Mazda 3 BL (2009-13) Ampul Tipi Nedir ?

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Makyajsız BL Kasa için;

Stoplar T20 W21/5W (7440) Kırmızı
Sinyal T20 W21W (7443) Amber
Geri vites T20 W21W (7443) Beyaz
Sis farı T20 W21W (7443) Kırmızı

Arka plaka aydınlatma T10
Bagaj ampulu T5 W5W
İç tavan aydınlatmaları 31mm Sofit
Uzunlar HB3/9005
Kısalar H11
Sisler HB4/9006
bazı sitelerde hb3 yerine 9005
hb4 yerine 9006 yazıyor bunlar aynı şey değil mi?
yani 9005 ampul alsam uzunlara 9006 alsam sislere takabilir miyim?

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
P_20180608_132553_vHDR_Auto.jpg

Merhabalar, arka tavan lambası yanmıyordu. Ampulu cıkardım ama sağlam olup olmadığını test edecek edevat yok. Patlak gibi gelmedi bana. Üzerindeki numaraları okuyamadım ama B6 diye ayrı bir yerde yazanı okuyabildim.

Bundan alırken ne demem gerek elektrikçiye? Göstersem bundan ver desem, eşdeğerini verebilir mi?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 33899

Merhabalar, arka tavan lambası yanmıyordu. Ampulu cıkardım ama sağlam olup olmadığını test edecek edevat yok. Patlak gibi gelmedi bana. Üzerindeki numaraları okuyamadım ama B6 diye ayrı bir yerde yazanı okuyabildim.

Bundan alırken ne demem gerek elektrikçiye? Göstersem bundan ver desem, eşdeğerini verebilir mi?
31mm di sanırım ;) boyunu ölçsene bi ?

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Okuyabildim: KHA12V10W 10 yazıyor. 12 Volt 10 Watt kısmını anladım... :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öndeki harita lambaları da aynıysa, 3 tane led alıp değiştirmek istiyorum. Bagajdakide aynıysa alınabilir bence. İftardan önce öndekileride söküp arkaya takıp deneyeyim bakalım ne olacak...

Son düzenleme:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bagajı yazarsanız bende alayım, özellikle gece çok karanlı oluyor şuanki lamba ile

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu tip ampuller Kadir in yazdığı gibi uzunluk ölçüsü ile tanımlanıyor. 30-32-36 mm. Gibi. Satın alırken temel kriter bu olmalı.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bagaja baktım kedi pipisi gibi küçüçük bi ampül var.Ama ön harita lambası ile arka aynı, yerlerini değiştirdim denedim ampul patlak çıktı.

Bunların ledlisi varmış. AliDayıdan almak mı mantıklı yoksa buradan temğin etmek mi bilemedim. Plakalıklardaki lambalarda led olabiliyormuş. Araştırdıkça dibe gidiyorum:)

Arka tavanı led alıp denemek lazım.. Ev ahalisinden şikayet gelmezse diğerlerini de led yapmak mantıklı...

Birde torpido ampulü yanmıyor, velhasıl torpido ampulünün kapağını bile cıkartamadım. Yolu yordamı nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yanlardan içe doğru esneterek çıkarmayı dene, genelde o şekilde sökülüyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sakın kanırtma yanlış yerden yapıyorsun. Torpidoyu sökmen gerek onun için. Mazda 3 bl kabin içi trim sökme rehberi ve ayakaltı ambiyans aydınlatma konularımda paylaştım.
Torpidoyu çıkardıktan sonra 2 vidasıvar onu söküp o bölümü kendine çekeceksin. Ampulu üstten değiştirebilirsün ancak. T10 led.

Sol üste bir vida vardı söktüm. Dediğiniz gibi biraz esneterek cekmeye çalıştım kıpırdamadı.
Mazda 3 BL Ayak Altına ve Bagaja Led Şerit Uygulama

Burada anlattım

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bagajı yazarsanız bende alayım, özellikle gece çok karanlı oluyor şuanki lamba ile
T5 oluyor bagajdaki.

Okuyabildim: KHA12V10W 10 yazıyor. 12 Volt 10 Watt kısmını anladım... :)

Öndeki harita lambaları da aynıysa, 3 tane led alıp değiştirmek istiyorum. Bagajdakide aynıysa alınabilir bence. İftardan önce öndekileride söküp arkaya takıp deneyeyim bakalım ne olacak...
Bagaj T5 ampul tipi

Bagaja baktım kedi pipisi gibi küçüçük bi ampül var.Ama ön harita lambası ile arka aynı, yerlerini değiştirdim denedim ampul patlak çıktı.

Bunların ledlisi varmış. AliDayıdan almak mı mantıklı yoksa buradan temğin etmek mi bilemedim. Plakalıklardaki lambalarda led olabiliyormuş. Araştırdıkça dibe gidiyorum:)

Arka tavanı led alıp denemek lazım.. Ev ahalisinden şikayet gelmezse diğerlerini de led yapmak mantıklı...

Birde torpido ampulü yanmıyor, velhasıl torpido ampulünün kapağını bile cıkartamadım. Yolu yordamı nedir?

Önler 2 adet 31
Arka 1 adet 31
Bagaj t5
Plaka t10 (yanlara doğru ışık veren değildi direk karşıya verenden al)
Ön parklar t10

Sol üste bir vida vardı söktüm. Dediğiniz gibi biraz esneterek cekmeye çalıştım kıpırdamadı.
Ordaki ampul özel
Toshıba T10 1.7w

Torpido ışıgı parklarla beraber devamlı yandıgı için böyle bi ampul kullanılmış.

Kısacası farklı bi tip ampul kullanman ısının yükselip ordaki kapagı eritebilecegini düşünüyorum ve buna inandıgım için değiştirmedim.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bir ekleme de benden güneşlikteki aynaların ışıkları 28mm.

Kadir ben dikdörtgen şeklindeki ledi taktım oraya. Isınsa da sorun olmadı. Halojenler çok daha fazla ısınır lede göre.

Omerfrkl

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Merhaba aracımın farlarını değiştirmek istiyorum uzun ve kısalari Xenon takmayı düşünüyorum far numaralarıni biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz

Üst Alt