Mazda 3 Dizel, Bmw 1.16 Dizel, Auris 1.6 Dizel ?

atlasaxis

Sessiz
Merhabalar,

Öncelikle [member=34]mtutun[/member] Mustafa beye çok teşekkür ediyorum. bir önceki mazda cx5 ve subaru outback konusunda gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bilgiler verdiğiniz için.

Şimdi de abimin bu 3 araçla ilgili birkaç sorusu olacak, bu konuda da yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinicem.

Öncelikle şu anda mazda 3 ün dizeli olmadığını ve aurisin de 1.6 dizel motorunun henüz gelmediğini biliyorsunuzdur. Ancak bu 3 motorun da çok benzer performanslar göstereceğini tahmin ediyoruz ve aşağıdaki sorular da zaten motorlarla ilgili değil. (zaten aurisde kullanılacak olan 1.6 dizel motor, daha önce bmw 1.16d de kullanılan 1.6 dizel motorun aynısı, mazda da önümüzdeki dönemde muhtemelen 1.5 dizelle geleceği için bu motorlar zaten performans olarak gayet yeterli gelir diye düşünüyorum bu araçlara).

biraz uzattım sorulara gelmeden son bir şey söyleyeyim. Abim için arabada çok önemli iki şey var: 1. Sorunsuzluk (ki kendisi uzun süredir toyota kullanıcısı ve bu açıdan arabasından çok memnun) 2. İzolasyon. Abimin de araç kullanımı % 50 - 50 şehir içi ve dışı olacağı için özellikle izolasyon konusunda artık kendisini yormayacak bir araca sahip olmak istiyor.

1. Mazda 3, Auris ve Bmw 116 nın dizel modelleri arasında yol, rüzgar ve motor sesinin kabine yansıması açısından ciddi bir fark olur mu?

2. 5 yıllık kullanımda özellikle Bmw 1.16d japonlara oranla daha fazla arıza çıkartıp, yolda bırakıp, sanayi dostu bir tavır : ) sergiler mi?

3. İç malzeme kalitesi ve işçilik konusunda sıralama yaparsanız nasıl bir sonuç ortaya çıkar? Ve Türkiye yolları düşünüldüğünde bu araçların iç mekanından tıkırtı, titreme gibi rahatsız edici ses gelir mi?

4. Özellikle mazda 3 skyactive teknolojileri, yeni tasarımı ve tamamen değişen bütün öğeleriyle çok çekici ancak 3 - 4 yıl içinde pazarda satış anlamında nasıl bir noktaya gelir? Açıkçası şu andaki durumu aracın ikinci el satışı açısından abimi biraz korkutuyor...

5. Bu araçların dizel orta paketleri, tam kesin değil ama aralık verirsek mazda 3 ve auris 75.000 TL civarı iken 1.16d 85.000 civarı. Sonraki kullanımda servis bakımı vs de düşünüldüğünde bmw aradaki farka değecek bir kalite ve sağlamlık sunuyor mu sizce?

şimdiden çok teşekkür ederim, bu araçları kullanan veya konuyla ilgili tecrübeleri olan herkesin başta [member=34]mtutun[/member] olmak üzere yardımlarını bekliyorum :)

iyi akşamlar...

atlasaxis

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu arada konuya yazmayı unutmuşum, abim kesinlikle manuel şanzıman düşünüyor. Otomatik araç istemiyor kendisi : )

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Daha Mazda 3 ün dizeli ülkemize gelmedi ki yorumlayalım, Mustafa abi daha güzel yorumlar yapacaktır ama bahsettiğiniz BMW modeli Mazda ya göre dar olduğunu düşünüyorum, diğer konularda da Mazda dan önde olduğunu pek sanmıyorum motor verileri hariç. Benim ilk sıramda Mazda 3, sonrasında BMW, en sonda Auris olurdu

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Dizel üzerinden değil ama benzinli otomatikler üzerinden 1,16i ve M3 arasında gidip gelmiştim geçen yıl. İkisini de test ettim ama seçimimi yaparken rasyonel verilerden çok hislerimi dinledim ve M3 ü tercih ettim. Hiç pişman olmadım.

Seçimimi etkileyen bir diğer unsur da marka algısı oldu, şöyle ki; eğer birgün BMW ye bineceksem bunun en az 5 serisi olmasını arzu ederim, premium algısı ve sınıfı böyle olur, kaldı ki 5 serisine binebiliyorsam maddi kaygım zaten fazla değildir, üçü beşi hesap etmez, benzin mi dizel mi sormaz, gider 5,25 XDrive alır çekilirim kenara. 1 serisi bende hep en kaba tabirle fakir BMW si algısı oluşturmuştur (sözüm meclisten dışarı sakın yanlış anlaşılmasın). 70-80 bin TL bandında BMW ye alternatif olabilecek çok güzel arabalar varken ille de BMW olsun demek bana çok naif gelmiyor. Sizin görüşünüze sonuna kadar saygı duyarım tabi ki.

Toyota konusunda hiç yorum yapamıyorum, binen mutlu olsun, kazasız belasız. Zaten çok satan bir marka, herkeste Toyota var. Bir marka bu kadar çok varsa piyasada ben o markayı itici buluyorum. Bu da tamamen rasyonel olmayan ve subjektif bir yaklaşım. Az yakmış, çok kaçmış, parçası ucuzmuş, ikinci eli çokmuş, vs. gibi kriterleri hiç ama hiç düşünmedim desem?

Mazda kanaatimce az bilinen lakin buna karşın işini yapmayı seven bir marka. Ticari kaygısı her şirkette olması gerektiği kadar. Mazdayı sevenler de buna bi anlam vermek ya da sebep bulmak zorunda hissetmiyolardır kendilerini. "Seviyorum işte var mı diyeceğin?" tadında bir olay.

Benim değerlendirmelerim işinize yaramayacak biliyorum ama hani derler ya iç huzur olmadan paranın pulun kıymeti olmaz diye, benim için Mazda sahibi olmak böyle birşey.

***Duygusala bağladım yine sonunda :)***

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Toyotadan mazdaya geçmiş biri olarak kesinlikle mazda. 1. Nesil auris sert bir yapısı var. 2. Neslin tasarımı çok güzel gerçekten. Fakat toyota kullananların şikayetçi oldukları nokta trim sesleri. Toyota, mazda gibi trimlerde bez bamt kullanmıyor. Direk koyuyor parçayı haliyle ses yapmaya başlıyor bir süre sonra. Rüzgar sesini azaltmışlar fakat yol sesi hala japonların ana derdi. Mazda da bu daha azdır. Mazda yalıtım konusunda daha iyidir.

Yine mazda donanım açısından toyotadan çok daha iyi. Baz donanımlarda mazda çok daha zengin.

Bmw ye yaklaşmazdım çünkü japoncuyum. gerek parça fiyatı gerekse servisleri çok pahalı, mazda çok daha makul. Toyota mazdadan biraz fazla.

Dizele para vereceğinize alıp lpg taktırmanız daha yerinde olur.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
1. Mazda 3, Auris ve Bmw 116 nın dizel modelleri arasında yol, rüzgar ve motor sesinin kabine yansıması açısından ciddi bir fark olur mu?

- Motor sesi olarak çok fark olacağını tahmin etmiyorum ama yol sesi olarak sıralamayı 1- BMW 2- Mazda 3 ve 3- Auris olarak yapabilirim.

2. 5 yıllık kullanımda özellikle Bmw 1.16d japonlara oranla daha fazla arıza çıkartıp, yolda bırakıp, sanayi dostu bir tavır : ) sergiler mi?

- 5 yıllık kullanımda tabi ki yapılan kilometre, kullanırken ve bakımında gösterilen özen de rol oynar. Ama sadece 5 yılı baz alırsak, bu süre 3 marka için de problem olacak bir süre değil. Yine de Japonların arıza çıkarma olasılığının istatistiksel olarak daha düşük olduğu söylenebilir.

3. İç malzeme kalitesi ve işçilik konusunda sıralama yaparsanız nasıl bir sonuç ortaya çıkar? Ve Türkiye yolları düşünüldüğünde bu araçların iç mekanından tıkırtı, titreme gibi rahatsız edici ses gelir mi?

- İç malzeme ve işçilik kalitesi olarak BMW 1 serisi ile Mazda 3 birbirinden çok uzakta değil. Auris onları arkadan takip eder. Hepsinin iç mekanından tıkırtı, çıtırtı vb. sesler gelir.

4. Özellikle mazda 3 skyactive teknolojileri, yeni tasarımı ve tamamen değişen bütün öğeleriyle çok çekici ancak 3 - 4 yıl içinde pazarda satış anlamında nasıl bir noktaya gelir? Açıkçası şu andaki durumu aracın ikinci el satışı açısından abimi biraz korkutuyor...

- Mazda Skyactiv araçlarının (mazda 6 hariç) şu an için bir ikinci el problemi olduğunu düşünmüyorum. Doğru fiyat, bakımlı-temiz araç ve iyi satış politikaları ile rahat satılacağını düşünüyorum. Çünkü şu anda Skyactiv Mazda'ları beğenmeyen yok gibi, sadece fiyatlarını yüksek bulmak gibi bir dert var. Bunun için de adres 2.el oluyor tabi... Örneğin ben bugün Mazda CX-5 veya Mazda 6 almak istesem, kesin ikinci ele giderdim. BMW ikinci elde çok arzulanan bir modeldir. Ama bazen çok arzulanan modeller veya çok satılan modeller de ikinci elde çok zor satılır. Bunun nedeni, aynı ürünün ikinci elde çok fazla adette arz edilmesidir. Ben her zaman nadir bulunan araçları daha kolay satmışımdır... Ama dediğim gibi, çok temiz-bakımlı araç ve raicinde, doğru, abartılmamış fiyat...

5. Bu araçların dizel orta paketleri, tam kesin değil ama aralık verirsek mazda 3 ve auris 75.000 TL civarı iken 1.16d 85.000 civarı. Sonraki kullanımda servis bakımı vs de düşünüldüğünde bmw aradaki farka değecek bir kalite ve sağlamlık sunuyor mu sizce?

- 1 serisi açısından söylüyorum, BMW aradaki farka değecek bir kalite ve sağlamlık sunmaz. Ama zaten BMW bu farkı sizden sağlamlık ve kalite farkı için istemiyor. Yılların kazanımı ile elde ettiği prestij, sahip olma keyfi ve en önemlisi sürüş keyfi için istiyor.

Unutmamak lazım ki, BMW halen bu sınıfta tek arkadan itişli otomobil. Sportif sürüş keyfine önem veren bir insan için, sadece bu yönü bile çok fazla fiyat farkına değebilir...

Üst Alt