Mazda 3 BK (2003-09) Vuruntu Sensörü Problemi ve Çözümü

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kendi aracımda yaşanan hasardan dolayı, Mazda kullanıcılarını haberdar Edip tamamen kendi şahsi düşüncemi paylaştım ( dikkat edildiyse bir çok kelimede bence sözcüğünü kullandım ki...herkesin kendi düşüncesine saygı duyduğum anlamında. Artı zaten ben motor ustası olarak da buraya yazmadığımı belirtmek isterim) Tamamen kullanıcı yorumlarıyla çıktım yola ve bundan bu kadar profesyonellik beklemeniz de şaşırtıcı aynı zamanda ;)
Öyle bir profesyonellik beklentimiz yok, bizler de profesyonel değiliz, memuru oyuz buyuz, ben sizin şahsınıza yönelik bir eleştiride bulunmadım. Herkese tavsiye ederim deyince, buna katılmadığımı gerekçesiyle birlikte beyan ettim. Sizi eleştirmedim, kınamadım herhangi bir hakarette bulunmadım. Sizi hedef alan bir ifadem yok. Buranın amacı zaten tecrübeleri aktarmak. siz kendi tecrübenizi anlattınız ben de çelik subab takan bir arkadaşımın motorunu ele almasıyla edindiğim tecrübeyi aktardım.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
O araç alınır mı bu araç alınır mı derken 98 model corollayı ( namı diğer efsane) satıp 2007 model 194 bin km bir mazda 3 bulup aldım.Imkanlar dahilinde anca bu oldu.Aracın ön kaput değişik tavan bagaj ve iki kapı dışında neredeyse tamami boyali.Evet biraz da aceleyle karar verip 36 bin liraya ikinci mazda 3'ümü almış oldum.Malesef aldıktan iki gün sonra arıza lambasi yandi ve aralikli vuruntu sensoru arizasi çıktı.Arıza silindi.Sabahları ikinci marşta çalışan arabam okula gidene kadar arıza lambasi yakmaya devam ediyor.Aksam okuldan gelirken hiç yanmıyor.Malesef Karabük'te bu arabalardan bir elin parmaklari kadar var ve haliyle ustası da yok.Yaza kadar bi sekilde kullanayım mı yoksa vuruntu sensörünü degistirerek ise baslayayım mı.Araç lpgli ve ne kac kmdir lpg ile kullanıldığını da bilmiyorum.Biraz uzun oldu kusura bakmayın değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
O araç alınır mı bu araç alınır mı derken 98 model corollayı ( namı diğer efsane) satıp 2007 model 194 bin km bir mazda 3 bulup aldım.Imkanlar dahilinde anca bu oldu.Aracın ön kaput değişik tavan bagaj ve iki kapı dışında neredeyse tamami boyali.Evet biraz da aceleyle karar verip 36 bin liraya ikinci mazda 3'ümü almış oldum.Malesef aldıktan iki gün sonra arıza lambasi yandi ve aralikli vuruntu sensoru arizasi çıktı.Arıza silindi.Sabahları ikinci marşta çalışan arabam okula gidene kadar arıza lambasi yakmaya devam ediyor.Aksam okuldan gelirken hiç yanmıyor.Malesef Karabük'te bu arabalardan bir elin parmaklari kadar var ve haliyle ustası da yok.Yaza kadar bi sekilde kullanayım mı yoksa vuruntu sensörünü degistirerek ise baslayayım mı.Araç lpgli ve ne kac kmdir lpg ile kullanıldığını da bilmiyorum.Biraz uzun oldu kusura bakmayın değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Mesajınızın taşındığı bu konuyu inceleyebilirsiniz.
Aracınız hayırlı olsun, geçmiş olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vuruntu sensörü arızası aracı kullanırken tat vermeyecek derecede rahatsız eder hocam, stop etmeye veya rölanti dengesizliğine sebebiyet verir. Kısa zamanda değiştirmekte fayda var. Mesafe olarak Ankara yakınsa REM Otomotiv'de değişim ve genel bakım yaptırabilirsin.

www.remotomotiv.com.tr

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Vuruntu sensörü soketini kontrol edin belki yerinden çıkmış olabilir.
Vuruntu sensörü arızalı olunca motorda titreşimli çalışıyor. Veli abinin dediği gibi hem rahatsız edici hemde motor takozlarının ömründen yer.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Tesekkür ederim tavsiyenizi dikkate alacağım.Bu vuruntu sensörünün soketi gözle görünür bir yerde mi yoksa bir şeyleri sökmek gerekiyor mu?Kendim kontrol edebilir miyim?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Vuruntu sensörü arızası aracı kullanırken tat vermeyecek derecede rahatsız eder hocam, stop etmeye veya rölanti dengesizliğine sebebiyet verir. Kısa zamanda değiştirmekte fayda var. Mesafe olarak Ankara yakınsa REM Otomotiv'de değişim ve genel bakım yaptırabilirsin.

www.remotomotiv.com.tr
Tesekkür ederim parçayı hemen siparis ediyorum burada bulmak zor.Peki bu supap olayına hic girmeden sensörle başlayalim bakalim.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Tesekkür ederim tavsiyenizi dikkate alacağım.Bu vuruntu sensörünün soketi gözle görünür bir yerde mi yoksa bir şeyleri sökmek gerekiyor mu?Kendim kontrol edebilir miyim?
Her araçta yeri farklıdır sanırım. Mazda 3'de nerde olduğunu bilmiyorum ama egsoz manifoldunun oralarda diye tahmin ediyorum. Genelde o bölgede oluyor

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Iki cesit vuruntu sensoru buldum internette hangisi araca uygun bilemedim

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-04-17-11-35-20-1.png
    Screenshot_2019-04-17-11-35-20-1.png
    182.1 KB · Görüntüleme: 46

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
1. Resimdeki sensör senin araç için. Ben bir ay önce değiştirdim. N11 de 100 tl ye almıştım. Değişimden sonra arıza ışığı tarih oldu.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
38090C84-CAFD-4DA8-8EC7-AC4B80FBB94D.jpeg
38090C84-CAFD-4DA8-8EC7-AC4B80FBB94D.jpeg

Kaderinden kaçamazsın :)

Tek tesellim manifoldu sökmek sökmek zorunda kalmayacağım :)

Ekli dosyalar

• C7770699-82A5-4600-A515-1B3637CC8EFF.jpeg
    C7770699-82A5-4600-A515-1B3637CC8EFF.jpeg
    252.6 KB · Görüntüleme: 48

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bugün netten aldiğım vuruntu sensörü geldi.Değişim yapıldı.Onunla beraber ön arka z-rotları da değiştirdim.Yağ ve fitreler de değişti.Bujileri bosh platin iridyum bujilerle değiştirdim.Bakalım yarın ilk çalıştırmada nasıl tepki verecek.Öncesinde sabahları ikinci marşta hafif gaz vererek çalışıyordu.Bir şey dikkatimi çekti araç bu değişimlerden sonra gaz verip bırakıldığında vurrff vurff gibi bir ses yapmaya başladı.Tekleme falan yok ama bilemdim lpgde ve benzinde aynı seyi yapiyor.Sabah bakalim ariza lambasi yanacak mi tek marşta çalışacak mı?Merakla bekliyorum

Yine vuruntu sensörü çıkınca dünyam alt üst oldu kuşum
Manifoltu sökmeden nasil degisiyor.Bugün benim aracin vuruntu sensörü de degişti.Conta degisimi falan yapmadilar.Ancak manifolt söküldü.

Bu arada aracımda resimdeki işaretli kapağın bulunmadığını farkettim.Soketler ve kablolar açıkta duruyor.Bu kapağı temin edebilir miyim ya da u şekilde kalmasının bir sakıncası olur mu?

Ekli dosyalar

• sketch-1555781940812.png
    sketch-1555781940812.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün netten aldiğım vuruntu sensörü geldi.Değişim yapıldı.Onunla beraber ön arka z-rotları da değiştirdim.Yağ ve fitreler de değişti.Bujileri bosh platin iridyum bujilerle değiştirdim.Bakalım yarın ilk çalıştırmada nasıl tepki verecek.Öncesinde sabahları ikinci marşta hafif gaz vererek çalışıyordu.Bir şey dikkatimi çekti araç bu değişimlerden sonra gaz verip bırakıldığında vurrff vurff gibi bir ses yapmaya başladı.Tekleme falan yok ama bilemdim lpgde ve benzinde aynı seyi yapiyor.Sabah bakalim ariza lambasi yanacak mi tek marşta çalışacak mı?Merakla bekliyorum

Manifoltu sökmeden nasil degisiyor.Bugün benim aracin vuruntu sensörü de degişti.Conta degisimi falan yapmadilar.Ancak manifolt söküldü.

Bu arada aracımda resimdeki işaretli kapağın bulunmadığını farkettim.Soketler ve kablolar açıkta duruyor.Bu kapağı temin edebilir miyim ya da u şekilde kalmasının bir sakıncası olur mu?
Geçmiş olsun hocam, yarın umarım her şey yolunda olarak çalışır guzu... O kapak; beyine giden soketleri korumaya yarıyor, olmaması handikap ama hayati bir durum da değil, dikkatli olunduğu sürece yokluğu sorun teşkil etmez bence.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Geçmiş olsun hocam, yarın umarım her şey yolunda olarak çalışır guzu... O kapak; beyine giden soketleri korumaya yarıyor, olmaması handikap ama hayati bir durum da değil, dikkatli olunduğu sürece yokluğu sorun teşkil etmez bence.
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.Bakalım sabah ola hayrola.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar.Dün vuruntu sensörünü degistirmistim ve bugün çok şükür arıza lambasi hiç yanmadı.Ancak soğukta tek marşta çalışma sorunu devam ediyor.Bujileri de degistirdim ancak çözüm olmadı malesef.Neyse bu arada yorum yapip yardimci olan herkese tesekkur ederim.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Lpg regülatörün üzerinde vakum hortumu var akşamdan çıkart ve sabah aynı şekil marşa bas. Eğer tek seferde ve rahatça çalışıyorsa regülatör diyaframın yırtık olma ihtimali yüksek. Bir ihtimal de lpg enjektörleri kaçırma varsa yine araç 1-2 saat ve üstü beklemelerden sonra geç çalışır. Aracı ilk marşta gaz pedalına hiç dokunmadan çalıştırman gerekiyor. Yukarıda gaza yarım basarak çalıştırdığını yazmışsın. Ama yerinde olsam ilk komresyon testi yaptırırdım. Eğer kompresyon testini geçersen gerisi kolay.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Lpg regülatörün üzerinde vakum hortumu var akşamdan çıkart ve sabah aynı şekil marşa bas. Eğer tek seferde ve rahatça çalışıyorsa regülatör diyaframın yırtık olma ihtimali yüksek. Bir ihtimal de lpg enjektörleri kaçırma varsa yine araç 1-2 saat ve üstü beklemelerden sonra geç çalışır. Aracı ilk marşta gaz pedalına hiç dokunmadan çalıştırman gerekiyor. Yukarıda gaza yarım basarak çalıştırdığını yazmışsın. Ama yerinde olsam ilk komresyon testi yaptırırdım. Eğer kompresyon testini geçersen gerisi kolay.
Tesekkür ederim söylediklerinizi deneyeceğim ilk fırsatta da o testi yaptıracağım.

Üst Alt