Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Vites Özellikleri

maytalman52

Katılımcı
Bilindigi gibi Skyactive Otomatik 6 ileri vites olarak çıktı. Ancak benim merak ettiğim şey BL kasa da yani 2013 e kadar Otomatik 4 ileri vites mi? Eğer öyleyse neden 5 6 vites yapilmadi 2012 makyaj geçirdi ayrıca 2009 dan sonra yine motor şanzıman aynı mı eğer yakıt konusunda çok bir gelişme olmadıysa rakipler 6 ileri 7 ileri otomatik vites yapiyorken Mazda markasının hala 4 te kalma amacı neydi ? Kullanan veya bilgisi olanlardan nasiplenelim biraz :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben; bütün soruları tek bir kelimeye indirgemek istiyorum...

Sorunsuzluk... ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
zamanın teknolojısıne göre o zamanlar en sıkıntısız sanzıman 4muş 4 olmuş japonlar işlerinin piri ınsanlar sıkıntı çıkınca kendı hayatlarından vaz geçiyorlar

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
malum bende otomatık araba aldım sorularımı yazıyorum tecrubelı arkadaşların fıkırlerıne ıhtıyacım var
1- D konumunda ıken N konumuna alabılırmıyız N konumunda ıken D konumuna yada manuel konuma alabılırmıyız ?
2- durdugumuzda once P sonra el freni yada önce el frenı sonra P sıralaması varmı?
3- aşırı trafıkde mauele alıp 1 de gıtmek ne kadar mantıklı saglıklı ve tasarruflu?
4- ısıklarda beklerken N konumuna alalımmı almayalımmı napalım :D ?
5- otomatıkle [member=56]ezmocesteri[/member] (bulent) abiyi yeme sansım nedir ?

gun içinde baya bi soru ısaretı vardı aklımda ama şimdi sadece 5 tanesini hatırlıyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu sorularının hemen hepsinin cevabı çeşitli tarihlerde forumda yazıldı çizildi ama ben yine de bir kaç şey çiziktireyim;

1-Guzu seyir halinde iken kesinlikle D'den N'ye veya tam tersinin yapılması tavsiye edilmiyor. Aynı şekilde seyir halinde iken Manuel'e alman da sakıncalı diye biliyorum... Uzun ışık sürelerinde D'den N'ye alabilirsin, ayrıca N'den D'ye alıp yürümek istediğinde vitesi alırken mutlaka ayağın frende olsun...

2-Durduğunda Park ederken P'ye alıyorsun ama freni bırakmıyorsun ve el frenini çekiyorsun, sonra ayak frenini bırakıyorsun, böylelikle yük şanzıman kilidine binmemiş oluyor...

3-Otomatik vites aşırı trafik için düşünüldüğü için neden manuel'e alma ihtiyacı hissedilir çözemedim... Otomatikte devam...

4-Uzun ışık süresi varsa N'ye alabilirsin, D'ye alırken ayağın mutlaka frende olsun ama... Araç iniş aşağı giderken ekonomi vs. amaçlı kesinlikle N'ye alma...

5- O işleri AT şanzıman ile unut... :D Ayrıca; tavsiye etmem, Bülent'i yiyecek olursan midene oturma şansı var yağlı bir bünyeye sahip bayar seni...

:D

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
1,2,3,4,5 Veli Abinin Dediklerine Kulak Ver..6 Veli Abinin Dediklerini Unutma..

slash

Katılımcı
1. ve 2. nesilde kullanılan vites aynı, motorda aynı ama gaz tepkilerine daha hassas biraz geliştirilmişi denilebilir.

Otomatik viteste manuel modda 4 vites var, otomatik modda ise 4.5 vites var :) Örneğin seyir halinde manuel modda son viteste yani 4.vites giderken otomatiğe çekince motor sesinde ve gücünce vites büyümenin farkını çok rahat anlıyorsun ve anlık tüketiminde düşüş oluyor. Vitesi bir tık daha yükseltiyor ki bu bile insanı fazlasıyla rahatlatıyor.

Yakıt tasarrufu olarak otomatik mod çok daha uygun. 4 vites yetiyor mu vallahi etkilemiyor:) Zaten otomatik kullanıyorum . Şanzıman aralıkları geniş bu da daha çabuk ivmelenmeyi sağlıyor.

Çok tartışıldı skyactivlerde 6 otomatik vites aralıkları kısa tutulmuş , birkaç kez testte ettim ama çok ağır kalıyor kalkışta .Yakıt tasarrufu ve egzos emisyon değeri düşürmek için yapılmış ama hoşuma gitmedi ama bir gün sahip olmak isterim.

Sonuç olarak Kadir arkadaşımın dediği gibi Japonlar işlerine çok bağlı. O zamanın şartarıyla ( ki hala da geçerli çoğu araba eline su dökemez ) en dayanıklı sorunsuz motoru şanzımanı vs. vs... yapmışlar. Geçenlerde körfez köprüsünün çelik halatlarından biri kopunca orda çalışan japon bir mühendis durumdan kendini sorumlu tutarak intihar etmiş. Demem o ki biz millet olarak nasıl ki milletimize, şerefimize, namusumuza bağlıysak adamlarda işlerine o derece bağlı en iyisini yapıyorlar. İşim gereği farklı araçlar kullanıyorum. Mazdanın yol tutuşu , konfor, performans, iç- dış dizaynı gibisi yok hepsi boş geliyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bide bide bide vitesin yanindaki ufakdan bisey var o ne ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslinda konu yerini bulmusken sanzimanda kendi yagini kullanmak gerekiyor fark yaglarda sanziman gecislerinde sikayetci olan vardi gibi biseyler hatirliyorum ama kullanmamiz gereken yag ne?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Seyir halinde manuel e almanın bir zararı yoktur bence bilmiyorum ama Mazda mühendisi onu da düşünmüştür
Kadir beni yeme ihtimalin Gs nin Kadıköy'de galibiyet görme ihtimali gibi bir şey, imkansız değil tabi çok çalışmak lazım

slash

Katılımcı
Bide bide bide vitesin yanindaki ufakdan bisey var o ne ?

O küçük kapakta bildiğim kadarıyla viteste arıza durumunda geçici olarak müdahale edebilmek için bir işlevi var.

Şanzuman yağını geçende 50 bin bakımda değişecektim ama servisler 100 bin km' de değişmesi gerektiği yönünde çok ısrarcı. Bence ideali 60 bin veya 108 ay. Dexilla atf m-v servislerde bulunuyor.

Şanzuman yağı kapasietsi 7 lt. 2 seferde değişiyor . Tork konvertörlü olduğu için tam boşalmıyor. Tıpa açıldıktan ilk seferde eski yağın yaklaşık 3.5 lt' si dişliler arasında kaldığından % 50' si yenileniyor. 100-150 km kullanıldıktan sonra ikinci ilavede %75 i yenileniyor. Bazı yerler 2 kere değişim için yan çiziyorlar ama bence yağın tazeliği önemli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aslinda konu yerini bulmusken sanzimanda kendi yagini kullanmak gerekiyor fark yaglarda sanziman gecislerinde sikayetci olan vardi gibi biseyler hatirliyorum ama kullanmamiz gereken yag ne?

Forumumuzda o konu da var çok şükür, yeterki araştır, bul ve oku... ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kullanim kitabinda okudum D iken manuele alma yada tam tersini yapmanin bi sakincasi yokmus.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Freni biraktikdan sonra el freni cekilincr sonraki calistirmada vitesi d ye yada r ye alirken arac sarsiliyor vitesi n ye alip elfrenini cekip freni sonra birakmak daha saglik

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şanzımana yükün binmemesi için N'den sonra P'ye almak çok önemli. R'deysem bile önce N'ye alırım el frenini çekerim sonra P'ye alırım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bl makyajli kasa otomatik kullanicilarina bisey sorman gerekiyor kullanici kisiler ozelden telefon numarasini atarbilirmi?
Yaziya dokmek baya sikintili

maytalman52

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@kadir 2003-2013 Otmatik M3 lerin genel karakteristiği aynı sadece makyajlar da iyileştirmeler ve farkli güvenlik önlemleri var sen ne sorcaksın ha oni de baa :)

:::::Karadeniz Mazda:::::

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2. Vitesde baya bi dik rampada geri kaydirma yapmiyor.

Üst Alt