk beyinde sıkıntı olduğunun göstergesidir.
Benimki bazen sönüyor bazen sürekli yanık kalıyordu. Söndüğü zamanlarda 14 numaralı arızayı gösteriyordu. Beyini sökme kararı aldım. Söktüm içini açtığımda bazı entegrelerin bacaklarının havaya kalktığını ve temas etmediğini gördüm. Kartın üzeri komple silikon tabaka ile kaplanmış sanırım güvenlik için. Kendi imkanlarım ile entegreleri yerlerine taksamda sorun düzelmedi kalem havya ile biryere kadar :D. Daha sonra profesyonel anlamda bu işlerle uğraşan bir abimden destek aldım sağolsun kartı elden geçirdi ve sonuç olumlu şuan abs ve tcs sıkıntısız çalışıyor. Son olarak fren sisteminin havasının alınması gerekiyor onuda hallettim fren eskisinden daha iyi. :)

Bu modeller kronik olan sorun airbag beynine giren kablo demeti giriş noktasından beyine su almaktadır bu işlemler yapıldıktan sonra silikon ile kablo demetinin giriş noktası kapatılmalıdır.

Arıza kodları dökümanı ekte yer alıyor

Abs Sistemi Arıza Tespit

Arıza okuma soketimiz:

Ekli dosyayı görüntüle 5181Ekli dosyayı görüntüle 5180Ekli dosyayı görüntüle 5186

Abs ve Tcs Ecu:

Ekli dosyayı görüntüle 5182Ekli dosyayı görüntüle 5183

Elden geçen entegreler. Tamirden sonra kapakların çok iyi silikonlanıp kapatılması gerekir (!)

Ekli dosyayı görüntüle 5184Ekli dosyayı görüntüle 5185
İyi bayramlar dilerim.
Geçen sene airbag sensörü sorunumu halletmiştik. 99 model 323 bj sedan var bende 1.5 motor
Şimdi abs ışığı yanıyordu ama burada yapacak birini bulamadığım için 1 senedir bu şekilde biniyordum forumda anlattığınız arıza tesbitini denedim ama sonuç elde edemedim. Bir ara burda cihaza bağlattım ama orjinal cihaz değildi resimdeki arızalar göründü. Ama yapamadılar. Ekli dosyayı görüntüle 57740
Şimdi 1 hafta içinde 2 kez fren boşladı. frene bastığım zaman hafif bir inilti sesi geldi peldal hafif titredi ve boşladı. Sonra ayağımı çekip tekrar basınca düzeldi. Köye gidecektim fren olduğu için korktum gidemedim. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Burada veya yakın çevrede yapabilecek kimse var mı?
Teşekkürler.
Hayırlı bayramlar Mehmet kardeşim. Bir sorun için üç ayrı yere yazmışsın. :)

Tam anlamam ama frenin boşalması abs nin arızası ile ilgili olmaz abs arızalıysa normal fren sistemi çalışır. Sorunun ana kaynağı fren sistemi.
Valla kusura bakmayın site sürekli hata verdi ben de ulaşmak için birkaç yere yazmak zorunda kaldım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi bayramlar dilerim.
Teşekkürler.

Valla kusura bakmayın site sürekli hata verdi ben de ulaşmak için birkaç yere yazmak zorunda kaldım.
Dört oldu... :hhhhhh:
Üzerine alınma alt yapıda sıkıntı var, belediye çalışmıyor... :)

* * *
İyi bir fren ustası teşhisi koyacaktır.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İyi bayramlar dilerim.
Teşekkürler.

Merhaba, fren sistemini kontrol ettirin kaçak vs yoksa ABS beyni ile ilgili olma ihtimali yüksek. Tamir edilecek olmazsa çıkma bulmanız gerek.

Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil sedan
Arkadaşlar kolay gelsin, Gaziantep te yim, 323 99 model Mazda familia var 1.5, ABS ışığı yanıyor, kime gittiysem bu araca uygun soket bulamadım, bana yardımcı olursanız sevinirim, soketin fotosu ektedir

Ekli dosyalar

• IMG_20211219_134916.jpg
    IMG_20211219_134916.jpg
    241.9 KB · Görüntüleme: 11

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar kolay gelsin, Gaziantep te yim, 323 99 model Mazda familia var 1.5, ABS ışığı yanıyor, kime gittiysem bu araca uygun soket bulamadım, bana yardımcı olursanız sevinirim, soketin fotosu ektedir
Mesajın ilgili konuya taşınmıştır, incelemekte fayda var.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konun ilk mesajinda hata kodunun nasıl okunacağı ve hata kodlarını içeren servis manueli mevcut. Tekerdeki ABS sensörleri sağlamsa muhtemelen kronik beyin sorunudur.

Üst Alt