Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Değişimi

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
20 bin km olduysa eğer bujileri doğal olarak zaten değiştirmen gerekir. :) Orijinal buji değerlerinde buji alıp, tırnak aralığını 0,7'ye düşürmek lpg için faydalı oluyor, alt devirlerde ateşleme canlı oluyor. Normalde orijinal bujilerin tırnak aralığın 1.1 olarak geliyor.
Hocam selamlar. Aracım şu an 98.600 km'de. Tüp görmemiş. LPG sistemini yeni taktırdım ve benzine göre çekişten bariz düştüğünü düşünüyorum. LPG performansını arttırmak için bana önerebileceğin güncel bir buji seti var mı acaba? İnternetten satın almam için link paylaşmanız harika olur açıkçası.

Ayrıca yağı en son neredeyse 3 sene önce değişmiş. Epey bir kötü vaziyette. Yağını, yağla birlikte diğer filtrelerini de değiştirmek istiyorum. Zaten 10 bin bakımına ihtiyacı var.

Forumu baştan sona okudum. Aracımın LPG'li olmasından ve Ankara'nın hava şartlarından yola çıkarak en uygun viskozite değerinin 5W-40 olduğuna karar verdim. (Kışın biraz daha ince olması daha mantıklı olabilir bana göre, bu sebepten 10W-40 düşünmüyorum). Ayrıca uygun fiyata full-sentetik olduğu için Mobil Super 3000 X1 5W-40 LPG (4L-2022); filtre seti olarak da Filtron 4'lü bakım seti kullamayı düşünüyorum.

Bu ürünler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Özellikle Filtron'un internette resmi bir mağazasını bulamadım. Acaba bu ürünlerde de yağ da olduğu gibi sahtelik durumları var mıdır?

Son olarak masraftan kaçmak için "motor yağı temizleyici" kimyasallar kullanmamak, ilerleyen zamanlarda pişman eder mi? Sıcak yağı 10-15 dakika bekletsem, motor içerisi eski yağdan yeterince arınmaz mı? (Öğrenci olduğumu belirtmiştim, bu tarz hesapları yapmak zorundayım :D)

Biraz uzun oldu, tüm sorularımı tek bir gönderiye sığdırdım. Umarım kafa şişirmemişimdir.

Herkese iyi forumlar!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam selamlar. Aracım şu an 98.600 km'de. Tüp görmemiş. LPG sistemini yeni taktırdım ve benzine göre çekişten bariz düştüğünü düşünüyorum. LPG performansını arttırmak için bana önerebileceğin güncel bir buji seti var mı acaba? İnternetten satın almam için link paylaşmanız harika olur açıkçası.

Ayrıca yağı en son neredeyse 3 sene önce değişmiş. Epey bir kötü vaziyette. Yağını, yağla birlikte diğer filtrelerini de değiştirmek istiyorum. Zaten 10 bin bakımına ihtiyacı var.

Forumu baştan sona okudum. Aracımın LPG'li olmasından ve Ankara'nın hava şartlarından yola çıkarak en uygun viskozite değerinin 5W-40 olduğuna karar verdim. (Kışın biraz daha ince olması daha mantıklı olabilir bana göre, bu sebepten 10W-40 düşünmüyorum). Ayrıca uygun fiyata full-sentetik olduğu için Mobil Super 3000 X1 5W-40 LPG (4L-2022); filtre seti olarak da Filtron 4'lü bakım seti kullamayı düşünüyorum.

Bu ürünler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Özellikle Filtron'un internette resmi bir mağazasını bulamadım. Acaba bu ürünlerde de yağ da olduğu gibi sahtelik durumları var mıdır?

Son olarak masraftan kaçmak için "motor yağı temizleyici" kimyasallar kullanmamak, ilerleyen zamanlarda pişman eder mi? Sıcak yağı 10-15 dakika bekletsem, motor içerisi eski yağdan yeterince arınmaz mı? (Öğrenci olduğumu belirtmiştim, bu tarz hesapları yapmak zorundayım :D)

Biraz uzun oldu, tüm sorularımı tek bir gönderiye sığdırdım. Umarım kafa şişirmemişimdir.

Herkese iyi forumlar!
Yağ ve akaryakıt işi ülkemizde dipsiz kuyu bu bir gerçek.
Yapabiliyorsan; motor içi temizleyici değil de, ince ve ucuz yağ ile motorun yağını değiştirip tabiri caizse çalkalama yaptırmak kötü olmaz.
Seçtiğin ürünler uygun ürünler, fiyat konusunda bir şey diyemem, her şey uçtu gitti.

Ancak; Mobil'e o parayı verene kadar Liqui Molly alırım şahsen.

Daha uygun fiyatlı düşünürsen de; Shell Helix tavsiye ederim.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah

Herkese iyi forumlar!
Hayırlı olsun araban öncelikle. Güzel günlerde kullanasın, umarım seni hiç bir zaman üzmez.
Motor yağını yılda bir kere değiştirmek lazım KM den bağlantısız, imkanın olursa 10 bin km yi beklemeden değiştirmek dahada iyi olacaktır. Yaşadığın yerin ilklim şartları ve fiziki durumu yağ seçiminde etkenlik gösterebilir. Aracının geçmişini bilmiyorsa eğer senden önceki sahibide bakımlarıyla ilgilenmediyse yukarıda 3 yıl demişsiniz hiç bir bakım yapmamış gibi, aracınızın tüm kimyasallarını değişmenizi öneririm. Aynı tip ucuz ve pahalı yağ modelleri mevcut. Tercih size kalmış. Motorun soğutma suyunu kontrol edin, kesinlikle antifiriz kullanım (FL22), Fİltlereli değiştirin. Şimdi yapacağınız bakım ileride büyük masraflardan sizi kurtaracaktır.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
Yağ ve akaryakıt işi ülkemizde dipsiz kuyu bu bir gerçek.
Yapabiliyorsan; motor içi temizleyici değil de, ince ve ucuz yağ ile motorun yağını değiştirip tabiri caizse çalkalama yaptırmak kötü olmaz.
Seçtiğin ürünler uygun ürünler, fiyat konusunda bir şey diyemem, her şey uçtu gitti.

Ancak; Mobil'e o parayı verene kadar Liqui Molly alırım şahsen.

Daha uygun fiyatlı düşünürsen de; Shell Helix tavsiye ederim.

Tavsiyelerin için teşekkür ederim hocam. Mobil'e yönelmemdeki en büyük sebep hepsiburada'ki satıcısının resmi olmasaydı. Açıkçası bu içimi epey rahatlatıyor ancak paylaştığın linklerin üçüncü taraflara ait olduğunu görüyorum. O satıcılara da gönül rahatlığıyla güvenebilir miyim? Sizin de alışveriş yaptığınız, kendini ispatlamış satıcılar mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tavsiyelerin için teşekkür ederim hocam. Mobil'e yönelmemdeki en büyük sebep hepsiburada'ki satıcısının resmi olmasaydı. Açıkçası bu içimi epey rahatlatıyor ancak paylaştığın linklerin üçüncü taraflara ait olduğunu görüyorum. O satıcılara da gönül rahatlığıyla güvenebilir miyim? Sizin de alışveriş yaptığınız, kendini ispatlamış satıcılar mı?
Satıcı bazında dikkat etmedim ama önemli bir nokta. :harika:

Kimseye güven kalmadı ama mecburen de alış veriş yapılıyor. Yağ çarşısı isimli satıcıdan sorunsuz alış veriş yapmıştım.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
Satıcı bazında dikkat etmedim ama önemli bir nokta. :harika:

Kimseye güven kalmadı ama mecburen de alış veriş yapılıyor. Yağ çarşısı isimli satıcıdan sorunsuz alış veriş yapmıştım.
Peki buji konusunda verebileceğiniz tavsiye var mı?

Ayrıca paylaştığım filtre setine güvenebilir miyim sizce? Bu da üçüncü taraf satıcı ancak filtrelerde de yağlarda olduğu gibi sahtelik durumları yaygın mıdır bilmiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki buji konusunda verebileceğiniz tavsiye var mı?

Ayrıca paylaştığım filtre setine güvenebilir miyim sizce? Bu da üçüncü taraf satıcı ancak filtrelerde de yağlarda olduğu gibi sahtelik durumları yaygın mıdır bilmiyorum.
Orijinal filtre değilse hepsi aşağı yukarı aynıdır benim düşüncem.

Bujilerle çok işim olmadı, ilgili konuları incelemekte fayda var...

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba değerli dostlar.
uzun zamandır 10/40 yağ kullanıyorum , araçta 10bin km sonuna kadar max.250-300 gr yağ ekleme yapıyorum. yani yağ yakma sorunum yok.
Size sormak istediğim 5/40 viskoziteye sahip lukoil genesis special denemeyi düşünüyorum. Deneme sebebim ise soğuk havalarda ilk çalıştırma ve hareket sonrası ilk 1 dk. fincan-tapet'lerden ses geliyor ve doldurunca sesi kesiyor.
Bunun sebebi fincanlara ulaşmakta güçlük çeken 10/40 visikozitesimidir? ve 5/40 visikozitenin bu duruma katkısı olur mu sizce?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba değerli dostlar.
uzun zamandır 10/40 yağ kullanıyorum , araçta 10bin km sonuna kadar max.250-300 gr yağ ekleme yapıyorum. yani yağ yakma sorunum yok.
Size sormak istediğim 5/40 viskoziteye sahip lukoil genesis special denemeyi düşünüyorum. Deneme sebebim ise soğuk havalarda ilk çalıştırma ve hareket sonrası ilk 1 dk. fincan-tapet'lerden ses geliyor ve doldurunca sesi kesiyor.
Bunun sebebi fincanlara ulaşmakta güçlük çeken 10/40 visikozitesimidir? ve 5/40 visikozitenin bu duruma katkısı olur mu sizce?

Ses kesilir büyük ihtimalle fakat eksiltme miktarı artabilir. Denemekte bir sakınca yok.

* * *

Castrol 10/40 ile 200 ml kadar yağ eksilten motora (110 bin km) 5-30 lukoil koyunca eksiltme yarım litreyi geçmişti. Sonra tekrar 10/40'a dönmüştüm. Oğuzhan sağolsun. :hhhhhh:

(Bkz. Konunun ilk sayfası)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba değerli dostlar.

5w/40 deneyip gözlemlemen mantıklı, sonrasında duruma göre 0w/50 de denenebilir

Üst Alt