Mazda 323 BA (1994-98) Lantis Kapı Döşemesi Kaplama (Carbon)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Öncelikle döşemenin nasıl sökülmesi gerektiğini anlatacağım;

Arka kapıları sökmek gayet basit, kapı açma kolu içerisindeki vidayı söküyoruz, sonrasında döşemeyi alt kısımlarında tutup yavaş yavaş çekmeye başlıyoruz, burada uyguladığımız kuvvet önemli kopçaları kırmadan çıkarmamız gerekiyor. Alt kopçalar yerinden çıktıktan sonra, döşemeyi biraz yukarı doğru kaldırarak üst tırnakları yerinden çıkarıyoruz. Dikkat etmemiz gereken husus: cam düğmesinin kablosu çok kısa, birden kendinize doğru çekmeyiniz.

Ön kapılar: Kapı açma kolu içerindeki vidayı söküyoruz, hemen üst sol tarafta bir vida daha var(plastik kapağı var) o vidayıda söküyoruz, sonrasında torpido gözünü açıp içerisinde görmüş olduğumuz iki vidayı söküyoruz. Aynı arka kapıdaki gibi aşırı kuvvet vermeden döşememizi alt kısımdan çekip çıkarıyoruz.

1.jpg

Bu işlemden sonra kapı tutacağını arka kısımdaki vidaları sökerek çıkarıyoruz, aslında sökmesekte olur ama sökülünce daha rahat çalışabiliriz.

Bu işlemi yaptıktan sonra göz kararınca kaplamayı kesip işleme başlıyoruz;

2.jpg

İlk önce göbek kısmını yapıştırıp, sonrasında kenarlara doğru hava kabarcıkları kalmadan bir kart yardımıyla iyice yapışmasını sağlıyoruz.

3.jpg

Bir müddet sonra anlıyoruzki karbon kaplamamız kumaş üzerinde durmuyor, daha doğrusu yapışmıyor, şansımızı fazla zorlamadan kaplamayı çöpe atıp kapı tutacağını yerine vidalıyoruz. Emeklerimiz boşa gitmesin diye nemli bir bez ile döşemenin kör noktalarını temizleyip içimizi rahatlatmaya çalışıyoruz :D:D

4.jpg

Şaka bir yana kullandığımız ürün kumaş üzerinde etkili değil. Dileyen üzerindeki ince kumaş kaplamayı sökerek istediği desende kaplama yapabilir. Kumaş rahat sökülecek tarzda. Fazla vaktim olmadığı için ben uğraşmadım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne güzel tecrübe olmuş... Fakat iyi güldürdün Murat teşekkürler...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ne güzel tecrübe olmuş... Fakat iyi güldürdün Murat teşekkürler...

Veli abi bende çok güldüm kendi kendime :D O kadar işin arasında vakit ayırdım söktüm, aynen geri taktım. Ama bana faydası oldu bu işlemin, kapı döşemesi torpido kenarına vurup tıkırtı yapıyordu, bu esnada onu da hallettim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Murat abi şu aracın bir yerine uygulayamadın şu carbon kaplamayı içinde kaldı heralde, akşam akşam sağlam güldüm :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bence bu tarz atraksiyonlara fazla gerek yok abi bizim araçlarda zaten tasarımı malzeme kalitesi gayet güzel ve çağının ilerisinde O0

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bence bu tarz atraksiyonlara fazla gerek yok abi bizim araçlarda zaten tasarımı malzeme kalitesi gayet güzel ve çağının ilerisinde O0

Normalde pek ekstra şeyleri sevmem ama biraz araçla içli dışlı olmak adına kendim bir şeyler yapmak istiyorum :) Buna kimse inanmıyor ama bu işlemlerle aramızda bağ kurmaya çalışıyorum :D

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
İyi ki kaplayamamıssın abi Yaw abi gözünü seveyim bari içine dokunma arabanın. Dışına yapıştır istediğini olmadı sökersin.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kumas uzerine belki plastdip olur ama yapiskan alti yumusak mazeme ne kadar saglik olur bilemedim.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Nasil yanii yab kapilar lantisde kumas mi deriye benzer plastik değilmi eger bu tutmaz ise benim nissanin göğüslügunu karbon kaplama hayalinden çaktırmadan vazgeçeyim mi

Üst Alt