Mazda 3 BK (2003-09) Vuruntu Sensörü Problemi ve Çözümü

Ali01

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Aliexpress ten bende sipariş edecektim ama sabırsız geldim orda 7-8 dolara var bence denene bilir çıkma olarak alacak olursan şansına kalmış ama bu isi serviste halledersen biraz fazla paran çıkar

Ilgaz-p

Katılımcı
Tahmini Teslimat Zamanı
Hadi ya keşke haberim olsaydı link isterdim, marka neydi
IMG_20220213_173645.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
İyi bari ben de bundan aldım zaten. Yorumlarda Nerde Rus fazlaysa ordan hayır gelir diyerek bunu sipariş ettim diğerlerine nazaran daha pahalı olmasına rağmen:)
Arızayı silip bir de benzinde deneyim dedim aracı, silerken bi baktım tek kod verdi 420 gitmiş Sadece vuruntu kalmış.
Benzinde denedim, LPG’de hemen yanan arıza ışığı benzin de daha geç yandı

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bugün vuruntu sensörünü değişimini yaptım, aldığımdan beri yanan arıza ışığı söndü çıkan sensör bu

Montajını yaptığım sensör de bu Çin’den aldım, trofom mu ne öyle bişi markası, yukarda linki mevcut :D

Manifold açılmışken temizliği de yapıldı tabi, subaplar yeni değiştiği için contalar yeniydi, değişim gerekmedi

Boğaz kelebeğini de aradan çıkarmayı ihmal etmedim tabiki

Ekli dosyalar

• E24F632C-8CEF-4B80-85C9-FACE463FE499.jpeg
    E24F632C-8CEF-4B80-85C9-FACE463FE499.jpeg
    683.2 KB · Görüntüleme: 234
  • F7292688-F50F-4691-B52A-57C96C1006A7.jpeg
    F7292688-F50F-4691-B52A-57C96C1006A7.jpeg
    938.5 KB · Görüntüleme: 234
  • 5EA53B76-858D-4E1B-BF1F-F9512276DD47.jpeg
    5EA53B76-858D-4E1B-BF1F-F9512276DD47.jpeg
    992.1 KB · Görüntüleme: 228

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hayırlı olsun erçay abi kendisi avansı ayarlar önemlidir birde o sensörün sıkma Torku çok önemli kendisi bir minik mikrofon ;)buna dikkat edilmiştir umarım ,birde arıza kodunu silip bir süre denedin mi bozuk olduğuna iyice kanaat geldi mi :)gerçi bir subarucuya bu soru ayıp olabilir ama ;)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Torkuna önem vermedim :( arızanın teşhisi kesindi, 2-3 kez sildim, gazda hemen yanıyor, silip benzine alınca geç de olsa yine yanıyor, sanıyorum çıkan sensörün resmine bakmadınız, erimişti bildiğin. Torkun önemli olduğunu bilmiyordum yaw :(
Sensörün değişiminden sonra arıza kodunu silmeye bile gerek kalmadı kendi kendine silindi, bir daha uğraşamam yaw

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Torkuna önem vermedim :( arızanın teşhisi kesindi, 2-3 kez sildim, gazda hemen yanıyor, silip benzine alınca geç de olsa yine yanıyor, sanıyorum çıkan sensörün resmine bakmadınız, erimişti bildiğin. Torkun önemli olduğunu bilmiyordum yaw :(
Sensörün değişiminden sonra arıza kodunu silmeye bile gerek kalmadı kendi kendine silindi, bir daha uğraşamam yaw
a evet resmen kalmamış :eek:değişim kesinlikle şartmış
arıza kodunu silindiğine göre sorun yok demekki normal sıkmışsınızdır ;)
değişim iyi olmuştur gaz pedalında bir şeyler hissettinizmi ?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
a evet resmen kalmamış :eek:değişim kesinlikle şartmış
arıza kodunu silindiğine göre sorun yok demekki normal sıkmışsınızdır ;)
değişim iyi olmuştur gaz pedalında bir şeyler hissettinizmi ?
Aman deyim öyle de yoksa kaynanam yarın gidiyor, çocuk bana kalıyor, hiç zamanım yok, tekrar manifoldu sökemem :D arıza kodunu araç kendisi sildi dediğim gibi, gaz pedalında bir değişiklik hissetmedim ama sensör görevini yapıyor, bazen vuruntulu çalışma oluyor 3-5 saniye sonra kesiliyor, ateşleme avansına müdahale edildiği belli :D şuan için çıkan sonuçtan memnunum

Ilgaz-p

Katılımcı
benim aracımdaki sensör de erimiş vaziyetteydi acaba motor aşırı ısındığı için mi böyle oluyor yoksa sensör ömrünü mü dolduruyor

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sensör konum olarak ısının bir hayli fazla olduğu bir bölgeye konumlandırılmış, benim kanaatim bu erimenin işlevselliğinden ziyade bölgede oluşan ısından kaynaklı olduğu istikametindedir. Tabi bunu amatör tahmini olarak değerlendirin :D

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bu akşam arıza ışığı yandı :D obd ile bakamadım henüz, cihaz Bluetoothlu bende iPhone var. Yarın hanımın telefonu ile bakarım artık :(

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Arıza vuruntu sensörü değil P0420 çıktı. :(

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Evvelden de vardı bu ara ara gidp geliyor kat arızası, yurtdışı forumlarda okuduğum bir konuda vuruntu sensörü ile birlikte peydah olan bu kod, sensör değişimi ile gitti demişti elemanın biri ama bizde gitmedi

Araç kaç bindir LPG ile kullanılıyor?
Evet çevreciyim, Türkiye’deki benzin fiyatlarıyla alakası yok :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arıza vuruntu sensörü değil P0420 çıktı. :(
Katalitik konvertör verim arızası.
LPG ayarı nasıl. Bozujluk varsavbundan da kaynaklanabilir. Eğer uzun süre bozuk ayarda kullanıldıysa katalitik konvertörü bozmuş olabilir.
Akü resetleyip benzinde kullanın 2 3 vün arıza verecek mi

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Vuruntu sensörü değişirken akü kutup başını sökmüştük, Çarşamba değiştik ctesi arıza ışığı yaktı sabah sildim, şuan yanmıyor. Lpg ayarını bilmiyorum aracı kasım sonunda aldım, yakıtı gayet iyi, bu yüzden acil görmedim ayar işini ama ilk fırsatta filtre değişimine götürecektim bu aralar, değişim sonrası ayar da yapılıyor Zaten, lpg regülatörün ordan su sızıntısı da var, onu da yaptırıcam. Basınç 1200mbar’ın altındaysa zaten karışımı fakire düşürür, fakir karışım da subabın motorun katili bildiğiniz üzere, onun da durumuna bakılacak. Lpg bakımı sonrası mevcut durumu tekrar yoruma eklerim.

Üst Alt