Mazda 3 BM Skyactiv Otomatik Vites Nasıl Park Edilir?

oak

Sessiz
Frene az bas, istop devreye girmesin? Bu istop dediğin ayakla ayarlanabilen birşey. Yani en azından ben öyle yapıyorum.

Olmadı ayarlayamıyorsan klimayı aç devreye girmesin :D

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Aslında çok yolu var da sorun şu; şehir içindesin, trafikte park ediyosun kalabalık bi caddede, 5 dakika işin var sonra gidip tekrar başka yere çekecesin, ordan tekrar başka bi yerden birini alacaksın, o sırada durup az geri yanaşman lazım mesela falan filan...

Bu hengamede aklınıza bu yöntemlerden birisi geliyosa yapabilirsiniz tabi :D.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Frene az bas, istop devreye girmesin? Bu istop dediğin ayakla ayarlanabilen birşey. Yani en azından ben öyle yapıyorum.

Olmadı ayarlayamıyorsan klimayı aç devreye girmesin :D

Frene az basarsam i-stop devreye girmiyor ama yük şanzumana binmemesi için vitesi boşa alıp el frenini çektiğim an i-stop devreye giriyor. Bu sefer vitesi P ye almak için araç tekrar çalışıyor , p ye alıyorum normal stop ediyorum. Yani bunun çözümü yok her park etmek istediğimde araç 2 defa stop ediyor. 1. si N konumunda el freni çekince kendiliğinden i-stop, 2. si ise p ye aldıktan sonra benim tuşa basarak tamamen stop etmem.

ibrahimdd

Sessiz
Araç Markası
2015-Mazda3 skyactiv
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aslında çok yolu var da sorun şu; şehir içindesin, trafikte park ediyosun kalabalık bi caddede, 5 dakika işin var sonra gidip tekrar başka yere çekecesin, ordan tekrar başka bi yerden birini alacaksın, o sırada durup az geri yanaşman lazım mesela falan filan...

Bu hengamede aklınıza bu yöntemlerden birisi geliyosa yapabilirsiniz tabi :D.

Hocam aslında çok yolu yok. Sadece 2 tane çözümü var:
1.si klima açık olacak(ya da fan son seviyede)
2.si tekerlekler düz konumda olmayacak. Haricinde belki başka çözüm vardır diye konu açtım ancak başka çözüm yolu yok sanırım. Teşekkürler

QBli

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
Mazda'nın yüzlerce mühendisi çalışmış ve Park etmeyi kılavuza yazmışlar. Mazda 3 kullanma kılavuzu sayfa 4-12 Motorun Kapatılması: "Otomatik Şanzıman Motoru durdurmak için Vites kolunu P konumuna getiriniz ve el frenini çekiniz. Motoru durdurmak için çalıştırma düğmesini kapalı konuma alınız" diyor. Başka bir ekstra işleme lüzum yoktur.
I Stop un motor durdurmadan önce devreye girmesinde ise yukarıdaki park etme prosedürünü aynen uygulayın, arabadan inin inerken ikaz sesi gelecektir aldırış etmeyin ve kapıyı kilitleyin. Yani arabayı yeniden çalıştırmak için uğraşmayın, kapıyı kilitleyince her şey normal olacaktır. Sağlıcakla kalın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda'nın yüzlerce mühendisi çalışmış ve Park etmeyi kılavuza yazmışlar. Mazda 3 kullanma kılavuzu sayfa 4-12 Motorun Kapatılması: "Otomatik Şanzıman Motoru durdurmak için Vites kolunu P konumuna getiriniz ve el frenini çekiniz. Motoru durdurmak için çalıştırma düğmesini kapalı konuma alınız" diyor. Başka bir ekstra işleme lüzum yoktur.
I Stop un motor durdurmadan önce devreye girmesinde ise yukarıdaki park etme prosedürünü aynen uygulayın, arabadan inin inerken ikaz sesi gelecektir aldırış etmeyin ve kapıyı kilitleyin. Yani arabayı yeniden çalıştırmak için uğraşmayın, kapıyı kilitleyince her şey normal olacaktır. Sağlıcakla kalın.

Yüzlerce Mühendisin koymuş olduğu o ikaz sesine neden aldırış etmiyoruz abi?? :) Bir de; vites kolunu P'ye getirmeden önce el frenini çekersek, şanzıman kilidine hiç yük binmemiş olur... ;)

QBli

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
İkaz sesi farlar açık kaldığı için, kilitleyince farlar da sönüyor. Şanzımana yük bindirmemek işi eski dönemlerden kalma bir şehir efsanesi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İkaz sesi farlar açık kaldığı için, kilitleyince farlar da sönüyor. Şanzımana yük bindirmemek işi eski dönemlerden kalma bir şehir efsanesi.
Aracı hafif rampada bırak abi ve el frenini çekmeden kolu P'ye al ve ayağını frenden çek... Arabanın şanzıman kilidine bindiğini hissedeceksin ki, o durumu ben aracıma her seferinde yaşatmak istemem... ;) İsteyen efsane der yaşatır, isteyen tedbir alır kilit uzun ömürlü olur, tercih kendilerinin.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Araci aldigim ilk bir iki hafta sikinti yasadim ama sonra alistim, tekerler saga sola donuk oldu mu sikinti olmuyor

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bence şehir efsanesi değil. Bunu bir çok kez denedik. El frenini çekmeden P'ye alıp, sonra el frenini çekersek, ilk hareket etmede şanzıman kilidinden gelen sesle birlikte yükün nerede kaldığı anlaşılabiliyor.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Start-stop olayından hazzetmeyen biri olarak mazdanın i-stop'unu başarılı buluyorum zira ayağınızı fren pedalından oynattığınız anda motor aktif olmaya başlıyor ve gaza ayağınızı koyduğunuzda motor hiç durmamış gibi devam edebiliyorsunuz. Kısacası hissetmiyorsunuz.

Park olayına gelirsek, pek çok arkadaşın da işaret ettiği üzere eğimli yerde park konumuna alarak park ettikten sonra vites mandalına sonuna kadar bassarak park konumundan çıkarsanız bile kutudan küçük bir kanırtma sesi duyuyorsunuz. Bu olayın mekanik bir zararı var mıdır yok mudur bilemiyorum ancak yine de tosunumun ciğerlerinden gelen bu öksürük sesini duymak istemem.

Konuda bahsedilen sorunla ilgili naçizane söyleyebileceklerim: Fren pedalına ihtiyaca göre basmayı alışkanlık haline getirmek. Bununla beraber durduğunuz anda kemerinizi çözerseniz i-stop devre dışı kalacaktır sonrasında "N -> EL F. -> P" olayını yapabilrisiniz.

Aşağıdaki video'larda doğrudan parka alındığında kilitlkenen mekanizmayı görebilirsiniz. Eğimli yerde park sırasında kanırtan şey de o dişliye giren tırnak oluyor ki ikinci video'daki dayı da bu olaydan bahsediyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Start-stop olayından hazzetmeyen biri olarak mazdanın i-stop'unu başarılı buluyorum zira ayağınızı fren pedalından oynattığınız anda motor aktif olmaya başlıyor ve gaza ayağınızı koyduğunuzda motor hiç durmamış gibi devam edebiliyorsunuz. Kısacası hissetmiyorsunuz.

Park olayına gelirsek, pek çok arkadaşın da işaret ettiği üzere eğimli yerde park konumuna alarak park ettikten sonra vites mandalına sonuna kadar bassarak park konumundan çıkarsanız bile kutudan küçük bir kanırtma sesi duyuyorsunuz. Bu olayın mekanik bir zararı var mıdır yok mudur bilemiyorum ancak yine de tosunumun ciğerlerinden gelen bu öksürük sesini duymak istemem.

Konuda bahsedilen sorunla ilgili naçizane söyleyebileceklerim: Fren pedalına ihtiyaca göre basmayı alışkanlık haline getirmek. Bununla beraber durduğunuz anda kemerinizi çözerseniz i-stop devre dışı kalacaktır sonrasında "N -> EL F. -> P" olayını yapabilrisiniz.

Aşağıdaki video'larda doğrudan parka alındığında kilitlkenen mekanizmayı görebilirsiniz. Eğimli yerde park sırasında kanırtan şey de o dişliye giren tırnak oluyor ki ikinci video'daki dayı da bu olaydan bahsediyor.

Güzel bilgiler :harika:

Üst Alt