Mazda 3 BM Skyactiv Durum Çubuğuna Tarih Ekleme

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
Herkese Merhabalar,

Mazda 3 SkyActive (2014 Sonrası) infotaintment sisteminde tarih gösterecek bir menü ararsanız aramayın bulamazsınız. Bu kadar güzel bir sistemde tarih niye koymamışlar anlamadım. Neyse ki işletim sistemi Linux olunca birileri benden önce davranıp çözmüş.

Öncelikle başlamadan bahsetmem gereken birinci konu, bu paylaşım yurt dışındaki bir forumda yapıldı. Yani hiç bir şekilde beni bağlamıyor. Onu baştan belirtmek isterim. Ben sadece o konuda anlatılanları Türkçe olarak paylaşacağım. Tüm sorumluluk size aittir. Ayrıca bu konunun aynısını kendi blogumda da paylaştım (Tunahan Altıntop - Mazda 3 Durum Çubuğuna Tarih Eklemek). Doğması muhtemel teknik, idari ve hukuki işlemlerden mazdagaraj ve şahsım mesul değildir bunu ısrarla belirtmekte fayda var.

Bahsetmem gereken diğer konu, yurt dışında paylaşılan orijinal gönderide araç versiyonları, v55 üzeri tavsiye edilmiştir. Onun için başlamadan araç versiyonunuzu kontrol ediniz. Ben, ilk olarak aracımın versiyonu 56.00.511A iken kurdum kullandım. Daha sonra versiyonu 56.00.513B’ye yükselttim tekrar kurdum. Yani farklı iki versiyonda test etmiş oldum.

Evet başlayalım; Önce hazırlıkları yapacağız. Aşağıda maddeler halinde belirttiğim hazırlıkların harfiyen yapılması gerekmektedir. İndirme bağlantılarında bilerek şifreli bağlantı linkleri kullandım. Her maddede şifreleri parantez içerisinde veriyorum.
  1. Windows işletim sistemli bir bilgisayarı elimize alıyoruz.
  2. MEGA adresinden kurulum içeriğini indiriyoruz. Sağ üst köşede zip olarak indir. (!PZasgUmgI3gdxrGdpKPIRg).
  3. Bir tane yine FAT32 formatında USB bellek ediniyoruz. Bunun boyutu önemli değil 1GB bile olsa işinizi görecektir.
İşlemlere Başlayalım:
  • İndirdiğimiz zip dosyasını arşivden çıkarıyoruz. Install klasörünün içindekileri (klasörü değil) USB belleğimizin içerisine kopyalıyoruz.
  • USB bellekle birlikte araca gidiyoruz. Start/Stop tuşuna bir kere basıyoruz. Multimedya sistemi açıldıktan sonra USB belleği takıyoruz ve içindeki scriptlerin çalışmasını bekliyoruz. Çalışıp bittikten sonra ekrana uyarı gelecek ve multimedya sistemi yeniden başlayacaktır. Yeniden başlatılmazsa, 10 saniye boyunca Mute + Nav + Back tuş kombinasyonuna basılı tutarak kendinizde başlatabilirsiniz. Bu aşamada USB belleği çıkartıyoruz.
  • Kurulum bitti bu kadar :)
Bir sonraki açılışta durum çubuğunun sağ tarafının değiştiğini göreceksiniz. Artık durum çubuğunda tarih gösteriliyor. Aşağıda bendeki görüntüyü paylaşıyorum.
image.img
Gelelim bir başka konuya diyelimki aracınızı fabrika ayarlarına döndüreceksiniz veya versiyonunu güncelleyeceksiniz. Her ihtimale karşı kurmuş olduğunuz bu ilave scriptleri kaldırmanız yararınıza olacaktır. Bunun içinde aşağıdaki adımları uyguluyoruz.
  • MEGA adresinden kurulum içeriğini indiriyoruz. Sağ üst köşede zip olarak indir. (!B6P-Xxo3eXwKyfLqTc82jQ).
  • Bir tane FAT32 formatında USB bellek ediniyoruz. Bunun boyutu önemli değil 1GB bile olsa işinizi görecektir.
  • İndirdiğimiz zip dosyasını arşivden çıkarıyoruz. Uninstall klasörünün içindekileri (klasörü değil) USB belleğimizin içerisine kopyalıyoruz.
  • USB bellekle birlikte araca gidiyoruz. Start/Stop tuşuna bir kere basıyoruz. Multimedya sistemi açıldıktan sonra USB belleği takıyoruz ve içindeki scriptlerin çalışmasını bekliyoruz. Çalışıp bittikten sonra ekrana uyarı gelecek ve multimedya sistemi yeniden başlayacaktır. Yeniden başlatılmazsa, 10 saniye boyunca Mute + Nav + Back tuş kombinasyonuna basılı tutarak kendinizde başlatabilirsiniz. Bu aşamada USB belleği çıkartıyoruz.
  • Kurmuş olduğunuz tarih eklentisini kaldırdınız geçmiş olsun :)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Teşekkürler 2020 yılında bizde bunu yaparız artık :rolleyes:

nanotek87

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merhabalar ;

Bu değerli paylaşımınız için bir kez daha teşekkürler. Mazda 3 SkyActive 2015 Refleks sedan model aracımı alalı 2 hafta oldu. Hem aracımızı tanımak hem de aracımıza yeni özellikler katmak adına çok önemli bir paylaşım olmuş. Yukarıda tüm işlem adımlarını çok detaylı bir şekilde anlatmışsınız. Bende sizin anlattığınız işlem adımlarını sırası ile yerine getirdim ve sıcağı sıcağına da paylaşıyorum. Benim aracımın sağ üst köşesinde de artık tarih bilgisi yer alıyor. Böylesi bir işlemi ilk kez yaptığım için ve yeni bir mazda 3 kullanıcısı olduğum için kafamda ki tek soru sizin yükleme yaptığınız sistemininizin 56.00.511A ve 56.00.513B olması benim aracımın versiyonunun ise 56.00.512A olmasıydı. Böylelikle 56.00.511A, 56.00.513B ve 56.00.512A sistem versiyonlarında bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde çalıştığı test edilmiş oldu. Aşağıda da benim yaptığım uygulamaya yönelik fotoğrafları görebilirsiniz. Tekrardan paylaşımınız için teşekkürler.

P_20160831_225649.jpg

Resim 1 : Program yüklenen versiyon sürüm bilgisi ( Sağ üst köşede sadece saat bilgisi yer almakta )

P_20160831_225907.jpg

Resim 2 : Program yüklerken işlem adımları ( Yükleme yaparken 3-4 adet pencere çıkıyor hepsine OK diyoruz )

P_20160831_230110.jpg

Resim 3 : Program yükledikten sonra sağ üst köşede yer alan tarih bilgisi

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhabalar ;

Bu değerli paylaşımınız için bir kez daha teşekkürler. Mazda 3 SkyActive 2015 Refleks sedan model aracımı alalı 2 hafta oldu. Hem aracımızı tanımak hem de aracımıza yeni özellikler katmak adına çok önemli bir paylaşım olmuş. Yukarıda tüm işlem adımlarını çok detaylı bir şekilde anlatmışsınız. Bende sizin anlattığınız işlem adımlarını sırası ile yerine getirdim ve sıcağı sıcağına da paylaşıyorum. Benim aracımın sağ üst köşesinde de artık tarih bilgisi yer alıyor. Böylesi bir işlemi ilk kez yaptığım için ve yeni bir mazda 3 kullanıcısı olduğum için kafamda ki tek soru sizin yükleme yaptığınız sistemininizin 56.00.511A ve 56.00.513B olması benim aracımın versiyonunun ise 56.00.512A olmasıydı. Böylelikle 56.00.511A, 56.00.513B ve 56.00.512A sistem versiyonlarında bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde çalıştığı test edilmiş oldu. Aşağıda da benim yaptığım uygulamaya yönelik fotoğrafları görebilirsiniz. Tekrardan paylaşımınız için teşekkürler.

Elinize sağlık güle güle kazasız günlerde kullanın inşallah.

Üst Alt