Mazda 323 BG (1989-94) Hava Filtre Kazan Bakımı

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
20161218_110238.jpg
20161218_110246.jpg

bu kısımlar çok hasarlı olduğu için tamir etmekten vazgeçtim

20161218_110319.jpg
20161218_111228.jpg

öncelikle temizleyebildiğim kadar temizledim

20161218_120944.jpg

bu hava girişini lastik conta ve yapıştırıcı ile kapattım

20161218_124618.jpg

yan taraftaki hava girişini yarı yarıya bantladım. ucundaki plastik boruyu iptal ettim. bu şekilde braktım

20161218_113046.jpg
20161218_113052.jpg

karbüratörün altına contadan kestim hava girişi olamsın diye.

gazlı arabalarda havanın tek yerden ve düzenli giriş yapması çok önmeli. rölantiyi çok etkiliyor. rölanti eskisine göre daha iyi.
unutmadan hava filtresinide yeniledim.

bunu biraz dar vakitte yaptım. hava girişini bantla değilde tamamen yarı yarıya kapatıcam yani icini doldurucam ve uç kısmına kumaş türü ile yine filtre uygulayacam, hava filtresinden önce bir filtre daha yani.

yaptığım zamn fotoları yüklerim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
91 lerde hava filtre kutusu metal demekki. Bende 93 vardı plastikti. Ön tarafa giden hava girişini kapatıp havayı yan taraftan vermişsin bunun nedeni nedir?

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
evet metal. ilk fotolardada görüldüğü gibi hava giriş yolu hasarlı, tamiri uğraştıracaktı, bende yan tarafı kullandım. bu şekilde daha zahmetsiz oldu. burası bantla komple kapalıydı, gazlı araçlarda kapatıyorlar

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
evet metal. ilk fotolardada görüldüğü gibi hava giriş yolu hasarlı, tamiri uğraştıracaktı, bende yan tarafı kullandım. bu şekilde daha zahmetsiz oldu. burası bantla komple kapalıydı, gazlı araçlarda kapatıyorlar
Normalde o kısım yandan aşağı doğru uzanıyor ve ucu kapalıdır. Rezonans kabı görevini görür. Ön taraftan uzanan hava borusuna dikkat ettiysen uca kadar gider onun sebebi motordan mümkün olduğunca etkilenmeden soğuk hava çekmesi için. Sen direk motordan yükselen sıcak havayı vermiş oldun şuanda. Tavsiyem diğer tarafın tamirini yaptır. Birde plastik olanlarda kış aylarında aracın çabuk ısınması için ısıya duyarlı yaylı sistem var egzoz manifoldu üzerinden veriyor sıcak havayı araç ısınana kadar belki sende de vardır iptal etmiş olabilirler.

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
manifold üzerindeki iptal galiba. tamir olursa bakıcam. dediğiniz gibi direk sıcak hava alıyor. rezonans borusuna yakın bi hava borusu daha var ucu radyatörün orda ön tarafa bakıyor, hava girişini buraya bağlayabilirim aslında, böylece sıcak hava almamış olur

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
manifold üzerindeki iptal galiba. tamir olursa bakıcam. dediğiniz gibi direk sıcak hava alıyor. rezonans borusuna yakın bi hava borusu daha var ucu radyatörün orda ön tarafa bakıyor, hava girişini buraya bağlayabilirim aslında, böylece sıcak hava almamış olur
Zaten esas havayı oradan alması gerekiyor. Sistemin normali o şekilde.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık güzel çalışma olmuş, paylaşım için teşekkürler. :)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Normalde o kısım yandan aşağı doğru uzanıyor ve ucu kapalıdır. Rezonans kabı görevini görür. Ön taraftan uzanan hava borusuna dikkat ettiysen uca kadar gider onun sebebi motordan mümkün olduğunca etkilenmeden soğuk hava çekmesi için. Sen direk motordan yükselen sıcak havayı vermiş oldun şuanda. Tavsiyem diğer tarafın tamirini yaptır. Birde plastik olanlarda kış aylarında aracın çabuk ısınması için ısıya duyarlı yaylı sistem var egzoz manifoldu üzerinden veriyor sıcak havayı araç ısınana kadar belki sende de vardır iptal etmiş olabilirler.
48223
Hocam bende onu sorcaktım bu yandaki borunun ucu niye kapalı rezonans kabı derken biraz daha açar mısınız.

Üst Alt