Mazda 3 BL (2009-13) Bagaj Kapağını İçeriden Açmak İçin Hat Çekip Buton Ekleme

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mazda 3 aracımda eksikliğini hissettiğim içeriden bagaj açma projesini, okullar açılmadan son dönemeçteyken hazır boşken halledeyim dedim.

-Öncelikle konsolun solundaki DSC butonunun bulunduğu trimi olduğu gibi çekerek aralayın. Araladıktan sonra sadece butonların bulunduğu siyah bölmenin çıkabileceğini keşfedeceksiniz. Bunun için o bölmenin sağ ve solundaki tırnakları bastırmak ve bölümü dışarı doğru ittirme suretiyle çıkartabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 5384

-Bu bölmeye gelen konektörü de yine tırnağına bastırarak çıkartıp ardından bölmenin yanlarındaki tırnaklara basarak bölmeyi çıkardıktan sonra o bölmeye buton eklemek kalıyor geriye.

-Bu bölmeyi açabilmek için 2 yandaki tırnakları kaldırıp çekmek gerekiyor. Üst kısım çıkınca elinize tuşlar vs düşüyor zaten.

-Bende bir fazladan kontrol kartı vardı üstünde butonları bulunan, bunu kullanmak istedim ve bölmedeki 1 tuş haznesine sığacak şekilde kestim. Daha doğrusu kıra kıra küçülttüm.

Ekli dosyayı görüntüle 5371Ekli dosyayı görüntüle 5372Ekli dosyayı görüntüle 5373

-Tuşa bastığımda daha iyi komut alabilmesi için 2 buton kullanmak istedim. Bunun da sığması için tuşun yuvasını genişletmem gerekti. Bunun için de havyayı kullandım. Tuşun girintili 2 yanını düzledim ve böylece rahatça butonlar tuşa oturdu ve basınca butonlar çalıştı. Tabi bu arada tuşun ayaklarını kestim öteki türlü butonların üstüne oturmayacaktı.

Ekli dosyayı görüntüle 5374Ekli dosyayı görüntüle 5375Ekli dosyayı görüntüle 5376

-Sonradan yükselti sıkıntısı olduğunu keşfettim. Bunun için de tuşun oturduğu yuvadaki ayakları havyayla eritmek suretiyle yüksekliğini azalttım. Deneme yanılma yöntemiyle tuş rahatça oynadığı sürece devam ettim ve buldum optimum noktayı.

Ekli dosyayı görüntüle 5377Ekli dosyayı görüntüle 5378Ekli dosyayı görüntüle 5379Ekli dosyayı görüntüle 5380

-Bundan sonraki süreç 2 butonun paralel şekilde kablolanması. Pil ve hoparlör yardımıyla da hangi butonun ayaklarının olması gerektiğini buldum ve lehimleyip kablolamayı yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 5381

-Bu kablonun da bölmeden dışarı çıkartılabilmesi için havyayla bir köşeden delik açtım.

Ekli dosyayı görüntüle 5382Ekli dosyayı görüntüle 5366Ekli dosyayı görüntüle 5367

-DSC butonunun bulunduğu bölmenin son hali. Bagaj tuşu azıcık basık gözüküyor, oynama miktarı ise DSC tuşu ile aynı. Her noktadan nasıl basarsam basayım 2 buton kullanmam sayesinde bir sıkıntı olmuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 5383Ekli dosyayı görüntüle 5365

-Kablo çekmekle uğraşmamak için park sensörünün bozulan mesafeyi gösteren ekranının kablosunu kullandım. Ön sol konsoldan ta arkaya kadar gidiyordu. Ön tarafta kabloların birleşimini yapıp elektrik bandıyla sardım.

Ekli dosyayı görüntüle 5386

-Arka bagaj sol trimini sökünce karşıma direk park sensörü çıktı. Park sensöründeki display kablosunu çekip ucunu keserek kabloyu bagaj kapağına çıkarmanın yollarını aradım.

Ekli dosyayı görüntüle 5387Ekli dosyayı görüntüle 5389Ekli dosyayı görüntüle 5388

-Bagaj kapağı trimini sökünce böyle bir görüntüyle karşılaştım. Kırmızı plastiğin en sağındaki kablolar butondan gelen kablolar, bu kabloların izolasyonunu sıyırıp iletkeni açığa çıkardım ve önden gelen kabloları bu 2 kabloya paralel şekilde ek yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 5390Ekli dosyayı görüntüle 5392Ekli dosyayı görüntüle 5391Ekli dosyayı görüntüle 5393

-Ve son hali...

Ekli dosyayı görüntüle 5394Ekli dosyayı görüntüle 5395Ekli dosyayı görüntüle 5385

Fotoğrafları kendi facebook sayfama da koydum.

https://www.facebook.com/mutlu.teki...38256.1073741892.573833255&type=3&uploaded=22
Kapağa giden kabloyu neden körük içinden geçirmedin?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Beceremedim. Bir ara körük içine almayı düşünüyorum da eğilmeyen bir kılavuz kablo gibi bişi bulmak gerek.
Elektrikçilerden tek damar kablo al
-2.5yadaa 4 mm2> lik ucunu izole et körüğe yada diğer kablolara zarar vermesin.
-azıcık sabun sür gerekde kalmaya bilir.

abdyldz

Sessiz
Bu da bizimki döşemenin altından götürdük bagaja kadar.

Düğmenin linki

Car Electric Tailgate Trunk Release Switch for Audi A6L-in Car Switches & Relays from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group
0adfa2a67456e54dd41a8991a11165ae.jpg
f8d878ba3dfcb3223e31d2eb2cd5e419.jpg

Sent from my MI 5 using Tapatalk

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@ibrasoft İbrahim abi 4 tane boy boy bagaj kapağı simgesi fazladan çıkartmış. Ben de isteyince sağolsun gönderdi. En küçük boy oldu benim tuşa. Tek denemede yapıştırdım. Büyükler fazla büyük geldi. İbrahim abi sayesinde 2 sene sonra bu proje tam olarak tamamlandı. :D
Diğer simgeleri isteyen olursa gönderirim.

Ekli dosyalar

• P_20171024_125842_vHDR_On.jpg
    P_20171024_125842_vHDR_On.jpg
    549.3 KB · Görüntüleme: 48
  • P_20171024_125848_vHDR_On.jpg
    P_20171024_125848_vHDR_On.jpg
    400.3 KB · Görüntüleme: 48

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
@ibrasoft İbrahim abi 4 tane boy boy bagaj kapağı simgesi fazladan çıkartmış. Ben de isteyince sağolsun gönderdi. En küçük boy oldu benim tuşa. Tek denemede yapıştırdım. Büyükler fazla büyük geldi. İbrahim abi sayesinde 2 sene sonra bu proje tam olarak tamamlandı. :D
Güle güle kullan mutlu:harika:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Güle güle kullan Mutlu. Bende soracaktım bugün kargon ulaştı mı diye.
Boşta duruyordu, işine yaramasına sevindim.

(Aslında yeşimsi bir folyo daha var, Lumen folyo diye geçiyor. Şu çocuklar için tavana yapıştırılan yıldız vs şeklinde olup karanlıkta bir süre yeşilimsi ışık veren. Ondan kesmeyi denedim ama o folyo biraz etli ve çok küçük kesimler yapılamıyor. O yüzden reflektif folyo olarak kestim.)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hiç önemli değil abi. Görünüşü tamamlıyor ya yeterli.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hep kızardık neden içerden bagaj açma koymamış diye.
Bunu koyacagına hiç koymamakla iyi yapmış :)
Screenshot_2018-09-24-08-32-41-224.jpeg
Screenshot_2018-09-24-08-38-27-147.jpeg

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hep kızardık neden içerden bagaj açma koymamış diye.
Bunu koyacagına hiç koymamakla iyi yapmış :)
Ekli dosyayı görüntüle 38247

Aman tanrım didim. O anahtar deliği ne öyle yaa. Bari mazda logosunun içine koysalarmış. :)
İçerideki açma kolu için de; "daha alt kasalarda kullanılan kol elimizde fazla kaldı bari buna takalım" demişler kesin.

Ama en azından Mazda onaylı Kadir ;)
Bizimkiler gibi uydurma değil; orijinal Mazda. (Genuine Mazda Parts) :koptum::koptum:
Hadi @MutluTEKİR ile ben boş buton yerine yaptık da, sen tuttun voswos mu, reno mu artık hangi arabanın tuşunu taktın Allah bilir. :koptum:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aman tanrım didim. O anahtar deliği ne öyle yaa. Bari mazda logosunun içine koysalarmış. :)
İçerideki açma kolu için de; "daha alt kasalarda kullanılan kol elimizde fazla kaldı bari buna takalım" demişler kesin.

Ama en azından Mazda onaylı Kadir ;)
Bizimkiler gibi uydurma değil; orijinal Mazda. (Genuine Mazda Parts) :koptum::koptum:
Hadi @MutluTEKİR ile ben boş buton yerine yaptık da, sen tuttun voswos mu, reno mu artık hangi arabanın tuşunu taktın Allah bilir. :koptum:
Audi :)

fatihnet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2013
Benim başımada şöyle bir konu geldi sabah aracı bıraktım akşam iş çıkışı akü komple bitmişti. Kapıyı açabildim ama bagajı açmayı başaramadım ve Takviye Kablom bagajdaydı komedi gibi. Ya acil bir durum olsa bagajdan almam gereken bir şey olsa
1f928.png

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim başımada şöyle bir konu geldi sabah aracı bıraktım akşam iş çıkışı akü komple bitmişti. Kapıyı açabildim ama bagajı açmayı başaramadım ve Takviye Kablom bagajdaydı komedi gibi. Ya acil bir durum olsa bagajdan almam gereken bir şey olsa
1f928.png
Koltuğu yatırsan :rolleyes:

Üst Alt