Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt (Benzin) Pompası Değişimi

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Benzin pompasi arızalarının onlenmesi için elektrik çiler bir role takıyorlar benzinin sürekli devir daim yapmasını önlemek icin yani pompa sürekli çalışmayacak mis ben yaptırdım gecenlerde

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Arkadaşlar geçen ay komple pompayı Samandıra ile beraber değiştirdim dün yine uguldamaya başladı visteon marka...6 ayda 2. Pompa bu neden sürekli sıkıntı çıkarıyor çeyrek deponun altına dusmem ki dussede zaten röle var iyice soğudum artık araçtan pompa yüzünden bı önceki de 5.5 ayda bozuldu 15 günle kurtardık garanti olduğu için parayı iade ettiler... Ne yapayım bilemedim yine visteon alsam yine bozulacak ... Yada araç ta mi bı şey var 1 aylık pompayı bozuyor ki

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar geçen ay komple pompayı Samandıra ile beraber değiştirdim dün yine uguldamaya başladı visteon marka...6 ayda 2. Pompa bu neden sürekli sıkıntı çıkarıyor çeyrek deponun altına dusmem ki dussede zaten röle var iyice soğudum artık araçtan pompa yüzünden bı önceki de 5.5 ayda bozuldu 15 günle kurtardık garanti olduğu için parayı iade ettiler... Ne yapayım bilemedim yine visteon alsam yine bozulacak ... Yada araç ta mi bı şey var 1 aylık pompayı bozuyor ki
Ya pompalar bozuktu (çok zayıf ihtimal) ya pompaları bozan başka bir arıza var (yüksek ihtimal)

Olayın mantığını bilen ustaya göstermek lazım. Mazda olunca bu ihtimal de düşük tabi. :confused:

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Muhtemelen visteon da yan sanayi idi çünkü 500 TL idi.. acr olan marka 450 idi o 6 ay gitti...
Aklıma yan sanayi olduğundan olabilir mi diye geliyo
Pompayı bozan başka arıza ne olabilir ki o da aklıma gelmiyor değil tabi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Muhtemelen visteon da yan sanayi idi çünkü 500 TL idi.. acr olan marka 450 idi o 6 ay gitti...
Aklıma yan sanayi olduğundan olabilir mi diye geliyo
Pompayı bozan başka arıza ne olabilir ki o da aklıma gelmiyor değil tabi...
Araçtaki elektriksel dengesizlik de bozuyor olabilir. :rolleyes: Bu sebeple de işin mantığını bilen usta dedim.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Yakit pompasina role takmaniza gerek yok. Eger arac surekli tupteyse, pompanin sigortasini cikartirsin olur biter.

Yakit pompaniz surekli bozuluyorsa; ya cok isiniyordur ya da urun kalitesi cok dusuktur.

Baska bir ihtimal de, pompaniz tankin icindeyse yani tank sokuldukten sonra ulasilabilen modellerdense, tank disindaki soketler sivitemasindan kisadevre yapip pompayi yakma ihtimali var. gectigimiz sene arkadasimin bir aracinda deneyimledik.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yakit pompasina role takmaniza gerek yok. Eger arac surekli tupteyse, pompanin sigortasini cikartirsin olur biter.
Sıralı sistemlerde ilk çalıştırma ve belirli bir ısıya kadar benzin kullanıldığı için bu mümkün değil gibi.

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan

Yakit pompaniz surekli bozuluyorsa; ya cok isiniyordur ya da urun kalitesi cok dusuktur.

Baska bir ihtimal de, pompaniz tankin icindeyse yani tank sokuldukten sonra ulasilabilen modellerdense, tank disindaki soketler sivitemasindan kisadevre yapip pompayi yakma ihtimali var. gectigimiz sene arkadasimin bir aracinda deneyimledik.
Pompanin çok ısınması mümkün değil hem röle var hemde cevrek deponun altına dusurmem..
Bu arada pompadan sorumlu sigorta hangisi onu nerden anlariz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tabi ürün kalitesinin düşüklüğü olabilir ancak 6 ayda ikinci olunca acaba dedim...
Bugün hella marka bı şey aldım yarın takılacak ins .umarım tekrar bozulmaz ..
Aklıma sigorta ile ilgili bişey olabilir mi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Pompanin çok ısınması mümkün değil hem röle var hemde cevrek deponun altına dusurmem..
Bu arada pompadan sorumlu sigorta hangisi onu nerden anlariz

Tabi ürün kalitesinin düşüklüğü olabilir ancak 6 ayda ikinci olunca acaba dedim...
Bugün hella marka bı şey aldım yarın takılacak ins .umarım tekrar bozulmaz ..
Aklıma sigorta ile ilgili bişey olabilir mi
Pompanın sigortasını çıkarayım demeyin araç çalışmaz. Benzin pompa rölesini çıkarın devreden. Normal rölesiz kullanın. Benzin pompası sürekli çalışsın sıkıntı yok. 10 yıllarca sağlıklı çalışan pompa var trafikte. O röle para kazanmak için sözde titiz kullanıcılar tarafından uydurulmuş birşey. Benzin pompası benzini sürekli hazır olarak tutuyor sistemde zaten işi bu.

Çıkma orjinal şamandıra ile şansınızı deneyim derim.

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Pompanın sigortasını çıkarayım demeyin araç çalışmaz. Benzin pompa rölesini çıkarın devreden. Normal rölesiz kullanın. Benzin pompası sürekli çalışsın sıkıntı yok. 10 yıllarca sağlıklı çalışan pompa var trafikte. O röle para kazanmak için sözde titiz kullanıcılar tarafından uydurulmuş birşey. Benzin pompası benzini sürekli hazır olarak tutuyor sistemde zaten işi bu.

Çıkma orjinal şamandıra ile şansınızı deneyim derim.
Benzin pompsinin sigortasını çıkarmam tabiki acaba sigortasında mı bı sıkıntı var da ikide bir pompayı bozuyor diyom...
Röle konusu hakkında ise genel olarak faydalı diyorlar ama çeyrek ve yarım deponun altına dusurmeyenler için roleye gerek olmayabilir
Çıkma konusuna gelince elektronik bı parca oldugu için risk olabilir.. bizim mazdalarin pompayı sökmek çok gıcık bı şey depo inmeden olmuyor artık gına geldi...depo ine ine..

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Bugün sıfır benzin pompası takıldı... Aynı ses devam... Yok mu bunun bir çözümü...araç calismasina çalışiyor da uğultu sesi devam

Ilgaz-p

Katılımcı
Bugün sıfır benzin pompası takıldı... Aynı ses devam... Yok mu bunun bir çözümü...araç calismasina çalışiyor da uğultu sesi devam
benzin pompası çalışırken ses yapması normal sizin depoda pislik olabilir mi depoyu temizlettiniz mi , pompanın basıncını ölçtürün motora gidişte veya dönüşte bir yer tıkanmış olabilir

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Yan sanayi pompalar genelde ses yapıyor. Bir de oring, conta ,pul vs gibi parçalar yerine tam oturmamış olabilir. Takılmadan önce dışarıda testi çok basit yapılabilirdi. Motorun kendisimi ses yapıyor diye. İşten anlayan ustaya gitmek en doğrusu..

Son düzenleme:

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
benzin pompası çalışırken ses yapması normal sizin depoda pislik olabilir mi depoyu temizlettiniz mi , pompanın basıncını ölçtürün motora gidişte veya dönüşte bir yer tıkanmış olabilir
Temizletmedim...dışardan katılan katkılar var mı bunun icin

Yan sanayi pompalar genelde ses yapıyor. Bir de oring, conta ,pul vs gibi parçalar yerine tam oturmamış olabilir. Takılmadan önce dışarıda testi çok basit yapılabilirdi. Motorun kendisimi ses yapıyor diye. İşten anlayan ustaya gitmek en doğrusu..
Evet onu dışarda testini yapacak adam nerdee...
Elektricikciler mi yapar onu..
Yan sanayiler ses yapıyor Muş sanirim..peki ses bı soruna yol açar mı ilerde...

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Temizletmedim...dışardan katılan katkılar var mı bunun icin

Evet onu dışarda testini yapacak adam nerdee...
Elektricikciler mi yapar onu..
Yan sanayiler ses yapıyor Muş sanirim..peki ses bı soruna yol açar mı ilerde...
Sesin ileride sorun olup olmayacağı sebebine bağlı. Buradan bir şey demek zor.
İşin can sıkıcı tarafı pompaya ulaşmak için deponun komple sökülmesi. İşten anlayan bir oto elektrikçiye danışmanı tavsiye ederim..

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Konuya ekleme yapalım,
Abimin arabasının (Mazda 3 2005) benzin pompasını geçen sene sabahları sarsıntılı çalışma bazen çalışmama şikayeti ile değiştirmiştik. Yaklaşık 1 sene sonra gene aynı sorunlar ile karşılaştık pompanın basıncını ölçtürdüğümüzde gene pompanın gittiğini anladık. Yaptığımız araştırma sonucu pompanın orijinali ile komple (filtre şamandıra) takım olarak değişmesi gerektiği sonucuna vardık.
Servisten fiyat almadık lakin daha önce soranların 1000 TL gibi bir rakam aldığını duymuştum. Bir yandan da focus ile aynı olduğunu duymuştum. Sanayideki ford parçacısına bir danışalım diye gittik. Pompanın fotoğrafını gösterdim, abi bu focus 2 ile aynı istersen elimde orijinal olarak mevcut dedi. Fiyat 350 olur deyince ver dedik ve aldık. Parça hakkında bilgi vereyim.
Üzerinden çıkanın markası: Visteon fomoco damgalı.
Parçacıdan aldığımız: Visteon
Yani parça birebir orijinal. Ford parça numarasınıda vereyim: 15719H307AF
İhtiyacı olanlar direk ford parçacısından alabilirler.
Değişim ve parça hakkında bir kaç fotoğraf ekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 22757

Ekli dosyayı görüntüle 22750Ekli dosyayı görüntüle 22751Ekli dosyayı görüntüle 22752Ekli dosyayı görüntüle 22753Ekli dosyayı görüntüle 22754Ekli dosyayı görüntüle 22755Ekli dosyayı görüntüle 22756Ekli dosyayı görüntüle 22758
Oğuzhan kardeş bir ay önce bende görsel de paylaştığı alıp taktım 500 liraya ama 2 gün önce ses yapmaya başladı dün başka bı marka ile dehistirdik hella idi marka takıldı yine uğultu...
Ses pompadan geliyo ama pompa sıfır ...
Sizde aynı pompayı takmisiniz ve sorun düzelmiş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oğuzhan kardeş bir ay önce bende görsel de paylaştığı alıp taktım 500 liraya ama 2 gün önce ses yapmaya başladı dün başka bı marka ile dehistirdik hella idi marka takıldı yine uğultu...
Ses pompadan geliyo ama pompa sıfır ...
Sizde aynı pompayı takmisiniz ve sorun düzelmiş
Tamamen sallıyorum. Çünkü konuya vakıf değilim.
Montaj yapılırken dikkat edilmesi gereken bir balans noktası var ve o bölüm deforme oldu da, takılan sıfır motorun (varsa balans olayı) balansı bozulup uğultu yaparak kısa zamanda arıza veriyor???

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
Tamamen sallıyorum. Çünkü konuya vakıf değilim.
Montaj yapılırken dikkat edilmesi gereken bir balans noktası var ve o bölüm deforme oldu da, takılan sıfır motorun (varsa balans olayı) balansı bozulup uğultu yaparak kısa zamanda arıza veriyor???
Valla öncekini de aynı tamirci takmıştı takılma anında bı şey yok
Taktiktan sonra depoyu kucaklayıp yerine oturturken tabi depo sağa sola temas ediyor tabi.. adem ustaya mesaaj attım çıkma orjinal takınca ses kesilir diyo ama onu da bulmak zor bı de bıktım bu pompa işinden böyle binecez bi süre parçacılar işçilik garantisi verse sorun değil her seferinde depo indiği için işçilik ücreti veriyoz
Bazıları koltuğun altına kestiriyo ama
Çoğu araçta depo inmeden pompa sokuluyor bizim arabalar iyi hoş ama bazı böle uyuz eden yerleri var zahmet işçilik vs

Ilgaz-p

Katılımcı
ses kesilmez inceden bi vızz sesi yapar pompa çalışırken , katkıdan dolayı depodaki pislikler benzin borusunu tıkamış olabilir veya motorun oradaki dönüş valfi var orayı bi kontrol ettirin orada bir sorun olabilir

Serkanm3

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Gri sedan
ses kesilmez inceden bi vızz sesi yapar pompa çalışırken , katkıdan dolayı depodaki pislikler benzin borusunu tıkamış olabilir veya motorun oradaki dönüş valfi var orayı bi kontrol ettirin orada bir sorun olabilir
Benzin borusunu tikasa tekleme olması lqzim degilmi
Motorun orda dönüş valfi tam nerde acaba..arkada deponun orda siyah plastik ucinuna boru bağlı olan yatay slindirik bı parca var ama

Üst Alt