Mazda 3 BM Skyactiv Şanzıman 6 İleri At Hakkında

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
türkiyede de var ama söylediğim yeri @bozkurt358 bey aradımı aramadımı tam anlayamadım
izmir hydaratest in facebook sayfasını şanzıman tamir modifiyesine meraklı olan arkadaşlar takip edebilir ayhan bey ara ara tamirat işlemlerinden bahsediyor
Otomatik şanzıman ,Hidrolik beyin revizyon ve tamir servisi | Facebook
sayfanın alt kısımlarında X5 ZF 6HP26 otomatik şanzıman Hidrolik beyin zip kit montajı
diye bir video var orada x5 için zip kit den bahsediyor bu şekilde performans kitleride var hazır üretilen çünkü amerika da ve ingiltrede bu durumlara istekler çok fazla sıfır alınan araclar doğru modifiyelenmeye gidiyor motor-şanzıman bakımından
ve yeni ve popüler olan araçlarda daha fazla seçenek var çünkü herkes bir üst seviye güç istiyor
ayrica hydra yi aradim adam diyorki amerikan menseili ureticiler icin guclendirme yapabiliyoruz. japonlarda yapamiyoruz dedi.
amerikan arac ureticileri zaten kendisi uretip satiyormus guclendirme kitlerini.
uzun lafin kisasi yardimci olamayacagim dedi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
abi nerden geldi bu bilgi :) saglam kaynak versen de bende tatmin olsam :) bende baska bi link buldum diyorki mazda iki cesit sanziman uretti bi tanesi 270 nmye kadar dayanir ve benzinli araclar icin. digeri de 460 nm ye kadar dayanir dizel ve yuksek guclu araclar icin.
Bu bilgi, Türkiye'de alınabilecek en sağlam yerden; Muğla Mazda Gören'den geldi. ;)

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Standart 1.5 skyactiv benzinli motorun arkasındaki şanzuman 330Nm max dayanır. Ancak yazılım değiştirmek gerekir aracın tork ve güç eğrisine göre. Aynı şanzuman ufak bir revizyon ile 500Nm ye kadar güçlendirilebilir... ama dediğim gibi motor eğrilerine uygun yazılım şart...
bi zahmet aydinlat abi bizi :)

benim buldugum kaynakta soyle yaziyor

SKYACTIV-Drive is available in two versions—a mid-sized version for up to 200 lb-ft (271 N·m) of torque, and a large version for up to 340 lb-ft (461 N·m) of torque—making the automatic transmission compatible with both SKYACTIV gasoline and diesel engines.

Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Soul Red
Şimdi anlaşıldı. Bunu bende en az sizin kadar merak ediyorum ama net bir bilgi bulabileceğimizi sanmıyorum :) İlk nesil Mazda 3 At yi turbolayan @Uyumsuzelement Bülent abi var o belki bir şeyler yazabilir.
çok pardon yeni gördüm konuyu,
ben servisten sorup öğrenmiştim şanzıman kodunu (2007 mazda3 için FN4a-EL gibi bişeydi) bu kodun üzerine arastırma yaptığımda kanada da lentech automatics diye bir yer buldum burda yukarıdadi kodda olan sanzımanları kuvvetlendirmek için hazır selenoidleriyle beraber valvebody satılmaktaydı aldım montajı yag değişimiyle yarım saatimi almamıştır(bu arada daha mukavim bir atf de kullandık)
bu arada enjektörlerini kaliteli seç,beyin için unichipten uzak dur,5. enjektörle blowoff un yerini düzgün seç yoksa sürekli benzin koklarsın vve mutlaka wideband sensörler kullanarak bazı değerleri kontrol et derim başka bşey demem :))

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha ne olsun... Ellerine sağlık teşekkürler. :) :)

ben servisten sorup öğrenmiştim şanzıman kodunu (2007 mazda3 için FN4a-EL gibi bişeydi) bu kodun üzerine arastırma yaptığımda kanada da lentech automatics diye bir yer buldum burda yukarıdadi kodda olan sanzımanları kuvvetlendirmek için hazır selenoidleriyle beraber valvebody satılmaktaydı aldım montajı yag değişimiyle yarım saatimi almamıştır(bu arada daha mukavim bir atf de kullandık)
bu arada enjektörlerini kaliteli seç,beyin için unichipten uzak dur,5. enjektörle blowoff un yerini düzgün seç yoksa sürekli benzin koklarsın vve mutlaka wideband sensörler kullanarak bazı değerleri kontrol et derim başka bşey demem :))

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
abi teşekkür ederim :) mazdanın skyactiv ecu ları programlanabilir özellikte.yani piggyback veya standalone ecuya gerek yok. motorun üzerindeki yakıt pompası ve enjektörlerde belli bi limite kadar artırılabiliyor araştırmalarıma göre :) yurtdışındaki yardım sever bi kaç mazda tuningcisinden bilgi aldım 0.4 bar düşünüyorum. tek korktuğum nokta otomatik şanzımandı. onda sağolsun arkadaşlar ve siz yardımcı oldunuz :) projeye 6 ay felan sonra başlayacam ufaktan ufaktan bilgi topluyorum :)

Ekli dosyalar

• 905741_1716175128611558_3276275685782357400_o.jpg
    905741_1716175128611558_3276275685782357400_o.jpg
    125.9 KB · Görüntüleme: 31

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
abi teşekkür ederim :) mazdanın skyactiv ecu ları programlanabilir özellikte.yani piggyback veya standalone ecuya gerek yok. motorun üzerindeki yakıt pompası ve enjektörlerde belli bi limite kadar artırılabiliyor araştırmalarıma göre :) yurtdışındaki yardım sever bi kaç mazda tuningcisinden bilgi aldım 0.4 bar düşünüyorum. tek korktuğum nokta otomatik şanzımandı. onda sağolsun arkadaşlar ve siz yardımcı oldunuz :) projeye 6 ay felan sonra başlayacam ufaktan ufaktan bilgi topluyorum :)
İlerde bende kalkışabilirim bu işe :) Takipteyim...

Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Soul Red
ben 5.enjektörü düşün derim, aracın orjinal enjektörlerinin toleransı olabilir ama sürekli full kapasitedemi çalışacak bu enjektörler,aem wideband sensör tavsiyemdir bununla bir sürü değeri okuyabilirsin(ki egt, boost,yağ basıncı,AFR bence gözlemlenmeli düzenli olarak)
bu arada bulabildiğin kadar evrak toplamanı tavsite ederim,ecu pinoutlar,wiring harnesslar eline geçeni bir dosyada topla hiç ummadığın minik tefek bir sorunda deli yardımı oluyor şimdiden kolay gelsin :)

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
ben 5.enjektörü düşün derim, aracın orjinal enjektörlerinin toleransı olabilir ama sürekli full kapasitedemi çalışacak bu enjektörler,aem wideband sensör tavsiyemdir bununla bir sürü değeri okuyabilirsin(ki egt, boost,yağ basıncı,AFR bence gözlemlenmeli düzenli olarak)
bu arada bulabildiğin kadar evrak toplamanı tavsite ederim,ecu pinoutlar,wiring harnesslar eline geçeni bir dosyada topla hiç ummadığın minik tefek bir sorunda deli yardımı oluyor şimdiden kolay gelsin :)

Sayın uyumsuzelement;

Bu konuda bilgi edinebilecek bir kaynak listesi var mı elinizde? Önerebileceğiniz forum yada web sitesi gibi?

Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Soul Red
Sayın uyumsuzelement;

Bu konuda bilgi edinebilecek bir kaynak listesi var mı elinizde? Önerebileceğiniz forum yada web sitesi gibi?
en garantisi yabancı forumlar malum kaynak ve parça sıkıntısı yok adamlarda,birde burdaki gibi önüne gelen yalan yanlış bilgiler vermiyor,hele birde bağış yapıp standart üyelere açık olmayan kaynaklara ulaşabilirseniz tadından yenmez
mazdaforums.org
mazdaspeedowners.co.uk
mazda3revolutionvs vs
edit: eğer mx5 ile aynı ise motor bu işin pirleri miata forumlarında

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
en garantisi yabancı forumlar malum kaynak ve parça sıkıntısı yok adamlarda,birde burdaki gibi önüne gelen yalan yanlış bilgiler vermiyor,hele birde bağış yapıp standart üyelere açık olmayan kaynaklara ulaşabilirseniz tadından yenmez
mazdaforums.org
mazdaspeedowners.co.uk
mazda3revolutionvs vs
edit: eğer mx5 ile aynı ise motor bu işin pirleri miata forumlarında

bore,strok,emme ve egzos manifoldları aynı abi. sadece mx5 sıkıştırma oranı 13 ve 7500 devir çeviriyor. bizim motorlar sıkıştırma oranı 14 ve 6700 devir çeviriyor. Ama dediğim gibi garantiyi bekleyecem 6 ayım var :)
wiki de aynı motor diye geçiyor.

Üst Alt