Mazda 3 BL (2009-13) Toyo J48 Lastiklere Veda, Nokian´a Merhaba.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bende önümüzdeki yaz petlas velox pt741 almayı düşünüyorum.Bunu kullanan bilen var mı acaba?
205/55/16
Petlas hamurundan mıdır bilemeyeceğim kışlıkları 2 kışta sertleşti. Yağmurlu zeminde bazen iyi bazen çok kötü davranıyor. Bu dengesizliği yüzünden nokian wr-d4 e geçeceğim bu kış.

Ben de konuyu açan Özgür arkadaşımıza lastik izlenimini sormak istiyorum. Nokian Line serisi nasıl? Michelin Energy Saver artık bana kabak tadı vermeye başladı. 1.5 senelik olmasına rağmen abs yi sokuyor devreye. 195-65-15 mi alayım yoksa 205-55-16 jant alıp kışlık ve yazlık jantları ayırayım mı? 10 mm lik taban artışının getireceği yol tutuşu hisseder miyim, psikolojik mi kalır? Continentla ContiPremiumContact5, Michelin Premacy 3 ve sadece fiyat yüzünden Nokian Line serisi arasında kalıyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Petlas yerli malı ama maalesef tavsiye etmiyorum Emrullah hocam, Mutlu da belirtmiş zaten güvende hissetmem ben şahsen.

Mutlu Nokian kışlıkta zaten dünya lideri bu konunun uzmanı, yazlık lastiklerde de son dönemde epey yol katettiler, diğerlerinin seviyesine geldiler mi bilmem ama Özgür de dahil olmak üzere kullananlar çok memnun. Eğer maddi durum uygunsa çift jant yapabilirsin hatta çok iyi olur bence

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Petlas yerli malı ama maalesef tavsiye etmiyorum Emrullah hocam, Mutlu da belirtmiş zaten güvende hissetmem ben şahsen.

Mutlu Nokian kışlıkta zaten dünya lideri bu konunun uzmanı, yazlık lastiklerde de son dönemde epey yol katettiler, diğerlerinin seviyesine geldiler mi bilmem ama Özgür de dahil olmak üzere kullananlar çok memnun. Eğer maddi durum uygunsa çift jant yapabilirsin hatta çok iyi olur bence

Finlandiya'nın yazına uygun ürettiklerinden Türkiye'nin sıcağına dayanamadığını, 2-3 sene sonra parçalanarak ömrünü doldurduğunu okudum forumlarda Bülent abi bu nedenle ikilemdeyim. ContiPremiumContact5 çoğu testte lider yazlıkta. Şimdilik ibre o yönde.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Conti kendini kanıtlamış bir marka zaten pişman etmez bence, zaten lastik ömrü bende 3 yılı geçmiyor ki, yaptığım km ile dişleri bitiriyoum, yumuşak hamurlu lastik her daim tercihim oluyor benim

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Petlas hamurundan mıdır bilemeyeceğim kışlıkları 2 kışta sertleşti. Yağmurlu zeminde bazen iyi bazen çok kötü davranıyor. Bu dengesizliği yüzünden nokian wr-d4 e geçeceğim bu kış.

Ben de konuyu açan Özgür arkadaşımıza lastik izlenimini sormak istiyorum. Nokian Line serisi nasıl? Michelin Energy Saver artık bana kabak tadı vermeye başladı. 1.5 senelik olmasına rağmen abs yi sokuyor devreye. 195-65-15 mi alayım yoksa 205-55-16 jant alıp kışlık ve yazlık jantları ayırayım mı? 10 mm lik taban artışının getireceği yol tutuşu hisseder miyim, psikolojik mi kalır? Continentla ContiPremiumContact5, Michelin Premacy 3 ve sadece fiyat yüzünden Nokian Line serisi arasında kalıyorum.

Evet Nokian Line serisini kullanmaya başlayalı tam bir yıl oldu. Lastikler 1 yıl önce takıldığında 38.156 km. de olan guzu şu an 46.687 km.de. 1 yılda toplamda 8.500 km. yapmışız. Hafta sonu lastiklerin fotosunu çekip 1 yıl sürede yapılan 8.500 km. sonrasındaki son durumlarını da canlı olarak görmüş oluruz.

Memnuniyetim yüksek seviyede.

Lastik ıslak zeminde gayet başarılı. Islak zeminli virajlardaki agresif dönüşlerimde toyolarda zaman zaman bilinen adıyla esp bizim guzulardaki dsc devreye giriyordu. 1 yıldır ıslak zeminde aynı agresiflikle döndüğüm virajlarda dsc devreye girmedi.

Kuru zemin performansı başarılı. Yumuşak bir lastik.

dipnot olarak şunu söyleyeyim. Toyo da kötü lastik değil. 2015 yılı Ocak ayında yağan karda kış lastiği olan arabaların araba kaydırdığı durup kalkamadıkları % 10-15 meyilli rampalarda ve Antakya Çevre yolunda bana mısın demeden duraklamadan kaydırmadan yoluna devam etti.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arabayla beraber kışlık petlas marka lastık gelmıstı.üç kış donemı boyunca kullandım.bu yılla beraber dorduncu kış olacak...acaba kışlık petlası kullanmaya devammı edeyım...yoksa bende nokıan kışlık mı alayım

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Buna ancak sen bilebilirsin. Lastiğin durumu, yoldaki tepkileri, vs... Bendeki petlasları da 3. kışında kullanmamaya karar verdim, çünkü ıslak zemin performansından memnun değilim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arabayla beraber kışlık petlas marka lastık gelmıstı.üç kış donemı boyunca kullandım.bu yılla beraber dorduncu kış olacak...acaba kışlık petlası kullanmaya devammı edeyım...yoksa bende nokıan kışlık mı alayım
Maddiyat sıkıntılı değilse kesinlikle Nokian al, Petlastan 4. yılında artık hiç birşey beklememek lazım

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Nokian kullanalı 10 bin km yi aştım...Bendeki modeli z line 225-40-18 üzerindeki aşınma numaratörleri 8 den 7 ye inmiş geçen gün çapraz değişim yaptım zline hakkında konu açmıştım burdada belirtmekte fayda var aynı kalitedeki diğer lastiklere daha fazla para ödemeyin frenleme yağmurlu havalardaki güven veren üstün yol tutuşu yüksek hızlardaki viraj kabiliyeti oldukça iyi seviyede ve lastiğin kauçuk miktarı hamur yapısı süspansiyon konfor olarakta iyi 40 yanak aldıktan sonra heralde jant üstünde gider gibi hissederim demiştim ama nerdeyse %10 luk bir salınım farkı dışında bişey hissetmedim @Kırmızı Ruhum ertan abi de kullanıp ciddi bir fark hissedemediğini belirtti... @maytalman52 Harunun yoğun ısrarı üzerine nokian almıştım iykide almışım...Aklım dunlopta idi....Hangi grupta ürün malzeme olursa olsun reklamda çok oynayan değil de bu şekilde duyulmamış fakat en az reklamlarda sıkca gördüğümüz ürünler ayarındaki mamülleri tespit edip kullanmak gerek nokian lastikte bu markalardan bir tanesi....

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
benimde toyolardan kurtulmam gerek acilen hemde

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Nokian 195/65 R15 91T WR D3 Kış Lastiği (Üretim Yılı: 2016) Fiyatı
Nokian 195/65 R15 91T WR D4 Kış Lastiği (Üretim Yılı: 2016) Fiyatı
bulent ıkı tane var hangısını alayım...arada fıyat farkı cok az...ıkısıde aynı ozellıkte dedıl mı..lastık desen sekıllerı farklı mı bunların
ben D3 ün desenini çok beğeniyorum, kış lastiği olmasına rağmen gayet konforlu, kullandım 1 yıl çok memnundum, hem fiyatı da daha uygun D3 modelini almanı tavsiye ederim

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Buna ancak sen bilebilirsin. Lastiğin durumu, yoldaki tepkileri, vs... Bendeki petlasları da 3. kışında kullanmamaya karar verdim, çünkü ıslak zemin performansından memnun değilim.
ben kışlık petlaslar 2013 uretımı sanırım...çünkü 2013 yılında kısın taktım ben arabaya..bu yıl 4.yılı olacak petlası kullanmamın

ben D3 ün desenini çok beğeniyorum, kış lastiği olmasına rağmen gayet konforlu, kullandım 1 yıl çok memnundum, hem fiyatı da daha uygun D3 modelini almanı tavsiye ederim
pekı nıye d3 ve d4 dıye ayırmışlar..bıraz desen farkıda var...aralarındakı fark ne.sadece fıyat farkı mı..ıkı desen hangı kıs sartlarına gore planlanmış acaba

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
pekı nıye d3 ve d4 dıye ayırmışlar..bıraz desen farkıda var...aralarındakı fark ne.sadece fıyat farkı mı..ıkı desen hangı kıs sartlarına gore planlanmış acaba
Çok detay bilmiyorum ama her marka farklı iklim ve yol koşulları için farklı model ve desen üretebiliyor bir takım testlerden sonra, En belirgin farkı desen, D4 te güzel ve memnun kalırsın zaten, ikisi de çok iyi hocam al birini farketmez, ben D3 ten memnun kalmıştım o bakımdan D3 ü önerdim

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Performansta iyileştirmeler var. Arada 8 tl var, değmez d3 almaya. Ben de aynısını aldım d4 ün. 9 taksitle.

Üst Alt