Mazda 3 BM Skyactiv LPG

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bence'de skyactive motorda lpg'ye gerek yok. yaklaşık 1 aydır şehir içi sakin kullanmaya başladım, yakıt tüketimi 9.4'den 8.3'e düştü buda 34-36 kuruş yapar daha ne olsun. birçok 1.4 benzinli arabadan az yakıyor.
Tabiki bakis acisi kimine gore 50kurus ideal deger kimine gire 30kurus bide su var niye daha az yakmasin

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir kaç haftadır Ford Kuga'yı araştırıyorum... 1.5 litre motora 7 bin liraya Prins marka sıvı sistem lpg montajı yaptıran iki kişiye rastladım... Çok kilometre yaptıkları için bu sistemi montaj yaptırmışlar ve gayet memnunlar.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
sene başında arkadaşım benim arabanın modelini alıp istanbulda kendi tiguanına vialle sıvı lpg montajı yapan ustaya uyumlu mu diye sordurmuştu listede yok demiş. ama avrupa'da yapılıyor galiba.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
sene başında arkadaşım benim arabanın modelini alıp istanbulda kendi tiguanına vialle sıvı lpg montajı yapan ustaya uyumlu mu diye sordurmuştu listede yok demiş. ama avrupa'da yapılıyor galiba.
Lavota sky3 icin uyumlu listede var demisti ama bu normal sirali sistem icin gecerli.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
aşağıdaki prins direk enjeksiyonlu sistem skyactive motorlara uyumlu. aracın kendi enjektörlerini kullanıyormuş ve manifold delinmiyormuş fiyatıda 2200 euro civarı. yılda 30.000 km ve üstü yapıyorsan takılabilir bence.

Direct LiquiMax Sistemi - Prins

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
birde aşağıdaki uzman görüşü varmış.

Merhaba,
Mazda CX5 için LPG dönüşümü mümkün müdür? Hangi markayı tavsiye edersiniz?
Teşekkür ederim.
Uzman Görüşü

Merhaba Hakan Bey,
Aracınız 2.0 çok nokta enjeksiyona sahip motorlardan ise gözü kapalı montaj yaptırabilirsiniz.
Fakat sonraki varyasyon olan CX-5 facelift 2.0i ya da 2.5i modeli ise direkt enjeksiyon teknolojisine ve Euro VI emisyon standartlarına sahiptir. Prins Direct LiquiMax-2.0 kitleri ile SKYACTIV-G motorlara montaj yapılabilmektedir. Fiyat olarak 2250 Euro civarındadır. Orijinal benzin enjektörleri kullanılarak basınç pompası yardımı ile sıvı lpg yanma odasına püskürtülür. Araç ilk çalışmadan, motor stop edilene kadar LPG kullanır. Bu sayede performans ve tasarruf en üst seviyede olur. Ayrıca takılacak sisteme elektronik Valve Care Sistemi'de dahildir.
Konu ile ilgili Prins distribütöründen detaylı bilgi almanız önerilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
burada'da herhalde Türkiye'nin ilk gazlı cx-5'i var. facebook'um olmadığı için detaylı bakamadım. montajı yaptıran vatandaş ile irtibata geçip sormak lazım memnun mu acaba.

Prins Lpg - Istanbul Ankara Kayseri Bölg.Distribütörü - Chronik | Facebook

Forum adına; linkteki CX-5 sahibi Coşkun Bey ile Mazda Garaj adına görüştüm, sağolsun vakit ayırıp sorularıma tek tek yanıt verdi...

Özel sipariş ile Prins firmasına getirttiklerini, yıllık 25-30 bin kilometre kullanımının olduğunu, sistemi amorti etme süresinin düşük olmasından dolayı skyactiv motora lpg montajı yaptırmak istediklerini daha doğrusu yaptırdıklarını, sistemin enjektörlerine doğrudan lpg gönderilerek çalıştığını, sistemin benzin ile irtibatının olmadığını, benzin ile lpg arasında bariz güç kaybı farkının olmadığını, fiyat olarak günümüz şartlarında 7 bin Tl'ye montaj işleminin yapıldığını, Prins firmasının CX-5 yani skyactiv motor için özel olarak üretmiş olduğu kit sipariş edilerek montajlandığını, genel anlamda memnun olduğunu belirtti.

Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Forum adına; linkteki CX-5 sahibi Coşkun Bey ile Mazda Garaj adına görüştüm, sağolsun vakit ayırıp sorularıma tek tek yanıt verdi...

Özel sipariş ile Prins firmasına getirttiklerini, yıllık 25-30 bin kilometre kullanımının olduğunu, sistemi amorti etme süresinin düşük olmasından dolayı skyactiv motora lpg montajı yaptırmak istediklerini daha doğrusu yaptırdıklarını, sistemin enjektörlerine doğrudan lpg gönderilerek çalıştığını, sistemin benzin ile irtibatının olmadığını, benzin ile lpg arasında bariz güç kaybı farkının olmadığını, fiyat olarak günümüz şartlarında 7 bin Tl'ye montaj işleminin yapıldığını, Prins firmasının CX-5 yani skyactiv motor için özel olarak üretmiş olduğu kit sipariş edilerek montajlandığını, genel anlamda memnun olduğunu belirtti.

Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.

vallahi hiç aklıma gelmezdi lpg taktıran kişiye ulaşıp forumdaki herkezi bilgilendirebileceğin. emeğin için ayrıca teşekkür ederim. abi bide yakıtı ne kadar, arıza ışığı yakıyor mu diye sorsaydın keşke. ben arabayı 18 ay önce 58 bin km de aldım şimdi 95 bin oldu. son 3 aydır'da her gün kullanıyorum artık. bu gidişle yıllık 20-25 bin km olacak gibi. şu an ş.içi 38-39 kuruş yakıyor. lpg'de %50 tasarruftan söz ediliyor buda 19-20 kuruş yapar sorunsuz bir sistem ise ciddi ciddi taktırabilirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
vallahi hiç aklıma gelmezdi lpg taktıran kişiye ulaşıp forumdaki herkezi bilgilendirebileceğin. emeğin için ayrıca teşekkür ederim. abi bide yakıtı ne kadar, arıza ışığı yakıyor mu diye sorsaydın keşke. ben arabayı 18 ay önce 58 bin km de aldım şimdi 95 bin oldu. son 3 aydır'da her gün kullanıyorum artık. bu gidişle yıllık 20-25 bin km olacak gibi. şu an ş.içi 38-39 kuruş yakıyor. lpg'de %50 tasarruftan söz ediliyor buda 19-20 kuruş yapar sorunsuz bir sistem ise ciddi ciddi taktırabilirim.
Forumun temel felsefelerinden birisi her şartta faydalı olmak, dua almak, sonuca faydalı etki etmek. :) Bunu başarabiliyorsak ne mutlu bizlere. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bilgilendirme için teşekkürler Veli abi. 7 bin tl bana çok uçuk bir rakam geldi sanırım çok yaygın olmamasını fırsata çeviriyorlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Nasıl mazda tok satıcı modunda ise, ona özel yapılan lpg kitinin de aşağı kalır yanı olmamalı di mi? :)

Evet fiyat fazla bence de ama 30 bin kilometre kullanım için değer.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
az önce cx-5 e lpg taktıran kişi ile görüştüm. gayet memnun. hiç arıza ışığı vs yakmamış çekişi fark etmedi yaklaşık %50 tasarrufu varmış iyiki taktırmışım diyor. tank kapasitesi 74 litre standart 65 litre alsa 146 liraya dolar %50 tasarrufla 800-850 km şehir içi yol yapar şuan 240liraya 600 km gidiyor. ben 18 ayda 42 bin km yapmışım bu durumda 7.000 tl yaklaşık 24 ayda kendini amorti ediyor. motora hiç müdahale yok gibi, sistem sadece arabanın kendi enjektörlerine benzin yerine sıvılaştırılmış lpg gönderiyor bu durum sübaplarda erime yaparmı açıkçası bilgim yok. belki bugün prins servisi olan arkadaşıma uğrarım daha detaylı bilgi sahibi oluruz. TSI motorlu tiguanı olan arkadaşım 2 yıl buna benzer sistemi kullandı ve çok memnundu. daha sonra A4 aldı aynı sistemi onada bağlattı kullanıyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
az önce cx-5 e lpg taktıran kişi ile görüştüm. gayet memnun. hiç arıza ışığı vs yakmamış çekişi fark etmedi yaklaşık %50 tasarrufu varmış iyiki taktırmışım diyor. tank kapasitesi 74 litre standart 65 litre alsa 146 liraya dolar %50 tasarrufla 800-850 km şehir içi yol yapar şuan 240liraya 600 km gidiyor. ben 18 ayda 42 bin km yapmışım bu durumda 7.000 tl yaklaşık 24 ayda kendini amorti ediyor. motora hiç müdahale yok gibi, sistem sadece arabanın kendi enjektörlerine benzin yerine sıvılaştırılmış lpg gönderiyor bu durum sübaplarda erime yaparmı açıkçası bilgim yok. belki bugün prins servisi olan arkadaşıma uğrarım daha detaylı bilgi sahibi oluruz. TSI motorlu tiguanı olan arkadaşım 2 yıl buna benzer sistemi kullandı ve çok memnundu. daha sonra A4 aldı aynı sistemi onada bağlattı kullanıyor.
18 ayda 42 bin km ciddi bir rakam bence taktırın ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun güzelliği hatırına güncelleme yapalım. :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Murat o lpg li Cx5 ile tanışma imkanı olursa git konuş bir ara, yorumlarını al
ben bi ara cx-5 e lpg taktırmayı düşünmüştüm o ara veli abi bu ilandaki cx-5 sahibine ulaşmıştı bana telefonunu verdi, görüştüğümde lpg'den çok memnunum yakıt %50 düştü performans vs. çok güzel demişti. şimdi neden satıyor bilemiyorum.
bu arada benim lpg'ci arkadaş 2-3 ay içinde sıvı lpg sistemlerinin fiyatları 3'te 1 kadar düşecek dedi. niyetin olsaydı bekle derdim dedi. takırmayı düşünen varsa bence beklesin. 7000 lik sistem 5000'e falan gelicekmiş.

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...ve-g-power-4x4-benzin-pluslpg-369487844/detay

usayak

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Merhaba arkadaşlar konu biraz eskimiş ama bende 2015 model cx5 e lpg taktırmak istiyorum. Bu arkadaş kiti nerede taktırmış bilen var mı arayıp konuşan arkadaşlardan ? Ya da bu konuda tavsiyesi olan varsa sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar konu biraz eskimiş ama bende 2015 model cx5 e lpg taktırmak istiyorum. Bu arkadaş kiti nerede taktırmış bilen var mı arayıp konuşan arkadaşlardan ? Ya da bu konuda tavsiyesi olan varsa sevinirim.
Bulunduğun yerdeki Prins bayisi ile irtibata geçin hocam, size yardımcı olacaklardır. Gelişmeleri de paylaşırsanız başkaları için ışık tutmuş oluruz.

usayak

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Bulunduğun yerdeki Prins bayisi ile irtibata geçin hocam, size yardımcı olacaklardır. Gelişmeleri de paylaşırsanız başkaları için ışık tutmuş oluruz.

Eskişehir'deki ustalar hakkında olumsuz yorumlar duydum. Ankara'da kayra otogaz sanırım henüz takmamış skyactiv motora şuan kit test aşamasında dedi fakat ayın ortasında bir daha görüşelim dedi haber bekliyorum. Bir ayağımız İzmir'de olduğu için İzmirde Yusuf Koparan ustayla görüştüm takarız dedi fiyat olarakda 8.5 bin istedi prins için. Lovato da takabileceğini söyledi fakat lovato başka bayilere sorduğumda uygun kit yok dediler şüpheye düştüm. Bu arkadaş nerede taktırmış o yüzden merak ettim. Büyük ihtimalle yaza kadar taktıracağım mümkün mertebe fotoğraflayıp gelişmeleri burada paylaşacağım

Üst Alt