Mazda 323 BG (1989-94) Frenlerin Boşalması

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
arkadaşlar malumunuz yeni bir araç aldım ve alalı foruma sıkıntılarını yazıyorum sağolsun ilgili arkadaşlar sayesinde biraz bilgileniyoruz ama bugün başıma hiç aklıma gelmeyecek bişey geldi:
Düz yolda gidiyordum 150 metre ilerde kırmızı ışık vardı bende 5.vitesten boşa attım 20 metre falan anca gittim bi frene basıyım yavaşlayım dedim,bi baktım fren boşalmış hissi ile pedal sonuna kadar basıyorum ama aracı nerdeyse yavaşlatmıyor bile.En sonda belli belirsiz bi fren hissediyorsun ama 2.vitesteki arabayı(saatte 20 km hız olsa)anca 10 saniyede durdurabilecek kadar tutuyor.Bu şekilde eve geldm zaten akşam olmuştu yarın muhtemelen fren hidroliğini SIFIR koydurcam ama ne tür koymam gerek?Dot3 falan bunların ismi rengi galiba uygun olmalı ama üzerinde olan nedir yardımınızı bekliyorum....
Bu arada fren boşalmadan hemen öncesinde lastikçide kışlıkları arkadan öne taktırmıştım,öncesinde kışlıklar arkadaydı çünkü.Ama bununla frenin hiç bir ilgisi olmasa gerek.
Forumun kafasını çok ağrıtıyor olabilirim kusura bakmayın ama kimse arcının böyle sıkıntısı olmasını istemez umarım anlayış gösterirsinz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın hakkında sana yazabileceğim son şey; ARACINI İYİ BİR USTAYA GÖSTERMEDEN VE GEREKLİ BAKIM ONARIMLARINI YAPTIRMADAN KULLANMA !!

Fren Hidroliği ile Direksiyon Hidroliğinin hangisi olduğunu bilmeyen birisine, söylenecekler ancak söyleyenin bildiği kadar olacaktır. Bilmeyenin anlayabildiği kadar değil... :)

Başımızın ağrı durumu çok önemli değil de, vakit kaybı olmasına ve tekrara düşmeye tahammülümüz yok. Allah kolaylıklar versin.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kesinlikle aracınızı iyi bir ustaya, mümkünse Mazda ustasına teslim edin ve A'dan Z'ye kontrol ettirin.

O zamana kadar aracınızı kullanmayın.

Allah korusun işin maddi boyutu bir yana cana bir şey olmasın. Arabanın yağı, suyu çalışmaması falan neyse de frenler kesinlikle çok önemli.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Değerli yorumlarınız için teşekkürler de aracı sanayiye mazdadan anlayan birini bulup götürmek zorundayım ama burası bi ilçe illa çok anlayan biri olmayabilir, gittiğim yer fren hidroliğini bilmiyorsa en azından sizden bilen biri varsa söyleyebilirse ondan koydurayım, fren hortumlarına da baktırcam eğer anlayan bakan biri bulursam inşaallah

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Değerli yorumlarınız için teşekkürler de aracı sanayiye mazdadan anlayan birini bulup götürmek zorundayım ama burası bi ilçe illa çok anlayan biri olmayabilir, gittiğim yer fren hidroliğini bilmiyorsa en azından sizden bilen biri varsa söyleyebilirse ondan koydurayım, fren hortumlarına da baktırcam eğer anlayan bakan biri bulursam inşaallah
Bu ikinci oldu, büyük harflerle yazdığın mesajlar tekrarında silinecektir... :) Fren hidroliğini bilmeyen birisi sanayide dükkan açtıysa zaten yanından geçme... Motorun geneli, yürüyen aksam, elektrik aksamı özellikle Mazda ustası olacak diye bir kural yok, işinin ehli her usta senin aracına müdahale edecek kadar bilgisi vardır elbet.

ARACINI BU ŞEKİLDE KULLANMA !!

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Aracın hakkında sana yazabileceğim son şey; ARACINI İYİ BİR USTAYA GÖSTERMEDEN VE GEREKLİ BAKIM ONARIMLARINI YAPTIRMADAN KULLANMA !!

Fren Hidroliği ile Direksiyon Hidroliğinin hangisi olduğunu bilmeyen birisine, söylenecekler ancak söyleyenin bildiği kadar olacaktır. Bilmeyenin anlayabildiği kadar değil... :)

Başımızın ağrı durumu çok önemli değil de, vakit kaybı olmasına ve tekrara düşmeye tahammülümüz yok. Allah kolaylıklar versin.
ANLATABİLDİĞİN;karşıdakinin anlatabildiği kadardır. Evet bu söz benim de hoşuma gider velakin eğer elinizden geliyorsa en azından dot3 koyulacak gibi net birşey söyleyebilirsiniz,karşılaştığım sıkıntılı durum siz de dahil herkesin başına gelebilecekken neden karşıdaki insanın bilgisizliğini ön plana atan bir cümle kurdunuz sizi anlayamadım...Ben hangi çeşit koymam gerek diye net bişey sordum sizden bu işi mühendislik boyutunda anlatmanızı filan da istemedim,forumda daha sıcak daha samimi sohbetler olmasını beklerdim.
Yine de değerli vaktinizi ayırdığnız için tşkkr ederim

Bu ikinci oldu, büyük harflerle yazdığın mesajlar tekrarında silinecektir... :) Fren hidroliğini bilmeyen birisi sanayide dükkan açtıysa zaten yanından geçme... Motorun geneli, yürüyen aksam, elektrik aksamı özellikle Mazda ustası olacak diye bir kural yok, işinin ehli her usta senin aracına müdahale edecek kadar bilgisi vardır elbet.

ARACINI BU ŞEKİLDE KULLANMA !!
tşkkrler inş baktırmam gerektiğinin farkındayım böyle kullanamam tabiki,o yüzden sizden fikir aldım.Yalnız sanayiye kadar böyle gitmem mecburi.Dalgınlık olmuş büyük harfle yazmam,tekrar olursa silebilirsiniz zate ilk yazdığım da silinmişti :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ANLATABİLDİĞİN;karşıdakinin anlatabildiği kadardır. Evet bu söz benim de hoşuma gider velakin eğer elinizden geliyorsa en azından dot3 koyulacak gibi net birşey söyleyebilirsiniz,karşılaştığım sıkıntılı durum siz de dahil herkesin başına gelebilecekken neden karşıdaki insanın bilgisizliğini ön plana atan bir cümle kurdunuz sizi anlayamadım...Ben hangi çeşit koymam gerek diye net bişey sordum sizden bu işi mühendislik boyutunda anlatmanızı filan da istemedim,forumda daha sıcak daha samimi sohbetler olmasını beklerdim.
Yine de değerli vaktinizi ayırdığnız için tşkkr ederim

tşkkrler inş baktırmam gerektiğinin farkındayım böyle kullanamam tabiki,o yüzden sizden fikir aldım.Yalnız sanayiye kadar böyle gitmem mecburi.Dalgınlık olmuş büyük harfle yazmam,tekrar olursa silebilirsiniz zate ilk yazdığım da silinmişti :)

Ben şimdi ne desem olmayacak... Sana Allah kolaylıklar versin, bizlere de sabır. :)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
hocam sizlere de bizlere de sabır versin Allah...Bu forumların kuruluş amacı zannımca insanların birbirine yrdım etmesi değil mi?Sizde biz de herkes de mutlaka bir zamanlar araba veya arabalar hakkında bilgisizdik,bence böyle düşünüp yardımcı olmak bu forumlara yakışır.Ben sizden herhangi birşey bile öğrenmediğimi farz etsem yine de bu forumda sıcak samimi sohbetler olmalı sizle yıllardır sizi tanıyor gibi sohbet edebilrz diye düşünüyorum ama bunun ön şartı bence karşıdakinin yerine kendini koymak yani empati.Ben sizin yerinize kendimi koyduğumda sürekli sıkıntı duyanve soru sorulan biri olduğunuzu düşünebiliyorum ama sizde benim yerime kendinizi koyarsanz bu kadar bence olmaz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Peki sedat sen forumu yeterince incelediğine ve soruları sormadan önce bununla ilgili olabilecek konuları gözden geçirdiğine emin misin? Mesela senin aracının kullanma kılavuzu mevcut forumda en basitinden bunu indirerek Mazda'nın senin aracın için önerdiği fren hidrolik sıvısını bulabilirsin. Aracının freni tutmuyor hidroliği değiştireceğim diyorsun onuda anlamadım ama neyse.
Biraz okursan forumu sevinirim önceki konunda da yazmıştım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yazı ile anlaşmak bazen zor olabiliyor. Önemli olan kalpler kırılmasın. Tabi ki yardımlaşmak için buradayız.

Fren hidroliği ile ilgili bildiğim kadarıyla aracınızdakinin aynısını koymak gerekli. Dot3 varsa 3, 4 varsa 4 koyulur. Net bir şey söylersek, örneğin 4 dersek fakat aracınıza daha önce 3 koyulduysa uygun olmaz. Fakat siz zaten komple değiştirecekseniz ustası ne koyacağını muhtemelen biliyordur.

Şöyle bir araştırdığımızda aşağıdaki linkte DOT3 şeklinde görünüyor. Fakat Sohc motorsa DOT4 diyor.

Mazda 323 Için Hangi Fren Hidroliği? Kaç Litre?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
hocam sizlere de bizlere de sabır versin Allah...Bu forumların kuruluş amacı zannımca insanların birbirine yrdım etmesi değil mi?Sizde biz de herkes de mutlaka bir zamanlar araba veya arabalar hakkında bilgisizdik,bence böyle düşünüp yardımcı olmak bu forumlara yakışır.Ben sizden herhangi birşey bile öğrenmediğimi farz etsem yine de bu forumda sıcak samimi sohbetler olmalı sizle yıllardır sizi tanıyor gibi sohbet edebilrz diye düşünüyorum ama bunun ön şartı bence karşıdakinin yerine kendini koymak yani empati.Ben sizin yerinize kendimi koyduğumda sürekli sıkıntı duyanve soru sorulan biri olduğunuzu düşünebiliyorum ama sizde benim yerime kendinizi koyarsanz bu kadar bence olmaz.

1-Motor kaputunun altında ne olduğunu bilmezsem ustaya giderim.

2-Frenler boşalmışsa aracı kullanmam, ustaya giderim.

3-Elektrik donanımı ile sorun varsa elektrik ustasına giderim.

4-Bagajdaki gergi demiri sorunluysa, kaporta ustasına giderim.

5-Motorla ilgili sorunlarım varsa, motor ustasına giderim.

Kendimi senin yerine koyarak yukarıdaki 5 maddeyi yazdım... Ve kendimi senin yerine koyarak her seferinde sana; USTAYA GİT, ARACINI ANLAYAN USTAYA GÖSTER, İŞİNİN EHLİ BİR USTAYA GÖSTER. şeklinde yardımda bulundum/bulunduk...

Henüz, uzaktan online araç teşhis veya tamiri yapamıyoruz kusura bakma artık, o da bizim eksiğimiz.

:D

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Peki sedat sen forumu yeterince incelediğine ve soruları sormadan önce bununla ilgili olabilecek konuları gözden geçirdiğine emin misin? Mesela senin aracının kullanma kılavuzu mevcut forumda en basitinden bunu indirerek Mazda'nın senin aracın için önerdiği fren hidrolik sıvısını bulabilirsin. Aracının freni tutmuyor hidroliği değiştireceğim diyorsun onuda anlamadım ama neyse.
Biraz okursan forumu sevinirim önceki konunda da yazmıştım.
oğuzhan o konuda haklısınz hepsini 2 gün içinde okudum desem yalan olur ama 323 ün benim kasasının tüm başlıklarını gözden geçirdim hemen hemen ve dediğinz kılavuzu bulamamıştım.HB kasanın kılavuz konusunu bulduğumda ise indirme linki hata verdi indiremedim,yani sonuç olarak bişekilde ulşamamışm ki sizlerden sadece sen şu hidroliği al demenzi beklemştim.
Değiştircem dememe sebepse başıma gelen esıkıntılı hal; yani hidrolikte sıkıntı olmayabilr ama yinede evveliyatını bilmediğim bir araç başıma fren boşalması gibi bir durum açınca ben komple frenle ilgili bakıma girme zorunlıluğu hissettim ve eğer hortumlarda ana fren merkezinde sıkıntı çıkmazsa ben hidroliği değişmek istiyorum ama doğru olanı öğrenmek istedim

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
1-Motor kaputunun altında ne olduğunu bilmezsem ustaya giderim.

2-Frenler boşalmışsa aracı kullanmam, ustaya giderim.

3-Elektrik donanımı ile sorun varsa elektrik ustasına giderim.

4-Bagajdaki gergi demiri sorunluysa, kaporta ustasına giderim.

5-Motorla ilgili sorunlarım varsa, motor ustasına giderim.

Kendimi senin yerine koyarak yukarıdaki 5 maddeyi yazdım... Ve kendimi senin yerine koyarak her seferinde sana; USTAYA GİT, ARACINI ANLAYAN USTAYA GÖSTER, İŞİNİN EHLİ BİR USTAYA GÖSTER. şeklinde yardımda bulundum/bulunduk...

Henüz, uzaktan online araç teşhis veya tamiri yapamıyoruz kusura bakma artık, o da bizim eksiğimiz.

:D
estağfurullah öyle bir talebim yok ama uzaktan birçok sorun teşhis edilebilir ve edilmiştir forumlarda.Ben mazda forumunda yeniyim ama başka forumlarda çoktandır aktifim ve orda biçok kişinin problemi hallonulmuş. Benim hemen ustaya gitmememin bikaç nedeni var
1- herkes gibi işinin ehli usta bulup öyle gitmek için biraz araştırma vakti kazanmak,
2-Çoğu insanın yaptığı gibi basit bazı şeyleri ustaya gitmeden halletmek,
3-Mazda gibi bir markanın ustasını bulmanın zor oluşu.
4-maddi nedenler,ama hayati fren gibi konu olduğunda elbet gidilecek fakat yine sizden yardım alarak gitmek faydalıdır diye düşünmüştüm.
Mesela bugün gittiğim elektrikçi termostattan ben anlamam dedi,kaçak var mı dedim,öyle bi ihtimal yok dedi:D buna da tavsiye üzere gitmiştim yarın da böyle bi ustaya denk gelirsem diye sizden bilgi istedim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
oğuzhan o konuda haklısınz hepsini 2 gün içinde okudum desem yalan olur ama 323 ün benim kasasının tüm başlıklarını gözden geçirdim hemen hemen ve dediğinz kılavuzu bulamamıştım.HB kasanın kılavuz konusunu bulduğumda ise indirme linki hata verdi indiremedim,yani sonuç olarak bişekilde ulşamamışm ki sizlerden sadece sen şu hidroliği al demenzi beklemştim.
Değiştircem dememe sebepse başıma gelen esıkıntılı hal; yani hidrolikte sıkıntı olmayabilr ama yinede evveliyatını bilmediğim bir araç başıma fren boşalması gibi bir durum açınca ben komple frenle ilgili bakıma girme zorunlıluğu hissettim ve eğer hortumlarda ana fren merkezinde sıkıntı çıkmazsa ben hidroliği değişmek istiyorum ama doğru olanı öğrenmek istedim
Dot 3 şeklinde yazan sensin, demek ki hidroliğin ne olduğu hakkında bilgin var ve bunu yine de soruyorsun... Kendin değiştireceksen eyvallah ben hatalıyım, fakat değişimi sen yapmayacaksan senin hidroliğin markası modeli rengi huyu suyu ile işin yok ki buradan tavsiye almak istiyorsun. Benim dikkat çektiğim yer burası... ;)

Benim sana daha önce yazdığım gibi artık tek bir tavsiyem olur, aracını ustaya göster. Bu şekilde kullanma...

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
teşekkürler ben kafadan attım öyle dot3 diye...hiçbi bilgim yok sizde kusuruma bakmayın.Şimdi oğuzhanın paylaştığı kılavuzu buldum ordan bakıcam

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
öncelikle yardımcı olan tüm arkadaşlara tşkkr ediyorum,dün sanayiye gittim ünye'de japon oto diye biyer var ismi öyle ve japon araçlardan anlıyor dediler,sağolsun iki dakkada fren hortumu patlamış onu değiştik ,frenin havası alındı halloldu. Ardından önemli başka bişey var mı diye sordum beyaz duman atmasına baktı bu yağ yakıyor ama bişey olmaz boşa motorunu açıp kendini kandırtma daha çok gider bu dedi..Zaten açılırsa en az 2500 e anca motor tamamen yenilenir hemen hemen dedi ama gerek yok dedi.Bi ara gidip yağ ve hava filtresini değiştirtcem,bujilerine falan baktırcam.
Bagaj demirini de sağolsun bi kaportacı ilgilendi taktı,Ayrıca sabahları çalışmaması marş dinamosunun marş konnektörü diye bi parçanın zamanla dişleri yenmiş sökülünce anlaşıldı,ondanmış ve o parçayı bile burda bulduk yan sanayii ama yıllardır bunu satıyoruz problem olmuyo dedi taktım ve artık çalışıyo,imkan oldukça araca baktırcam artık az çok anlayan ustalar tanıdım nasıl olsa.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Hayırlısı olsun, başından beri aracınızı USTAYA GÖSTERİN dememizdeki neden buydu ,bırakın önce aracın genel anlamda güvenilir ve öyle çok kısa zamanda sorun çıkarmıyacak hale getirsinler sonra elinizden geliyorsa kendiniz yaparsınız.
Bazı konularda Sert ifadelerimiz olabilir ki haklıyızdır; en başında size DOT 3 koy devam et deseydik ve sizde patlak fren hortumuyla nasılsa hidroliği koyduk diye ortalama 80 km ile Allah korusun duvara yapışsaydınız ne olacaktı....

Üst Alt