Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Hava Akış Metre Temizliği ve Yakıt Tüketimi...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.

Dizel Mazda 3 sahibi olarak aynı motoru kullanan araçların forumlarını da ara sıra ziyaret ediyorum. Hiç bir sorunum olmamasına rağmen sorun yazıp arıyorum, çıkan sonuçları okuyorum.. Değişik bir merak benim ki...
HDİ, TDCİ, D2 vs... İsimler farklı ama motorlarımız aynı bildiğiniz gibi. Çalıştığım iş yerimdeki araçların bakım ve onarımlarını da ben takip ediyorum araçlara olan merakım yüzünden o işler de bana kaldı. Sorun değil değişik şeyler öğreniyorum :) Geçen sene Fiesta da TDCİ bir aracın çekiş sorunu vardı, hava akış metre değişimi yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde de yine focus forumları gezerken hava akış metrenin ara sıra temizlenmesi gerektiği fazla kir bağlarsa parça değişimine gidildiği (parça fiyatını ben kontol etmedim ama 350-450 tl gibi rakamlardan bahsediyorlardı) ile ilgili yazılar okudum.

Ekranda gördüğüm şehir içi tüketimim 6,5-7 TL/100 km aralığında. (Sürekli ev-iş giderem 7 civarında geziniyor, mesafem kısa 4km.) Ekranda bu değerler yazda da 0,5 LT daha eksik doluyor depo testim.

Olaya direk ortadan dalmamak için giriş yaptım ama fazlada uzatmayayım. Benden önceki sahibinin sadece yetkili servis bakımı yaptığını biliyorum. Onun dışında ince işlerle uğraşmadığını düşündüğüm için hava filtresi ile turbo girişi arasındaki akış metreyi söktüm. Elektronik devre temizliğinde kullandığım kontak spreyi ile (yabancı forumlarda da bu veya IPV ile temizlenmesi tavsiye edilmiş) temizledim. Gözle görünür çok fazla toz yoktu. Hafif tozlanmış sadece, kurum kir birikintisi yoktu. Sprey ile temizleyip, filtreye de biraz hava tutup yerine taktım. (zaten bu hafta yağ ve filtreleri komple değişicem kendim)

Aracı çalıştırdım ekranda 6,4 LT yazan tüketim Bağcılar'dan Eminönü'ne sahilden trafiksiz yolda giderken 5.4 LT ye düştü. Ki İstanbul içinde 4 aydır hiç görmedim bu değeri. 6,4 yazdığında 6 litreye doluyordu depom.
Depoyu akşam doldurmuştum, 30 km gece e5 de 80 km sabit hızla trafiksiz eve geldiğimde 6,4 olan ortalamamın Bağcılar'dan Eminönü'ne kadar olan bu kadar mesafede düşmesi çok şaşırttı. Ekrandaki hata oranını düşsem hadi 1 litre değil 0,5 litre düşmüş olsun tüketimim ama araç dip gazda daha bi istekli gibi geliyor. Motor soğukken rolantide çalışmadaki titreme, özellikle ikinci vitese biraz erken atınca (hala alışamadım 1 ve 2 nin arasının fazla olmasına) silkeleme büyük ölçüde kayboldu. Depoyu 3 gün önce doldurduğumda ekranda 7.1 yazıyordu, pompada 6,4 litreye doldu.(280 km yol yapmıştım.) Şimdi 5.4 yazıyor hafta içi yağ değişiminden önce menzil 300 km civarı olunca yine doldururum depoyu . Pompadaki ortalamayı da yazarım o zaman. (Yağ ve filtre değişimi olmadan ölçmek istiyorum, bakımdan sonraki tüketimi ayrıca değerlendireceğim)

Bu hafta içi filtreleri ve yağı değişicem kısmetse, o zaman hava akış metreyi tekrar söküp hem sökümü hem de temizliği için fotoğraflar koymayı düşünüyorum. Temizlemeyi düşünen arkadaşlar için. Önceki aracım atmosferikti, ondaki boğaz kelebeği, rolanti motoru ve map sensörü temizliği gibi dizel araçlarımızda da hava akış metrelerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor sanırım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dün aracın bakımını yaptım. Yağ ve filtrelerin değişimi vs...

Hava akış metreyi tekrar söküp fotoğrafladım. Bu arada iki gün önce depoyu tekrar doldurdum. 5.5 Litre olarak pompa değerini aldım. Hava akış metreyi temizlemeden önce full depodan yine yakın menzil (280 km idi, bu sefer 360 kmde doldurdum) için 6,4 Litre ortalama tüketime dolmuştu.
Gittiğim mesafeler hemen hemen aynı. Belki biraz trafik azlığı olabilir %100 aynı demem mümkün değil ama tüketimde düşüş yaptığından şüphe yok.

Akış metre kırmızı pimli soketin takıldığı parça...

Yan dan 2 vida ile filtre kazanına bağlı. Sol tarafından esnek hortum ve kelepçe ile turboya gidiyor.
Yani sökmek için 1 kelepçe gevşetmek, 2 vida sökmek yeterli.

Temizlik için yağsız kontak spreyi kullanılmalı. Yağlı, wd40 vb ürünler üzerinde yağ birikintisi bırakıp toz tutmasına ve hasas olan tellerin işlevini yitirmesine sebep olabilir.

İlgilenen arkadaşlar için umarım faydalı olur..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Vay be bu kadar farkediyor mu, kuzu olsaydı direk akismetreye dalardım şimdi, teşekkürler bilgi için..temizlik yaparken kullandığınız ürünün görseli var mı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akışmetre konusunda aklıma genel olarak; küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk sözü gelir... :) Bu kadar küçük olup, devasa görev yüklenilen nadir parçalardan galiba... Temiz ve bakımlı tutmak gerekiyor, temizlik yaparken dikkat edin nazik bir parça özellikle eski teknolojiye sahip (626 gibi) akışmetrelerin piyasada bulunması küçük incir fidanı hediyesi ile birlikte oluyor... :) :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yağsız kontak spreyi olarak çeşitli markalar mevcut. Elektronikcilerden temin edebilirsiniz. Önemli olan yağsız olandan olması. Balata spreyine benzer bir kokusu var, ama balata spreyi kadar yoğun değil ve elektronik ürünlere özel ürün. Tercihen balata spreyi kullanmayın, elektronik ürünlerde başımı ağrıtmışlığı var balata spreyinin...

Ekli dosyalar

• 53151209405947428752.jpg
    53151209405947428752.jpg
    17.4 KB · Görüntüleme: 47
  • OA_1070180.jpg
    OA_1070180.jpg
    36.2 KB · Görüntüleme: 45
  • 198470709_tn30_0.jpg
    198470709_tn30_0.jpg
    6.6 KB · Görüntüleme: 45

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Masallah sanslisiniz kapali bi alaniniz var.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok şükür çalıştığım iş yeri ortalığı temiz bıraktığım sürece sorun etmiyor mesai saatleri dışında aracımla ilgilenmemi :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benide haberdar et cay servisi yaparim :-D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Estağfurullah...
Birlikte çay içeriz diyelim biz ona... :eek:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Ellerine sağlık, bu arada güzel bir paylaşım olmuş. Bu hava akış metre dizel araçlarda mi var yoksa benzinlide de var mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık, bu arada güzel bir paylaşım olmuş. Bu hava akış metre dizel araçlarda mi var yoksa benzinlide de var mı?
İki motor türünde de var hocam... Oradan geçen havanın kalitesini ve temizliğini ölçerek, motor içine ne kadar hava yakıt karışımı gidecek onu hesaplıyor... Kirli olursa farklı yani daha fazla yakıt yakıyor motor, temiz olursa daha az. Hiç çalışmıyorsa da; Allah ne verdiyse artık diyordur muhtemelen... :) :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
İki motor türünde de var hocam... Oradan geçen havanın kalitesini ve temizliğini ölçerek, motor içine ne kadar hava yakıt karışımı gidecek onu hesaplıyor... Kirli olursa farklı yani daha fazla yakıt yakıyor motor, temiz olursa daha az. Hiç çalışmıyorsa da; Allah ne verdiyse artık diyordur muhtemelen... :) :)

Hiç çalışmıyorsa nefesini tutuyordur

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@grafff
Turbolu araçlarda hava akış metre olarak, atmosferik araçlarda emme manifold basınç sensörü olarak bulunuyor genelde. Atmosferik araçlarda rolanti motoru, map veya maf sensörü ve boğaz kelebeği 3 lüsü temizlenir.
Eski aracımda her filtre değişiminde onları da söküp temizlerdim.. Rolanti dalgalanması ve dur kalklarda özellikle fark ederdi... Ama turboda başka bir dünya var.. Sensör kirlenmeye başlayınca yakıttaki artış da turbo oluyor :-D

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

3 lü olana hiç gerek yok.

Motip işinizi rahatlıkla görür. Size sadece yağsız kontak spreyi lazım.
Diğer oksit temizleyici, pas sökücü veya yağlı temizleme/yağlama ürünlerine ihtiyacınız yok.
Köger de aynı özellikte Motip te.. Ama kargo da girince daha pahalıya gelebilir. Ben elektronik malzemeleri, ve uydu ürünleri satan bir yerden 8 TL ye aldım. O şekilde temin etme şansınız var ise o yolu deneyin isterseniz.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bugün marşbiyelleri ve spoileri taktım mazda spoiler beraberinde birer bagaj amortisörleri göndermiş yani diyorki canım müşterim kullanıcım aracın aerodinamiği ve bagaj ağırlığı değişiklik göstereceğinden eskisinden daha yüksek basınçlı bu amortisörleri kullan :) mazda insanın kendini özel hissettrmesine sebep olan böyle bi marka işte :) velhasıl konuyu bağlarsak akabinde periyodik bakımınıda bizzat yaptım hava akışmetre ve turbo hortumunu söktüm içi simsiyah tortulaşmış yağ idi benzin ile akışmetreyi ve hortumu temizledim turbo girişini kağıt havlu ile temizledim hava ilede kurutup yerlerine monte ettim....Aracın yakıt tüketimi için yarın ölçüm yaparım....İlk tespit ettiğim arac daha kararlı gaz yiyor daha tepkisel yarım debriyajda gazı iyi ayarlayamadığımda silkeleme yapıyordu o yok oldu aracın kalkışları daha soft oldu...Vites gecişleride daha hoş bi kıvama girdi pamuk gibi derlerya tabiri caizse öyle bişey oldu....Küçücük parça aracın sürüş konforunu meğer ne kadar etkiliyormuş bu konunun açılması çok yerinde olmuş bizlerede vesile oldu emeği gecenlere teşekkürler...Ciddi anlamda hissedilir derecede farkı gördüm parçanın sökülmesi çok basit ustaya gerek duymadan rahatça sökebilir ve temizleyip geri takabilirsiniz ....

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bugün marşbiyelleri ve spoileri taktım mazda spoiler beraberinde birer bagaj amortisörleri göndermiş yani diyorki canım müşterim kullanıcım aracın aerodinamiği ve bagaj ağırlığı değişiklik göstereceğinden eskisinden daha yüksek basınçlı bu amortisörleri kullan :) mazda insanın kendini özel hissettrmesine sebep olan böyle bi marka işte :) velhasıl konuyu bağlarsak akabinde periyodik bakımınıda bizzat yaptım hava akışmetre ve turbo hortumunu söktüm içi simsiyah tortulaşmış yağ idi benzin ile akışmetreyi ve hortumu temizledim turbo girişini kağıt havlu ile temizledim hava ilede kurutup yerlerine monte ettim....Aracın yakıt tüketimi için yarın ölçüm yaparım....İlk tespit ettiğim arac daha kararlı gaz yiyor daha tepkisel yarım debriyajda gazı iyi ayarlayamadığımda silkeleme yapıyordu o yok oldu aracın kalkışları daha soft oldu...Vites gecişleride daha hoş bi kıvama girdi pamuk gibi derlerya tabiri caizse öyle bişey oldu....Küçücük parça aracın sürüş konforunu meğer ne kadar etkiliyormuş bu konunun açılması çok yerinde olmuş bizlerede vesile oldu emeği gecenlere teşekkürler...Ciddi anlamda hissedilir derecede farkı gördüm parçanın sökülmesi çok basit ustaya gerek duymadan rahatça sökebilir ve temizleyip geri takabilirsiniz ....

Yararlı olmasına sevindim :)

Kalkışlardaki ve yarım debriyajda kavrama noktasındaki gariplikler ortadan kalkınca başka bir araca biniyormuş gibi hissetmiştim bende :)
Güle güle, kazasız belasız kullanın inşallah.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@yasin3 seninde akismetreyi temizlemen gerekiyor.

Üst Alt