Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Değişimden sonra bujileri değiştirmelimiyiz eğer değiştirirsek hangi markayı önerirsiniz (LPG) li için
20 bin km olduysa eğer bujileri doğal olarak zaten değiştirmen gerekir. :) Orijinal buji değerlerinde buji alıp, tırnak aralığını 0,7'ye düşürmek lpg için faydalı oluyor, alt devirlerde ateşleme canlı oluyor. Normalde orijinal bujilerin tırnak aralığın 1.1 olarak geliyor.

Mazdam3

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı Sedan
Arkadaşlar merhaba bilgi almak istiyorum sizden aracım manuel lpg'li ve 179.000 kmde yağ değişim zamanı geldi sizce castrol magnatec mi yoksa mobil mi ve 5/30 mu 10/40 mı koydurayım öneri alabilirmiyim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba bilgi almak istiyorum sizden aracım manuel lpg'li ve 179.000 kmde yağ değişim zamanı geldi sizce castrol magnatec mi yoksa mobil mi ve 5/30 mu 10/40 mı koydurayım öneri alabilirmiyim
Şu anda hangi yağ Varsa ve memnunsan devam et bence. Memnun değilsen orijinal ölçüsü olan 5-30 koy ve gözlemle.

Servis yüz bin üzeri lpgli motorlara 10-40 yağ koyuyor bunu da belirteyim.

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
Mazda 3 BK LPG'li kilometre 200.000 hangi yağı kullanmalıyım. Yaşadığım yer Muğla. Kışın hava sıcaklığı eksilere düşmez. Yazında 40-45 derecelerde geçer. Ben yağı kışın kullanacağım, yani yaz geldiğinde tekrar değiştiririm.
Özetle; 200.000 kmde bir mazda 3, LPG'Lİ (bakın burası çok önemli, LPG'Lİ) ve çok sert geçmeyen kış ayında kullanılacak yağ tavsiyesi istiyorum. Teşekkürler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Genelde 10/40 tavsiye edilir ama bunun yerine yerine tam sentetik kullanmak daha mantıklı olur kanaatindeyim. 5/40 vizkozite ve API SN olması koşulu ile herhangi bir marka olur. Tercihen sırası ile Liqui Moly, Motul, , Mobil.

İzmir'de 300 bin km'deki LPG'li aracım için Motul 5/40 kullanıyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 3 BK LPG'li kilometre 200.000 hangi yağı kullanmalıyım. Yaşadığım yer Muğla. Kışın hava sıcaklığı eksilere düşmez. Yazında 40-45 derecelerde geçer. Ben yağı kışın kullanacağım, yani yaz geldiğinde tekrar değiştiririm.
Özetle; 200.000 kmde bir mazda 3, LPG'Lİ (bakın burası çok önemli, LPG'Lİ) ve çok sert geçmeyen kış ayında kullanılacak yağ tavsiyesi istiyorum. Teşekkürler.
10/40 liqui moly tavsiye ederim. Ama eksiltme varsa kontrol et... Bi dahaki değişimde bu gözlemleme üzerine yol haritası çizilecek.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Eksiltme olursa o zaman hangisini kullanırım daha mı kalın daha mı ince olmalı ?

Eksiltme olursa 15/30 gibi daha yüksek numaralı yağ kullanman gerekir fakat bu önerilmez orjinali 5/30 yağ olan araç için. Yağ kaçağı var ise onarılmalı yoksa motorun üflüyorsa segman atılmalı

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
Eksiltme olursa 15/30 gibi daha yüksek numaralı yağ kullanman gerekir fakat bu önerilmez orjinali 5/30 yağ olan araç için. Yağ kaçağı var ise onarılmalı yoksa motorun üflüyorsa segman atılmalı
Çok teşekkür ederim.
Ben bu forumu çok sevdim.
Genellikle bilgili insanlar mevcut.
Aklıma takılanları, eksiklerimi, bilmedikleri mi, çok hızlı bir şekilde öğrenebiliyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eksiltme olursa o zaman hangisini kullanırım daha mı kalın daha mı ince olmalı ?
Motoru elden geçirmeden gittiği yere kadar dersen daha kalın yağa geçiş yaparsın, eksiltme miktarını azaltmak için. Tabi bunun eksisi de var ama sıcak yerde yaşadığın için avantajın var kış mevsiminde

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Otomotivci ve @ezmocesteri belirtmiş ilaveten, yağ eksiltme veya kaçağının kaynağı bulunmalı yoksa yağı kalınlaştırarak çözüme ulaşmak mümkün değildir.

10-40 ile değişim yap ve gözlemle bakalım... Sonrasını yine konuşuruz. ;) Faydalanabilenler için forum fazlasıyla dolu. :harika:

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Merhabalar aracımda şu an Motul 5w30 tam sentetik yağ kullanıyorum.Yağ değişimi zamanım yaklaştı geriye dönük yazıları okuduğumda yağ değişimlerin 8.000km yapılmasının gerekli olduğu gibi bir izlenim edindim.Toplam kilometrenin %90'ını uzun yolda yapıyorum.Bu durumda yağ değişimini kaç kilometrede yapmam doğru olur.Bir de bu bakımda engine flush kullanmayı düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar aracımda şu an Motul 5w30 tam sentetik yağ kullanıyorum.Yağ değişimi zamanım yaklaştı geriye dönük yazıları okuduğumda yağ değişimlerin 8.000km yapılmasının gerekli olduğu gibi bir izlenim edindim.Toplam kilometrenin %90'ını uzun yolda yapıyorum.Bu durumda yağ değişimini kaç kilometrede yapmam doğru olur.Bir de bu bakımda engine flush kullanmayı düşünüyorum.
Eksiltme durumuna göre 8-10 bin km aralığında yapılabilir. Engine Flush kaliteli ürün ise faydası mutlaka olur.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Domestos hocama katılıyorum ayrıca yağını iki parmak arasına alarak kıvamına da bakabilirsin kimi yağ dandik olduğu için kayganlığı azalır ve vizkositesi çabuk bozulur. Fakat tam sentetik motul kullandığın için böyle sıkıntılar olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Xoansis

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Arkadaşlar,

Aracım 2006 1,6 otomatik sedan 247 bin km de LPG li. Aracıma;
2018 ve 2019 da Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 4 Litre Motor Yağı
2020 de Shell Helix HX8 Synthetic 5W-30 4 Lt Motor Yağı

Koydurdum. Shell Helix i güzel yorumlarından dolayı aldım. Sorun da yaşamadım. Şimdi yağ alacağım ancak yorumlarda araç 200 bin üzeri lpg li ise 10w40 alınmalı dendiğine denk geldim. Biraz kafam karıştı yardımcı olabilir misiniz? Şu an almayı düşündüklerim;

Shell Helix HX6 10W-40 4 Litre Motor Yağı
Motul 6100 Synergie+ 10W-40 4 Litre Motor Yağı
Liqui Moly Super Leichtlauf 10w-40 Motor Yağı

arasında kaldım. Önerilere açığım.

Teşekkürler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar,

Aracım 2006 1,6 otomatik sedan 247 bin km de LPG li. Aracıma;
2018 ve 2019 da Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 4 Litre Motor Yağı
2020 de Shell Helix HX8 Synthetic 5W-30 4 Lt Motor Yağı

Koydurdum. Shell Helix i güzel yorumlarından dolayı aldım. Sorun da yaşamadım. Şimdi yağ alacağım ancak yorumlarda araç 200 bin üzeri lpg li ise 10w40 alınmalı dendiğine denk geldim. Biraz kafam karıştı yardımcı olabilir misiniz? Şu an almayı düşündüklerim;

Shell Helix HX6 10W-40 4 Litre Motor Yağı
Motul 6100 Synergie+ 10W-40 4 Litre Motor Yağı
Liqui Moly Super Leichtlauf 10w-40 Motor Yağı

arasında kaldım. Önerilere açığım.

Teşekkürler.
5w/30 kullandığında yağda bir eksiltme olup olmadığını gözlemledin mi, hatırı sayılır bir eksiltme yoksa eğer 5w/30'dan devam edebilirsin, aksi durumda yukarıda yazdığın 10w/40'lardan herhangi biriyle düzenli olarak ilerlemen iyi olur..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5w/30 kullandığında yağda bir eksiltme olup olmadığını gözlemledin mi, hatırı sayılır bir eksiltme yoksa eğer 5w/30'dan devam edebilirsin, aksi durumda yukarıda yazdığın 10w/40'lardan herhangi biriyle düzenli olarak ilerlemen iyi olur..
:harika: :harika:

Önemli olan eksiltme var mı?
Varsa liki moli 10-40
Yoksa 5-30 liki moli

Tahminim ise vardır yönünde.

Xoansis

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Bugün servise gittim normalde değişim şubat ayında km olarak o zamana dolmuş olur. Ancak servis 5w30 eklettiğim yağa yarım litre ekleme yaptı biraz eksilmiş dedi.

Domestos

ezmocesteri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün servise gittim normalde değişim şubat ayında km olarak o zamana dolmuş olur. Ancak servis 5w30 eklettiğim yağa yarım litre ekleme yaptı biraz eksilmiş dedi.

Domestos

ezmocesteri

Eksilmemesine imkan ihtimal yok zaten... Liki moli 10-40 koy ve gözlemle eksiltme varsa yine değerlendirme yaparız o zaman.

Motorda yağ kaçağı olmadığına emin ol ilk önce.

Üst Alt