Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

badilcan

Katılımcı
Otomatik Power 2015 model , ilk 200 km de 7.0 lt ye oturdu. Pompa hesabı yapmadım ama araç bilgisayarında gösteren değer 7 litre .
Karışık ve sakin kullanımdaki değerim bu .

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Aynen, ben hiç kullanmadım onun için biraz temkinli yaklaştım, aslında az demişim. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
bende araya korsan gireyim belki cx-5 gibi bir minik kuşun yakıtını merak eden vardır:) araba 85.000km'de ş. içi sürekli sabah akşam aynı güzergah normal trafik, 3 lamba var 70-80 ortalama hız 8.2-8.6 arası. aynı güzergahta ortalama 60km geçmezsem 2 3 gün boyunca 7.8 i gördüğümde oldu. aracın ş.içi fabrika verisi 8.1 bu arada.
Abi Cx-5 yakıt tüketimi başlığında da paylaşmanı rica ediyorum yakıt verilerini

celalkamil

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merhabalar aracımla elde ettiğim tüketim değerlerim şöyledir:Yaşadığım yer ilçe merkezi trafik ışığı neredeyse hiç yok bu ortamda şehiriçi kullanım ortalamam 100 km/10.2 litre ki bu değer içinde, araç hareket hızı ortalama 30-35 km. oluyor ve çok sık yavaşlamalar ve durmalar yapmak zorunda kalıyoruz.Şehirlerarası yolda ise ortalama 110-120 km. hız ile gidersem tüketim 100 km/5.6 litre yakıttır.Araç 10.000km. bakımını bir gün önce Trabzon Adnan Otomotiz Mazda Bayii nde yaptırdım.Belki bakım sonrası yakıt sarfiyatı çok az bir miktar daha azalabilir.

güngörahmet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2014
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Son yakıt verisini paylaşayım.Tamamı KONYA şehir içi 18,77lt/248,5km=0,0755...*100=7,553lt:)

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
Ben şunu gördüm aracı yokuşa sürdün mü fabrika değerlerine direk 3-4 litre arası ilave et. Düz yolda şehir içi 7,5 litre civarı yakalanabilir. Ama yokuşlu ve dur kalk trafikte 9-10 litreden aşağı düşmeyecektir. Bu söylediğim değerler sakin kullanım için geçerli tabiki. Performanslı kullanıma geçildiğinde artısı olacaktır. 3-4 aylık süreçte yaşadığım tecrübe bunu gösterdi bana. Güncel benzin fiyatları ile kilometrede 45 kuruş gibi bir rakam gerçekten çok fazla.

İzmirdeyim hergün araç kalkar kalkmaz bi 5 dk dik yokuşum var. Sonrası normal trafik ortalama hız 34 civarlarında. Şuanki tüketim değeri 6.9 gösteriyor. 8 yada 9 lara çıkmak zor gibi geliyor bana

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

badilcan

Katılımcı
Uzun yol verilerim .

İzmir - Bolu , 2 yolcu ,1 adet arka koltukta termosifon şofben , Bagaj dolu.

Yolculuğa başladığımızda araç 280 km idi . Yaklaşık 1350 km yol yaptık. Yayla ve köye gitmemiz dahil.
Genel anlamda sakin kullandık , Çevre yolarında 110km hız ve üstü gittim. Klima hiç açılmadı. Rampalara girdiğimde manuele alıp vites düşürdüm. Çekişden biraz düşüyor ama vitesi doğru zamanda manuele aldığınızda kendini topluyor. Ve manuelde kullanmak inanılmaz keyif veriyor. Hani otomatiğe geçipde sanki kontrol bende değil diyenlere tavsiyemdir.

Bolu girişde 6lt/100km ile tamamladık. Pompa hesabı ve araç bilgisayar verileri örtüşüyor.

Dönüşte daha az yükümüz vardı . İzmire olan yolculuğumuzu 5.6 lt ile tamamladık.

Daha rodaj dönemindeyiz genelde bir süre sonra daha düşer gibi yorumlar var internette . Yakıt açısından şu an memnun kaldım. Ama öyle bir dönemdeyizki havaların en güzel olduğu dönemler . Bu yüzden motor hem geç ısınmıyor hemde klima kullanımı olmuyor. Bununda yakıtın düşük olmasında etkisi olabileceğini düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Klima en fazla bir litre etkiler tüketimi... Rodajdaki motor ve yük durumuna göre güzel değerler Onur... Allah kaza bela vermesin.

oak

Sessiz
9-10 litreyi ben sadece 3 kere gördüm. Onda da çok sıkışık İstanbul trafiğinde ve 3-4 km gibi kısa mesafelerde. Ama bütün araçlarda aynı olur bir süreç ezmocesteri nin dediği gibi.

Şehir içinde ışıklı caddelerde ve 40-80 km/saat hızlarda ne kadar performanslı kullanırsam kullanayım 7.5-8 litrenin üstünü hiç görmedim diyebilirim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Alabileydim taktirirdim.pilavdan donenin kasigi kirilsin siz benim almami ve taktirmami bekleyin ben size yorumlari yazarim :-D

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Skyactive teknolojinin yakıt ekonomisi yüksek hızlarda daha belirgin. Bugün 20 km mesafe duble yolu 11.7 lt ortalama ile tamamladım. Diyeceksiniz ki bunun neresi ekonomi :D
En düşük hızım 140,genelde 160 ile gittim. Ve 4500 devirden önce vites değiştirmedim.Hız sabitleyiciyi bir kez mrcc yi test etmek için 160 km hızda iken kullandım. En az 9-10 kez viraj sonrası dip gaz yaptım. Ve yerli yersiz vites düşürüp devir yükselttim. (Bu depodan sonra 1 depo daha yüksek devirde vites değiştirerek kullanmayı düşünüyorum)
İlk izlenimlerin aracın sabah motor soğukken abartılı bir şekilde çok yaktığı.
Eğer kendimi tutabilirsem ben yıllık 6 lt ortalamayla binerim guzuya...
Ama şu an yakıt hesap zamanı değil :D

Üst Alt