Mazda 323 BG (1989-94) Motor Yağı Seçimi

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Mobil super 3000 x1 formula fe 5w30 kullanıyorum.gayet memnunum. Alternatif olarak mobil super 2000 10w40 veya motul 8100 x-clean fe 5w30. Genelde bunlar tavsiye edilir.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Otomatik subap ayarlı mı aracınız...?değilse daha sessiz çalışmasını sağlıyor mu gerçekten..

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
O zaman 5w30 yanlış duymamışım daha sessiz çalıştırdığı konusunda.bende önümüzde ki ay değiştircem inşallah..

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
2 gün önce mobil 10w 40 yağ koyduk motora önceki yağ kalitesizdi yeni yağı koyunca sesi daha tok gelmeye başladı.Özellikle yüksek devirde önceden tiz,cırtlak bir ses gelirken şimdi daha tok bir ses geliyor şu an için memnunuz kullanıcaklara önerebilirim yani araç lifterli değil onuda belirteyim

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Teşekkür ederiz.Otomatik subap ayarlı değil öylemi anladım..

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar merhaba bu yağ konusuna girince kafa baya bi karışıyordiger konuyada baktım bunada baktım videolarıda izledim ama genede tam emin olamadım onun için yazma geregi duydum aracım 93 hb ben castrol 10 40 magnatec kullanıyordum bizim usta yagı biraz fazla kaçırdı ondan sonra alttan damlama ve ilk marşta arada mavi duman atmaya başladı bu sebeple 20 50 gtx kullanıyorum 2 defadır fakat aracın benden önceki sahibi 10 40 at diye söylüyor ben hep 10 40 attım diyor kendisi arkadaşım olur aynı iş yerindeyiz araç 280.000km de 5-6-7 bin arasında yağ degişimi yapıyorum hep ne kullanırsam kullanayım şimdi benim hangi marka ve ne derece yağı kullanmam en doğrusu olur 10 40 a geçmeyi düşünüyorum bu ürünlerin hangisi en doğru şeçim olur benim aracıma ;
Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 4 Litre Motor Yağı (Benzin) Fiyatı
Castrol GTX 10w40 - A3/B4 - 4 Lt - Benzinli Dizel Motor Yağı Fiyatı
Motul 6100 Synergıe+ 10W40 4 Litre ( Üretim Tarihi:2019 ) Fiyatı
Mobil Süper 2000 X1 10W-40 4lt Benzin ve Dizel Motor Yağı ( Fiyatı
Liqui Moly Super Leichtlauf 10W40 Motor Yağı 4Lt %100 Fiyatı
Liqui Moly Leichtlauf Performance 10W-40 - 4 L Fiyatı
Birde şu sentetik olayı var bu ürünlerde yarı veya tam sentetik yazanlar var benim araç için tam sentetik diyen yağ sorun çıkarırmı bana veya kullanabilirmiyim teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
*10-40'tan 20-50'ye geçmenin sebebi neydi?
*Şimdi eksiltme ve mavi duman ne durumda?

Yerinde olsam 10-40 kullanır varsa yağ eksiltmeyi takip ederdim. Yağ kaçağı varsa işler değişir tabi, onu çözmek gerekir önce.

Yağ tavsiyesine gelirsek de, liqui moly veya shell helix tavsiye ederim.

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
*10-40'tan 20-50'ye geçmenin sebebi neydi?
*Şimdi eksiltme ve mavi duman ne durumda?

Yerinde olsam 10-40 kullanır varsa yağ eksiltmeyi takip ederdim. Yağ kaçağı varsa işler değişir tabi, onu çözmek gerekir önce.

Yağ tavsiyesine gelirsek de, liqui moly veya shell helix tavsiye ederim.
10 40 attiktan sonra alttan park ettigim yerlerde hep az az yag damlalari oluyor ve arada ilk marsta mavi duman atiyordu tosun ustada 20 50 atalim duzelir dedi onun icin 20 50 ye gectim abi ama bence 10 40 i atarken ustanin biraz fazla yag koymasindan dolayi damlatma ve mavi duman yapiyordu suan tek damla yok akmiyor mavi duman yok ama 10 40 idael diyerekten 10 40 a gecmek istiyorum zaten artik yag ve filtreler falan kendim degistiriyorum liqui moly mavi super yazan tam sentetik sanirim onun benim araca bi zarari olurmu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Zararı olmaz, faydası hiç olmaz, en uygun fiyatlı olanı yani gri kutu olanı kullan derim.

Shell Helix 15-40'da deneyebilirsin, 626 aracımda kullanmıştım.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
10-40 yağ ile birlikte conta tazeleyici kaçak önleyici katkılardan (bildiğimiz markalardan )kullanın ve yağ akıntısını takip edin derim ama yine yağ damlatıyor ise bu bir arızadır halledilmesi gerekir o arıza için motorun ne suçu var kalın yağı yesin :komik:

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Mobili öneririm biz kullandık güzeldi araçta üfleme varsa domestos ustanın dediği shell 15-40 da koyabilirsin shell de kaliteli bir yağdır. Diğerlerine çok para vermeye gerek yok bizim araç aramaz. Shell magnatec koyma eski teknoloji kalitesiz bir yağ o testlerini izlemiştim. 20 numara da çok kalın

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Motorun kmsi epey olmuş,yağı kalınlaştırmakta fayda var.Mobil 10-60 tavsiye ederim.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Daha önce siz Mobil 1 10w-60 kullandınız mı Eren hocam? Ya da forumda bu yağı kullanarak çok rahat ettim diyenimiz var mı..?
Hocam benim araç henüz 155 binde ben 5-40 tan sonra birazda fantezi yaparak 5-50 ye geçtim.Yağ markasına pek güvenim olmadığı için bu yağı 1-2 bin den sonra tekrar 5-40 ile değiştireceğim.Güvendiğim markaların 5-50 leri uçuk fiyatta olduğu için :) Yağ ile alakalı okuduğum kadarıyla bu işi gerçekten bilenlerin birleştiği tek nokta km yükseldikçe yağı sentetik tutarak kalınlaştırmanın motor ömrünü uzattığı yönünde idi.Yani 0 serilerini bir kenara bırakırsak km ye bağlı olarak sıralama 5-30,5-40,5-50,10-60 gibi. Bir arkadaşta broadway (doğrumu yazdım ) var ve yağ eksiltiyor diye 10-60 mobil koydurduk.Aracın sesinin ve eksiltmenin azaldığını söylüyor.Henüz bizzat kendim test etmedim bu yağı, keşke 5-50 nin yerine 10-60 ı deneseydim demediğim de olmuyor hani.Ama aracımda eksiltme olsaydı ilk kullanacağım yağ 10-60 olurdu,km ye göre de daha 50-60 binim var geçmek için.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hocam benim araç henüz 155 binde ben 5-40 tan sonra birazda fantezi yaparak 5-50 ye geçtim.Yağ markasına pek güvenim olmadığı için bu yağı 1-2 bin den sonra tekrar 5-40 ile değiştireceğim.Güvendiğim markaların 5-50 leri uçuk fiyatta olduğu için :) Yağ ile alakalı okuduğum kadarıyla bu işi gerçekten bilenlerin birleştiği tek nokta km yükseldikçe yağı sentetik tutarak kalınlaştırmanın motor ömrünü uzattığı yönünde idi.Yani 0 serilerini bir kenara bırakırsak km ye bağlı olarak sıralama 5-30,5-40,5-50,10-60 gibi. Bir arkadaşta broadway (doğrumu yazdım ) var ve yağ eksiltiyor diye 10-60 mobil koydurduk.Aracın sesinin ve eksiltmenin azaldığını söylüyor.Henüz bizzat kendim test etmedim bu yağı, keşke 5-50 nin yerine 10-60 ı deneseydim demediğim de olmuyor hani.Ama aracımda eksiltme olsaydı ilk kullanacağım yağ 10-60 olurdu,km ye göre de daha 50-60 binim var geçmek için.

Dediklerinin hepsine katılarak zamanında ben de epey araştırmış ve sonunda 2 bakımda 10w-60 kullanmıştım. Ancak aradığımı bulmayı geçelim aracı daha da hantallaştırmasını görünce tekrar 10-40'a dönüş yapmıştım.

Aracımı aldığımda 172 binde idi ve o dönemde de yağ eksiltiyordu. Silindir kapak contasından hafif bir kaçırması vardı ve önce ona yöneldim, orijinali ile değişimi sonrasında kaçak olmamasına rağmen yağ eksiltme devam edince yukarıda belirttiğiniz gibi tam sentetik daha bir kalın yağ arayışına girerek 10-60 aldım. Bu şekilde 2 bakım dönemi kullandıktan sonra yeni bakıma yaklaşıyorken aracın hantallığını farketmeye başlamıştım, sanki hep bir yük çekiyor gibi gazdan ayağı çekince bir frenleme etkisi ile araç yavaşlıyordu. Hatta 10-60 ile lifter sesi de peydah olmuştu. Yağ eksiltmede de herhangi bir değişim gözlemleyemeyince yine Mobil'in 10-40'ına yönelmiştim ve ilk dolum sonrası 10-60 ile farkını bariz farketmiştim. Aracın yük çeker tavrı gitmiş daha atik hale bürünmüştü.

Velhasılı, gözlemlerim ve tecrübelerim neticesinde; araçlarımızın güçleri, yıpranma durumları, yaşadığımız iklim şartları, kullanım tarzlarımız farklı olduğu için kalın yağlardan aynı sonuçları alamadığımız fikrini geliştirdim. En makbulü sorunsuz kullandığımız yağı tespit ettikten sonra km'nin ilerleyişine uygun olarak yağı kalınlaştırıp aracın tepkisine göre hareket etmek. Kalınlaştırma yaparken de baktıkki attan inip eşeğe binmişiz motoru revize ettirmek en akla yatanı gibi duruyor.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Dediklerinin hepsine katılarak zamanında ben de epey araştırmış ve sonunda 2 bakımda 10w-60 kullanmıştım. Ancak aradığımı bulmayı geçelim aracı daha da hantallaştırmasını görünce tekrar 10-40'a dönüş yapmıştım.

Aracımı aldığımda 172 binde idi ve o dönemde de yağ eksiltiyordu. Silindir kapak contasından hafif bir kaçırması vardı ve önce ona yöneldim, orijinali ile değişimi sonrasında kaçak olmamasına rağmen yağ eksiltme devam edince yukarıda belirttiğiniz gibi tam sentetik daha bir kalın yağ arayışına girerek 10-60 aldım. Bu şekilde 2 bakım dönemi kullandıktan sonra yeni bakıma yaklaşıyorken aracın hantallığını farketmeye başlamıştım, sanki hep bir yük çekiyor gibi gazdan ayağı çekince bir frenleme etkisi ile araç yavaşlıyordu. Hatta 10-60 ile lifter sesi de peydah olmuştu. Yağ eksiltmede de herhangi bir değişim gözlemleyemeyince yine Mobil'in 10-40'ına yönelmiştim ve ilk dolum sonrası 10-60 ile farkını bariz farketmiştim. Aracın yük çeker tavrı gitmiş daha atik hale bürünmüştü.

Velhasılı, gözlemlerim ve tecrübelerim neticesinde; araçlarımızın güçleri, yıpranma durumları, yaşadığımız iklim şartları, kullanım tarzlarımız farklı olduğu için kalın yağlardan aynı sonuçları alamadığımız fikrini geliştirdim. En makbulü sorunsuz kullandığımız yağı tespit ettikten sonra km'nin ilerleyişine uygun olarak yağı kalınlaştırıp aracın tepkisine göre hareket etmek. Kalınlaştırma yaparken de baktıkki attan inip eşeğe binmişiz motoru revize ettirmek en akla yatanı gibi duruyor.

Hemşerim en nefret ettiğim yağ numarası 10-60 çoğunluk ağzına dolamış kim başlatdıysa bu yağ bizim araçlara göre değil. Her seferinde boş yere muhabbeti oluyor. Kalın yağ alıncaksa 15-40 yeterli, orjinali 10-40 Türkiye şartları için uygundur. Mobil de F/P ürünüdür.

Üst Alt