Mazda 3 BM Skyactiv Otomatik Viteste Sarsıntı ve Titreme

alpqla

Sessiz
Selam arkadaslar iki gün önce m3 hatchback power kirmizi aldim ve araniza katildim.. öncelikle şimdiden herkese çok tesekkur ederim.
Arabada p den r ye alirken r de bi kutleme ve sarsinti oluyor.. n den r ye aldigimdada ayni şekil.. bunlar araba dururken tabi:) motor isininca biraz hafifliyo sarsinti ve kutleme ama yinede var.. mesela d de yok denecek kadar az.. bide hava sogukken sabah calistirdim motor sogukken yapayim dedim mutis kütlüyo vuruntu yapiyo bidahada sabah sogukken denemedim bi bes dk motor isitiyorum malum arac 0 daha....
Birde araba tam duracakken bi silkeleniyo yani motor stop edecek gibi oluyo ama etmiyo.. bazi arkadaslar istop ozelligi diyecekler fakat i stop normal durduktan sonra istedigin zaman freni dibe koklersen devreye giriyor.. yani aracta istop acik oldugu halde ayak kombini ile ister kullan ister kullanma..dedigim gibi normal duracakken tam lastigin durmaya misal 40-50 cm varken yani 1-2 saniye sonra duracakken basliyo silkelenmeye stop edecekmis gibi.. bu silkelenme 1 yada 2 saniye kadar suruyo durunca duzeliyo.. sizlerdede boyle birsey varmi normalmidir..

alpqla

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Birde araci 6 kmde aldim eve gelmeye yakin yanik kokusu geldi eve vardigimda iyicene artmisti indim baktim evin onunde farlarin ustunden duman cikiyo yada buhar ama siddetli bi sekilde ve kokulu.. gece oldugu icin farlar acikti belkide buhardir duman gibi gormusumdur fakat yanik elektronik kokusu vardi yogub bi sekilde... Ertesi gun goturdum servise ayak ustu konustuk servisteki ustayla acti bakti gozle bisey yok dedi.. ben ilaveten motor koruma siktilar sütümsü birsey dedim evet o motor isininca koku yapmistir dedi eyllah dedim ciktim geri. Dunde cok az sekilde koku geldi onemsemedim.. ariza lambasi vs biseyde yanmiyo cunki.. icerden sessiz disardan ehh kaputu acinca motor cok gurultulu calisiyor..

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hayırlı olsun,kaça aldın?
Arabayı p ye almadan önce el frenini çekip öyle p ye alırsan o sarsıntı

alpqla

Sessiz
Teşekkür ederim daha iyileri senin olsun..79.500 e aldım gerigörüş cam hediyeli.. bu fiyat için 7 tane mazda bayisini birbiriyle düşman ettim;) nasıl diye sorma uzun hikaye. 1350 de kaskosu.. 700de trafik sigortası.. bu arada aracın kasko bedeli sistemde 82800 gözüküyor bunu hiç bi kullanıcı müşteri bilmez söylemezler haberiniz olsun.. yani listedeki 86000 liste satış fiyatı deil kasko bedeli :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuda çok tecrübeli değiliz yani skyactiv konusunda fakat az tecrübemi de yazayım;

Skyactiv 3 ve CX-3 otomatik şanzımanlı araçları test ettiğim zaman, bahsettiğin vuruntu olayı dikkatimi çekti, Mazda 3'te çok azdı muhabbeti olmadı ama CX-3 te senin bahsettiğin P'den R'ye alma esnasındaki meydana gelen vuruntu olayı dikkatimi çekmişti hatta bunu Oğuzhan ile paylaşmıştım, fakat bu vuruntu rahatsız edecek kadar değildi, sadece vites topuzunda hissettiriyordu önemsemedik...

Fakat; şimdi sen bu şekilde yazınca, (felaket tellalı olmak istemem) şanzımanda kronik sorun olabileceği aklıma geldi. Aracın sıfır olmasından dolayı yetkili servis bu durumu çözecektir, çözmek durumundadır çünki normal bir durum değil, o vuruntu ve rölanti titremesi ile o araba ne keyif verir ne de kullanmaya insanın içi elverir...

Koku olayı şimdilik normal, sıfır aracın motoru üzerindeki koruyucu yağlar ve boyalar ısınınca koku yapabilir ama bu koku geçmezse de, anormallik var demektir, iyi bir kontrolden geçmesi gerekir...

Aracın ilk çalıştırmada gürültülü çalışması da gayet normal, bu motorun karakteristik özelliği, ısınınca geçiyor ve normale dönüyor olması gerekir.

Hayırlı olsun, gelişmeleri bekliyoruz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Koku olayı normal, bir kaç günde bir şeyi kalmaz, gözlemlerini aktarırsın yine bizlere.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Test surusunde hic fark etmedim vuruntuyu

alpqla

Sessiz
Test sürüşünde fark edemiyor insan sanırım heyecanla birde sadece vitese takarkenki sorun olduğu için atlamış olabiliriz.. gidip test arabasını bidaha kullanıcam yoksa bu sorunlar için sıfırdan yapacaklar inş.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu konuda çok tecrübeli değiliz yani skyactiv konusunda fakat az tecrübemi de yazayım;

Skyactiv 3 ve CX-3 otomatik şanzımanlı araçları test ettiğim zaman, bahsettiğin vuruntu olayı dikkatimi çekti, Mazda 3'te çok azdı muhabbeti olmadı ama CX-3 te senin bahsettiğin P'den R'ye alma esnasındaki meydana gelen vuruntu olayı dikkatimi çekmişti hatta bunu Oğuzhan ile paylaşmıştım, fakat bu vuruntu rahatsız edecek kadar değildi, sadece vites topuzunda hissettiriyordu önemsemedik...

Fakat; şimdi sen bu şekilde yazınca, (felaket tellalı olmak istemem) şanzımanda kronik sorun olabileceği aklıma geldi. Aracın sıfır olmasından dolayı yetkili servis bu durumu çözecektir, çözmek durumundadır çünki normal bir durum değil, o vuruntu ve rölanti titremesi ile o araba ne keyif verir ne de kullanmaya insanın içi elverir...

Koku olayı şimdilik normal, sıfır aracın motoru üzerindeki koruyucu yağlar ve boyalar ısınınca koku yapabilir ama bu koku geçmezse de, anormallik var demektir, iyi bir kontrolden geçmesi gerekir...

Aracın ilk çalıştırmada gürültülü çalışması da gayet normal, bu motorun karakteristik özelliği, ısınınca geçiyor ve normale dönüyor olması gerekir.

Hayırlı olsun, gelişmeleri bekliyoruz.
CX-3 te yaşamıştık aynı olayı Okan abi normal demişti. Rolanti olayı için bir şey diyemem.

alpqla

Sessiz
ozaman olay cx3 değil çünki tahmin ediyorum cx3 de mazda3 de aynı şanzuman kimisi vuruntu yapıyo kimisi yapmıyo.. ve yapanada normal diyip geçiyolar..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir bilene danıştık (@okkko) aracı park ederken önce el freni sonra P ye almanız gerekiyor böylece aracın yükü el freninde kalacak. İlk çalıştırmada yük halinde olan şanzıman R ye geçerken bunu yapabiliyormuş her araçta yaşanan bir durummuş. Yükü el freninde bırakıp birde öyle deneyin.
Frene bastınız durdunuz el frenini çektiniz daha sonra P ye alınız olay bu.

alpqla

Sessiz
Denedim sıcakken ama çok az kesildi vuruntu (sıcakken zaten çok az vuruntu yapıyodu o yüzden net olmadı durum).. durum şöyle durdun frene basıp N ye aldın akabinde frenden çektin el freni çektin sonra birdaha frene basıp P ye aldın ve stop ettin doğrusu bu olsa gerek... Deniycem inş akşamdan bu şekil park edip sabahtan bakıcaz.. ve paylaşcam eğer düzelmezse soğuycam arabadan varımı yoğumu yatırdım mazdaya inş sıkıntı geçer.. ama şu duracakken stop edecekmiş gibi silkelenmeye çözüm yok sanırım .

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Denedim sıcakken ama çok az kesildi vuruntu (sıcakken zaten çok az vuruntu yapıyodu o yüzden net olmadı durum).. durum şöyle durdun frene basıp N ye aldın akabinde frenden çektin el freni çektin sonra birdaha frene basıp P ye aldın ve stop ettin doğrusu bu olsa gerek... Deniycem inş akşamdan bu şekil park edip sabahtan bakıcaz.. ve paylaşcam eğer düzelmezse soğuycam arabadan varımı yoğumu yatırdım mazdaya inş sıkıntı geçer.. ama şu duracakken stop edecekmiş gibi silkelenmeye çözüm yok sanırım .
Deneyin... Ama geri vitese yağ gibi geçmesini beklemeyin benim gördüğüm genelde tüm AT araçlarda hissettiriyor en azından tork konvertörlüler böyle. Küt diye vurmasnın sebebi yukarıda bahsettiğim olay.

alpqla

Sessiz
audi a3 kullandım otomatik olarak bi tek onda çok çok azdı belirginlik ki araç 2007 idi :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şanzımanda sıkıntı falan yok, kafanızı bununla meşgul etmeyin, Skyactiv Power ın tadını çıkartın

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araci calistirdiginizda rolantinin dusmesini bekliyormusunuz?

alpqla

Sessiz
Evet bekliyorum her daim özellikle sabah sogukken yüksek oluyor.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Bir bilene danıştık (@okkko) aracı park ederken önce el freni sonra P ye almanız gerekiyor böylece aracın yükü el freninde kalacak. İlk çalıştırmada yük halinde olan şanzıman R ye geçerken bunu yapabiliyormuş her araçta yaşanan bir durummuş. Yükü el freninde bırakıp birde öyle deneyin.
Frene bastınız durdunuz el frenini çektiniz daha sonra P ye alınız olay bu.

aynen böyle yaparsan vuruntu çok az yada hiç olmaz. ben farklı şekilde denedim en sağlıklısı önce el frenini çekip sonra p ye alman

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet bekliyorum her daim özellikle sabah sogukken yüksek oluyor.
İlk çalıştırmada rölantinin yüksek ve sesli olmasına takılmayın bu motorun genetik yapısında var...

İki nokta önemli, vitesin yaptığı vuruntu ve stop edecek gibi olması. Serviste bunların üzerinde durmak gerekiyor bence...

Üst Alt